αισθημα κατωτεροτητας και εκφραση κακιας για συγκεκριμενη φιλη ... :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    αισθημα κατωτεροτητας και εκφραση κακιας για συγκεκριμενη φιλη ... :(

    Καλησπέρα σε όλους ! Είχα ένα δίλημμα αρχικά για το που έπρεπε να βάλω αυτό το θέμα αλλά τελικά νομίζω πως εδώ ταιριάζει γάντι . Θα ξεκινήσω με τα βασικά . Είμαι φοιτήτρια 21 χρονών και φέτος πέρασα στη σχολή που ήθελα μετά από αρκετή προσπάθεια , μακριά απ την πόλη μου . Είμαι μια κοπέλα παχιά που έχει κατά καιρούς προσπαθήσει να χάσει βάρος (βασικά πολλές φορές!) και εχω πέσει στην γνωστή παγίδα του "χανω και τα ξαναπαίρνω" . Το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό . Το βάρος μου γενικώς ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερο εμπόδιο στη ζωή μου. Είχα καποιες σχέσεις , έχω φιλους , κανω πραματα και ειμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη . Ώρες ώρες νιώθω άσχημα για την εμφάνιση μου , όπως μπορεί να συμβεί στον καθένα , αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμο ... τουλάχιστον μεχρι τώρα ! Τελευταία μου συμβαίνει κάτι το οποίο δεν μου χει ξανασυμβεί . Νιώθω κακία ! Θα εξηγήσω τι εννοώ . Εδώ και κανα χρόνο γνώρισα μια κοπέλα σε ένα εργαστήρι ζωγραφικής που παρακολουθούσα με σκοπό να μπώ στη σχολή καλων τεχνων στην οποια και πέρασα τελικά πριν ενα μηνα . Αυτή η κοπέλα ειναι πρώτα απ όλα πολύ όμορφη . Και στο σωμα και στο πρόσωπο . Να πω εδω περα οτι κι εγω δεν θεωρουμαι ασχημη κατα γενική παραδοχη .Στο εργαστήρι αυτό ήμασταν καποιες κοπελες , ηταν μικρό εργαστηρι , και επειδη οι εξετασεις ηταν τον σεπτεμβρη ολο το καλοκαιρι την βγαλαμε εκει μεσα να κανουμε προετοιμασια , χωρις διακοπες και τπτ φετος . Το θέμα είναι οτι ενω με τις υπολοιπες κοπελες τα πηγαινα σε γενικες γραμμες καλα , με αυτην καπου δεν κολλαγα . Δεν μου χει κανει κατι κακο γενικως! τελος παντων περασαμε καποιες απο τις κοπελες στη σχολη τελικα , ολα καλα ολα ωραια . Περασε και αυτή και από τότε μου χει γίνει στενός κορσές ! Μου φερεται πολυ φιλικά πραγματικά αλλα , δεν ξερω γιατί , δεν μπορω να νιώσω το ίδιο ! Εκνευριζομαι συνεχεια μαζί της για χαζούς λόγους , αν και προσπαθω να μην το δείχνω. Είναι πραγματικά πολύ ωραία κοπέλα και είναι το πρώτο άτομο δίπλα στο οποίο νιώθω μειονεκτικά . Βλέπω στην πράξη αυτό που λένε οτι "οι ωραίες κοπέλες έχουν καλυτερη αποδοχή από τον κόσμο" ... πραγματικά ! έχουμε μπει τωρα σε μια φαση οπου συνεχεια γνωριζουμε καινουριο κοσμο , αντρες και γυναικες καθε μα καθε ηλικίας , και ενώ είμαι φιλική με όλους έχω κάνει παρέες κλπ οταν είναι αυτή στην παρέα νιώθω πως όλοι κοιτάνε εκείνη . Δεν ξερω αν είναι η ιδέα μο αλλα ακόμη και να πάω να μιλήσω ώρες ώρες νιωθω πως αν ειναι εκείνη κοντα δεν μου δίνει κανείς σημασια . 'Έλειψε μια βδομαδα και κατέβηκε αθήνα και ένιωσα σαν να βρηκα την υγειά μου λεμε! Έγινα άλλος ανθρωπος εκείνη τη βδομάδα και μου το λεγαν πολλοι οτι "κατι εχει αλλάξει"! Επίσης συμβαίνει πολλές φορές να ειμαστε μαζί πχ και να της την πεσουν σε διαστημα μισης ωρας 2-3 τυποι , καποιον από τους οποιους γουσταρω κι εγω , αλλα φυσικά που να με προσέξει εκείνη τη στιγμη ... με εκνευρίζει γιατι ενώ έχει μια σοβαρη σχεση καμποσων χρονων και παρ οτι γενικως δεν προκαλει ιδιαιτερα , της την πεφτουν ολοι σα να μην τρεχει τιποτα ... νιωθω να θαβομαι διπλα της , χωρις να μου εχει κανει ποτέ τίποτα αντικειμενικά ! Προφανώς κάποια στιγμή αυτό το έβγαλα προς τα έξω και το κατάλαβε γιατί τις προάλλες με έπιασε και με ρώτησε αν έχω κάτι μαζί της κλπ , οπου εγώ φυσικά είπα ψέμματα οτι δεν τρέχει τίποτα κλπ . Τι σ**τα να κάνω ?! δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που νιώθω , πραγματικά δεν είμαι κακος ανθρωπος , ειναι πρωτη φορά που μου συμβαινει κάτι παρόμοιο ! και νιώθω τύψεις είναι η αλήθεια γιατί και αυτή δεν μου χει κάνει κάτι ... αλλα πραγματικά ώρες ώρες δεν την παλεύω να είμαι μαζί της ! Από αντίδραση αρχιζω και την θεωρω χαζη , αφελη , τσαντιζομαι ευκολα μαζι της κλπ ... αλλα δεν νομιζω οτι εχουν ιδιαιτερη βαση αυτα που νιωθω και παρ ολα αυτα δεν μπορω να τα ελενξω ! Να την αποφυγω ιδιαιτερα δεν μπορω γιατι ειναι και η υπολοιπη παρεα στη μεση , ειμαστε γενικως ολες μια παρεα , το μονο που μπορω να κανω και το χω ηδη κανει ειναι να ανοιγομαι σε παρεες για να μιλαω με κοσμο και γενικως να μην ειμαι μονο σε μια παρεα και μονιμως με αυτην γυρω ... any ideas? δεν ξερω βασικα γιατί τα γραψα ολα αυτα , μαλλον το χα αναγκη ...
    ... trying to stay on the bright side of life ...

    [url]http://eksomologiseistrelas.blogspot.com/[/url] <------ step inside :)

  2. #2
    εσεις ειχατε ποτε ενα ατομο για το οποιο να νιωθετε καπως ετσι ;
    ... trying to stay on the bright side of life ...

    [url]http://eksomologiseistrelas.blogspot.com/[/url] <------ step inside :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εφόσον δε νιώθεις το ίδιο όπως έγραψες, άρα δεν αισθάνεσαι ανταποδοτικά θετικά συναισθήματα ανάλογα με αυτά που σου δίνει εκείνη, δεν έχεις κανένα λόγο να τη θεωρείς φίλη σου. Η σωστή και κατάλληλη φιλία είναι πάντα εκείνη που σε χωρά και την χωράς. Ίσως αν δουλέψεις όλ' αυτά τα αισθήματα κατωτερότητας και όσα άλλα σου βγαίνουν από τις συγκρίσεις που κάνεις, να έρθει κάποια στιγμή που θα αισθάνεσαι άνετα και με άτομα που έχουν εμφάνιση που ξεπερνά τα δικά σου ανεκτά όρια, αυτά που έφτιαξες με τον "ιδεατό εαυτό" που έχεις στο νου σου.

    Προς στιγμήν λοιπόν αυτή δεν είναι μία κατάλληλη σχέση για σένα, αφού τα κενά σου τα τονίζει και δεν τα αγκαλιάζει. Φυσικά το θέμα είναι προσωπικό σου και η κοπέλα δε φταίει σε τίποτε, αλλά κι αυτό δε λέει κάτι. Από τα χίλια μύρια κακά που μπορεί να βγουν στην πορεία και ήδη έχουν αρχίσει να σχηματίζουν μία εικόνα βασανιστική, θα έπαιρνα τον δρόμο της αποχής εγώ, μέχρι να δουλέψω και να είμαι ικανή να ανταπεξέλθω δίχως να με μειώνω απλά γιατί οι εσώτεροι φόβοι μου και ανασφάλειες το επιτάσσουν.

    Θα σου πρότεινα να το δουλέψεις με κάποιον ειδικό αυτό το κομμάτι, θα σου είναι σημαντικό πιστεύω, αυτό δείχνει το παραπάνω γραπτό σου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εγω βασικα εχω μεινει αναυδη!τι ιδεες θες να σου πουμε?πως να αποφευγεις εμφανισιμες κοπελες?να πας σε εναν ειδικο οπωσδηποτε!ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αισθανεσαι ετσι,ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του ομορφια!κ επισης κοιτα να μεγαλωσεις κ ασε αυτα τα γυναικουλιστικα,τα χαζα που κοιταει η μια την αλλη!κομπλεξισμοι γυναικειοι!
    Last edited by dora-agxos; 23-12-2010 at 12:27.

  5. #5
    Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο: λες πως δεν έχεις πρόβλημα με τον εαυτό σου και με τα κιλά σου, αλλά όλο αυτό που βγάζεις για την άλλη κοπέλα, είναι ακριβώς αυτό.
    Δεν πιστεύω στους όμορφους και σους άσχημους ανθρώπους. Πίστεύω στις παρουσίες που σέβονται τον εαυτό τους.
    Πχ, ένας άνθρωπος με κανονικό βάρος που προσέχει τον εαυτό του, ειναι καθαρός, ντύνεται όμορφα και εκπέμπει αυτοπεποίθηση, δεν υστερεί, (ακόμη και αν έχει αντικειμενικά κάτι άσχημο πάνω του, μύτη/κακό δέρμα), με έναν όμορφο άνθρωπο.
    Θεωρώ πως η αίσθηση κατωτερώτητας που σου βγάζει αυτή η κοπέλα είναι ακριβώς οι ενοχές που έχεις απέναντι σε σένα και στην εμφάνιση σου και κατά βάθος ξέρεις πως είναι ευθύνη δική σου. Μόνη σου είπες πως έχεις ξεκινήσει πολλές δίαιτες αλλά δεν τα κατάφερες και αμέσως παρακάτω γράφει πως παρόλα τα κιλά σου έχεις κάνει σχέσεις κλπ.
    Έχεις αναρωτηθεί γιατί τα άλλα κορίτσια στην παρέα δεν έχουν πρόβλημα με την κοπέλα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το ζήτημα δεν είναι να ενοχοποιήσουμε την κοπελιά που απλά λέει την αλήθεια και αυτό είναι προς τιμήν της. Αυτή είναι η αλήθεια της, που την αναγνωρίζει και προσπαθεί να την επεξεργαστεί και δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος οι ηθικολογίες. Σαφώς και δε φταίει η όμορφη γνωστή της, αυτό όμως που συμβαίνει είναι πως η ομορφιά της γνωστής αγγίζει κομμάτια στη Stellou που δεν έχει δουλέψει ακόμη με τον εαυτό της και που τώρα διαφαίνονται με αφορμή την ύπαρξη στην παρέα μίας όμορφης γυναίκας. Είναι και αντιζηλία που βγαίνει και έχει να κάνει με τα αρσενικά, άρα μία ανταγωνιστικότητα για την εξάλειψη μίας ερωτικής "αντιπάλου", της οποίας η "νίκη"στον ερωτικό θαυμασμό βιώνεται ως "ήττα" της ιδίας. Ο πολιτισμός μας ο ίδιος από τη μία καταδικάζει αυτή την ανταγωνιστικότητα και από την άλλη τη μυθοποιεί και τη θεωρεί πλεονέκτημα. Ποιος φοβάται τη βιρτζίνια γουλφ δλδ, εδώ υπάρχει άρωμα που ονομάζεται ENVY. Το φοράς και πετάς, λολ.

    Stellou, μη νιώθεις άσχημα καθόλου που το βγάζεις από μέσα σου και το συζητάς, κανένας δε σε κρίνει. Μη ντρέπεσαι για ό,τι αισθάνεσαι, δεν είναι ντροπή το ίδιο το συναίσθημα που σου βγαίνει. Το ζήτημα είναι να το διαπραγματευτείς και για να γίνει αυτό πρώτα αποδεχόμαστε ό,τι υπάρχει. Μπράβο σου για την αποδοχή λοιπόν αρχικά, δείχνει ειλικρίνεια και θάρρος.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    +200 με τις απο 'πανου!


    επισης καθε 3 γραμμες αναφερεις ενα θεμα με εμφανιση ,ειτε δικο σου ειτε δικο της, και το γεγονος οτι προσπαθεις να τονισεις ("προσπαθεις" ειναι η λεξη κλειδι) οτι δεν εχεις θεμα με την εμφανιση σου ειναι ολιγον υποπτο θα ελεγα..! ;D


    Εχω βρεθει παντως στο μακρυνο και σκοτεινο παρελθον μου περιπου στην θεση σου με ενα αλλο ατομο που ηταν μαγνητης λογω εμφανισης και εγω εμενα στην γωνια . Θα δεις οτι 3-4 λιγουρια θα κολανε πανω της για την εμφανιση και τα μπουτια της.

    οι υπολοιποι ομως?

    Επισης και οι γυναικες, σε παρεα? Γιατι να την κανουν επικεντρο της προσοχης και να μην πχ λογω ζηλιας να την κανουν στην ακρη?


    Δες τι κανει για να ελκυει τον κοσμο και...κανε το και εσυ. ή τουλαχιστον προσπαθησε να δεις τι κανει , δεν ειναι παντα ευκολο το ξερω.



    ps: δεν την αποκαλω φιλη σου μιας και δεν ειναι μαλλον και τοσο φιλη σου, ειδικα αν εφτασε στο σημειο να σε ρωτησει αν εχεις καποιο θεμα μαζι της. Αυτο το βλεπω καλως ή κακως σαν επιθεση λιγο πριν το ξεκατινιασμα ;D Και μπορει να εφτιαγες και εσυ σε αυτο λιγο^^

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εμενα μου φαινεται αδιανοητο,ενας ανθρωπος να ειναι ελκυστικος(πχ η φιλη της θεματοθετριας)μονο απο την εξωτερικη εμφανιση του!δεν παιζει αυτο..μην στεκομαστε σε αυτο λοιπον,γιατι πιστευω αυτο το λαθος κανει η φιλη μας..ναι πολυ σωστα κ ομορφα κανει που παραδεχεται αυτην την αδυναμια της,αλλα το ζητουμενο ποιο ειναι?να αποφευγει να γνωριζει ομορφες κοπελες για να μην νιωθει κατωτερη η να το δουλεψει το θεμα με τον εαυτο της?
    εχω δει πανεμορφες κοπελες που ομως οταν ανοιξουν το στομα τους,θες να πας να κρυφτεις!η ομορφια δεν εγκειται στην εμφανιση ενος ανθρωπου,αλλα στον τροπο που μιλαει,που σκεφτεται,που κινειται...

  9. #9
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Εφόσον δε νιώθεις το ίδιο όπως έγραψες, άρα δεν αισθάνεσαι ανταποδοτικά θετικά συναισθήματα ανάλογα με αυτά που σου δίνει εκείνη, δεν έχεις κανένα λόγο να τη θεωρείς φίλη σου. Η σωστή και κατάλληλη φιλία είναι πάντα εκείνη που σε χωρά και την χωράς. Ίσως αν δουλέψεις όλ' αυτά τα αισθήματα κατωτερότητας και όσα άλλα σου βγαίνουν από τις συγκρίσεις που κάνεις, να έρθει κάποια στιγμή που θα αισθάνεσαι άνετα και με άτομα που έχουν εμφάνιση που ξεπερνά τα δικά σου ανεκτά όρια, αυτά που έφτιαξες με τον "ιδεατό εαυτό" που έχεις στο νου σου.

    Προς στιγμήν λοιπόν αυτή δεν είναι μία κατάλληλη σχέση για σένα, αφού τα κενά σου τα τονίζει και δεν τα αγκαλιάζει. Φυσικά το θέμα είναι προσωπικό σου και η κοπέλα δε φταίει σε τίποτε, αλλά κι αυτό δε λέει κάτι. Από τα χίλια μύρια κακά που μπορεί να βγουν στην πορεία και ήδη έχουν αρχίσει να σχηματίζουν μία εικόνα βασανιστική, θα έπαιρνα τον δρόμο της αποχής εγώ, μέχρι να δουλέψω και να είμαι ικανή να ανταπεξέλθω δίχως να με μειώνω απλά γιατί οι εσώτεροι φόβοι μου και ανασφάλειες το επιτάσσουν.

    Θα σου πρότεινα να το δουλέψεις με κάποιον ειδικό αυτό το κομμάτι, θα σου είναι σημαντικό πιστεύω, αυτό δείχνει το παραπάνω γραπτό σου.

    Κατ αρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου . Έχω γενικώς ανάμεικτα συναισθήματα για αυτή την κοπέλα . Ώρες ώρες περνάμε καλά και σκεύτομαι "μα τι βλαμμένη που είμαι..." και άλλες φορές Βγαίνει όλη αυτή η αρνητικότητα . Δυστυχώς αυτή η αρνητικότητα βγαίνει αρκετά συχνά . Να τονίσω όμως οτι ποτέ δεν εχω φτάσει σε σημείο πχ να ευχηθώ κάτι κακό , σε αυτή την περίπτωση θα χα πάει στον ειδικό από μονη μου ! Φίλη την αποκαλώ στα πλαίσια του ότι καλώς ή κακώς τους τελευταίους μήνες περάσαμε μια αρκετά πιεστική εμπειρία για τις εξετάσεις που δώσαμε , και ειδικά όλο το καλοκαίρι κάθε μέρα όλη μέρα ήμασταν στο εργαστήρι και ζωγραφίζαμε 6 κοπέλες οπότε μόνο και μόνο το μοίρασμα αυτής της εμπειρίας μας έφερε κοντά τη μια στην άλλη θέλοντας και μη. Παρ όλα αυτά έχεις δίκιο για το πως πρέπει να είναι μια σωστή φιλία , και γι αυτό προβληματίζομαι κι εγώ ... Την ιδέα του ψυχολόγου την έχω σκευτεί γενικώς κατά καιρούς κυρίως γιατί δεν έχω ιδέα ποια διαδικασία ακολουθεί κανείς όταν το κάνει αυτό και επειδή το βρίσκω ενδιαφέρον σαν ιδέα το να πεις τις ειλικρινείς σκέψεις σου για πολλά πράματα σε κάποιον όταν σε καλύπτει το ιατρικό απόρρητο και να σου πει αντικειμενικά πως το βλέπει αυτος η να σε βοηθησει με καποιον τροπο . Πράγμα το οποίο όμως είναι ανέφικτο σε αυτή τη φάση καθ οτι ειμαι μακριά από την πόλη μου , και ήδη τα οικονομικά μου είναι περίεργα . Δεν έχω ξανανιώσει κάτι τέτοιο πάντως για κάποια κοπέλα πιο όμορφη από μένα , και γενικώς κάνω παρέα με ωραίες κοπέλες πιστεύω αντιθετα πως αυτό είναι κάτι που μπορεί να με πάει μπροστά σε αυτο τον τομέα και να γίνω κι εγώ ακόμη καλύτερη . Δεν μπορώ να εξηγήσω πως γίνεται με αυτήν ...
    ... trying to stay on the bright side of life ...

    [url]http://eksomologiseistrelas.blogspot.com/[/url] <------ step inside :)

  10. #10
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο: λες πως δεν έχεις πρόβλημα με τον εαυτό σου και με τα κιλά σου, αλλά όλο αυτό που βγάζεις για την άλλη κοπέλα, είναι ακριβώς αυτό.
    Δεν πιστεύω στους όμορφους και σους άσχημους ανθρώπους. Πίστεύω στις παρουσίες που σέβονται τον εαυτό τους.
    Πχ, ένας άνθρωπος με κανονικό βάρος που προσέχει τον εαυτό του, ειναι καθαρός, ντύνεται όμορφα και εκπέμπει αυτοπεποίθηση, δεν υστερεί, (ακόμη και αν έχει αντικειμενικά κάτι άσχημο πάνω του, μύτη/κακό δέρμα), με έναν όμορφο άνθρωπο.
    Θεωρώ πως η αίσθηση κατωτερώτητας που σου βγάζει αυτή η κοπέλα είναι ακριβώς οι ενοχές που έχεις απέναντι σε σένα και στην εμφάνιση σου και κατά βάθος ξέρεις πως είναι ευθύνη δική σου. Μόνη σου είπες πως έχεις ξεκινήσει πολλές δίαιτες αλλά δεν τα κατάφερες και αμέσως παρακάτω γράφει πως παρόλα τα κιλά σου έχεις κάνει σχέσεις κλπ.
    Έχεις αναρωτηθεί γιατί τα άλλα κορίτσια στην παρέα δεν έχουν πρόβλημα με την κοπέλα?

    Λέγοντας πως δεν έχω πρόβλημα με την εμφάνισή μου εννοώ πως παρ ότι είμαι παχιά δεν αφήνω τον εαυτό μου να μένει πίσω , έχω φίλους , σχέσεις , κάνω (ευτυχώς) αυτό που αγαπάω και μάλιστα είμαι σε μια ωραία φάση όπου μόλις έχω περάσει στη σχολή που ήθελα , έφυγα απ το σπίτι και απ την πόλη μου , άλλαξα ζωή , άφησα κάποια κακά στοιχεία πίσω μου ... η υπόλοιπη ζωή μου εν ολίγοις με γεμίζει σε σημείο να μην σκευτομαι ιδιαιτερα αυτό το ελάττωμά μου . Κι όμως αυτή η κοπέλα απλά και μόνο με την παρουσία της στον χώρο πολλές φορές μου το υπενθυμίζει . Οι υπόλοιπες κοπέλες στην παρέα αυτή δεν έχουν προβληματα , απ όσο ξερω , μαζι της . Ούτε μαζί μου .Ούτε εγώ με κεινες . Ειδικά με την μία νιώθω μάλιστα ότι ταιριάζω αρκετά και μάλιστα θα λεγα οτι την θαυμάζω και εμφανισιακά και σαν τύπο , δεν νιωθω καμια τους λοιπον να επισκιάζει έτσι .
    ... trying to stay on the bright side of life ...

    [url]http://eksomologiseistrelas.blogspot.com/[/url] <------ step inside :)

  11. #11
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Το ζήτημα δεν είναι να ενοχοποιήσουμε την κοπελιά που απλά λέει την αλήθεια και αυτό είναι προς τιμήν της. Αυτή είναι η αλήθεια της, που την αναγνωρίζει και προσπαθεί να την επεξεργαστεί και δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος οι ηθικολογίες. Σαφώς και δε φταίει η όμορφη γνωστή της, αυτό όμως που συμβαίνει είναι πως η ομορφιά της γνωστής αγγίζει κομμάτια στη Stellou που δεν έχει δουλέψει ακόμη με τον εαυτό της και που τώρα διαφαίνονται με αφορμή την ύπαρξη στην παρέα μίας όμορφης γυναίκας. Είναι και αντιζηλία που βγαίνει και έχει να κάνει με τα αρσενικά, άρα μία ανταγωνιστικότητα για την εξάλειψη μίας ερωτικής "αντιπάλου", της οποίας η "νίκη"στον ερωτικό θαυμασμό βιώνεται ως "ήττα" της ιδίας. Ο πολιτισμός μας ο ίδιος από τη μία καταδικάζει αυτή την ανταγωνιστικότητα και από την άλλη τη μυθοποιεί και τη θεωρεί πλεονέκτημα. Ποιος φοβάται τη βιρτζίνια γουλφ δλδ, εδώ υπάρχει άρωμα που ονομάζεται ENVY. Το φοράς και πετάς, λολ.


    Stellou, μη νιώθεις άσχημα καθόλου που το βγάζεις από μέσα σου και το συζητάς, κανένας δε σε κρίνει. Μη ντρέπεσαι για ό,τι αισθάνεσαι, δεν είναι ντροπή το ίδιο το συναίσθημα που σου βγαίνει. Το ζήτημα είναι να το διαπραγματευτείς και για να γίνει αυτό πρώτα αποδεχόμαστε ό,τι υπάρχει. Μπράβο σου για την αποδοχή λοιπόν αρχικά, δείχνει ειλικρίνεια και θάρρος.

    Rain , αυτο που λες περι ερωτικού ανταγωνισμού το καταλαβαίνω αρκετά . Βλέπεις , όπως είπα και πιο πάνω έχει ξεκινήσει μια ολοκληρωτικά καινούρια φάση για μενα στα πλαίσια της οποίας γνωρίζω κάθε μέρα καινούριους ανθρώπους , εν τω μεταξύ αυτό τον καιρό δεν έχω κάποια σχέση καθ ότι χώρισα από μία το καλοκαίρι , οπότε με όλα τα δίκια του κόσμου το μάτι μου "παίζει" :P (και κακα τα ψέμματα κυκλοφορούν ωραία τυπακια στη σχολή :D) Οπότε , ναι , με εκνευρίζει επίσης το γεγονός ότι ενώ γενικώς λοιπον νιώθω τόσο καλά και ανανεωμένη , υπάρχει ένα άτομο που μου απορροφάει τόση ενέργεια . Τσαντίζομαι και μαζί της , συνηθως χωρις λόγο , και με τον εαυτό μου , επειδή τσαντίζομαι μαζί της ! Είναι τρομερά περιεργο συναίσθημα ... Μαγκια και προς τιμην μου ειναι οτι το παραδεχομαι ολο αυτο στον εαυτο μου , μεγαλυτερη μαγκιά θα μπορούσε να είναι αν το παραδεχόμουν και στην ίδια τις προάλλες που μου μίλησε . Αλλά κακά τα ψέματα κάτι τέτοια δεν λέγονται έτσι απλά ...
    ... trying to stay on the bright side of life ...

    [url]http://eksomologiseistrelas.blogspot.com/[/url] <------ step inside :)

  12. #12
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    +200 με τις απο 'πανου!


    επισης καθε 3 γραμμες αναφερεις ενα θεμα με εμφανιση ,ειτε δικο σου ειτε δικο της, και το γεγονος οτι προσπαθεις να τονισεις ("προσπαθεις" ειναι η λεξη κλειδι) οτι δεν εχεις θεμα με την εμφανιση σου ειναι ολιγον υποπτο θα ελεγα..! ;D


    Εχω βρεθει παντως στο μακρυνο και σκοτεινο παρελθον μου περιπου στην θεση σου με ενα αλλο ατομο που ηταν μαγνητης λογω εμφανισης και εγω εμενα στην γωνια . Θα δεις οτι 3-4 λιγουρια θα κολανε πανω της για την εμφανιση και τα μπουτια της.

    οι υπολοιποι ομως?

    Επισης και οι γυναικες, σε παρεα? Γιατι να την κανουν επικεντρο της προσοχης και να μην πχ λογω ζηλιας να την κανουν στην ακρη?


    Δες τι κανει για να ελκυει τον κοσμο και...κανε το και εσυ. ή τουλαχιστον προσπαθησε να δεις τι κανει , δεν ειναι παντα ευκολο το ξερω.



    ps: δεν την αποκαλω φιλη σου μιας και δεν ειναι μαλλον και τοσο φιλη σου, ειδικα αν εφτασε στο σημειο να σε ρωτησει αν εχεις καποιο θεμα μαζι της. Αυτο το βλεπω καλως ή κακως σαν επιθεση λιγο πριν το ξεκατινιασμα ;D Και μπορει να εφτιαγες και εσυ σε αυτο λιγο^^

    Η κοπέλα είναι αρκετά όμορφη και δεν νομίζω ότι είναι επιφανειακό αυτό . έχει το "πακέτο" , όμορφη , καλαίσθητη , γλυκομίλητη , έξυπνη , ταλαντούχα σε αυτό που κάνει ... δεν είναι αυτό πυ θα λεγε κανείς "χαζογκομενα" ! Και την ζηλευω ακριβως επειδη δεν εινι χαζογκομενα και δεν τα επιδιωκει ολα αυτα ! Τις χαζογκομενες βασικα τις σιχαίνομαι , δεν τις ζηλεύω . Να πω επίσης οτι δεν την ζηλεύω σε άλλα θέματα πέραν της εμφάνισης γιατί πιάνω τον εαυτό μου να υπερτερει κάποιες φορές σε κάποια θέματα , τα οποια μου χει επισημανει κι εκεινη εχει τυχει να μου πει οτι πχ "εσυ έχεις πιο ελευθερη σκέψη από μενα , εγώ ειμαι πιο συντηρητική" (ενα απλο παρΑδειγμα) . Υπάρχουν δηλαδή πράματα στα οποία μπορώ να πω οτι "την εχω"! Στις παρεες γενικώς ούτε οι γυναίκες την αποφευγουν λόγω ζήλιας όπως λες , δεν ξέρω τι ακριβως κάνει που ελκύει τους άλλους . Ουτε τη θαυμάζουν , φυσιολογικά θα λεγα οτι της φερονται ... αλλά είναι πάντα αυτή στην οποια θα μιλησει καποιος άντρας πιο ευκολα , είναι αυτή την οποία κοιτάει κάποιος μεσα στην παρέα την ωρα που μιλάμε όλοι ...
    ... trying to stay on the bright side of life ...

    [url]http://eksomologiseistrelas.blogspot.com/[/url] <------ step inside :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Λεγονται και παραλεγονται.Θελει θαρρος και δυναμη να σπασουμε την εικονα μας αλλα χρειαζεται να μαθουμε να εκτεθομαστε αν ακομα αυτο αφορα και ασχημες πλευρες του εαυτου μας.Δλδ τι θα παθεις αν της πεις<<αισθανομαι αυτο μαζι σου,δεν ειναι δικο σου και δεν φταις εσυ αλλα μου συμβαινει>>?Ειναι ρισκο το καταλαβαινω αλλα ισως να σε απελευθερωσει και να σε λυτρωσει.Επισης εφοσον ειναι σε θεση να αναγνωριζει σε σενα τα θετικα σου μαλλον σε εκτιμαει ισως αν εμπιστευτεις να της πεις την αληθεια σου να σας παει παρακατω ισως και οχι.Αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να δωσεις στον εαυτο σου την ευκαιρια να ειναι αληθινη και αυθεντικη παρα να κρατας πραγματα δικα σου μεσα σου τα οποια παιρνουν χωρο και σε δηλητιριαζουν καθως και την δυναμικη της σχεσης σας.
    Η κοπανα και η φυγη δεν βοηθανε αυτο που θα αποφυγεις σημερα θα επανελθει στο μελλον μπορει σ αλλη μορφη αλλα η ζωη κραταει τεφτερι και θα στη στησει αλλου
    Και κατι αλλο χρειαζεατι να μαθεις εκπαιδευσεις τον εαυτο σου να μην λογοκρινει τα συναισθηματα σου αυτα που αισθανεσαι εισαι εσυ.Το να καταπιεζεις κομματια του εαυτου σου το μονο που θα δημιουργησει ειναι συγκρουση μεσα σου.Η συγκρουση οταν διαρκει πολυ φερνει καταθλιψη................................ ..........................................
    Ετσι την ενεργια σου δεν την αποροφαει εκεινη αλλα η συγκρουση μεσα σου..
    Αν μπορεις και το αντεχεις πεσ της το αλλιως αστο και οταν εισαι ετοιμη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    Δλδ τι θα παθεις αν της πεις<<αισθανομαι αυτο μαζι σου,δεν ειναι δικο σου και δεν φταις εσυ αλλα μου συμβαινει>>?Ειναι ρισκο το καταλαβαινω αλλα ισως να σε απελευθερωσει και να σε λυτρωσει.
    Εγώ πάλι είμαι της εντελώς αντίθετης άποψης. Μην της πεις τίποτα και δούλεψε το εσύ από μέσα σου, γιατί όπως έχεις πει και η ίδια, η κοπέλα δεν σου κάνει κάτι ηθελημένα η και άθελα της. Αυτό είναι θέμα που έχεις εσύ με τον εαυτό σου.

    Άνεμε να σου πω την πιθανότερη εξέλιξη στο σενάριο που προτείνεις; Σκέψου να είσαι εσύ στη θέση της κοπέλας και να έρθει κάποιος που νόμιζες φίλος σου και να σου εκμυστηρευτεί "Ξέρεις, εδώ και κάποιο καιρό έχω πρόβλημα μαζί σου. Χωρίς να κανεις κάτι, με εκνευρίζει η παρουσία σου, σε θεωρώ ηλίθιο άτομο για χαζούς λόγους, αν και ξέρω ότι δεν είσαι. Με ενοχλεί που είσαι δημοφιλής στην παρέα και τραβάς τα βλέμματα πάνω σου, με πειράζει που όταν βρισκόμαστε ανάμεσα σε κόσμο ενδιαφέρονται όλοι για εσένα αλλα εγώ μένω στη γωνια... αλλα δεν φταίς εσύ, είναι δικό μου θέμα και το καταλαβαίνω." Εκτος του ότι αμέσως θα χαρακτηριστείς ως άτομο με φοβερα κόμπλεξ, φαντάζεσαι τι θα γίνει μετά στην παρέα;

    Η κοπέλα θα αρχίσει να απομακρύνεται από την stellou, γιατί ποιος θέλει διπλα του ένα άτομο που το ζηλεύει και δεν αισθάνεται άνετα μαζί του; Δεν θα το κάνει επιδεικτικά, αλλα θα αποφεύγει να είναι μονη μαζί της κτλ. Η υπόλοιπη παρέα δεν θα αργήσει να πιάσει την αρνητική αύρα μεταξύ των 2, και αυτά τα πράγματα γίνονται πολύ γρήγορα αντικείμενο κουτσομπολιού. Θα φτάσει κάποια στιγμή που οι υπόλοιποι θα μάθουν τι ειπώθηκε, και μπορεί να αναγκαστούν να διαλέξουν μεριά, και η δεμένη παρέα που μας λέει η stellou ότι έχει δημιουργηθεί θα φτάσει στα πρόθυρα διάλυσης... και λυπάμαι που θα το πω, αλλα νομίζω ότι η πλειοψηφία των υπολοιπων ατόμων θα ταχθούν με το "μέρος" της άλλης κοπέλας (χωρίς η ίδια να έχει βάλει τον εαυτό της σε θέση αντιμέτωπη με την stellou, αλλα έτσι είναι αυτά τα πράγματα στην ηλικία μας), αν για όχι κανέναν καλύτερο λόγο, απλά επειδή θα "κατηγορήσουν" την stellou ότι αυτή ξεκίνησε όλη την αναταραχή.

    Stellou μου, εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο: Μήπως επειδή άλλαξες πόλη, και ξαφνικά βρίσκεσαι σε ένα περιβάλλον όπου υπάρχει περισσότερος ανταγωνισμός, περισσότερο στρές και -συγγνώμη για την σκληρότητα το σχολιου μου- υπάρχει κάποιος που (φαινομενικά τουλάχιστον) τα καταφέρνει καλύτερα από εσένα (η έστω εσύ το νομίζεις;) ενώ αναλογικά είστε μάλλον σε ίσo επίπεδο, το επιρρίπτεις στην εμφάνιση της; Μήπως επειδή εσύ προσπάθησες πραγματικά να μπεις στη σχολη που σου αρέσει, ενοχλείσαι που κάποιος άλλος τα πάει εξίσου καλά και έχει μεγαλύτερη αποδοχή στη φάση των γνωριμιών όπου βρίσκεστε τώρα, και νομίζεις ότι είναι απλά και μονο λόγω εμφάνισης; Αν χώρισες κιόλας πρόσφατα, νομίζω ότι είναι πιο απλά τα πράγματα, αφού έχω την εντύπωση ότι πιστεύεις πως η ομορφιά της την κάνει να προσελκύει όλους τους γύρω της, ενώ εσύ που είσαι ελεύθερη και ωραία δεν τραβάς την προσοχή ως ίση υποψηφια. (Εκτος αν χώρισες το καλοκαίρι και τώρα είσαι ήδη σε άλλη σχέση οποτε sorry, κάπου μπερδεύτηκα με τα ερωτικά σου)

    H απλή και πικρή αλήθεια είναι ότι η ομορφιά παίζει ρολο στην πρώτη εντύπωση που κάνουμε στους άλλους. Και κατ'εμέ, κάπου εκεί σταματάει και η δύναμη της. Η εξωτερική εμφάνιση παίζει ρολο στο ποσα άτομα θα προσελκύσουμε με την πρώτη ματια, και την ίδια στιγμή ποσα άτομα θα "κομπλαρουμε" για τον ίδιο λόγο. Το πόσους και τι είδους θα κρατήσουμε διπλα μας όμως, εξαρτάται από το τι έχουμε μέσα μας, και δεν πα να έχεις τα πιο γαλανά ματια της υφηλίου, αν το στόμα σου πετάει βατράχια, δύσκολα θα κρατήσεις κάποιον ευπρεπή και έξυπνο άνθρωπο διπλα σου.

    Αν έχω καταλάβει καλά, η κοπέλα έχει όλο το πακέτο, εμφάνιση, τρόπους, μυαλό, ταλέντο κτλ... E αντί να τσαντιζεσαι που η φύση ήταν επιεικής μαζί της, δεν επικεντρώνεσαι στα δικά σου ταλέντα (για να τα καλλιεργήσεις) και ελαττώματα (για να τα εξαλείψεις) και να τα φτιάξεις με τον εαυτό σου πρώτα; Είπες κάπου ότι ναι , με εκνευρίζει επίσης το γεγονός ότι ενώ γενικώς λοιπον νιώθω τόσο καλά και ανανεωμένη , υπάρχει ένα άτομο που μου απορροφάει τόση ενέργεια. Εσύ είσαι αυτή που τις δίνεις την ενέργεια καλή μου stellou, μιας και η ίδια δε φαίνεται να ταράζεται, ούτε καν την απορροφάει και αντανακλάται πάνω της χωρίς να της κάνει καμια διαφορα. Μονο εσύ κανεις κακό στον εαυτό σου... φαντάσου όμως τι διαμάντια θα δημιουργήσεις αν επικεντρώσεις όλη αυτή την ενέργεια σε εσένα!
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by DissolvedGirl View Post
    Εγώ πάλι είμαι της εντελώς αντίθετης άποψης. Μην της πεις τίποτα και δούλεψε το εσύ από μέσα σου, γιατί όπως έχεις πει και η ίδια, η κοπέλα δεν σου κάνει κάτι ηθελημένα η και άθελα της. Αυτό είναι θέμα που έχεις εσύ με τον εαυτό σου.

    Άνεμε να σου πω την πιθανότερη εξέλιξη στο σενάριο που προτείνεις; Σκέψου να είσαι εσύ στη θέση της κοπέλας και να έρθει κάποιος που νόμιζες φίλος σου και να σου εκμυστηρευτεί "Ξέρεις, εδώ και κάποιο καιρό έχω πρόβλημα μαζί σου. Χωρίς να κανεις κάτι, με εκνευρίζει η παρουσία σου, σε θεωρώ ηλίθιο άτομο για χαζούς λόγους, αν και ξέρω ότι δεν είσαι. Με ενοχλεί που είσαι δημοφιλής στην παρέα και τραβάς τα βλέμματα πάνω σου, με πειράζει που όταν βρισκόμαστε ανάμεσα σε κόσμο ενδιαφέρονται όλοι για εσένα αλλα εγώ μένω στη γωνια... αλλα δεν φταίς εσύ, είναι δικό μου θέμα και το καταλαβαίνω." Εκτος του ότι αμέσως θα χαρακτηριστείς ως άτομο με φοβερα κόμπλεξ, φαντάζεσαι τι θα γίνει μετά στην παρέα;

    Η κοπέλα θα αρχίσει να απομακρύνεται από την stellou, γιατί ποιος θέλει διπλα του ένα άτομο που το ζηλεύει και δεν αισθάνεται άνετα μαζί του; Δεν θα το κάνει επιδεικτικά, αλλα θα αποφεύγει να είναι μονη μαζί της κτλ. Η υπόλοιπη παρέα δεν θα αργήσει να πιάσει την αρνητική αύρα μεταξύ των 2, και αυτά τα πράγματα γίνονται πολύ γρήγορα αντικείμενο κουτσομπολιού. Θα φτάσει κάποια στιγμή που οι υπόλοιποι θα μάθουν τι ειπώθηκε, και μπορεί να αναγκαστούν να διαλέξουν μεριά, και η δεμένη παρέα που μας λέει η stellou ότι έχει δημιουργηθεί θα φτάσει στα πρόθυρα διάλυσης... και λυπάμαι που θα το πω, αλλα νομίζω ότι η πλειοψηφία των υπολοιπων ατόμων θα ταχθούν με το "μέρος" της άλλης κοπέλας (χωρίς η ίδια να έχει βάλει τον εαυτό της σε θέση αντιμέτωπη με την stellou, αλλα έτσι είναι αυτά τα πράγματα στην ηλικία μας), αν για όχι κανέναν καλύτερο λόγο, απλά επειδή θα "κατηγορήσουν" την stellou ότι αυτή ξεκίνησε όλη την αναταραχή.

    Stellou μου, εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο: Μήπως επειδή άλλαξες πόλη, και ξαφνικά βρίσκεσαι σε ένα περιβάλλον όπου υπάρχει περισσότερος ανταγωνισμός, περισσότερο στρές και -συγγνώμη για την σκληρότητα το σχολιου μου- υπάρχει κάποιος που (φαινομενικά τουλάχιστον) τα καταφέρνει καλύτερα από εσένα (η έστω εσύ το νομίζεις;) ενώ αναλογικά είστε μάλλον σε ίσo επίπεδο, το επιρρίπτεις στην εμφάνιση της; Μήπως επειδή εσύ προσπάθησες πραγματικά να μπεις στη σχολη που σου αρέσει, ενοχλείσαι που κάποιος άλλος τα πάει εξίσου καλά και έχει μεγαλύτερη αποδοχή στη φάση των γνωριμιών όπου βρίσκεστε τώρα, και νομίζεις ότι είναι απλά και μονο λόγω εμφάνισης; Αν χώρισες κιόλας πρόσφατα, νομίζω ότι είναι πιο απλά τα πράγματα, αφού έχω την εντύπωση ότι πιστεύεις πως η ομορφιά της την κάνει να προσελκύει όλους τους γύρω της, ενώ εσύ που είσαι ελεύθερη και ωραία δεν τραβάς την προσοχή ως ίση υποψηφια. (Εκτος αν χώρισες το καλοκαίρι και τώρα είσαι ήδη σε άλλη σχέση οποτε sorry, κάπου μπερδεύτηκα με τα ερωτικά σου)

    H απλή και πικρή αλήθεια είναι ότι η ομορφιά παίζει ρολο στην πρώτη εντύπωση που κάνουμε στους άλλους. Και κατ'εμέ, κάπου εκεί σταματάει και η δύναμη της. Η εξωτερική εμφάνιση παίζει ρολο στο ποσα άτομα θα προσελκύσουμε με την πρώτη ματια, και την ίδια στιγμή ποσα άτομα θα "κομπλαρουμε" για τον ίδιο λόγο. Το πόσους και τι είδους θα κρατήσουμε διπλα μας όμως, εξαρτάται από το τι έχουμε μέσα μας, και δεν πα να έχεις τα πιο γαλανά ματια της υφηλίου, αν το στόμα σου πετάει βατράχια, δύσκολα θα κρατήσεις κάποιον ευπρεπή και έξυπνο άνθρωπο διπλα σου.

    Αν έχω καταλάβει καλά, η κοπέλα έχει όλο το πακέτο, εμφάνιση, τρόπους, μυαλό, ταλέντο κτλ... E αντί να τσαντιζεσαι που η φύση ήταν επιεικής μαζί της, δεν επικεντρώνεσαι στα δικά σου ταλέντα (για να τα καλλιεργήσεις) και ελαττώματα (για να τα εξαλείψεις) και να τα φτιάξεις με τον εαυτό σου πρώτα; Είπες κάπου ότι ναι , με εκνευρίζει επίσης το γεγονός ότι ενώ γενικώς λοιπον νιώθω τόσο καλά και ανανεωμένη , υπάρχει ένα άτομο που μου απορροφάει τόση ενέργεια. Εσύ είσαι αυτή που τις δίνεις την ενέργεια καλή μου stellou, μιας και η ίδια δε φαίνεται να ταράζεται, ούτε καν την απορροφάει και αντανακλάται πάνω της χωρίς να της κάνει καμια διαφορα. Μονο εσύ κανεις κακό στον εαυτό σου... φαντάσου όμως τι διαμάντια θα δημιουργήσεις αν επικεντρώσεις όλη αυτή την ενέργεια σε εσένα!
    πολυ πολυ σωστη!διαβασα 2 λεξεις απο στην στελλου παραπανω μια ηταν,"υπερτερω" και η αλλη "την εχω",οταν ξεπερασει την συγκριση κ τον ανταγωνισμο που θετει τον εαυτο της και δει τα πραγματα με αλλο ματι,δλδ να καταλαβει οτι κ εκεινη εχει την δικη της προσωπικοτητα,τοτε θα νιωθει κ ομορφα με τον εαυτο της.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κόμπλεξ κατωτερότητας
    By cafe_demek in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 04-11-2015, 22:45
  2. Σύμπλεγμα κατωτερότητας....???
    By zouzou_24 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2010, 12:32
  3. ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ SOS!!!!!!!!!!!
    By ΜΑΙΡΗ30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 15-08-2009, 13:56
  4. Αίσθημα ενοχής
    By Ορέστεια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 05-08-2009, 15:08
  5. ΕΚΦΡΑΣΗ-ΠΑΡΑΝΟΙΑ
    By dinad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-08-2006, 15:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •