Εξαναγκασμένη σχέση; Τί να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 131
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    28

    Εξαναγκασμένη σχέση; Τί να κάνω;

    Είμαι σε μία σχέση με μια κοπέλα εδώ και 7 μήνες, είναι η 1η μου σχέση που έκανα μετά τα 26 μου. Ήθελα πολύ να κάνω μία σχέση διότι ήμουν μια ζωή μόνος χωρίς παρέες πολύ κλειστός και είχα τόση ανάγκη να κάνω αυτή τη σχέση.

    Τέλοσπάντων, η κοπέλα μου έχει πάρα πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση, αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που την κυνήγησα διότι υπέθεσα πως θα ανταποκριθεί όπως και έκανε, είναι και η δική της 1η σχέση στα 23 της.

    Πού θέλω να καταλήξω; Έχουμε κάποια προβλήματα και νιώθω πως η σχέση μου είναι εξαναγκασμένη. Έχουμε κάποια πραγματάκια κοινά που κάνουμε μαζί αλλά κατα τα άλλα νομίζω πως εκμπέμπουμε σε εντελώς διαφορετικό μήκος κύματος. Όταν είμαστε μαζί κάθεται και μου μιλάει για διάφορα από τα οποία το 99% μου είναι εντελώς αδιάφορο. Το αντίστοιχο συμβαίνει όταν της μιλάω εγώ. Επίσης, με ενοχλούν πολλά πάνω της. Καταρχήν σπούδασε 5 χρόνια στην αγγλία μόνη της και παρόλα αυτά οι γονείς της την έχουν από πολύ κοντά. Δεν μπορούμε να βγούμε μέχρι αργά ποτέ και όταν βρισκόμαστε ας πούμε 2 φορές συνεχόμενες πρέπει την επομένη να κάτσει σπίτι για να την χορτάσουν και οι γονείς της. Επίσης δε μπορούμε να πάμε πουθενά μαζί σαν ζευγάρι και να κοιμηθούμε μαζί, ούτε για παράδειγμα στο χωριό γιατί θα μας δουν ξένα μάτια και \"δεν πρέπει\".

    Επίσης η κοπέλα αυτή δεν έχει καταλάβει πως είναι γυναίκα. Δεν φοράει ποτέ γυναικείο ρούχο, φόρεμα, φούστα κτλ, φτιάχνει το μαλλί σπάνια, δε βάφεται ποτέ κτλ και όταν κάνει αποτρίχωση το κάνει ολόκληρο θεμα λες και είναι το Κυπριακό. Σεξ κάνουμε αλλά εννοείται το κρατάει κρυφό απ\' τους δικούς της. Στο σπίτι μου έρχεται σχεδόν κρυφά. Οι γονείς της με έχουν γνωρίσει, το ξέρουν πως είμαστε μαζί αλλά συνέχεια την προκαταβάλουν αρνητικά απέναντί μου κτλ. Σε γυναικολόγο φοβάται να πάει επειδή φοβάται μην το μάθουν οι γονείς της. Της έχω μιλήσει για αυτά που με ενοχλούν αλλά θεωρεί πως προσπαθεί ήδη πάρα πολύ και σχετικά με τους δικούς της πως δεν μπορεί να τους αλλάξει.

    Όταν είμαστε αγκαλιά νιώθω πολύ ωραία διότι έχω πολύ ανάγκη να έχω μια γυναίκα μαζί μου, πράγμα που μου τονώνει το ηθικό και με κάνει να νιώθω πιο δυνατός γενικότερα και όταν είμαστε με άλλη παρέα, επίσης ξέρω πως με αγαπάει. Αλλά ο μόνος λόγος που νιώθω πως είμαστε ακόμη μαζί είναι το γεγονός πως ξέρω πως με αγαπάει και πως θέλω να έχω μια γυναίκα μαζί μου. Δεν θα αντέξω να είμαι πάλι μόνος.

    Τί πρέπει να κάνω;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μπρος γκρεμος και πισω ρεμα φιλε μου ε?

    Αν δεν θες να μεινεις μονος (και αυτο για σενα ειναι κρισιμο)
    γιατι δεν συζητας μαζι της αυτες τις ενστανσεις σου?
    Αν το κανεις ηδη, φαινεται οτι δεν εχεις βρει τον σωστο τροπο.

    Τι λες για αυτο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    24
    Anisixe πρέπει να της μιλήσεις οπωσδήποτε γιατί είναι κακό να υπάρχουν μυστικά σε μια σχέση. Και δυστυχώς μόνο με την αγάπη δεν μπορείς να κρατήσεις μια σχέση. Θέλει δουλειά και από τις δύο πλευρές.

    Εύχομαι να βρεις αυτό που αναζητάς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Συζήτησέ το μαζί της απλά να ξέρεις οτι και αυτή μάλλον προσπαθεί οντως. Οι γονεις παιζουν πολυ μεγάλο ρόλο σε πολλά πραγματα που μας καταπιέζουν.... αυτή πιστευεις δεν θα ήθελες να αισθάνεται πιο γυναικα? που οφείλεται ή τοση της ανασφάλεια. Σιγουρα δεν την εχει δημιουργησει μόνη της.

    ΑΠο την άλλη, αυτο που κάποτε θεωρουσες + στο να την γνωρίσεις, τωρα σε κουρασε. αυτο σημαινει οτι εφυγε ο αρχικος ενθουσιασμος? Ειναι ωραίο να εισια με κάποια επειδη απλά θες να αισθάνεσαι εσύ καλα ζευγαρωμένος? Η κοπέλα πως νιώθει?

    Η συζήτηση κάνει θαύματα!!! Καλύτερα μόνος σου παρά να εκμεταλλευεσαι κάποιον και στο τέλος να αισθάνεσαι καταπιεσμένος!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    εγω εχω μια απορια.
    την κοπελα αυτη, ετσι δεν την γνωρισες?
    εδειχνε διαφορετικη κι αρχισε να παρουσιαζει ολα αυτα μετα απο καποιους μηνες?
    αν ναι, προφανως εκανες καποιες υποχωρησεις γιατι δεν ηθελες να εισαι μονος σου.
    συμφωνω οτι αυτα που λες ειναι εκνευριστικα και για μενα απαραδεκτα, αλλα η κοπελα δεν υποκριθηκε κατι...ΕΣΥ εκανες εκπτωσεις για να εχεις μια σχεση. τωρα γιατι θελεις να την αλλαξεις?

    μπορει κι αυτη αντιστοιχα να εχει κανει καποιες υποχωρησεις, μην εισαι τοσο σιγουρος οτι εισαι ο πριγκηπας που ονειρευοταν. το σκεφτηκες αυτο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    να το συζητησεις μαζι της και παλι...δεν θα θα ευτυχισετε ετσι...ναι πιστευω οτι νιωθει πως προσπαθει πολυ, αλλα πρεπει να την καταλαβεις και να την βοηθησεις να βρει την δυναμη να απεξαρτηθει απο τους δικους της...αυτο νομιζω πως ειναι το προβλημα...μετα απο αυτο αν την δεις θετικη μπορεις να μιλησεις και με τους γονεις, να σου εχουν εμπιστοσυνη και να τους δειξεις οτι ενδιαφερεσαι πραγματικα για την κορη...ισως τοτε να χαλαρωσουν και εκεινοι...

    δυναμη...και κατι ακομα την αγαπας μεσα απο την καρδια σου;;;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    28
    Της έχω μιλήσει κάποιες φορές για το θέμα όχι βέβαια τόσο χύμα όσο εδώ αλλά αυτό που μου λέει είναι πως έτσι έχει μάθει και πως δεν μπορει να τους αλλάξει. Πολλές φορές που είμαστε μαζί τους παίρνει τηλέφωνο και τους δίνει αναφορά \"θα αργήσω λιγάκι κτλ\" Γενικά όμως αρνείται να κάνει τέτοιες συζητήσεις γιατί λέει χαλάει η διάθεσή της, γενικά μου δίνει την εντύπωση πως δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει κάτι και πως θεωρεί λογικό τον τρόπο που της συμπεριφέρονται οι γονείς της.

    Σχετικά με το ντύσιμο που ειπα, λέει ξεκάθαρα πως σιχαίνεται τα φορέματα και οτιδήποτε γυναικείο και πως δεν θα έβαζε ποτέ όσο κι αν της λέω πως εμένα μου αρέσουν και πως ειναι πολύ όμορφη έτσι. Ερωτευμένος δεν ένιωσα ποτέ απέναντί της, αγάπη ίσως.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Εγω ετσι οπως το βλεπω η κοπέλα δυστυχως δεν σε γεμίζει. Αυτή ήταν όντως ξεκαθαρη απο την αρχή. οπως τα λες ουτε εμφανισιακά ουτε σαν χαρακτήρας σου κάνει. Και δεν ξέρω αν αυτο που νιωθεις ειναι αγάπη ή απλά συμβιβασμός και φιλική συμπάθεια!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    εισαι σιγουρος οτι θελεις να το πολεμησεις;;; Περνατε ομορφα μαζι η απλα σου αρεσει να ξερεις οτι εχεις καποια διπλα σου;;; νομιζω πως πρεπει να το ψαξεις ο ιδιος μεσα σου πρωτα...και ετσι θα βρεις και την λυση...Μιλα μας περισσοτερο για την σχεση σας σαν σχεση...αν δεν υπαρχει συζητηση σε οποιαδηποτε σχεση αρχιζει να χτυπαει το κουδουνι της βομβας...δικη μου αποψη...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by anoiksi


    αρχιζει να χτυπαει το κουδουνι της βομβας...δικη μου αποψη...

    αναλογα,
    γιατι εδω φαινεται οτι η βομβα ναι μεν ειναι ορατη, αλλα κανεις δεν θελει να την πατησει.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    κανει τικ τακ τικ τακ, αναλογα σε ποση ωρα ειναι βαλμενη να εκραγει...ποσο αναγκη εχουν την σχεση...μπορει να κρατησει και πολυ ολο αυτο και τελικα να την απενεργοποιησουν κιολας...ειναι στο χερι τους...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    24
    Αν αγαπάς κάποιον (είπες ότι σε αγαπάει) τότε κάνεις πολλές θυσίες. Και πίστεψέ με anisixe το ντύσιμο είναι το τελευταίο που πρέπει να σε προβληματίζει.

    Αν δεν είναι διατεθειμένη να αλλάξει κάτι απο τη συμπεριφορά της απλά το πρόβλημά σου θα διαιωνίζεται και απλά θα περνάει ο καιρός χωρίς νόημα.

    Αν δεν μπορείς να μιλήσεις με τον άνθρωπό σου τότε απλά έχετε μια συγκαταβατική σχέση. Μπορεί να βρήκες σε αυτήν ένα στήριγμα στη μοναξιά και αυτή σε σένα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν ξερω.....
    σκεφτομαι το χειροτερο ενδεχομενο,
    να μενεις σε μια σχεση γιατι εχεις αποδεχτει οτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι
    να μενεις σε αυτη που εισαι και ας μιζεριαζεις....

    Αντι βεβαια να ανοιξεις τα θεματα που σε απασχολουν στο τραπεζι
    ετσι ωστε να βελτιωσεις το πως βλεπεις (σε βλεπει) τον συντροφο σου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    θα φερω ενα παραδειγμα, δεν ξερω, ισως και λιγο ασχετο μπορει και τραβηγμενο.


    Εχω υποψη μου ενα ζευγαρι οπου ειναι τυφλοι, ο ενας με ελαχιστη οραση.
    Σχεση με πολλα επικοινωνιακα προβληματα, παρολα αυτα συνεχιζουν γαντζωμενοι ο ενας στο αλλον.
    Φανταζομαι οτι το να πει καποιος χωριζουμε και σε βαρεθηκα, θα ειναι μαχαιρια για τον αλλον και ισως καταρευση της ζωης τους.

    Το προβλημα που εχω διαπιστωσει οτι η εξαρτησιακη τους σχεση (μοιρασμενη εξαρτηση εξισου) εχει απορροφησει ο ενας τον αλλο, ετσι ωστε να μην υπαρχει κανεις.

    Ειλικρινα σε τετοιες καταστασεις μπερδευομαι παρα πολυ ασχημα και δεν ξερω που να προσδιορισω το προβλημα.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Αν αυτοι οι δυο είναι καλά, σε μας δεν πεφτει κανενας λόγος. Αλλοι αγαπάνε την εξάρτηση στην σχέση τους και άλλοι την πλήρη ανεξαρτησία.

    Το θέμα είναι οταν ο ένας απο τους 2 ή και οι 2 δεν είναι καλά στη σχέση τους. Εκεί αλλάζουν τα πράγματα

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •