ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΔΡΟΜΩΝ ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105

    ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΔΡΟΜΩΝ ....

    Καλησπερα σας!Σημερα ειχα μια πολυ σοβαρη κουβεντα με τον φιλο μου.καποιοι θα θυμουνται το θεμα μου που ελεγα οτι ειμαστε απο 2 διαφορετικες κουλτουρες.εκεινος αγροτης κι εγω εκπ/κος!σημερα λοιπον ειπαμε οτι ναι μεν δεν μπορουμε να χωρισουμε αλλα επισης δεν μπορουμε να εχουμε ενα κοινο μελλον με γαμο.ειναι 30 και ειμαι 25.ειμαστε ενα βημα πριν την καταθλιψη και οι 2.του ειπα να το πουμε σε καποιον τριτο που θα βλεπει τα πραγματα αντικειμενικα αλλα συγχρονως να μην ειναι και καποιοσ φιλος του η δικος μου γιατι οι φιλοι σκεφτονται πολυ υποκειμενικα..ειμαι σε αδιεξοδο.αγαπιομαστε αλλα εχουμε εντελως διαφορετικα βιωματα,οικογενειακες αξιες και τροπο ζωης βεβαια.ειναι αυτα τελικα τοσο δυνατα αποκλινοντα σημεια ωστε να χωρισουμε η πρεπει να σκεφτουμε την αγαπη μας?σκεφτομαι πως οτι κι αν αποφασισουμε θα ειναι ενα παρα πολυ μεγαλο ρισκο!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    66
    Το θεμα δεν ειναι η διαφορα της κουλτουρας αλλα το ποσο μπορειτε να κανετε συμβιβασμους και υποχωρησεις και ποσο κομπλεξ υπαρχει αν υπαρχει και στους 2.θα σου κανω μια δυσκολη ερωτηση αλλα με μεγαλη σημασια.Φαντασου οτι προχωρατε για γαμο.Εχεις σκεφτει ποτε οτι μπορει να ντρεπεσαι να πεις σε φιλους η γνωστους η συναδελφους οτι ο αντρας σου ειναι αγροτης.Και προς θεου δεν το λεω υποτιμητικα για το παληκαρι επειδη ειναι αγροτης το λεω για σενα που εισαι με διφορετικη κουλτουρα και μπορει να το θεωρεις οχι ανταξιο του επιπεδου σου(δυστυχως πολλοι ανθρωποι εχουν κομπλεξ ανωτεροτητας και θεωρον τον εαυτο τους ανωτερο απο τους αλλους λογω δουλειας,μορφωσης,χρηματων κλπ )αν δεν σε απασχολει αυτο δεν υπαρχει λογος να μην τα βρειτε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Αν το δεις απο αλλη αποψη, ειναι ΜΑΓΚΙΑ να γνωριζει ο αλλος αγροτικα και πραγματα απο την φυση , την στιγμη που σχεδον ολοι οι υπολοιποι συμπολιτες του πιστευουν οτι τα λαχανικα φυτρωνουν στα ψυγεια του Βεροπουλου.

    Ο νικ number 5 πιστευω σου ειπε κατι πολυ ωραιο, να σκεφτεις αν θα νοιωθεις καπως μειωνεκτικα με το να λες οτι εισαι παντρεμενη με εναν αγροτη.

    Πιστευω οτι τα μονα εμποδια που συνανταμε σε τετοιες περιπτωσεις ειναι αυτα που εμεις οι ιδιοι διημιουργουμε με το μυαλο μας.

    Για την ακριβεια:

    α)διαφορετικα βιωματα : χαιρω πολυ. και ποιος δεν εχει με τους αλλους! απλα τα δικα σας μπορει να ειναι ενα σταδιο παραπερα, ετσι να στο σκεφτεσαι. Εδω γινονται γαμοι με ατομα απο διαφορετικες θρησκειες και απο διαφορετικες χωρες, εσυ στο διαφορετικο επαγγελμα θα κολησεις?

    β) οικογενειακες αξιες : Αν θες να χτισεις μια οικογενεια με αυτον τον ανθρωπο τοτε θα φτιαξετε εσεις οι 2 σας ΝΕΕΣ αξιες, ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ , οχι αξιες αλλων απαραιτητα, δε σας αναγκαζει κανεις. Στο σπιτι ΣΑΣ θα εχετε νεους δικου ΣΑΣ κανονες, οχι τους κανονες της μαμας και του μπαμπα εκαστωτε!

    γ) τροπος ζωης : Εδω ναι, μπορει να υπαρχει ενα θεμα, το οποιο μπορει να λυθει αν υποχωρησει λιγο ο ενας και λιγο ο αλλος απο τον δικο του τροπο ζωης ωστε να υπαρχει οξυγονο αναμεσα σας. Αν το δεις πρακτικα, δεν ειναι αναγκη ουτε να πας τον ανθρωπο να κλειστειτε σε ενα τσιμεντοκτιριο σε μια αχανη τσιμεντουπολη με φασαρια , αμαξια και ρυπανση (γκουχ.. γκουχ.. Αθηνα) , αλλα ουτε και εσυ να πηγαινεις στην δουλεια σου με αλογο λιγο πριν επιστρεψεις στην φαρμα να σπειρεις την νεα σοδιά.
    Μπορειτε να κανετε κατι.. ενδιαμεσο, ουτε πολη ουτε χωριο, αλλα κωμοπολη πχ. Καλα μια κουβεντα ειναι και αυτο θα μου πεις , αλλα θελω να πω οτι παντα μπορει να βρεθει μια λυση , ασχετα αμα δεν ειναι προφανης εξαρχης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εχεις σκεφτει γιατι ειναι τοσο μεγαλο το ρισκο? εχεις δει να θελετε τα ιδια πραγματα στη ζωη? επικοινωνειτε? περνατε ομορφα μαζι? τα κοινα σας σημεια ποια ειναι? τί σας κραταει μαζι κ τι νιωθεις οτι σας χωριζει?

    ισως να χει μια αξια να απαντησεις σε αναλογα ερωτηματα στον εαυτο σου. μπορει να σε βοηθησουν να δεις καποια πραγματα πιο καθαρα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Πες αναλυτικα τι σε ενοχλουν σε αυτον

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    2
    kALHSPERA se olous!!Tha ithela kai egw na katathesw edw to provlhma mou mias kai pisteyw pleon oti einai psuxologikhs fushs!Eixa mia asxesh 2 xronwn me mia kopela...sthn arxh ola kala,xhmeia apoluth ktl...apofasizoume na meinoume mazi...tsakwmoi,provlhmata,thn peirazan ta panta,de mporusa na milkhsw,eprepe na skeftw prwta ti na pw..na nme xwrizei sunexeia..egw na feygw na thn kunhgaw sunexeia kai sunexeia!!!Kapoia stigmh diavasa se ena mail ths pou eixe apo pali oti otan htan me ton prwhn ths aytos th phdouse eksafanizotan k ayth ton epairne thl k ton paRAKALOuse klaigontas....kunhgouse eana anthropo xwris tropous k oxi emena pou ths sumperiferomoun kai thn agapoiusa toso poly!!Gia na mh ginomai kourastikos thelw na sas pw oti h kopela molis perase foititria edw sth polh m exase th mana ths sta 19 ths dhladh..Apoti eixa suzhthsei me to patera ths h mhtera ths htan enas polu idioruthmos anthropos,paraxenos,aytarxikos kai de ta phgaine kala me thn kopela mou,ayth pote den ithele na shzhtaei gia th mana ths...mhpws ola ayta phgazoun telika apo ayto..htan psuxologika aitia h katastash ayth sto spiti ths..de sevotan ton patera ths apoti eixa katalavei oute ton eixe se idaiterh ektimhsh..prakalw tis apanthseis sas!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    2
    Exoume na milhsoume 16meres me th kopela..prwth fora den phra thl egw k fusika oute ayth opws panta..th teleytaia fora ths ta eipa ola gia to mail pou eixa dei ktl...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105
    παιδια πραγματικα ειμαστε πολυ μπερδεμενοι.δεν το θεωρειτε λογικο 2 ανθρωποι μεγαλωμενοι εντελως διαφορετικα να αναρωτιοιυνται για το μελλον?να σας πω καποια πραγματα για μενα και καποια για αυτον μηπως καταλαβετε ολοι καλυτερα?ειμαι οπως ειπα 25,μεγαλωσα σε ενα χωριο ,απο μικρη ηθελα να σπουδασω γιατι μου αρεσε οτιδηποτε με το διαβασμα.ειμαι αρκετα ησυχη,γαληνια και μου αρεσει πολυ η δουλεια μου.με το αγορι μου ενω ειμασταν απο κοντινα χωρια ,ετυχε να γνωριστουμε οταν εγω εφυγα φοιτητρια και αποφασισαμε να εχουμε μια σχεση εξα αποστασεως.τα πραγματα ηταν πολυ δυσκολα.χωρις να γνωριζουμε σχεδον καθολου ο ενας τον αλλο ερωτευτηκαμε αλλα υπηρχαν φορες που χωριζαμε και τα ξαναφτιαχναμε.οταν χωρισαμε οριστικα και παι τηλεφωνιομασταν , και παλι βρισκομασταν μεχρι που επεστρεψα πισω,τα βρηκαμε ξανα και απο τοτε ειμαστε μαζι και τον εμαθα πλεον κανονικοτατα.ο γιωργος που λετε εμαθε μια ζωη να ξυπναει με τους κοκορες, να δουλευει ολη μερα και τον υπολοιπο χρονο να κανει παρεα με τους φιλους του που ειναι ιδιου επαγγελματος.δεν λεω,περναμε καλα,βγαινουμε ,με προσεχει απλα δεν εχει τροπους παιδια!!πολλες φορες νιωθω οτι με ρεζιλευει οχι γιατι ειναι αγροτης αλλα για το οτι φαινεται απο τους τροπους του!!δεν ξερω, το θεωρουμε αποφαση ζωης την συνεχεια ή μη τησ σχεσης μας!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ειναι απλα τα πραγματα,

    αμα νοιωθεις ασχημα με το να εισαι μαζι του, για τους δικους σου προσωπικους λογους, τοτε μαλλον δεν μπορει να συνεχιστει αυτο. Ή θα κανει λιγο αυτος και εσυ πισω ταυτοχρωνα ωστε να ερθει ισοροπια, ή... πατε για αλλα.

    Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως τοσα χρονια εισαστε μαζι και δεν σε ενοχλουσε αυτη η συμπεριφορα του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by αλίκη! View Post
    Καλησπερα σας!Σημερα ειχα μια πολυ σοβαρη κουβεντα με τον φιλο μου.καποιοι θα θυμουνται το θεμα μου που ελεγα οτι ειμαστε απο 2 διαφορετικες κουλτουρες.εκεινος αγροτης κι εγω εκπ/κος!σημερα λοιπον ειπαμε οτι ναι μεν δεν μπορουμε να χωρισουμε αλλα επισης δεν μπορουμε να εχουμε ενα κοινο μελλον με γαμο.ειναι 30 και ειμαι 25.ειμαστε ενα βημα πριν την καταθλιψη και οι 2.του ειπα να το πουμε σε καποιον τριτο που θα βλεπει τα πραγματα αντικειμενικα αλλα συγχρονως να μην ειναι και καποιοσ φιλος του η δικος μου γιατι οι φιλοι σκεφτονται πολυ υποκειμενικα..ειμαι σε αδιεξοδο.αγαπιομαστε αλλα εχουμε εντελως διαφορετικα βιωματα,οικογενειακες αξιες και τροπο ζωης βεβαια.ειναι αυτα τελικα τοσο δυνατα αποκλινοντα σημεια ωστε να χωρισουμε η πρεπει να σκεφτουμε την αγαπη μας?σκεφτομαι πως οτι κι αν αποφασισουμε θα ειναι ενα παρα πολυ μεγαλο ρισκο!
    προς τι τοσο μελοδραμα κοπελια?
    δεν ειμαι χαζη να μην καταλαβαινω τι εννοεις, αλλα σε πληροφορω οτι βρισκεσαι πολυ μακρια απο την εντος σου και εκτος σου πραγματικοτητα.
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ!!!!
    ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ??????
    το μελλον και το παρον....αστεια πραγματα....πνιγεις μια σχεση που σε καλυπτει για ενα μελλον που δεν ξερεις καν αν θα υπαρξει, οπως και δεν ξερεις αν εχει πιο ευοιωνες προοπτικες με καποιον πιο....πολιτικλι κορεκτ.....
    ασε την μιζερη λογιστικη της θειας και της μανας σου κοπελα μου και ζησε οπως θελεις, για οσο θα μπορεις.
    αυτο νομιζω εγω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105
    παιδια εμενα δεν με νοιαζουν ουτε τα γιαγιαδιστικα στερεοτυπα ουτε οι αποψεις του τυπου"σκεψου λογικα"κ.τ.λ αλλα οταν για τον αλλον αυτα ειναι μεγιστης σημασιας?ναι,θα μου πειτε κ εσεις "τοτε δεν ταιριαζεις μαζι του'αλλα αυτον ετυχε να ερωτευτω.και ξερουμε ολοι οτι ο ερωτας συναντα πολλα εμποδια που παμπολλες φορες ξεκινουν απο εμας τους ιδιους.για μενα αν το θελετε ειναι προκληση να ειμαι με εναν τυπο διαφορετικο απο εμενα ,για αυτον ομως προφανως δεν ειναι κ τοσο.και μην σκεφτεστε αυτο που ειπατε,δεν νιωθω ανωτερη απλα αυτος στην προσπαθεια του να "ισοσταθμισει" με μειωνει πολλες φορες .

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    66
    Φαντασου τον εαυτο σου ενα χρονο μετα να εισαι παντρεμενη και να εχεις βγει για φαγητο με τους συναδελφους σου.και να αρχισει ο αντρας σου να λεει χοντροκομενα αστεια''χωριατικα''που λενε και ολοι να τον κοιτανε περιεργα.πως θα ενοιωθες;αμηχανια;ντροπη;α� �ετα?δεν θα σε ενοιαζε;η απαντηση που θα δωσεις ειναι και η απαντηση που θες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105
    λοιπον παιδακια το θεμα εληξε.μου ειπε να χωρισουμε αυτος.τι λετε ????

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    66
    Προφανως σε αγαπαει αλλα εχει αντιληφθει οτι ειστε απο διαφορετικους κοσμους μαλλιν το κανει για σενα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105
    ετσι μου ειπε αλλα εγω μεσα στην τρελα μου του εκτοξευα ο,τι εβρισκα.πως να το αντιμετωπισω?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΧΩΡΙΣΜΟΣ
    By kely in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 04-06-2010, 00:13
  2. ΧΩΡΙΣΜΟΣ
    By kimkara in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 31-01-2010, 15:45
  3. ΧΩΡΙΣΜΟΣ
    By La_ViTa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 09-07-2008, 12:24
  4. Χωρισμός
    By Candle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 22-09-2007, 14:31
  5. \'Ανδρες και Γυναίκες: Διαφορετικότητα και Ομοιότητα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 09-02-2006, 20:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •