Συναντηση με το "τερας του Λοχ-νες" και ευλογα ερωτηματα που προκυπτουν...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1

    Συναντηση με το "τερας του Λοχ-νες" και ευλογα ερωτηματα που προκυπτουν...

    Το τερας υπαρχει. Το εχω γνωρισει απο κοντα παλαιοτερα αλλα πλεον εχω πολυ καιρο να το δω. Χρονια μετραω... Το λεω αυτο για οσους/ες αμφισβητουν την υπαρξη του. Οχι δεν ζει πλεον στη λιμνη της Σκωτιας αλλα καπου στα Βορεια της πολης των Αθηνων. Συναντηθηκε πολυ προσφατα στενος συγγενης μου μαζι του και ανταλλαξαν νεα για λιγο. Εργαζεται πυρετωδως, εχει 2 (νομιζω) μεταπτυχιακα, εχει κανει σχεσεις, εχει παρεες, ζει ωραια την ζωη του κτλ κτλ...

    Αυτο το "πραγμα" που ξεχαστηκε καπου στην ληθη της εξελιξης... Που ειναι καπου 1,50, με σοβαρα σκελετοδομικα προβληματα και σε κανει μολις το βλεπεις να αποστρεφεις το βλεμα σου αλλου με αηδια... Που σε αλλες εποχες θα ειχε πεταχτει στον Καιαδα εν τη γεννεση του... Κιομως δεν (φαινεται) να εχει προβληματα τουλαχιστον εμφανως. Ζει τη ζωη του στο μαξιμουν. Αλλοι στη θεση του ισως να ειχαν αυτοκτονησει μην αντεχωντας αλλο την καταρα της μοιρας...

    Πως γινεται τετοια ατομα να πιστευουν στον εαυτο τους και να προχωρουν? Να μην τους επηρεαζει η ασχημια της εμφανισης τους? Να ζουν σα να μην συμβαινει τιποτα? Να μην αυτοκτονουν? Να δημιουργουν? Να σπουδαζουν? να, να, να? Πως βρισκουν τα "ψυχικα αποθεματα"? Δεν ειναι ευλογο το ερωτημα μου?
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    πολλα προβληματα
    Last edited by carrot; 04-12-2010 at 12:08.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Παίζουν πολλά ρόλο, από το dna μέχρι τον τρόπο σκέψης σου, τα γεγονότα που θα βιώσεις, η οικογένεια. Φαντάσου λοιπόν πως για εσένα λειτουργεί ένα μοναδικό και εξαιρετικά πολυσύνθετο σύστημα. Οι βάσεις που διαθέτεις και δεν μπορείς να αλλάξεις και οι πληροφορίες που θα δεχτείς θα καθορίσουν σημαντικά το πως θα νιώθεις, το τι θα αισθάνεσαι, το τι θα κάνεις για όλη σου τη ζωή. Μπορείς όμως να το αλλάξεις όλο αυτό αρκεί να το θελήσεις. Αργά και σταθερά και με την βοήθεια ειδικού.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    αν εχεις χρημα ολα γινονται σαφως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Έχεις δίκιο insect αλλά στην αρχή θα λειτουργήσει. Όταν θα αισθανθείς πως σε θέλουν για το χρήμα θα βυθιστείς περισσότερο καθώς θα πέσεις από αυτό το στρουμπουλό συννεφάκι που δημιούργησες με υλικά αγαθά.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δεν το δημιουργησα!

  8. #8
    Ναι οντως το χρημα παιζει κυριαρχο ρολο και ας λενε οτι δεν φερνει την ευτυχια κτλ... Δεν λεω οτι την φερνει αλλα σου λυνει τα χερια σε πολλες περιπτωσεις. Βεβαια αν εισαι σαν το Κουασιμοδο... τοτε μαμησε τα. Ουτε χρημα σε σωζει ουτε ο Θεος ο ιδιος.

    Γιατι "στερεψες" incect?
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αυτό που λείπει είναι η αυτοπεποίθηση και όχι η ομορφιά. Έχω δει πραγματικά άσχημους ανθρώπους που δεν προλαβαίνουν να πηγαίνουν από κρεβάτι σε κρεβάτι και να έχουν και μεγάλο κοινωνικό κύκλο. Η αυτοπεποίθηση παίζει σημαντικό ρόλο λοιπόν. ;)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by Winston_man_2 View Post
    Ναι οντως το χρημα παιζει κυριαρχο ρολο και ας λενε οτι δεν φερνει την ευτυχια κτλ... Δεν λεω οτι την φερνει αλλα σου λυνει τα χερια σε πολλες περιπτωσεις. Βεβαια αν εισαι σαν το Κουασιμοδο... τοτε μαμησε τα. Ουτε χρημα σε σωζει ουτε ο Θεος ο ιδιος.

    Γιατι "στερεψες" incect?
    σωζει η θεληση κ η επιθυμια για ζωη ομως!εσεις πιασατε τον υλισμο..σωθειτε με το χρημα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    πιστευω οτι ειναι ακυρο στην εποχη της οικονομικης κρισης, οικονομικης διαφθρας, στη εποχη του τζογου, του παμε ολοι για φουντο, του παμε στοιχημα και δεν συμμαζευεται δηλαδη σε εποχη που ολοι περιμενουν να π[εσει το χρημα απο το δεντρο) να λεμε οκ θα παωφ στον γιατρο και θα απαιτησω να με κανει καλα χωρις να τον πληρωσω.. μαλλον αλλου ζεις φιλε γατε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ποια αυτοπεποιθεση; μια χαρα ειναι η αυτοπεποιθεση μας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Παραφράζοντας αυτό που έγραψε ο Ρουμί για την τουλίπα και το ρόδο, θα γράψω πως οι άνθρωποι που φέγγουν σημαίνει πως μια λάμπα έχουνε εντός.
    Και αυτή η λάμπα ίσως να άναψε ακριβώς επειδή αποδέχονται, αγαπάνε τον εαυτό τους και πιστεύουνε πραγματικά σ' αυτόν. Δεν είναι λίγο πράγμα η πίστη.

    Αυτό είναι το πρώτο σκαλί. Έτσι νομίζω. Από κει και πέρα θαρρεύεις να πιάσεις τη ζωή απ' τα μαλλιά. Βέβαια άλλο να το συζητάμε κι άλλο να φτάσουμε ως εκεί. Μου φαίνεται δύσκολο αλλά και αξιοθαύμαστο.

    Ήδη μετράω χιλιόμετρα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ο καθένας ζει στον δικό του μικρόκοσμο. ;) Αυτό δεν είναι κακό!!! Εμένα με έχει βοηθήσει πάντως σοβαρά. Δλδ έτσι νομίζω δεν ξέρω. Επειδή δεν έχει βοηθήσει κάποιον δεν σημαίνει πως δεν θα πετύχει σε κανέναν. :) Στον καθένα μπορεί να λειτουργήσει κάτι διαφορετικό.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Τότε δεν ξέρω που κρύβεται το πρόβλημα. για αυτο χρειάζεται ο ειδικός μόνος σου είναι πολύ δύσκολο να το ανακαλύψεις. Αν έχεις χαλασμένο δόντι πας στην οδοντίατρο ή προσεύχεσαι να περάσει μόνο του;

    Μπορεί κάποιοι να είναι αναίσθητοι (εννοώ αν δεν έχει σχέση με την αυτοπεποίθηση). Πάντως έχω δει κακάσχημους ανθρώπους με τεράστιες επιτυχίες που θα τις ζήλευαν εμφανίσημοι άνθρωποι.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. ΤΟ "ΣΩΣΤΟ" ΚΑΙ ΤΟ "ΛΑΘΟΣ"
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-09-2010, 06:48
  4. η "αλήθεια" του "ψευδωνύμου"
    By τι-ποτέ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 21-02-2007, 12:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •