Χρειάζομαι βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1

    Χρειάζομαι βοήθεια

    Γεια σας , είμαι η Μαρίνα, έιμαι 24 ετών και έχω σχέση 4χρόνια με έναν συνομήλικο μου. Εδώ και 1,5 χρόνο συγκατοικούμε και όπως είναι φυσιολογικό υπάρχουν πολλές εντάσεις και συχνοί καβγάδες. Δυστυχώς έχουμε απομακρυνθεί αρκετά, δεν περνάμε χρόνο μαζί και παρ'όλο που ξέρω ότι με αγαπά δε μου το δείχνει συχνά. Εδώ και 1 μήνα περίπου άρχισα να μιλάω με κάποιον γνωστό μου και έχω αναπτύξει κάποια συναισθήματα όπως κι εκείνος. Έχω απίστευτες τύψεις αλλά δε μπορώ να σταματήσω να τον σκέφτομαι και όταν βρίσκομαι μαζί του περνάω πολύ ωραία. Με κάνει να νιώθω πολύ όμορφα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω. Να χωρίσω και να κάνω κάτι με αυτόν ή να συνεχίσω να είμαι σε αυτήν τη σχέση και να σταματήσω κάθε επαφή με το άλλο παιδί;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    δεν καταλαβα το διλημα μαρινα ; πως να σου απαντησουμε το Α η το Β ; ,,, το καλυτερο ειναι μιας και εισαι κοριτσι των τυψεων οπως γραφεις , να ακολουθησεις την οδο της ειλικρινιας ,,, να ξεκαθαρισεις πρωτα τα πραγματα με την υπαρχουσα σχεση ,, και μετα εαν και εφοσον , προχωρας στα καινουργια ...........

  3. #3
    Να τα έχεις και με τους δύο, πλάκα κάνω άστο τελείωσε με τον πρώτο.
    [SIZE="3"][url]http://mankap.blogspot.com/[/url][/SIZE]
    "Im a cowboy, on a steel horse I ride, Im wanted dead or alive"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    γεια σου μαρινα
    νομιζω πως βιαστηκες να συγκατοικησεις...
    δεν ειναι καθολου κακο που ενδιαφερθηκες για καποιον αλλο, που σε κανει μαλιστα να νοιωθεις τοσο ομορφα, αλλα τι τις ηθελες τις συγκατοικησεις? απ οτι δειχνει η πορεια εχεις διαθεση για πειραματισμους, η για να βρεις κατι αλλο που σου ταιραζει καλυτερα, η ποιος ξερει τι...και γιατι οχι δλδ???
    εισαι μικρη, προφανως χωρις [πολλες εμπειριες κι απ οτι δειχνει η τωρινη σου σχεση πιθανοτατα δεν θα ειναι και η τελευταια σου.....
    αλλα...ποιος ειπε οτι ειναι πολυ φυσικο να υπαρχουν εντασεις και συχνοι καυγαδες επειδη συγκατοικειτε? εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε να καυγαδισω με πολυ μεγαλυτερες σχεσεις απο την δικη σου...
    ασε την ενοχοποιηση και ασχολησου περισσοτερο με το να καταλαβεις τι πραγματικα θελεις και απο ποιον και καντο. απλα, προσπαθησε να μην κοροιδεψεις κανεναν στην διαδικασια αυτη...

  5. #5
    Εμένα μ'αρεσει πάντως που άλλοι πασχίζουν για τα αυτονόητα και άλλοι τα καταστρέφουν. Remedy τι να μη κοροιδέψει; ήδη άρχισε να κοροιδεύει...1 μήνας;
    [SIZE="3"][url]http://mankap.blogspot.com/[/url][/SIZE]
    "Im a cowboy, on a steel horse I ride, Im wanted dead or alive"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by Aiur View Post
    Εμένα μ'αρεσει πάντως που άλλοι πασχίζουν για τα αυτονόητα και άλλοι τα καταστρέφουν. Remedy τι να μη κοροιδέψει; ήδη άρχισε να κοροιδεύει...1 μήνας;
    ε αν αρχισε, ας βρει τι θελει κι ας το κανει ξεκαθαρα. να σταματησει να κοροιδευει...

  7. #7
    Marina είπες ο πρώτος σε αγαπάει και δεν στο δείχνει συχνά (και καλά κάνει) ο δεύτερος σε αγαπάει;ξέρεις τι θα πει αγάπη; πόσο μεγάλη υπόθεση είναι να σε αγαπήσει κάποιος; δεν μιλάω φυσικά για γονείς κτλ. Πάντως εσύ σίγουρα δεν τον αγαπάς. Εσύ ξέρεις αν αυτός που σε αγαπάει μιλάει με άλλη 1 μήνα ή περισσότερο; Θα σου άρεσε να το έκανε και να μην το ήξερες;; love the way you lie?
    Last edited by Aiur; 20-12-2010 at 23:32.
    [SIZE="3"][url]http://mankap.blogspot.com/[/url][/SIZE]
    "Im a cowboy, on a steel horse I ride, Im wanted dead or alive"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Μαρίνα,

    ο άνθρωπος με τον οποίο έχουμε σχέση δεν είναι ποτέ δεδομένος, όσα χρόνια κι αν μετράει η σχέση αυτή, ούτε βέβαια και τα συναισθήματά του. Είστε μαζί 4 χρόνια αλλά προφανώς η τριβή της συγκατοίκησης φώτισε και μια διαφορετική μεταξύ σας ''γνωριμία''.

    Έχεις παρατηρήσει πότε συμβαίνουν οι καβγάδες, αν αφορούν στο ίδιο ζήτημα κάθε φορά, ή, έχεις αναρωτηθεί ποιος μπορεί να είναι ο πιθανός λόγος; Νομίζω πως κάτω από όλες αυτές τις εντάσεις υπάρχουν θέματα τα οποία εσύ και ο φίλος σου δεν τα θίγετε και δεν τα αντιμετωπίζετε ανοιχτά.

    Το ότι ενδιαφέρθηκες για ένα άλλο άτομο θεωρώ πως είναι φυσικό, από την άποψη πως είναι δυνατό να συμβεί. Συμφωνώ όμως πως όλο αυτό το μπέρδεμα που νιώθεις είναι στο δικό σου χέρι να το λύσεις. Εσύ πρέπει να εντοπίσεις μέσα σου τι είναι αυτό που θέλεις σε αυτή τη φάση της ζωής σου, ό,τι και αν είναι αυτό, χωρίς απαραίτητα να προσωποποιείται αυτό το θέλω σου σε ένα από τα δύο άτομα, και επάνω σε αυτό θα κάνεις τις επιλογές σου.

    Αυτό το ξεκαθάρισμα το οφείλεις όχι μόνο στο φίλο σου με τον οποίο ζείτε μαζί, αλλά και στον ίδιο σου τον εαυτό. Πιστεύω πως το καλύτερο είναι να πάρεις τις απαραίτητες αποστάσεις για να δεις πιο καθαρά μέσα σου και να βρεις τον τρόπο που θα βοηθήσεις εσύ η ίδια τον εαυτό σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γεια σου μαρινα
    νομιζω πως βιαστηκες να συγκατοικησεις...
    δεν ειναι καθολου κακο που ενδιαφερθηκες για καποιον αλλο, που σε κανει μαλιστα να νοιωθεις τοσο ομορφα, αλλα τι τις ηθελες τις συγκατοικησεις? απ οτι δειχνει η πορεια εχεις διαθεση για πειραματισμους, η για να βρεις κατι αλλο που σου ταιραζει καλυτερα, η ποιος ξερει τι...και γιατι οχι δλδ???
    εισαι μικρη, προφανως χωρις [πολλες εμπειριες κι απ οτι δειχνει η τωρινη σου σχεση πιθανοτατα δεν θα ειναι και η τελευταια σου.....
    αλλα...ποιος ειπε οτι ειναι πολυ φυσικο να υπαρχουν εντασεις και συχνοι καυγαδες επειδη συγκατοικειτε? εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε να καυγαδισω με πολυ μεγαλυτερες σχεσεις απο την δικη σου...
    ασε την ενοχοποιηση και ασχολησου περισσοτερο με το να καταλαβεις τι πραγματικα θελεις και απο ποιον και καντο. απλα, προσπαθησε να μην κοροιδεψεις κανεναν στην διαδικασια αυτη...
    ρεμ, δεν σου έχει τύχει ποτέ να καυγαδίσεις ?
    πες το το μυστικό...
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Aiur View Post
    Marina είπες ο πρώτος σε αγαπάει και δεν στο δείχνει συχνά (και καλά κάνει) ο δεύτερος σε αγαπάει;ξέρεις τι θα πει αγάπη; πόσο μεγάλη υπόθεση είναι να σε αγαπήσει κάποιος; δεν μιλάω φυσικά για γονείς κτλ. Πάντως εσύ σίγουρα δεν τον αγαπάς. Εσύ ξέρεις αν αυτός που σε αγαπάει μιλάει με άλλη 1 μήνα ή περισσότερο; Θα σου άρεσε να το έκανε και να μην το ήξερες;; love the way you lie?
    συμφωνώ.
    κ σκέψου κ το εδεχόμενο να το μάθει αργότερα.
    θα γκρεμιστούν όλα αυτά που ένιωθε κ κυρίως η εικόνα που είχε για σένα.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    59
    Νομιζω μιλας για δυο διαφορετικα πραγματα. Αλλο μια σχεση που εχει γινει πιο ενηλικη ( εχεις περασει σε συγκατοικηση) που εχει δηλαδη βγει απο την εξιδανικευση της πρωτης εντυπωσης, γνωριμιας κτλ και αλλο μια σχεση που περναει τα συνορα της απλης γνωριμιας και αρχικου ερωτα και μπαινει στα στεγανα της μονιμοτητας...
    Για να το κανω πιο λιανα το πιο πιθανο ειναι οτι αν ειναι η μονιμοτητα και η συγκατοικηση που σε εκαναν να αναπτυξεις τασεις φυγης και να νιωσεις συναισθηματα για καποιον αλλο ποιος σου εγγυαται οτι δεν θα ξανασυμβει το ιδιο σε περιπτωση που εισαι καποια χρονια και με τον νεο και μπητε και παλιν στα ιδια στεγανα;;;
    Νομιζω οτι οποια και αν ειναι η αποφαση που θα παρεις τελικα θα ηταν καλο να ξερεις ακριβως τους λογους που την παιρνεις και να μην ονειροβατεις... η τριβη ετσι και αλλιως την σπαει την εξιδανικευση... ισως θα πρεπει να ψαξεις μεσα σου και να δεις αν το προσπαθησες αρκετα ή εαν νομιζεις οτι οι σχεσεις ειναι απλα ΒΙΠΕΡ (ΒΙΒΛΙΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟΥ)...
    φιλικα

Similar Threads

  1. Χρειαζομαι τη βοηθεια σας!
    By elen2000 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 10:07
  2. χρειαζομαι βοήθεια
    By stefl in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 10-12-2009, 01:39
  3. Χρειαζομαι βοηθεια..
    By krationas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-12-2008, 20:35
  4. χρειαζομαι βοηθεια
    By anneta in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-10-2007, 17:04
  5. Χρειάζομαι βοήθεια. :'(
    By WeepingMoon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2006, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •