ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    thessaloniki
    Posts
    2

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ

    Καλησπέρα παιδια...
    το πρόβλημα μου είναι ίσως κάτι που όλοι το έχουν πάθει κάποια στιγμή...
    αλλά δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω αυτή την φορά...
    κατά καιρούς με έπιαναν τα υπαρξιακά μου προβλήματα αφού δεν έχω αποδεχτεί την ιδέα της κατάληξης του ανθρώπου...
    συνήθως όταν με έπιαναν κρατούσαν λίγη ώρα και μετά όλα καλά..μία φορά πριν από χρόνια με έπιασαν για καμιά εβδομάδα αλλά και πάλι όλα καλα...
    όμως τους τελευταίους μήνες η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο...
    στο ήδη υπάρχον πρόβλημα έχει προστεθεί το ότι εδώ και δύο μήνες είμαι άνεργη αφού απολύθηκα από μία δούλεια που είχα δώσει όλη μου την προσοχή...
    επίσης είμαι εντελώς μόνη...δεν έχω φίλους στην Αθήνα(εδώ γεννήθηκα και μεγάλωσα απλώς έλειψα 4 χρόνια λόγω σπουδών στην Λάρισα)...οι φίλοι που έκανα στην σχολή είναι από Θεσσαλονίκη και Βόλο...οπότε δεν έχω κάποια παρέα για να βγω η να κάνω κάτι..έχω μια σχέση που πάει πολύ καλά αλλά λόγω της κατάστασης που επικρατεί τώρα στις δουλειές μπορώ μονο σαβ/κα να τον βλέπω με αποτέλεσμα να είμαι μονίμως στο σπίτι και το μόνο που σκέφτομαι είναι τα υπαρξιακά μου και το ότι είμαι μόνη...δεν έχω φίλους αλλά ούτε και αναμνήσεις...
    μια ζωή κενή..αφού μονίμως ήμουν ένα παιδί που έπρεπε να διαβαζει για να τελειώσει το σχολείο,το πανεπιστήμιο και τις ξένες γλώσσες με αποτέλεσμα να έχω μείνει χωρίς δουλεία και χωρίς αναμνήσεις...
    δεν ξέρω αν έστειλα στην σωστή κατηγορία απλώς πραγματικά ήθελα να μιλήσω σε κάποιον....

    ευχαριστώ που με ακούσατε

  2. #2
    Εγω πιστευω οτι η καταληξη του ανθρωπου ειναι η αιωνια ζωη να στω πω πιο απλα ο παραδεισος.Η ζωη σου δεν ειναι καθολου κενη αφου εχεις καταφερει τοσα πραγματα(πανεπιστημιο,ξενε ς γλωσες.ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ που εχεις καταφερει τοσα πραγματα και το μονο που χρειαζεσαι ειναι αυτοπεποιθηση αλλα και ελπιδα που με τη βοηθεια του Θεου θα την βρεις.Μην με παρεξηγεις για αυτα που γραφω ευχομαι να μου μιλαγανε για το Θεο πιο μικρο οπου δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να επαιρνα φαρμακα και δεν θα εχανα τον καιρο μου.Δουλεια θα βρεις θα το δεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Ok, σου ήρθε μια αναποδιά με την έλλειψη εργασίας... ah well join the club! Από το να κάθεσαι όμως και να το σκέφτεσαι υπαρξιακά, πάρτο αλλιώς: είναι μια ευκαιρία να ασχοληθείς με πράγματα που σου έλειψαν τόσο καιρό, και να εμπλουτίσεις ακόμα περισσότερο την ψυχή, το μυαλό και -γιατί όχι- και το βιογραφικό σου. Ξεκινα άλλη μια ξένη γλώσσα -you can never have enough of those- και διάβασε βιβλία που πάντα ήθελες αλλα ποτε δεν είχες το χρόνο. Μην σταματας να βγαίνεις έξω και να κοιτάς τις μικρές αγγελίες για μια δουλειά. Ξεκινα ένα hobby για να κοινωνικοποιηθείς και να αποκτήσεις γνωστούς και -επίσης γιατί όχι- καινούριους φίλους. Άσε τα υπαρξιακά για όσους έχουν πρόβλημα με την ύπαρξη τους. Εσύ είσαι ικανή, έξυπνη και παραγωγική... so you can save yourself
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    thessaloniki
    Posts
    2
    efxaristo kai gia tis dio apantiseis...pragmatika itan poli empsixotika afta pou mou lete...me voithisan arketa...

Similar Threads

  1. U2U ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By mr.blond in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2010, 18:07
  2. προβλημα....
    By soares in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-09-2009, 20:30
  3. προβλημα
    By soares in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-09-2009, 15:43
  4. προβλημα με το U2U
    By gramle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 23
    Last Post: 24-09-2007, 19:49
  5. προβλημα με τα U2U
    By χριστιαλένα in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2007, 01:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •