Το 90% των εργαζομένων στα όρια της κατάθλιψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Το 90% των εργαζομένων στα όρια της κατάθλιψης

    Το 70% των γυναικών και των ανδρών παραγωγικής ηλικίας στον γενικό πληθυσμό βρίσκονται στα όρια της κατάθλιψης εξαιτίας της οικονομικής κρίσης. Αγωνιούν για το μέλλον των οικογενειών τους.

    Το 90% των εργαζομένων σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα αισθάνονται ανασφάλεια για την εργασία τους. Νιώθουν να βιάζονται.

    Η απώλεια της εργασίας επιφέρει ψυχολογικές συνέπειες όμοιες με αυτές της απώλειας αγαπημένου προσώπου ή του διαζυγίου-χωρισμού (πένθος, σοκ, δυσκολία αποδοχής) και απαιτείται η ανάλογη προσοχή και υποστήριξη.

    Η βία αυξάνεται και παρατηρείται κατακόρυφη αύξηση των βίαιων θανάτων, των αυτοκτονιών λόγω χρεών, οικονομικών, κοινωνικών και ψυχολογικών αδιεξόδων.

    Οι διαπιστώσεις προέρχονται από ποιοτική έρευνα που εκπονεί η Εταιρεία Κοινωνικής Ψυχιατρικής και Ψυχικής Υγείας (ΕΚΨ & Ψ.Υ.) μέσω του προγράμματος «Βία ενάντια στις γυναίκες στην εργασία... Ας μιλήσουμε γι' αυτό! Οι συνέπειες στην ψυχική υγεία των γυναικών εξαιτίας της βίας και της παρενόχλησης στην εργασία».

    Η «Ε», προσπαθώντας να φωτίσει τον στρεσογόνο παράγοντα της βίας που υφίσταται όλος ο πληθυσμός της χώρας λόγω της οικονομικής κρίσης, ζήτησε τη συνδρομή της ψυχολόγου-συντονίστριας της προαναφερθείσης έρευνας Παναγιώτας Φίτσιου, η οποία είπε ότι: «οι άνδρες ανταποκρίνονται στην κρίση με την αύξηση των ποσοστών αυτοκτονίας, εξαιτίας και της αυξημένης κατανάλωσης αλκοόλ, οι γυναίκες γίνονται όλο και πιο συχνά θύματα βίας και ανθρωποκτονιών». Θυμίζουμε ότι:

    *38χρονος στη Θεσσαλονίκη στραγγάλισε τη γυναίκα του και αποπειράθηκε να κάνει το ίδιο με τα 2 ανήλικα παιδιά τους και στη συνέχεια αυτοκτόνησε, μη μπορώντας να αντέξει τα χρέη του.

    *Αλλος 54χρονος πυροβόλησε την αδελφή του και αυτοκτόνησε, επίσης λόγω χρεών. Η εμφάνιση μείζονος κατάθλιψης σε περιόδους οικονομικής κρίσης τυπικά αυξάνει κατά 50% στον γενικό πληθυσμό και το ποσοστό των ανθρώπων που εμφανίζουν κατάθλιψη μετά από μεγάλη οικονομική απώλεια ξεπερνά το 70%.

    *Η 49χρονη Ν.Φ. περιγράφει: «Η δουλειά μου ήταν πηγή δημιουργίας. Ωσπου ήρθε η μεγάλη ανατροπή. Εργάζομαι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα και τελώ υπό διωγμόν. Για να περισώσω ό,τι μπορώ, κατέθεσα τα χαρτιά μου για μειωμένη σύνταξη ως μητέρα ανηλίκου. Γιατί; Γιατί κατηγορούμαι εγώ, όπως χιλιάδες άλλοι εργαζόμενοι, ότι φάγαμε ένα κράτος ολόκληρο;».

    Σύμφωνα με τις επιστήμονες-ψυχολόγους της Εταιρείας Βασιλική Πρεμέτη και Παναγιώτα Φίτσιου, διαπιστώνεται ότι η οικονομική αποσταθεροποίηση και η ανεργία προξενούν ψυχική κατακρήμνιση. Επίσης προκαλούν: άγχος, κατάθλιψη, επιθετικότητα, αϋπνία, μελαγχολία και απάθεια, παρουσιάζεται μείωση της αυτοπεποίθησης, προσωπική απόσυρση, που συχνά οδηγεί στην κοινωνική απομόνωση.

    Τέλος, τη συγκεκριμένη περίοδο κρίσης, που αυξάνονται οι απαιτήσεις από το κοινωνικό κράτος, εξαιτίας των περικοπών, οι κοινωνικές παροχές μειώνονται, λόγω της μείωσης των κονδυλίων για Υγεία και δομές αποκατάστασης. Με αποτέλεσμα οι ευάλωτες ομάδες (άστεγοι, ψυχικά ασθενείς, άνεργοι χωρίς υποστήριξη, ηλικιωμένοι) να ζητούν καταφύγιο σε ψυχιατρικά ιδρύματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by Skiaxtro View Post
    Το 70% των γυναικών και των ανδρών παραγωγικής ηλικίας στον γενικό πληθυσμό βρίσκονται στα όρια της κατάθλιψης εξαιτίας της οικονομικής κρίσης. Αγωνιούν για το μέλλον των οικογενειών τους.

    Το 90% των εργαζομένων σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα αισθάνονται ανασφάλεια για την εργασία τους. Νιώθουν να βιάζονται.
    Δεν ειναι οτι αναρωτιεμαι για την εγγυροτητα αυτης της ερευνας, αλλα τα νουμερα αυτα μου φαινονται ολιγον υπερβολικα. Εξαλου εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα το να βρισκεται καποιος στα ορια της καταθλιψης, απο το να αγωνια για το μελλον του. Αμα ηταν ιδια τοτε θα ημασταν ολοι καταθλιπτικοι, γιατι αν το σκεφτει κανεις , ποιος αραγε ειναι απολυτα σιγουρος για το μελλον του?



    Αυτη η ερευνα μοιαζει να εχει διημιουργηθει πιο πολυ για να τρομοκρατησει κοσμο, παρα για να ενημερωσει. Σαν δελτιο ειδησεων ειναι.

    Πριν λιγο ειπα οτι δεν αναρωτιεμαι για την εγγυροτητα της,

    τωρα αλλαξα γνωμη, αρχιζω και το ξανασκεφτομαι..


    Μου φαινεται πρεπει να σταματησει αυτη καραμελα με την οικονομικη κριση. Ναι, ειναι οντως προβλημα για καποιους, αλλα δεν ειναι και το τελος του κοσμου οπως μας κανουν να νομιζουμε. Να υπενθυμισω και αλλες μαζικες φοβιες του παρελθοντος?

    Ο ιος του 2000 , που ολες οι ηλεκτρονικες συσκευες μας θα καταστρεφονταν μονομιας μολις μπαιναμε στο 2000. Θυμαμαι ατομα που δεν ειχαν ανοιξει το pc τους το βραδυ της πρωτοχρονιας για να τα σωσουν.

    Το τσουναμι του 2004 , που καποιοι μας ειχαν τρομοκρατησει οτι θα εχουμε εκεινο το "φαινομενο ντομινο" για οσους θυμουνται που θα ειχαμε τσουναμι...στο αιγαιο.

    Γριπη πουλερικων 2005 , θυμαμαι ο Μιμικος ειχε απελπιστει τοσο πολυ απο την κατακορυγη πτωση καταναλωσης πουλερικων ,που εβγαζε διαφημιστικα σποτ συνεχεια για το ποσο φροντιζει τις κοτες του

    Φωτιες 2007 , με το θρυλικο "η Ελλαδα σε Πολεμο" που μας πλασαραν

    Οικονομικη κριση 2008 , χμμ δεν επιασε τοσο πολυ ομως το concept..

    Γουρουνο-γριπη 2009 , το τελος της ανθρωποτητας μετα τον αρμαγεδωνα και το ξυπνημα του κθουλου , επειδη καποια γουρουνακια αρχισαν να βηχουν καπου σε μια φαρμα στο μεξικο.Οι Ελληνες σουβλατζηδες αρχισαν να κλαινε οσο γυρναγε ο γυρος.

    Οικονομικη κριση 2010 στην Ελλαδα, θα πουλησουμε τα νησια μας, θα τρωμε απο καδους σκουπιδιων , θα εχουμε πραξικοπημα , θα κοιμομαστε στα παγκακια με εφημεριδες αντι για κουβερτες.

    Και μιας και ειμαστε στο θεμα "κριση" , να υπενθυμισω οτι στις αρχες κυκλοφορουσε ενα γνωστο ντοκυμαντερ που ελεγε οτι θα γινουμε σαν την αργεντινη κτλ κτλ. Ναι βεβαια, ιδιοι ακριβως γιναμε, τωρα πριν λιγο περασα απο κατι φαβελες διπλα απο τις βιλες στην Εκαλη.



    Αυτα παρουμε την λογικη απο τα παραπανω και τα συνδιασουμε με το γεγονος οτι ο ορος "καταθλιψη" εχει γινει μοδα πλεον απο τους ψυχοειδικουςκατι (ειδικα τις φαρμακευτικες) και πλασαρεται απο εδω και απο εκει σαν brandname , τοτε ναι , θα μπορουμε τελικα ανετα να λεμε οτι "φταιει η οικονομικη κριση που νοιωθω ασχημα, και επειδη νοιωθω ασχημα αρα εχω καταθλιψη, αρα πρεπει να το αποδεχτω, αρα πρεπει να αρχισω τις αγωγες και να πλουτισω παραπανω με το πορτοφολι μου την μεγαλυτερη βιομηχανια φαρμακων στον κοσμο που ειναι τα αντικαταθλιπτικα".
    Last edited by Boltseed; 27-11-2010 at 15:49.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Bolt,

    αμα κυκλοφορεις στην Εκαλη για να παρεις τον παλμο της κοινωνιας ή να δεις μια αντιπροσωπευτικη εικονα της...τοτε νομιζω οτι εχεις μια παραποιημενη εικονα του μεσου πολιτη ή μεσου ορου της οικονομικης του καταστασης.

    Προσωπικα, γνωριζω πολυ κοσμο που αγωνια για την επαγγελματικη κ οικονομικη του πορεια (μεταξυ των οποιων κι εγω). Κ μιλαω για οσους απο μας δεν βασιζομαστε σε καποιους χορηγους (γονεις κλπ). Κ η αγωνια δεν ειναι για τον φοβο του τι θα επακολουθησει, αλλα για το παρον. Απληρωτοι για μηνες πολλους, για εργα ολοκληρα κ χωρις καποια προοπτικη για αμεση απασχοληση κ λεφτα για αξιοπρεπη ζωη.

    Φυσικα παντα παιζει ρολο κ σε ποια κοινωνικη ταξη ζουμε ή ποιους συναναστρεφομαστε. Εξω απο το χορο, πολλα τραγουδια λεει κανεις.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    σαφως και υπαρχει θεμα , συμφωνω,

    Η αληθεια ειναι οτι ανηκω στους "βολεμενους" μιας και εχω την δουλιτσα μου , παρολο που για τον κλαδο μου πρεπει να κανω ταμα καθε φορα για να βρω δουλεια λογω του ανταγωνισμου , χωρια τις γνωριμιες.

    ,παρολα αυτα μπορει ολο αυτο το θεμα να μην ειναι τοσο μεγαλο οσο λενε. Εκει θελω να εστιασω, στο φουσκωμα του κεικ.


    αλλο το "εχουμε κριση" και αλλο το "ΕΧΟΥΜΕΕΕ ΚΡΙΣΗΗΗ!!!!!!"

    Αυτο με την Αργεντινη που ειπα πριν το εννοουσα

    http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%...BB%CE%AF%CE%B1


    ειναι κατι πολυ διαδεδομενο και σιγουρο οτι θα γινουμε ετσι, ευτυχως τωρα το εχουν σταματησει να το διαφημιζουν , μαλλον καταλαβαν οτι ειναι ολιγον υπερβολη.

    Επισης δες και το αλλο,

    πως χρησιμοποιουνε το "εχουμε κριση" για να κανουν οτι τους καπνισει οταν βγαζουν νομους κτλ.


    Αν δεις ατομα απο αλλες χωρες, εντος Ευρωπης, θα δεις οτι ισα ισα μας ζηλευουν για πολλα απο αυτα που εχουμε , αλλα δεν τα εκτιμουμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Bolt,

    προσωπικα αν με ρωτας για μενα το θεμα ειναι τοσο μεγαλο οσο λενε κ χωρις υπερβολες (οπως στις περιπτωσεις ασθενειων/γριπης που ανεφερες). Εχω νιωσει την κριση στον χωρο μου (κατασκευαστικες -συμβουλευτικες εταιρειες) εδω κ 2 χρονια. Σιγα σιγα κ σταθερα. Αλλοι στον κλαδο πριν 2 χρονια εβλεπαν την κριση να ερχεται κ τωρα θυμαμαι αναλογες συζητησεις, εγω δεν ηθελα να το πιστεψω. Τωρα, περιπου το 1/3 δουλευει εξω: απο Βαλκανια μεχρι Αγγλια,Ολλανδια, ΑμπουΝταμπι κ Ρωσσια. Αρα, η κριση υπάρχει κ λειτουργει. Δυστυχως. Θελω να ελπιζω οτι ειναι ετσι μονο στον χωρο μου, αλλα τα μνμ που παιρνω απο αλλους γνωστους ειναι πανω κατω τα ιδια. Κ οχι οτι ακουω απο την τηλεοραση.

    Τωρα, για πραγματα που εχουμε κ δεν εκτιμουμε...θα θελες να μου πεις ποια? τον ηλιο κ τις καλες καιρικες συνθηκες ας πουμε? ναι ειναι ομορφα αυτα. αλλα αν εισαι ανεργος ή υποψηφιος ανεργος κ απενταρος νομιζω οτι ειναι λογικο να μην μπορεις ή να μην εχεις την διαθεση να απολαυσεις τις ομορφιες μιας χωρας. Οποια κ αν ειναι αυτη.

    Τελος, ναι αυτοι οπως λες επιβαλουν νομους εις βαρος μας με αφορμη την κριση. Εμεις τί κανουμε γι αυτο? Εδω, ακομα κ στην Αγγλια 10 (ισως κ παραπανω) πανεπιστημια εχουν καταληψη σε καποια τμηματα τους. Ποιος (απ οσους εχουν φτασει μεχρι Αγγλια...δεκα χρονια πριν) θα πιστευε κατι τετοιο? Εδω οι φοιτητες τί κανουν? Παιζουν pro?οπως λεει κ το γνωστο ασμα?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    σαφως και υπαρχει θεμα , συμφωνω,

    Η αληθεια ειναι οτι ανηκω στους "βολεμενους" μιας και εχω την δουλιτσα μου , παρολο που για τον κλαδο μου πρεπει να κανω ταμα καθε φορα για να βρω δουλεια λογω του ανταγωνισμου , χωρια τις γνωριμιες.

    ,παρολα αυτα μπορει ολο αυτο το θεμα να μην ειναι τοσο μεγαλο οσο λενε. Εκει θελω να εστιασω, στο φουσκωμα του κεικ.


    αλλο το "εχουμε κριση" και αλλο το "ΕΧΟΥΜΕΕΕ ΚΡΙΣΗΗΗ!!!!!!"

    Αυτο με την Αργεντινη που ειπα πριν το εννοουσα

    http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%...BB%CE%AF%CE%B1


    ειναι κατι πολυ διαδεδομενο και σιγουρο οτι θα γινουμε ετσι, ευτυχως τωρα το εχουν σταματησει να το διαφημιζουν , μαλλον καταλαβαν οτι ειναι ολιγον υπερβολη.

    Επισης δες και το αλλο,

    πως χρησιμοποιουνε το "εχουμε κριση" για να κανουν οτι τους καπνισει οταν βγαζουν νομους κτλ.


    Αν δεις ατομα απο αλλες χωρες, εντος Ευρωπης, θα δεις οτι ισα ισα μας ζηλευουν για πολλα απο αυτα που εχουμε , αλλα δεν τα εκτιμουμε.

    μπολτ θα συμφωνήσω κι εγώ πως είναι υπερβολικό το νούμερο για παραγματική κατάθλιψη.

    όμως αλλο γρίπες και τσουνάμι κι αλλο τεράστια οικονομική κρίση.
    παρακολουθούσα στην τιβί μια ενημερωτική εκπομπή και έλεγε για τα συσίτια και πως έφτασαν μέχρι και στελέχη εταιρειών να τρέφονται από αυτά.

    http://www.ellinikanea.gr/index.php?...B9%CE%BA%CE%AE

    στο ελληνκό δημόσιο παρατηρούνται μαζικές συνταξιοδοτήσεις , γιατί οι εργαζόμενοι φοβούνται για την επόμενη μέρα.
    σκοπεύουν να απολύσουν κόσμο και να συμπτύξουν υπηρεσίες.

    εταιρείες απολύουν υπαλλήλους με υψηλότερες αμοιβές για να προσλάβουν νέους με πολύ χαμηλότερους μισθούς.

    ακόμη κι αυτοί που πιστεύαμε πως είναι ευκατάστατοι έπαψαν να είναι.
    αν το ψάξεις θα βρεις ακριβά αυτοκίνητα σε λιγότερο από μισή τιμή αγοράς.

    τέλος να πω πως αν πας σε ένα σουπερ - μάρκετ μετράς τί ξοδεύεις για να μν εκπλαγείς στο ταμείο.
    οι έλληνες μπορεί να καλοπερνούσαν , όχι όμως πια.
    κι αν το κάνουν , είναι επειδή και η φτώχεια θέλει καλοπέραση.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οι pulp τα λενε καλυτερα

    http://www.youtube.com/watch?v=cbQ7U...eature=related
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Καλησπέρα.

    Παρακολουθώ αρκετό καιρό τις συζητήσεις στο forum, αν και μόλις σήμερα αποφάσισα να προχωρήσω σε εγγραφή.

    Θεωρώ πως η παραπάνω έρευνα είναι πολύ ενδιαφέρουσα και αντανακλά σε αρκετά μεγάλο βαθμό την πραγματικότητα. Η αλήθεια είναι πως τα νούμερα είναι πράγματι μεγάλα και εύλογα προκαλούν ερωτηματικά, ωστόσο δεν πιστεύω πως σκοπός της είναι να σπείρει τον πανικό.

    Ακόμα και σήμερα είναι πολλοί που υποστηρίζουν πως η κρίση είναι πλασματική. Δε θα διαφωνήσω πως μια πλασματική κρίση και ο τρόμος που συνοδεύει αυτή την πιθανότητα μπορεί να έχουν συγκεκριμένες απολαβές και οφέλη για κάποιους ''ολίγους'', όμως πλέον οι συνέπειες αρχίζουν και φαίνονται στην καθημερινότητά μας. Νομίζω πως η 'καλομαθημένη' ελληνική κοινωνία είναι ακόμα μουδιασμένη και αποδέχεται αρκετά παθητικά τα όσα συμβαίνουν. Ούσα άνεργη και με συμπτώματα κατάθλιψης, αυτή η παθητικότητα δε μου φαίνεται και τόσο αδικαιολόγητη, αν σκεφτώ πως ακόμα και η πλειοψηφία των εργαζομένων παρουσιάζει κατάθλιψη.

    Για μένα στην παρούσα φάση προτεραιότητα είναι η εύρεση εργασίας. Το ότι δεν εργάζομαι σαφώς και επηρεάζει την ψυχολογική μου κατάσταση, όμως απ' ότι φαίνεται ακόμα και οι έχοντες εργασία, έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, δεν είναι απαλλαγμένοι από την ανασφάλεια, το φόβο, την ανησυχία, τον πανικό. Αυτό είναι το λυπηρό.

    Νομίζω πως τέτοια συναισθήματα εμποδίζουν τον άνθρωπο να αναγνωρίσει, να εκτιμήσει και να χαρεί τα όποια καλά μπορεί να έχει η χώρα του, η κοινωνία του, η ζωή του. Συχνά τον παγώνουν και ενισχύουν την αδυναμία να διεκδικήσει μια αλλαγή ή κάτι καλύτερο. Ιδίως όταν πιστεύει πως δεν υπάρχουν εναλλακτικές. Προσωπικά βιώνω μια τέτοια κατάσταση, υπάρχω μέσα σε αυτήν και, πέρα από νούμερα και στατιστικές, το ίδιο συμβαίνει και σε πάρα πολλούς ανθρώπους από το οικείο περιβάλλον μου.

    Θα ακολουθήσω το παράδειγμα της Σοφίας και θα μοιραστώ μαζί σας αυτό
    http://www.youtube.com/watch?v=dDLiVwpv89s

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Skiaxtro, παρακαλώ βάλε στο πρώτο ποστ την πηγή του κειμένου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Δεν ήταν προσωπική απορία. Όταν δημοσιεύονται κείμενα που έχουν δημοσιευτεί αλλού και έχουν γραφεί από συγγραφέα άλλον από αυτόν που το ποστάρει, πρέπει να αναγράφεται σαφώς η πηγή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δν φάνηκε πως υπήρχε απορία.
    φάνηκε πως αμφισβητήθηκε το περιεχόμενο του ποστ
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Ως το 2020 η κατάθλιψη θα είναι η δεύτερη αιτία θανάτου παγκοσμίως

    Στις 10 Οκτωβρίου γιορτάζεται κάθε χρόνο η Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας, προκειμένου να ευαισθητοποιήσει την κοινή γνώμη για τα ψυχικά νοσήματα. Την πρωτοβουλία πήραν από κοινού το 1994 η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ψυχικής Υγείας και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας. Για το τρέχον έτος το θέμα είναι "Ψυχική Υγεία και Χρόνια Σωματικά Νοσήματα". Οι ειδικοί κάνουν λόγο...
    για μία παγκόσμια "επιδημία" ψυχικών διαταραχών, επικαλούμενοι τα στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Ο αριθμός των πασχόντων από κατάθλιψη, ξεπερνά παγκοσμίως τα 154 εκατομμύρια, ενώ ως το 2020 θα είναι η δεύτερη αιτία θανάτου παγκοσμίως. Οι πάσχοντες από σχιζοφρένεια είναι 25 εκατομμύρια, ενώ 95 εκατομμύρια υποφέρουν από διαταραχές σχετιζόμενες με κατάχρηση αλκοόλ. Όσον αφορά την χώρα μας και σύμφωνα με πανεπιστημιακές έρευνες, μόλις το 80% όσων πάσχουν από κατάθλιψη αναζητούν βοήθεια και λιγότερο από το 50% προσφεύγει στη στήριξη του γιατρού. Ένα 10 με 12% του συνόλου του πληθυσμού όλων των ηλικιών πάσχει από ψυχικές ασθένειες. Οι πιο συνηθισμένες ψυχικές διαταραχές στην ΕΕ είναι οι φοβίες και η κατάθλιψη, η αντιμετώπιση των οποίων παρουσιάζει σημαντικές διαφορές τόσο μεταξύ των κρατών μελών, όσο και στο εσωτερικό της κάθε χώρας, ενώ οι πρωτοβουλίες που αναλαμβάνονται είναι συχνά μεμονωμένες. Η Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία και ο Τομέας Ευρώπης της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Ψυχικής Υγείας συνεργάστηκαν για τη διοργάνωση του φετινού εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας με τη χορηγία του Κοινωφελούς Ιδρύματος "Αλέξανδρος Σ. Ωνάσης". Όλες οι κλινικές παρατηρήσεις και τα ερευνητικά δεδομένα συγκλίνουν στο συμπέρασμα ότι η ψυχική υγεία και η σωματική υγεία "πάνε χέρι-χέρι". Αυτό άλλωστε ήταν γνωστό από την Αρχαία Ελλάδα. Οι χρόνιες σωματικές παθήσεις αποτελούν σήμερα τις συχνότερες αιτίες θανάτου και υπολογίζονται ότι τέσσερις από αυτές (καρδιο-αγγειακά νοσήματα, διαβήτης, καρκίνος και αναπνευστικά νοσήματα) ευθύνονται για το 60% των θανάτων παγκοσμίως. Η ψυχική διαταραχή συνδέεται στενά με τα παραπάνω νοσήματα με δύο τρόπους. Πρώτον συμβάλλει στην αιτιολογία τους και δεύτερον προκαλείται από την ύπαρξή τους. Πραγματικά, υπάρχουν πολλά ερευνητικά δεδομένα που έχουν δείξει συν-νοσηρότητα (συνύπαρξη) σωματικών και ψυχικών νοσημάτων σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από το αναμενόμενο καθώς και άλλα δεδομένα που έχουν δείξει σοβαρές ψυχολογικές επιπτώσεις που προκύπτουν από τα χρόνια σωματικά νοσήματα (χρόνιο άγχος, κατάθλιψη, υποβάθμιση της ποιότητας ζωής, παραμέληση εαυτού κλπ). Ιδιαίτερη έμφαση έχει δοθεί στην κατάθλιψη και υπάρχουν ερευνητικά δεδομένα που δείχνουν ότι τα άτομα με σοβαρές χρόνιες σωματικές νόσους έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο κατάθλιψης, ενώ αυτοί που ήδη έχουν κατάθλιψη έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο νόσησης από καρδιο-αγγειακά νοσήματα, διαβήτη, καρκίνο και αναπνευστικές παθήσεις (δηλ. από τα τέσσερα νοσήματα που όπως προαναφέρθηκε ευθύνονται για το 60% των θανάτων παγκοσμίως). Σύμφωνα με τον Καθηγητή Ψυχιατρικής κ. Γιώργο Χριστοδούλου, η αποκατάσταση των ασθενών με χρόνια σωματικά νοσήματα παραβλάπτεται ουσιαστικά όταν συνυπάρχει κατάθλιψη που δεν έχει διαγνωσθεί. Ότι ισχύει για την κατάθλιψη, ισχύει σε ορισμένο βαθμό και για το χρόνιο άγχος που συνοδεύει συχνά τα χρόνια σωματικά νοσήματα. Σύμφωνα με την πρόεδρο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Οικογενειών για την Ψυχική Υγεία, παιδίατρο Αλεξάνδρα Στρούμπου, αυτή τη στιγμή υπολογίζεται ότι πανελλαδικώς υπάρχουν 3.000 ψυχικά ασθενείς σε ξενώνες και οικοτροφεία, ενώ περίπου 6.000 παραμένουν σε ιδρύματα.


    http://protokarfi.blogspot.com/2010/10/2020.html

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    θα ειμαστε πολλοι

    δεν θα ειναι ομως ωραια

    στα ορια αυτα

    στο ορια της ευτυχιας ειναι πιο ωραια

    αλλα τοτε ποιος θα μπορουσε να γραψει 90 τοις εκατο των εργαζομενων στα ορια της καταθλιψης

    δηλαδη οι ανεργοι σε ποια ορια ειναι?

    σορυ με επιασε μια μουρλαμαρα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. οταν το νοιαξιμο ξεπερνα τα ορια.....
    By researcher in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 08-06-2010, 11:24
  2. Αυτοβελτιωση μεχρι τα ορια της τρελλας?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-12-2008, 09:45
  3. οταν η ζήλεια περνα τα ορια..
    By leliana in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-2008, 19:38
  4. Δοκιμάζοντας τα όριά μας
    By constantine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-01-2008, 11:26
  5. ΤΑ ΟΡΙΑ
    By Φοίβη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 03-10-2005, 11:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •