Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα... - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 27 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 399
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Α ρε Ναρσιλ με ανεβασε πολυ το μηνυμα σου... Ειναι πολυ σωστα αυτα που γραφεις, εχεις δικιο σε πολλα. Φαντασου οτι στην αρχη ελεγα οτι ειμαι ο μονος που τα σκεφτομαι αυτα ετσι και τοτε ηταν ακομα πιο βουνο τα πραγματα....... Οσο για το καημο σου να ξερεις ειμαι διπλα σου γιατι και εγω τα ιδια περναω............μετα το προβλημα υγειας επρεπε να κοψω το τσιγαρο και σε νιωθω....

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    αλεξη μου ποτε δεν προσβαλομαι απο το χιουμορ εγω!!μακαρι να ειναι καλες οπως λες οι εντυπωσεις μου απο εκεινη τη μερα!narsil μου χαρηκα που επανηλθες στο φορουμ κι ευχαριστω για τις ευχες!φιλια σε ολους

  3. #153
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    10
    Σπύρο χαίρομαι αν βοήθησα και όσο για το τσιγάρο... τουλάχιστον κάποιος καταλαβαίνει στην παρούσα φάση.... Ευχαριστώ Ζ. !Είναι ωραίο να σε καλοσωρίζουνε!!! να\' σαι καλά...

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    ʼντε και τα \"ευχάριστα\" τώρα τα δικά μου. Μετά από αρκετό καιρό κάποιου ας πούμε μορατόριουμ με τον πανικό (έκανε κάποιες επισκέψεις αλλά αναχαιτιζόταν με επιτυχία και αυτές ήταν αραιές), σήμερα έκανε μια επανεμφάνιση δυναμική αναγκάζοντάς με να φύγω από το μέρος που ήμουν. Επέστρεψα σπίτι με ηθικόν όχι ακμαιότατον αλλά υπό του μηδενός. Αύριο και γενικά για κάποιες μέρες πρέπει να εκλπηρώσω μια υποχρέωση που έχω και να είμαι σε μέρος με κόσμο και λίγο κλειστό (σαν αγοραφοβικός που είμαι καταλαβαίνουν όσοι είναι πόσο με ευχαριστεί αυτό). Τις προηγούμενες μέρες τα πήγα καλά κάποιες ψιλοκρίσεις τις ξεπέρασα επιτόπου χωρίς παρατράγουδα αλλά ο άτιμος σήμερα με έπιασε αδιάβαστο και με έστειλε στο καναβάτσο. Κάνω τώρα μια ανασυγκρότηση δυνάμεων αν και η αυτοπεποίθησή μου λόγω της φυγής μου έπεσε σε επίπεδα χαμηλά. Θα δείξει το σκορ που θα καταλήξει αλλά από την πλευρά μου θέλω τη ρεβάνς να πάρω.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Θα τα καταφέρεις αλ. Θέλεις τη ρεβάνς και θα την πάρεις...

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Αλεξ μου εχεις δειξει οτι εχεις τη δυναμη να το ξεπερνας,ενταξει μπορει να χρειαστηκε να γυρισεις σημερα ομως να εισαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις και οτι ολα θα πανε καλα.
    Μην το βαζεις κατω,
    φιλακια πολλα

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    Aλεξη μου δυναμικα !!!ο πανικος δεν ειναι τιποτα μπροστα στη δυναμη που κρυβουμε μεσα μας!ολοι μια απτα ιδια περναμε καθε μερα...υπομονη!φιλακια

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Αλέξη, η φαρμακευτική αγωγή που νομίζω ότι παίρνεις δεν σε έχει βοηθήσει ώστε να σταθεροποιηθεί η κατάσταση?

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αλέξη μου να σε ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου αφού βέβαια απαντήσεις στην ερώτηση του Μιχάλη μιας και προηγείται (έτσι Μιχαλίνο μου....χι...χι)....

    Τα συμπτώματα των πανικών που σε ποιάνουν τώρα είναι τα ίδια σε ένταση με τα αρχικά που είχες προ αγωγής?
    Σε ρωτάω γιατί και εγώ έχω κατά καιρούς σε κάποιες εκδηλώσεις πανικού (κάποιοι έστω και μετρημένοι πλέον με απομάκρυναν από τα γεγονότα) , αλλά η ένταση των συμπτωμάτων δεν έχει καμία πλέον σχέση με αυτή που βίωνα πριν χρόνια.......

    Τώρα δε στις περισσότερες κοσμικές εκδηλώσεις τις πιο πολλές φορές φορές με διαπερνούν σαν ένα ήπιο κύμα που φεύγει με λίγη ταχυπαλμία στιγμιαία και παραμένω στους χώρους χωρίς να φεύγω......

    Περιμένω τις δικές σου αντιδράσεις σχετικά με το θέμα μιας και εσύ τους βιώνεις όπως και εγώ χρόνια τώρα....

    ΦΙΛΙΑ!

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Βασικά σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δώσατε μέσα από τα μηνύματά σας. Ήταν ότι καλύτερο εκείνη την ώρα που τα διάβασα και με έκανε να αισθανθώ ότι έχω δίπλα μου ανθρώπους που καταλαβαίνουν τι περνάω και το δείχνουν με όλη τους την αγάπη. Θα ανοίξω ένα post να απαντήσω εκεί γιατί κάπου έχω κάνει κατάχρηση το post του φίλου Δημήτρη και αισθάνομαι άσχημα.
    Φιλικά
    Αλέξης

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Καλησπέρα σε όλους,
    Αλέξη αυτό που έχω να γράψω για το ότι σε \"επισκέφθηκε\" πάλι μια αρκετά έντονη κρίση πανικού είναι ότι αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις, ειδικά όταν φτάνεις κοντά στο να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου. Απλά, όσο περνάει ο καιρός και φιλοσοφείς το πρόβλημά σου, οι αντιστάσεις σου απέναντι σε κάθε μορφή κρίσης που θα ήλπιζε να σε επισκεφθεί θα είναι πολύ μεγαλύτερες. Η όλη διαδικασία μοιάζει σα να αποκτάς κάποιου είδους \"αντισώματα\" απέναντι στον πανικό. (Αλήθεια πώς θα ονομάζονταν αν υπήρχαν? Πανισώματα ίσως? :-)))) )
    Υπήρχανε φορές που ένιωθα ότι μπορεί να με πιάσει κρίση, αρκετό καιρό μετά από την τελευταία έντονη κρίση πανικού μου. Ίσως να ήτανε πραγματικές κρίσεις αλλά πιο μικρής \"κλίμακας\". Κάποιες από αυτές πάντως ήταν αρκετά ισχυρές. Ίσως ήταν κάτι σαν απονενοημένο διάβημα του πανικού μου που έβλεπε ότι δεν μπορεί να υπερισχύσει. :-)
    Όσο για το post, δεν υφίσταται θέμα κατάχρησης γιατί πολύ απλά δεν είναι \"δικό μου\". Είναι όλων μας, όσων αντιμετωπίσαμε ή συνεχίζουμε να αντιμετωπίζουμε παρόμοια πραβλήματα. Και ίσως να είναι και πιο εύχρηστο να υπάρχει ένα post με συγκεντρωμένες αρκετές εμπειρίες αντί πολλών posts για κάθε εμπειρία. :-)
    Να είμαστε όλοι καλά,
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Narsil να σε ρωτησω γιατι δε μπορω να μη το κανω καθε φορα που διαβαζω το μηνυμα σου το σκεφτομαι... Γραφεις \" (...μεταξύ μας και μην το πεις πουθενά... απ\' τον θάνατο δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα... είναι ίσως η καλύτερη στιγμή της ζωής για αυτούς που φεύγουν... και μη με ρωτήσεις που το ξέρω, απλά το ξέρω, πάρτο... σαν Bonus πίστα! Α! και δεν το λέω για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα!) \"..... Καλα καταλαβες θα σε ρωτησω πως μου λες κατι τετοιο με τοση σιγουρια???? Παιδια εκει που απο Σαββατοπεριπου ειχα καταφερει και ειχα μειωσει ολες τις σκεψεις μου,την εμμονη και το φοβο για το θανατο που εχω, χτες και χωρις καποιο προφανη λογο ενιωσα παλι μεσα μου (χωρις λογο το τονιζω) ενα ξαφνικο αισθημα εντονης στεναχωριας και απογνωσης... Περασε μετα απο.....ερωτικα παιχνιδακια με μια \"φιλη\" γιατι ετυχε και ειμασταν μαζι αλλα μετα πιο αργα το βραδακι, ξαναενιωσα ετσι και με επιασαν κλαματα σαν μωρο..Εκλαιγα για μιση ωρα τουλαχιστον... Κοιτουσα φωτο στο κιν. της κοπελας μου που χωρισαμε προσφατα και εκλαιγα και αλλο. Μεχρι και φωτο δικες μου που κοιτουσα εκλαιγα.... Τι να πω.. Πεφτω για υπνο και το πρωι ξυπναω με μια διαθεση πιο κατω και απο πατο και με τις ιδιες παλι σκεψεις που νομιζα οτι σχεδον αφησα πισω. Νιωθω πολυ εντονα οτι ειμαι περαστικος απο τη ζωη (ετσι ειναι για ολους αλλα εγω το νιωθω ακομα πιο εντονα), και οτι και ενα εκανα ενιωθα χαλια γιατι σκεφτομουν \"θα πεθανω γμτ και δε μπορω να κανω κατι για αυτο.\" Και ενω ξερω οτι ετσι ειναι η ζωη ρε γμτ και ενω ειχα συνελθει αρκετα και απο τα δικα σας μηνυματα εδω που μου γραψατε και τα εριξα ολα τα εφοδια αυτα στη μαχη κατα αυτων των σκεψεων και της διαθεσης μου της πεσμενης, δε καταφερα να νιωσω καλυτερα μεσα μου παροτι ελεγα ναι εχω δικιο και εξυδετερωσα για λιγο καθε καη σκεψη. Ομως αυτο το ασχημο που ενιωθα μεσα μου μου τις επαναφερνε στο καπακι. Κ ετσι σκεφτηκα μηπως εχω καταθλιψη που οργανικα πια οι ορμονες τα εχουν παιξει και ετσι δε φτανει μονο η κουβεντα και οι σκεψεις αλλα πρεπει να φερω σε ισσοροπια την σεροτονινη μου....

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    σπυρο μου μην απογοητευεσαι...ολοι εχουμε ψυχικες μεταμπτωσεις..κι εγω οταν νιωθω σωματικα χαλια με παιρνει απο κατω...και λεω ποτε δε θα γινω καλα...και γιατι να βασανιζομαι και ολα τα συναφη,,,δημητρη εισαι καλα?εχω καιρο να μαθω νεα σου.ολα οκ?

  14. #164
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    10
    Καλησπέρα!
    Αλέξη, διάβασα το κείμενο σου και ...χάρηκα!!!
    Όχι απ΄το το σαδιστικό του χαρακτήρα μου αλλά γιατί πιστεύω πας πολύ καλά...
    Οτιδήποτε ...πεθαίνει, λίγο πριν πεθάνει \"δυναμώνει\"...,έχει αναλαμπές όπως λέμε!
    π.χ. ένα κερί λίγο πριν σβήσει! οπότε πας καλά...
    Σπύρο...
    [- Νιωθω πολυ εντονα οτι ειμαι περαστικος απο τη ζωη (ετσι ειναι για ολους αλλα εγω το νιωθω ακομα πιο εντονα), και οτι και ενα εκανα ενιωθα χαλια γιατι σκεφτομουν \"θα πεθανω γμτ και δε μπορω να κανω κατι για αυτο.\" -]
    ...μπορείς!... να ζήσεις!!!

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Το ξερω Ναρσιλ, απλα ξερεις τι συμβαινει με μενα? Ξερω και πολυ καλα θα ελεγα τη \"θεωρια\" αλλα δε μπορω να την κανω πραξη. Ετσι νιωθω. Βασικα δεν ξερω τον τροπο να την κανω πραξη. Για να καταλαβεις δλδ. αν καποιος αυτη τη στιγμη ενιωθε οπως εγω θα ειχα να του πω απειρα πραγματα σαν συμβουλες. Παροτι τα ξερω λοιπον, ξερω πως ειναι, νιωθω αυτο που ειπα. Σαν να ξερω τη θεωρια και να μην μπορω να την εφαρμοσω στη πραξη.

Page 11 of 27 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •