Pet therapy - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Πιστεύετε οτι είναι χρήσιμη η μέθοδος θεραπείας "pet therapy" ;

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Ναί

    10 100.00%
  • Όχι

    0 0%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: Pet therapy

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    το «Pet Therapy»

    Γεννήθηκε πριν από μια δεκαετία στις ΗΠΑ και είναι ουσιαστικά η απολαβή των οφελών που προσφέρει η συντροφιά ενός ζώου στον άνθρωπο.

    Σε αρκετές χώρες της Ευρώπης αρχίζουν σιγά-σιγά να γίνονται κάποια σημαντικά βήματα.

    Πολλά είναι τα νοσοκομεία, οι ψυχιατρικές κλινικές, τα σχολεία, οι φυλακές, τα κέντρα αποτοξίνωσης, τα γηροκομεία όπου συχνάζουν κατοικίδια ζώα από σκύλους και γάτες μέχρι κουνέλια και παπαγάλους, πάντα συνοδευόμενα από τους χειριστές τους «Pet Partners».

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Άρκτε,όχι,δεν αναφερόμουν σε περιπτώσεις σαν τη δική σου.Όμως,το κείμενο σαφέστατα έβγαλε σε μένα μία ματιά πάνω στα άλλα είδη χρησιμοθηρική.Το ανθρώπινο είδος το κάνει κατά κόρον απέναντι στα άλλα είδη.Κι εδώ έχει να κάνει και με τη θρησκεία πάλι,που δίδαξε πως ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ον,το καθ'ομοίωσιν,ενώ τα άλλα είναι εδώ απλά για τη βολή του.Να τα εκμεταλλεύεται παντιοτρόπως,να τα εμπορεύεται,να τα αναπαράγει,να τα χώνει σε κλουβιά,να τους κλέβει το ζωτικό τους χώρο,ν'αφήνει το δυσανάλογο απ'ό,τι του αρμόζει οικολογικό του αποτύπωμα,να βιάζει τα οικοσυστήματα,να αντικειμενοποιεί για να μπορεί να μην έχει τύψεις για όσα κάνει,άρα να τα συνεχίζει και ανενόχλητος από εσωτερικούς περιορισμούς.

    Softάκι,κάτι τέτοιο εννοούσα κι εγώ,το όλα μας κάνουν για όλα.Όχι,δε μας κάνουν.Ένα δελφίνι δεν είναι για να θεραπεύσει κανέναν,είναι ένα άγριο θηλαστικό,όχι ένα κατοικίδιο.Ανήκει στους ωκεανούς,όχι στις πισίνες,δεν είναι ούτε ο θεραπευτής μας,ούτε θα έπρεπε να λογίζεται τίποτε που από τη φύση του δεν είναι.

    Είναι σαν τους ηλίθιους που πληρώνουν λεφτά για να ταίζουν τους καρχαρίες,λολ,μαλάκες.Μετά οι καρχαρίες πλησιάζουν πιο άφοβα τον άνθρωπο,καθιστώντας τον θύμα της ίδιας της παραβίασής του.Θυμάται κανείς τον Crocodile man,που η στίγκα του κάρφωσε στην καρδιά το κεντρί της(ένα είδος σαλαχιού ήταν),καθώς παραβίασε το χώρο της,την πλησίασε περισσότερο απ'όσο έπρεπε κι εκείνη αμύνθηκε επιθετικά?Ε,άμα το σκεφτείς ανάλογο είναι.Έχω δει σε ντοκυμαντέρ δελφίνια να επιτίθενται σε παιδάκια,τραυματίζοντάς τα σοβαρά με τα ρύγχη τους.Παιδάκια που οι γονείς τους δεν είχαν ψάξει γιατί άραγε δελφίνια να είναι κλεισμένα σε πισίνες και να πληρώνεις να τα χαιδέψεις.Εμπόριο ολόκληρο.Ένα άγριο ζώο έχει άγρια ένστικτα,πάντα.Και γι αυτό τίγρεις έχουν φάει τους"ιδιοκτήτες"τους,τι απαίσια λέξη,λιοντάρια τους θηριοδαμαστές τους,κτλ.

    Επίσης,να ρωτήσω,ένας άνθρωπος που δεν είναι σε θέση να καλύψει πολλές φορές τις δικές του ανάγκες,τι είναι όταν αναλαμβάνει και τις ευθύνες ενός άλλου πλάσματος,που απαιτεί κι αυτό τη δική του φροντίδα,έχει τις δικές του ανάγκες,που είναι απαραίτητο να καλύπτονται;Για μένα ανεύθυνος,κάτι που βαραίνει όλους μας συνολικά,αφού πάνω σε αυτή τη βάση στήνεται η πλατφόρμα της εκμετάλλευσης.

    Anywayz,κάποιοι προβληματισμοί.

    rain, σε τσίρκο δν έχω πάει ποτέ.
    σε ζωολογικό κήπο πολλές φορές.
    κ με πήγαιναν οι γονείς μου ( όπου ήθελα να ρίξω τη μαμά στα λιοντάρια - γιατί άραγε...) κ με τη κόρη μου που τα λατρεύει.
    έχουμε πει όμως πως τα ζώα θα έπρεπε να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον.
    σε άλλο φόρουμ είχε αναφερθεί πως ένας καλλιτέχνης είχε δέσει ένα σκυλάκι χωρίς φαϊ και νερό κ θα το άφηνε μέχρι να πεθάνει , για να δείξει πως οι άνθρωποι εκμεταλεύονται τα ζώα.
    τότε είχα ποστάρει πως θα έπρεπε να του κάνουν το ίδιο και να την δουν καλλιτέχνες.

    δν συμφωνώ με την αιχμαλωσία και ειδικότερα με το : μαθαίνω το ελέφαντα να κάθεται με τα τέσσερα πόδια πάνω σε ένα κούτσουρο.
    για το σκύλο όμως που αγαπάς κι έχεις κοντά σου και τον φροντίζεις σχεδόν σαν το παιδί σου , δν μπορώ να είμαι αντίθετη.
    σκέψου έχω μπουλντόγκ και τον θεωρώ το πιο όμορφο σκυλί του κόσμου!
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    mstrouf,

    ωραιο θεμα κ πολυ ενδιαφερον κατα τη γνωμη μου:)

    Προσωπικα πιστευω πώς το να αναλαβει κανεις την ευθυνη ενος ζωου ειναι ενα σημαντικο κινητρο θεραπειας κ επαφης. Το λες πολυ ομορφα πιστευω, μεσα απο την δικη σου εμπειρια. Καμια φορα τετοιου τυπου δεσμευσεις αποτελουν τοσο σημαντικα, χρησιμα κ σπουδαια κινητρα ωστε να ξεκουνηθουμε. Να σταθουμε καπως καλυτερα. Κ νομιζω πώς σχεδον παντα δεν εμφανιζονται οι σημαντικες αντιστασεις, οι αρνησεις απο την πλευρα μας, οπως πολυ συχνα συμβαινει στις ψυχοθεραπειες ή την κουραση που πολυ λογικα καποια στιγμη οι τελευταιες επιφερουν.

    Ναι, εχω δει αλλους ανθρωπους να βοηθουνται σημαντικα με την παρουσια ενος ζωου κοντα τους. Εχω δει κ μεσα απο τον εαυτο μου κατι αναλογο. Η θεραπευτικη σχεση νομιζω πώς λειτουργει πιο ευκολα με ενα ζωο. Ισως επειδη, δεν εχουμε στο μυαλο πώς προκειται για θεραπεια. Ή ακομα κι αν το εχουμε, αυτο καποια στιγμη φευγει απ το μυαλο.

    Με αφορμη το θεμα σου, να πω πώς υπάρχει κ η θεραπευτικη ιππασια ή ιιπποθεραπεια (καμια σχεση βεβαια με pet...:)). To λεω μονο για ατομα που τυχον πεσει το ματι τους στα οσα λεμε κ εχουν αναγκη να μαθουν καποια παραπανω πληροφορια που εχει να κανει με ζωα. Πριν λιγο καιρο παρακολουθησα τυχαια καποια ατομα που πηραν μερος σε τετοια μαθηματα. Μου ειπαν οτι βοηθηκαν σημαντικα παιδια με ψυχολογικα προβληματα, δυσκολιες μαθησης, προβληματα αυτισμου αλλα και ενηλικες με ορθοπεδικες και νευρολογικες βλαβες. Η θεραπεια αυτη, ειναι φυσικα επικουρικη κ πολυ διαδεδομενη σε σκανδιναβικες χωρες κ αμερικη. Υπαρχουν κ εδω συλλογοι που μοιαζει να κανουν καλη δουλεια.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Έχω ακούσει ότι οι γάτες ρίχνουν την πίεση.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Και επειδη πιο πανω, ειδα να αναφερεται πώς ο ανθρωπος εκμεταλλευεται τα ζωα για διαφορους λογους, επιβαλλεται σ αυτα, ναι μπορει και να το κανει σαν αυτα. Η επιβιωση μας, ειναι πανω απο ολα. Οπως το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο κ το πιο δυνατο ζωο ξεσκιζει το πιο αδυναμο. Κ πάει λεγοντας...

    Το θεμα ειναι να μην μεινουμε στην επιβιωση αλλα να παμε παραπερα...στο πως να εκμεταλλευτουμε οσο καλυτερα γινεται το γεγονος οτι μπορει να εχουμε κατι παραπανω σε συνειδηση απο το υπολοιπο ζωικο βασιλειο κ πως μπορουμε να το διαχειριστουμε με πιο ανθρωπινο τροπο. Ωστε να μπορουμε να διαχωρισουμε το δικαιωμα μας στην επιβιωση, στην εξελιξη απο την παραβιαση των δικαιωματων καθε εμψυχου οντος.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by alexandros3 View Post
    Έχω ακούσει ότι οι γάτες ρίχνουν την πίεση.
    δεν τις χωνεύω....έχω χαμηλή πίεση....οπότε δν πρόκειται να υιοθετήσω ποτέ!
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    στρουμφακιιιιιιιιιιιιιιιι ιιι,αν εχεις χωρο στο σπιτι παρτο το σκλι,καλο ειναι.
    Απλα στις διακοπες δεν θα ξερεις τι να το κανεις ;)
    (για αυτο ειναι οι μαμαδες)
    εμενα εχει το αφεντικο μου σκλι και σκεφτεται να δωσει την γυναικα του ;)
    Να προσεξεις το χρωμα χεχε (μπηχτη για την ρειν)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Το γουργούρισμα της γάτας μπορεί να έχει ιδιαίτερα αγχολυτικές ιδιότητες! Βοηθά τους υπεύθυνους νευρώνες να παράγουν σεροτονίνη, που μας φέρνει ηρεμία και χαλάρωση καθώς και ενδορφίνες, που μας κάνουν να νιώθουμε ευτυχισμένοι. Οι ίδιες οι γάτες μπορούν να γουργουρίσουν ακόμα και όταν είναι τραυματισμένες- υποθέτουμε ότι πρόκειται για έναν μηχανισμό που βοηθάει την επούλωση και τη θεραπεία τους, καθώς αυτές οι δονήσεις έχουν αναβολική δράση.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. GROUP THERAPY!
    By antara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 209
    Last Post: 04-07-2009, 01:44
  2. Shopping therapy!
    By Nefertari in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 07-12-2004, 16:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •