φυσικό ατνικαταθλιπτικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129

    φυσικό ατνικαταθλιπτικό

    καλησπέρα παιδιά. Έχω προβλήματα κατάθλιψης με ψυχοσωματικά προβλήματα (ταχυκαρδίες, τρέμουλο, μικρές κρίσεις πανικού, δυσκολία στην αναπνοή) τα οποία εμφανίζονται όταν πιέζομαι. (και πιέζομαι συχνά από μόνη μου όμως χωρίς ιδιαίτερο λόγο)Γενικότερα είμαι ένα άτομο το οποίο φοβάται ιδιαίτερα να αντιμετωπίσει τη ζωή. Έχω κάνει ψυχοθεραπεία για μικρό χρονικό διάστημα και έχω καταλάβει ότι όλα αυτά οφείλονται στη χαμηλή αυτοεκτίμηση που με διακατέχει. Αυτή τη στιγμή είμαι αντιμέτωπη με μεγάλες αλλαγές στη ζωή μου και ταυτόχρονα υπάρχουν σημαντικά αντικειμενικά εμπόδια για την πραγματοποίηση αυτών των αλλαγών που σε κανονικές συνθήκες θα ήταν ευχάριστες.

    θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδή δε θα ήθελα να πάρω φάρμακα εάν γνωρίζετε το Charak SUMENTA το οποίο από ότι έχω δει στο ιντερνετ θεωρείται φυσικό ατνικαταθλιπτικό. Θεωρείτε ότι είναι ένα ασφαλές φάρμακο; Έχει παρενέργειες ή υπάρχουν πράγματα που πρέπει να προσέχει κανείς κατά τη λήψη του;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    tita καλωσήρθες

    Αρχικά σου εύχομαι να αντιμετωπίσεις σχετικά εύκολα τα εμπόδια και να ζήσεις την ευχάριστη πλευρά των αλλαγών που σου συμβαίνουν

    Δεν γνωρίζω τα φάρμακα που αναφέρεις αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν το αντιμετωπίζεις με ψυχοθεραπεία?
    Μπορείς να ρωτήσεις το θεραπευτή σου για φυτικά φάρμακα ή να σου προτείνει επιλογές στήριξης και βοήθειας επιπλέον της διαδικασίας αν το έχεις ανάγκη.
    Πιστεύω πως οι κινήσεις με την καθοδήγηση ενός ειδικού σίγουρα πατάνε σε πιο γερή βάση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Έχεις απόλυτο δίκαιο για την ψυχοθεραπεία αλλά δυστυχώς για οικονομικούς λόγους αναγάστηκα να τη σταματήσω. Βλέπεις είμαι και εγώ θύμα της κρίσης και ξαφνικά έμεινα χωρίς εργασία. Σίγουρα δεν πρόκειται να πάρω οποιοδήποτε σκεύασμα από μόνη μου χωρίς τη συμβουλή ειδικού. Απλά επειδή είδα το συγκεκριμένο και μέχρι να καταφέρω να ξαναπάω σε ειδικό κάνω μια έρευνα γι αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    στειλε ενα λινκ που να λεει τι εχει μεσα και πωσ δουλευει στον οργανισμο οι περισσοτεροι εδω ξερουν κατι ψιλα απο φαρμακολογια και θα σου πουμε περιπου τι κανει.εγω παντωσ δε βρηκα καποιο σαιτ που να λεει τι κανει ολα ελεγαν το ιδιο πραγμα ακομα και στα αγγλικα πραγμα που δε μου αρεσε

  5. #5

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    οχι ρε συ αυτα τα βρηκα κι εγω κατι που να λεει ασ πουμε αυξανει τη σερετονινη τετοια οπωσ στα κανονικα φαρμακα αμα δε βρεισ παντωσ εμενα δε μου φαινεται καλο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    έβαλα αυτό το link γιατί είναι το μόνο που βρήκα να αναφέρει τι περιέχει το συγκεκριμένο σκεύασμα. Όμως κάποιο άρθρο το οποίο να αναφέρεται σε αυτό και να αναλύει τον τρόπο που λειτουργεί στο νευρικό σύστημα δεν έχω βρει. Από το συστατικά του το μόνο που κατάλαβα είναι ότι περιέχει κάποια δόση βαλσαμόχορτου για το οποίο όμως έχω διαβάσει πως θέλει προσοχή κατά τη λήψη του καθώς μπορεί να έχει παρενέργειες ειδικά με την ταυτόχρονη κατανάλωση με άλλα φάρμακα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Αυτή τη στιγμή είμαι αντιμέτωπη με μεγάλες αλλαγές στη ζωή μου και ταυτόχρονα υπάρχουν σημαντικά αντικειμενικά εμπόδια για την πραγματοποίηση αυτών των αλλαγών που σε κανονικές συνθήκες θα ήταν ευχάριστες.}<<<<<<<<<<<<<<<_____________ ___________________________________________<<<<ε� �ω στεκομαι σ αυτο το σημειο απ το κειμενακι σου,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,αλλαγες που ΕΝΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕς , οχι μονο δεν ειναι ,,,ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΕΙς ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ?????????? ____ και ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ υπαρχουν και αντικειμενικα εμποδια τα οποια 'πρεπει' να ξεπεραστουν ?!?!?!?!__________________________________________ __________________________________________________ ____
    μηπως κατι δεν καταλαβα καλα ; ΓΙΑΤΙ να μπεις (να εχεις μπει) σε μια τετοια διαδικασια ;;;;;;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by path View Post
    {Αυτή τη στιγμή είμαι αντιμέτωπη με μεγάλες αλλαγές στη ζωή μου και ταυτόχρονα υπάρχουν σημαντικά αντικειμενικά εμπόδια για την πραγματοποίηση αυτών των αλλαγών που σε κανονικές συνθήκες θα ήταν ευχάριστες.}<<<<<<<<<<<<<<<_____________ ___________________________________________<<<<ε� �ω στεκομαι σ αυτο το σημειο απ το κειμενακι σου,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,αλλαγες που ΕΝΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕς , οχι μονο δεν ειναι ,,,ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΕΙς ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ?????????? ____ και ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ υπαρχουν και αντικειμενικα εμποδια τα οποια 'πρεπει' να ξεπεραστουν ?!?!?!?!__________________________________________ __________________________________________________ ____
    μηπως κατι δεν καταλαβα καλα ; ΓΙΑΤΙ να μπεις (να εχεις μπει) σε μια τετοια διαδικασια ;;;;;;;;
    Εννοώ ότι είμαι σε μια φάση που ενώ ετοιμαζόμουν να παντρευτώ και ταυτόχρονα να διοριστώ σε μια μόνιμη θέση (ευχάριστες αλλαγές) συνέβησαν τα εξης: 1) ο διορισμός λόγω οικονομικής κρίσης πάγωσε επ αόριστω, 2) έχασα τη δουλειά στην οποία ήμουν πάλι λόγω κρίσης, 3) ο αρραβωνιαστικός μου περιμένει και αυτός διορισμό σε άλλη πόλη χωρίς να ξέρουμε όμως πάλι λόγω κρίσης πότε και αν θα γίνει. Το αποτέλεσμα είναι να μη μπορούμε να προχωρήσουμε αυτή τη στιγμή και για οικονομικούς λόγους και γιατί δε ξέρουμε σε ποια πόλη τελικά πρέπει να μείνουμε (αντικειμενικά εμπόδια) Ε, όσο να ναι νιώθω αρκετά πιεσμένη και αγχωμένη.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    DEATHENS~XESSALONIKI.
    Posts
    1

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by tita1977 View Post
    καλησπέρα παιδιά. Έχω προβλήματα κατάθλιψης με ψυχοσωματικά προβλήματα (ταχυκαρδίες, τρέμουλο, μικρές κρίσεις πανικού, δυσκολία στην αναπνοή) τα οποία εμφανίζονται όταν πιέζομαι. (και πιέζομαι συχνά από μόνη μου όμως χωρίς ιδιαίτερο λόγο)Γενικότερα είμαι ένα άτομο το οποίο φοβάται ιδιαίτερα να αντιμετωπίσει τη ζωή. Έχω κάνει ψυχοθεραπεία για μικρό χρονικό διάστημα και έχω καταλάβει ότι όλα αυτά οφείλονται στη χαμηλή αυτοεκτίμηση που με διακατέχει. Αυτή τη στιγμή είμαι αντιμέτωπη με μεγάλες αλλαγές στη ζωή μου και ταυτόχρονα υπάρχουν σημαντικά αντικειμενικά εμπόδια για την πραγματοποίηση αυτών των αλλαγών που σε κανονικές συνθήκες θα ήταν ευχάριστες.

    θα ήθελα να σας ρωτήσω επειδή δε θα ήθελα να πάρω φάρμακα εάν γνωρίζετε το Charak SUMENTA το οποίο από ότι έχω δει στο ιντερνετ θεωρείται φυσικό ατνικαταθλιπτικό. Θεωρείτε ότι είναι ένα ασφαλές φάρμακο; Έχει παρενέργειες ή υπάρχουν πράγματα που πρέπει να προσέχει κανείς κατά τη λήψη του;
    SUMENTA Δραστικη αντικαταθλιπτικη ουσια που περιεχει ειναι το βαλσαμοχορτο ή Saint Johns mort. Συνανταται και στο σκευασμα YPERICUM. Μετα απο καθημερινη χρηση ΒΑΣΕΙ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ και σε μεγαλο χρονικο διαστημα εξισοροπει τα επιπεδα σεροτονινης. (Οπως υποστηριζουν οι ομοιοπαθητικοι).
    Παντως σε ολα τα αλλοπαθητικα αντικαταθλιπτικα αναφερεται ρητα στις οδηγιες οτι απαγορευεται η χρηση τους ταυτοχρονα με Saint Johns mort.
    Αυτα... Πιο πολλα στο γιατρο και μόνο.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες

  12. #12

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Είμαι υπερ των συμπληρωματων διατροφης γιατί το Charak SUMENTA αυτό είναι…Προκειται για κατι τελείως φυσικο που πρεπει παντως να ενημερώσεις και κάποιο γιατρο ενδεχομένως για την δοσολογια του αν και οι γιατροι η αληθεια είναι ότι δεν τα γουσταρουν αυτά γιατι απλα δεν τα συνταγογραφουν με οτι αυτό συνεπαγεται…
    Αγαπητη Τιτα πολλοι δυστιχως δεν καταλαβενουν ότι κάποιοι δεν εχουν οικονομικη δυνατότητα να κανουν ισοβίως ψυχοθεραπεια…
    Να σε ενημερώσω λοιπον ότι υπαρχουν και κεντρα ψυχικης υγειας εντελως δωρεαν με αξιολογους θεραπευτες.Ψαξτο για την περιοχη σου και μην απογοητεύεσαι…

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω με τα κέντρα που μου είπες. Φαντάζομαι μιλάς για κάποιους μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς. Έχω υπόψη μου έναν τέτοιο δε ξέρω όμως κατά πόσο ασχολούνται με τέτοια θέματα ή πιο σοβαρές καταστάσεις. Θα ρωτήσω να δω τι γίνεται.
    Τώρα σχετικά με το Charak Sumenta έχω κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με το βαλσαμόχορτο που περιέχει. Το βαλσαμόχορτο αν δε το πάρεις σύμφωνα με τις οδηγίες γιατρού μπορεί να έχει παρενέργειες. Και όπως είπες πολύ δύσκολο να σου προτείνει κάτι τέτοιο.

  15. #15
    Το συγκεκριμενο το ειχα παρει εγψ και αντι να με βοηθησει στην καταθλιψη με εκανε με ανω διπολικοτητα.Τι μαρτυριο ηταν και αυτο Θεε μου.Δεν μπορουσαν να ησυχασω.Τωρα με αυτο που θα γραψω θα ακουστω τρελος αλλα δεν πειραζει.Μακρυα απο ομοιοπαθητικη εκτος οτι υπαρχουν εντονες φημες οτι κανουν μαγια υπαρχουν πολλοι οι οποιοι μετα απο χρονια θεραπεια παθαινουν καρκινο.Ασε που ειναι και πλασεμπο(δοκιμασμενο για ενα μηνα)Ο μονος τροπος που ξεπερασα την καταθλιψη(σχεδον) ειναι να κανω γυμναστικη αλλα κυριως με τη βοηθεια του Θεου.Περιτο να πω οτι εχω δοκιμασει τα μισα αντικαταθλιπτικα και με εκαναν χειροτερα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •