Βοηθείστε με να βοηθήσω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    22

    Βοηθείστε με να βοηθήσω!

    Είμαι 22 χρονών και για πρώτη φορά αντιμετωπίζω μια τόσο δύσκολη κατάσταση. Η ξαδέρφη μου η Μαρίνα είναι ένα χρόνο μικρότερη. Έχασε τη μητέρα της πριν λίγα χρόνια από καρκίνο. Εγώ τότε ήμουν μικρότερη και δεν το έζησα τόσο έντονα. Ο πατέρας της πάσχει επίσης από καρκίνο. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο νοσοκομείο και οι γιατροί δε δίνουν ελπίδες. Στα μάτια της καθρεφτίζεται μια τεράστια απόγνωση,μια ατέλειωτη απελπισία. Η οικογένεια είναι πολύ δεμένη και δείχνει μεγάλη αγάπη και συμπάθεια, αλλά αυτή τη στιγμή ασχολείται πιο πολύ με το θείο μου. Η Μαρίνα δεν έχει αδέρφια και είμαι το άτομο που νίωθει πιο κοντά από όλους. Νίωθω πως αναζητά ένα καταφύγιο και πως εγώ είμαι ανίκανη να της το δώσω. Δεν ξέρω τι να της πώ. Δύναμη; Koυράγιο; Πόσο μου απαντάει. Γιατι; με ρωτάει.Ότι και να της πώ μοιάζει με θεωρία που για εκείνη δεν έχει κανένα νόημα απολύτως. Δεν θέλω να κρυφτώ,δεν θέλω να κλείσω το πρόβλημα έξω απο μένα. Θέλω να τη βοηθήσω, θέλω να την κάνω να νίώσει πως είμαι στο πλάι της, θέλω να την ανακουφίσω, μα δεν βρίσκω τον τρόπο. Συχνά αισθάνομαι πως ίσως δεν υπάρχει για εκείνη καταφύγιο, πως πρέπει θα περάσει μόνη της μέσα από την μεγάλη καταιγίδα και πως το καταφύγιο δεν θα είναι κανένα άλλο από τον ίδιο το χρόνο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Οι καλοί φίλοι στις δύσκολες στιγμές φαίνονται..

    Απλά να υπάρχεις γι\' αυτήν..

    Προσπάθησε να βάλεις τον εαυτό σου στη θέση της και να καταλάβεις τι θα ήθελες εσύ απο εκείνη...

    Καλή δύναμη...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Μαριάνα μου φαντάζομαι τη στιγμή που θέλεις να βοηθήσεις προσωπικά στην όλη κατάσταση θα μπορούσες να διαβάσεις κάτι παραπάνω για το θέμα και να ρωτήσεις συλλόγους ή ομάδες που δίνουν βοήθεια σε συγγενείς για αντιμετώπιση τέτοιων δύσκολων καταστάσεων.
    Προς μελέτη και ενημέρωση σου δίνω το ελληνικό site
    http://www.oncologia.gr
    ενώ χαρακτηριστικά αναφέρω τη δράση του Συλλόγου Καρκινοπαθών Mακεδονίας-Θράκης ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ 46 · Θεσσαλονίκη 54622 ·
    Τηλ. (031) 241.911 · Fax: 221.211 και
    Αλ. Συμεωνίδη 1 · Τηλ. (031) 851.222 ·
    http://www.geocities.com/skmthgr
    e-mail: [email protected]
    Πες μου σε πια γεωγραφική περιοχή υπάγεσαι για να σου βρω κοντινή μονάδα υποστήριξης!
    Φιλιά και καλό κουράγιο!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    19
    Μπορεις απλά να της πεις(κι ειναι πολυ σημαντικα λογια για καποιον που βρισκετε σε δυσκολη φάση).\'\'Ειμαι δίπλα σου,μαζι σου οποτε με χρειαστεις,δε σ αφηνω\'\'
    Οποτε εκεινη θελησει θα σου μιλησει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Δυστυχώς Μαριάννα αν δε ζήσουμε εμείς τέτοιες καταστάσεις δε μπορούμε να καταλάβουμε τους άλλους απλά όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι φίλοι να είσαι δίπλα της σε ότι χρειαστεί και να ενεργοποιήσεις και τις γνωριμίες σου σε κάτι που δε μπορείς μόνη σου.
    Αν πιστεύει ότι δεν΄ήρθε ουρανοκατέβατη σ αυτή τη ζωή ή δε την έφτιαξε το σύμπαν ή η φύση ή ο πατέρας της από μόνος του αλλά πιστεύει ότι υπάρχει κάτι πάνω από μας τότε ας προσευχηθεί με πίστη χωρίς ερωτηματικά και ενοχοποίηση προς Αυτόν που διάλεξε αυτή τη δοκιμασία και Αυτός θα της δώσει τη δύναμη να το αντιμετωπίσει να είσαι σίγουρη 100%.

    Εύχομαι τα καλύρτερα τόσο για τον δικό της άνθρωπο όσο και γι αυτή αλλά και σ εσένα καλό κουράγιο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    22
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Μπήκα πρόσφατα στην παρέα σας και τη βρίσκω πραγματικά πολύ ευχάριστη.

    Olga στη διεύθυνση που μου έδωσες βρήκα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

    Ερωτόκριτε εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε ένα Θεό που μας φτιάχνει και μας μοιράζει δοκιμασίες. Δεν ξέρω τι υπάρχει για όλους εμάς μετά θάνατον αλλά για μένα αυτό που ίσως υπάρχει δεν μπορεί να παρέμβει στη ζωή. Βέβαια τα δικά μου πιστεύω δεν έχουν σημασία τη συγκεκριμένη στιγμή. Ξέρω πως όσοι έχουν πραγματική πίστη τους δίνει μεγάλη δύναμη να ξεπεράσουν πολλά πράγματα.

    Ισως η πίστη της να τη βοηθούσε πραγματικά αλλά έχει περάσει πολλά και έχει ερωτηματικά στα οποία δεν βρίσκει απαντήσεις. Αν ζήσεις τόσο πόνο και αν χάνεις τους ανθρώπους που αγαπάς τον ένα μετά τον άλλο είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσεις μια πίστη σε κάτι που δεν έχεις δει ποτέ ή που ποτέ δεν έχεις νιώσει. Είναι πού ευκολότερο να ευχαριστείς το Θεό για την ευημερία και την ευτυχισμένη ζωή που έχεις, αλλά είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις (ή μάλλον όχι να καταλάβεις...να πιστέψεις) ότι μπορεί να βλέπει και να ξέρει τον πόνο σου, αλλά αυτό που ζείς είναι κάτι που διάλεξε ο ίδιος για εσένα.
    Από την πλευρά μου προσπαθώ να την κάνω να μη χάνει την πίστη της και ξέρω πως κατά βάθος δεν την έχει χάσει. Αυτή εξάλλου της έδωσε τη δύναμη να αντιμετωπίσει και το θάνατιο της μητέρας της όταν ήταν μικρότερη.

    Η ζωή πάντως, ο κόσμος και οι τύχες των ανθρώπων είναι πολύ μεγάλα μυστήρια που καμμία θρησκεία δεν προκειται ποτέ να τα εξηγήσει. Η δύναμη είναι μέσα στον καθ\'ένα μας και για μένα η μόνη μεγάλη αλήθεια που κρύβει η δικιά μας θρησκεία είναι η ΑΓΑΠΗ.

    Πάντως σ\'ευχαριστώ πολύ γι\'αυτ\'α που μου είπες και γαι τις ευχές σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Είναι πολύ τυχερή που έχει πάντως μια τέτοια ξαδέρφη...

    Πες της με όλη σου την ειλικρίνεια ότι την αγαπάς και ότι θα είσαι πάντα εκεί για κείνη...ότι θα είσαι η αδερφή της, η

    αδερφή που δεν έχει...

    Έχει να περάσει πολύ μεγάλη μπόρα, αλλά θα έχει κι εσένα που τη νοιάζεσαι... Μπράβο Μαριάννα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •