Περνάει η Ψύχωση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10

    Arrow Περνάει η Ψύχωση;

    Καλησπέρα παιδιά!
    Λοιπόν, πριν ακριβώς από έναν χρόνο έκανα το πρώτο μου ψυχωτικό επεισόδιο και νοσηλεύτηκα στο Δαφνή για 1,5 μήνα ώσπου που επανήλθα με ελάχιστες "περίεργες" ιδέες.

    Η ψύχωσή μου είχε τη μορφή ψευδαισθήσεων (κατά το ψυχωτικό επεισόδιο) και "περίεργες" ιδέες αργότερα (πχ νόμιζα ότι απειλιόμουν από θρησκευτικές ιδέες).
    Δεν άκουγα ούτε ακούω φωνές όπως συνηθίζεται.

    Εδώ και 1 χρόνο παίρνω Risperdal Consta (ενέσιμο) 50mg κάθε 15 ημέρες και 600mg Seroquel σε χάπι (το οποίο σύντομα θα μειωθεί σε 400mg). Δεν αντιμετωπίζω καμία παρενέργεια ούτε έχω προβλήματα συγκέντρωσης. Επίσης η ψύχωσή μου έχει περιοριστεί σε σημείο να μην επηρεάζει σε κάτι την καθημερινότητά μου σε όλα τα επίπεδα.

    Η γιατρός όταν πρωτομπήκα στο Δαφνή μου είπε ότι max θα νοσηλευόμουν για 3 μήνες, όμως βγήκα στον 1,5 μήνα.
    Επίσης μου έχει πει ότι θα παίρνω φάρμακα για άλλα 2-3 χρόνια.

    Ισχύει αυτό; Ρωτάω μη και τυχόν μου λένε ψέμματα σε συνεργασία με τους γονείς μου για να μη με στενοχωρήσουν!

    ΥΓ: Είμαι 21 ετών!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Γεια σου Πέτρο!

    Εμείς εδώ δεν είμαστε γιατροί, ούτε ξέρουμε και την περίπτωσή σου ακριβώς.
    Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν πάθει ένα μόνο ψυχωσικό επεισόδιο και κάποια στιγμή σταματάνε τα φάρμακα και κάποιες άλλες που τα παίρνουν μια ζωή (κυρίως για συντήρηση).
    Αυτό εξαρτάται από την πορεία της κατάστασής σου.
    Επίσης υπάρχουν ελαφριές ψυχώσεις και άλλες πιο βαριές. Σε κάθε περίπτωση, το πόσο καιρό θα χρειαστεί να παίρνεις φάρμακα, μπορεί να το κρίνει μόνο ο γιατρός που σε παρακολουθεί.

    Θα σε συμβούλευα βέβαια να μην σε απασχολεί τόσο πολύ αυτό το θέμα. Σημασία έχει να είσαι πάντα καλά με ή χωρίς φάρμακα. Σκέψου ότι υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν μια ζωή φάρμακα για διάφορα άλλα προβλήματα όπως π.χ. για τον θυροειδή τους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Γεια σου Πέτρο!

    Εμείς εδώ δεν είμαστε γιατροί, ούτε ξέρουμε και την περίπτωσή σου ακριβώς.
    Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν πάθει ένα μόνο ψυχωσικό επεισόδιο και κάποια στιγμή σταματάνε τα φάρμακα και κάποιες άλλες που τα παίρνουν μια ζωή (κυρίως για συντήρηση).
    Αυτό εξαρτάται από την πορεία της κατάστασής σου.
    Επίσης υπάρχουν ελαφριές ψυχώσεις και άλλες πιο βαριές. Σε κάθε περίπτωση, το πόσο καιρό θα χρειαστεί να παίρνεις φάρμακα, μπορεί να το κρίνει μόνο ο γιατρός που σε παρακολουθεί.

    Θα σε συμβούλευα βέβαια να μην σε απασχολεί τόσο πολύ αυτό το θέμα. Σημασία έχει να είσαι πάντα καλά με ή χωρίς φάρμακα. Σκέψου ότι υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν μια ζωή φάρμακα για διάφορα άλλα προβλήματα όπως π.χ. για τον θυροειδή τους.
    Συμφωνώ με το παραπάνω μήνυμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    -Κοιτα πετρο , καθε περιπτωση εξατομικευεται, δηλαδη καθε περιπτωση ειναι και διαφορετικη . Ενα μεγαλο ποσοστο επανερχεται σ αυτο που λεμε κανονικη ζωη , με ελαχιστα 'μειονεκτηματα' . Ενα μικροτερο ποσοστο παραμενει σε συντηρητικη κατασταση ,,, και μονο ενα ελαχιστο ποσοστο ανθρωπων μενει εγκλωβισμενο στην αρχικη ασχημη κατασταση .__________________ Αν εσυ προχωρας γρηγορα οπως λες , μαλλον δεν εχεις λογο να ανυσηχεις , κοιτα μπροστα , ασχολησου με τα ενδιαφεροντα σου , φροντισε να απολαμβανεις τη ζωη σου κανοντας και δινοντας προτεραιοτητα σε πραγματα και ανθρωπους που σε γεμιζουνε , απομακρυνε απ τη ζωη σου οτι σε φθειρει η ειναι αμφιβολο,, ,,,και καποια μερα θα δεις το ιδιο το προβλημα να εχει απομακρυνθει απο σενα .__________________________________ Εισαι 21 χρονων , ενηλικος πια , και δεν χρειαζεται να μαθαινεις μεσω των γονιων σου τι σου συμβαινει, και να αμφιβαλεις κλπ κλπ. Παρε στα δικα σου χερια το προβλημα σου. Ρωτα και μονος σου, και δευτερο γιατρο, παρε δευτερη και τριτη γνωμη , και οσες γνωμες ειδικων σου χρειαζονται ωστε να καταλαβεις τι ακριβως σου συμβαινει και πως αυτο θα το διαχειριστεις . __________________________________________________ ________________________________________ ΥΓ για το ενεσημο φαρμακο που παιρνεις. ,,,,, Οι ενεσεις γινονται σε ανθρωπους που δεν εχουν αισθηση του χρονου και πειθαρχεια ωστε να τηρησουν το φαρμακευτικο τους προγραμμα . Εσυ εισαι σ αυτην την κατηγορια ασθενων ;;; Αν οχι δεν υπαρχει λογος να κανεις το φαρμακο σε ενεση ,, μπορεις να παιρνεις το ιδιο ακριβως φαρμακο σε χαπια .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    η ενεση γινεται γιατι εχει λιγοτερεσ παρενεργειεσ φιλε κανεισ δεν σου λεει οτι αμα τα κοψεισ δε θα παθεισ το ιδιο κανεισ δε ξερει ουτε ο καλυτεροσ γιατροσ

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ρε παιδιά τι λέτε τώρα παίζει ρόλο αν τα κόψει, θα τον στιγματίζουν μια ζωή αν τα παίρνει. Αν δεν καταλαβαίνετε τον άλλον, ή προσπαθήστε να τον καταλάβετε, ή μην τον συμβουλεύετε. Του κάνετε μεγαλύτερο κακό έτσι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

    Θέλω κάποια στιγμή να τα σταματήσω τα φάρμακα, γι αυτό ρωτάω. Ασφαλώς και δε θα τα σταματήσω μέχρις ότου να μου πει η γιατρός...

    Όσο για την ένεση, απ' ότι έχω καταλάβει (από τη γιατρό), είναι πιο αποτελεσματική από τα χάπια και - όπως αναφέρθηκε- έχει λιγότερες παρενέργειες.
    Για παράδειγμα δεν επηρεάζεται καθόλου η διαύγειά μου. Με τα χάπια και το σιρόπι risperdal ήμουν φυτό!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    η ενεση εχει λιγοτερες παρενεργειες ???? Τοτε γιατι οι περισσοτεροι περνουν χαπια ; ,,,θα κανανε μια ενεση καθε 15 μερες και θα ξενοιαζανε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    ετσι ειναι παθ απλα πολλοι δε θελουν να πηγαινουν στο νοσοκομειο γιατι το μαθαινει ο κοσμοσ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    πας και σε φαρμακειο και την κανεις..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    Εμένα έρχεται μια κοπέλα στο σπίτι από ένα κέντρο που υπάρχει γι' αυτή τη δουλειά και μου την κάνει!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    α μπαγασακο παιζει και κοπελα ,,,,, γιαυτο προτιμας τις ενεσουλες .........

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by maus View Post
    πας και σε φαρμακειο και την κανεις..
    Τα φαρμακεία είναι κλειστά το Σαββατοκύριακο, οπότε τι κάνεις; Ή πας σε ένα οποιοδήποτε φαρμακείο και το μαθαίνουν όλοι, ή πας στο νοσοκομείο και το μαθαίνουν όλοι. Άσε που δεν αναλαμβάνουν να στο κάνουν όλα τα φαρμακεία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ρωτα τη μηπως θελει να της κανεις και εσυ καμια ''ενεσουλα'' ??????????????????
    Last edited by path; 12-12-2010 at 00:47. Reason: ,,,

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    Παιδιά, υπάρχει σχετική υπηρεσία που στέλνει - χωρίς χρέωση- άτομο στο σπίτι και κάνει τις ενέσεις (PCC Hellas). Με ενημέρωσαν στο Δαφνή για την ύπαρξή της και εκ τότε πάντα έρχεται κάποιος και μου την κάνει. Μάλιστα ανά διαστήματα σε παίρνουν τηλέφωνο και σε ρωτάνε αν είσαι ικανοποιημένος από τη συνεργασία σας!

    http://www.pcchellas.gr
    Γραμμή επικοινωνίας PCC Hellas: 800.115.4500

    Δε χάνετε κάτι να πάρετε και να ρωτήσετε!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 01-12-2016, 22:48
  2. Πως κατα την γνώμη σας περνάει ο πανικός με αγοραφοβία;
    By dimm in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 37
    Last Post: 13-09-2009, 01:18
  3. χωρισα αλλα οσο περναει ο καιρος ποναω περισσοτερο
    By arxigos? in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-2007, 20:02
  4. Περνάει η ζωή και μετά τι;
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 08-11-2006, 17:13
  5. Ο φίλος που "περνάει δύσκολα"
    By DORINA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 22-02-2006, 13:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •