Πιστεύετε στην μετεμψύχωση; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 86
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όσον αφορά την προθανάτια ή επιθανάτια εμπειρία διαφόρων ατόμων όπως την έχουν περιγράψει, δεν είναι άραγε αρκετή η εξήγηση πως ο εγκέφαλος,καθώς στερείται το οξυγόνο, και έχει πλεόνασμα διοξειδίου, περνάει ένα σοκ, και διάφορες φάσεις και φαινόμενα κάνουν την εμφάνισή τους? Το πώς ο καθένας θα τα ερμηνεύσει μετά λοιπόν, έχει να κάνει με την προδιάθεσή του και το πόσο ευάλωτος είναι σε μεταφυσικές ερμηνείες/θεωρήσεις. Δεν έχει να κάνει ούτε με έφυγα από το σώμα μου και ξαναγύρισα, ούτε με τίποτε διαστρικά ταξίδια.
    Προσωπικό παράδειγμα, σε χειρουργείο είχα μία τέτοια εμπειρία, με το φως, το τούνελ, που εγώ περιέγραψα ως πηγάδι, λόγω κάποιου λάθους στον αναισθησιολογικό τομέα της διαδικασίας. Δεν πίστεψα λεπτό τίποτε το μεταφυσικό, παραδέχομαι πως όντως ήταν "δυνατή" εμπειρία, αλλά τίποτε παραπάνω ή παρακάτω απ'αυτό. Ούτε μεταμορφώθηκα, ούτε τίποτε.
    Έχει να κάνει με το πώς λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος σε καταστάσεις που αλλάζουν τις παραμέτρους της λειτουργίας του, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω και αποδεικνύεται με το πανανθρώπινο τέτοιων αποτυπώσεων. Και όσοι μεταμορφώνονται από κάτι ανάλογο, δεν είναι η ίδια η εμπειρία που τους αλλάζει μαγικά οτιδήποτε, αλλά η ίδια η συνειδητοποίηση της θνητότητάς τους, το χαστούκι αυτό του ότι βρέθηκαν στο παρά πέντε και τη γλίτωσαν. Just my personal opinion.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Εχει νοημα εαν αυτοι δεν ειναι ανθρωποι οπως εμεις αλλα κατι αλλο και δε δινουν
    δεκαρα για εμας.



    Μιλας σαν ψυχιατρος. Κατι τετοια μου ελεγε και με χαπακωσε.
    Αμα ομως το ειχες ψαξει ή ησουν μασωνος θα ηξερες οτι ευσταθουν οσα λεω.

    Σου λεω.. Απλως δες τα εμβληματα των εταιριων,οργανισμων,διαφημ ισεις κ.λ.π..
    Με λιγες γνωσεις θα καταλαβεις τι πιστευουν ολοι αυτοι..
    Ο θειος μου ειναι μανιακος με κατι τετοια. Το τι συζητησεις μου εχει κανει, τι βιντεο-"ντοκιμαντες" πανω σε αυτο μου εχει δειξει, το τι βιβλια εχει διαβασει και μετα μου εξηγουσε τι συμβαινει, και πως ειναι το ενα, και πως ειναι το αλλο, και μπλα μπλα μπλα...
    Αυτο το λεω για να μην νομιζεις οτι δεν εχω ξανακουσει για αυτες τις θεωριες ή οτι δεν ξερω τιποτα.

    Οταν λες "αυτοι", ποιοι εννοεις?? Οι αμερικανοι? Οι πολυεθνικες? Οι εταιριες γενικοτερα?? Ειναι πολυ ασαφες το "αυτοι", και δεν γινεται ΟΟΟΛΟΙ οσοι εχουν εταιριες πχ ή ολες οι χωρες που τυπωνουν χαρτονομισματα να ειναι μασωνοι, ή σατανιστες, ή νεφελιμ (LOL, λιακοπουλος style).

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Σε αυτο το link στο youtube μιλαει ενας ανθρωπος που επεστρεψε απο τον θανατο.Αν ξερεις αγγλικα καλο θα ηταν
    http://www.youtube.com/watch?v=u3BTt...eature=related
    Ειναι ενδιαφερον να προσεξει κανεις που λεει "....other than historically what i knew from the bible." στην αρχη του βιντεο!
    Ποσο αξιοπιστος μπορει να ειναι καποιος που θεωρει την βιβλιο ιστορικο ντοκουμέντο???

  4. #19
    Δηλαδη εσυ τι πιστευεις οτι η Αγια Γραφη ειναι αναξιωπιστη?Δεκτη η γνωμη σου.Ακου ομως την δικια μου γνωμη μου την εχω διαβασει.
    Μπορεις να μου πεις πως πριν 2000 χρονια πριν περιγραφει λεπτομερεστατα στην αποκαλυψη του Ιωαννη τι θα γινει ακριβως στους εσχατους καιρους.τι εχει γινει και τι προκειται να γινει.Θα σου πω εγω γιατι σαφως δεν μπορεις να καταλαβεις.Ο προνοητικος Θεος φωτισε τον ευαγγελιστη Ιωαννη και τα ειδε σε οραμα.Τοσες χιλιαδες θαυματα που γραφει κανενα δεν σου εχει κανει εντυπωση?
    Και κατι που μπορει να μην ξερεις η να σου φαινεται αστειο.Εκτος οτι σκοπευουν να εγκατασταστησουν παγκοσμια κυβερνυση και να κανουν παγκοσμιο πολεμο(πιθανων οι μασωνοι)θελουν να μειωσουν τον πλυθησμο απο 6,6 δις σε 500εκατομμυρια(αυτο θα γινει με παγκοσμιο πολεμο)και να φερουν τον αντιχριστο.Ηδη στη Μ.Βρεταννια το τσιπ ενσωματωνετε εθελοντικα.Για την μουσικη και τα υποσυνειδητα μηνυματα εχεις ακουσει?το ιδιο ισχυει και για την disney.Λοιπον οταν τα μαθεις αυτα τοτε θα μπορεις να μιλας για την καινη διαθηκη

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και τι τσιπ ειναι αυτο?

    Ειχα ακουσει για ενα τσιπ που θα εχει ιατρικα δεδομενα...το τσιπ που αναφερεις τι κανει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και τι τσιπ ειναι αυτο?

    Ειχα ακουσει για ενα τσιπ που θα εχει ιατρικα δεδομενα...το τσιπ που αναφερεις τι κανει?
    http://www.youtube.com/watch?v=PBo2WgWW2hM
    Το περιγραφει λεπτομερως

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εφτασα στο δευτερολεπτο 2:35 και εχω ακουσει μονο την πληροφορια οτι σε εντοπιζουν απο δορυφορο...και μου εκανε εντυπωση που μπαινει μονο στο δεξι χερι και στα μετωπα!!!!!!!
    Γιατι μονο στο δεξι χερι αφου το αριστερο ειναι συμμετρικο? Εχεις ελεγξει εαν ισχυει κατι τετοιο ή το αναφερουν για να ταιριαζει μα τα λογια που πασαρουν για τη βιβλο?
    2:35 λεπτο του βιντεο και στοπ για την απορια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εφτασα στο δευτερολεπτο 2:35 και εχω ακουσει μονο την πληροφορια οτι σε εντοπιζουν απο δορυφορο...και μου εκανε εντυπωση που μπαινει μονο στο δεξι χερι και στα μετωπα!!!!!!!
    Γιατι μονο στο δεξι χερι αφου το αριστερο ειναι συμμετρικο? Εχεις ελεγξει εαν ισχυει κατι τετοιο ή το αναφερουν για να ταιριαζει μα τα λογια που πασαρουν για τη βιβλο?
    2:35 λεπτο του βιντεο και στοπ για την απορια.
    Ναι οντως σε παρακολουθουν απο δορυφορο.Τωρα δεν ξερω γιατι στο δεξι χερι αλλα ναι το αναφερει στην αποκαλυψη του ιωαννη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι ειναι κατασκευασμενο....εαν μπαινει στο δεξι ...θα μπαινει και στο αριστερο...οι πληροφοριες πολυ πιθανον...αν δεν μου ξεφευγει κατι ειναι λαθος που δινει το βιντεο και οπως ειπες δεν εκοψα την τηλεοραση για να την πατησω στο youtube...:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Γιατι ειναι κατασκευασμενο....εαν μπαινει στο δεξι ...θα μπαινει και στο αριστερο...οι πληροφοριες πολυ πιθανον...αν δεν μου ξεφευγει κατι ειναι λαθος που δινει το βιντεο και οπως ειπες δεν εκοψα την τηλεοραση για να την πατησω στο youtube...:)
    Τι εννοεις οτι ειναι κατασκευασμενο?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το βιντεο το κατασκευασε αυτος που ηθελε να περασει το μηνυμα κομμενο και ραμμενο στα μετρα του....ωστε να περασει το μηνυμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.google.com/images?hl=el&s...=&oq=&gs_rfai=

    Κοιτα το barcode που δινει στο βιντεο τι ευκολα βγαζει οτι υπαρχει 666 και κοιτα αλλα barcode που δινω με το google images? Πως βγαινει το τυπικο 666?

    Ειναι στο 3:58 δευτερολεπτο...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    αχαχαχα μην πας μακρια δευτερολεπτο 4:38 δειχνει ενα αριστερο χερι να φορα το μικροτσιπ...να μου πεις μπορει να εγινε για λογους ευκολιας...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μετα δειχνει ωμους???????

    Μα καλα δεν ειπε μονο στο δεξι χερι και στο μετωπο οπως το λεει η βιβλος????????
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τωρα το ειδα ολο...πες μου γιατι να πιστεψω τον ψευτη??????
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. πιστευετε στο θεο?
    By selas-selas in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 122
    Last Post: 21-06-2018, 03:22
  2. Πιστεύετε στην μετενσαρκωση-μετενψυχωση μετα το θανατο?
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 24-12-2011, 13:58
  3. Πιστεύετε στην θανατική ποινή;
    By whitecandle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 231
    Last Post: 13-04-2010, 15:42
  4. πιστεύετε στο μάτιασμα
    By La_ViTa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 14-08-2007, 15:58
  5. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΑ ΟΡΑΜΑΤΑ????
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 11-08-2007, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •