Υπάρχουν καλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 217
  1. #61
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    λαιτ μου δεν προτιμω τους κακους!θεωρω ομως τους βλακες πιο επικινδυνους!

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ωχ τώρα είδα ότι είναι 5 σελίδες. Νόμιζα ότι ήταν μία, αφού διάβασα μόνο την τέταρτη. Οπότε αυτά που είπα ισχύουν για την τέταρτη σελίδα. Δεν ξέρω Δώρα αν οι βλάκες είναι πιο επικίνδυνοι, αν είναι έτσι όμως, οκ. Αλλά δεν σημαίνει ότι ένας καλός είναι και βλάκας.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πάντως με το να πέφτουμε στο βάθος του είδους ανθρώπου που περιγράφεις (αδίστακτος, ανειλικρινής, υπερήφανος, εκμεταλλευτή) Ιωάννη δεν καταφέρνουμε να τον κερδίσουμε παρά μόνο να τον κάνουμε να χαρεί που κατέστρεψε και την παραμικρή αχτίδα ελπίδας. Κάποιες φορές βγαίνουν πολύ κακοί όσοι στερούνται σε μικρή ηλικία, βγαίνουν πολύ ανταγωνιστές και μαχητές με σκοπό να τα κερδίσουν όλα με το σπαθί τους στη συνέχεια.

    Είναι περίεργο πάντως. Έβλεπα παλαιότερα πως κακοί γίνονται όσοι έχουν στερηθεί σε μικρή ηλικία αυτά που άλλα παιδιά τα είχαν έτοιμα αλλά βλέπεις εγώ που δεν τα στερήθηκα τα στερούμαι τώρα και κοντεύω από την κακία μου να ανακαλύψω νέο ιό στο εργαστήριο μου που θα αφανίσει την ανθρωπότητα. Αστειάκι!

    Σοβαρά τώρα, πιστεύω πως υπάρχουν άνθρωποι που χαρακτηρίζουν ακόμα και μικρά παιδάκια κακά. Το γεγονός και μόνο ότι ο πονηρός θα σχεδιάσει τις κινήσεις του λες και παίζει σκάκι απλά και μόνο για να ικανοποιηθεί από την περίσσεια ικανότητα του είναι λυπηρό. Βλέπεις αυτοί οι νεοναζί εκπροσωπούν το κίνημα αφανισμού της ανθρωπιάς. Ο Χίτλερ, όπως διάβασα κάπου, σκότωσε τους αδύναμους και τους αρρώστους με την φαντασίωση της τέλειας κοινωνίας. Το μόνο που πέτυχε βέβαια ήταν να μπεί στην ιστορία ως ο πιο κακός άνθρωπος που πάτησε το πόδι του στην Γη και κάποιοι ανόητοι να τον θαυμάσουν γι'αυτό.

    Ο Jesus από την άλλη που δίδασκε αγάπη έγινε Θεάνθρωπος. Τη σήμερον ημέρα, όπου πολλοί κοιτάνε να φάνε το μάτι του διπλανού τους, δεν τολμάμε να μιλήσουμε για αγάπη πόσο μάλλον που οι πλούσιοι (αυτοί που έχουνε να φάνε) καταναλώνουν περισσότερο από όσο καταναλώνουν οι φτωχοί στον εξαπλάσιο χρόνο. Έτσι με την αγάπη του Jesus έχουμε γίνει υπερπληθυσμός με την ποιότητα να θυσιάζεται για την πλειοψηφία.

    Ο κόσμος πάντως δεν χάνεται έτσι εύκολα. Κανείς δεν θυσιάζει τις ανέσεις του ακόμα και αν αυτές είναι μικρές. Οδεύουμε σαν ανθρωπότητα σε δρόμο άγνωστο. Στην Ελλάδα πάντως είμαστε μια μίξη...

    Καλός και κακός. Καλός στα λόγια η στις πράξεις άραγε...?

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Καλησπερουδια!!
    σκεφτομαι συχνα οτι,
    εχουμε μια ταση να χανομαστε με το κακο...μολις γνωρισουμε εναν "κακο ανθρωπο"(παρεπιπτοντως κατα την γνωμη μ δεν υπαρχουν καλοι κ κακοι),τραγικοποιουμε τα πραγματα..ενω οταν γνωρισουμε εναν "καλο" ειμαστε δυσπιστοι απεναντι του...
    Νιωθω συχνα οτι ειμαστε μαθημενοι στο κακο παρα στο καλο!!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Τέλος ίνσεκτ, δεν νομίζω ότι σε απορρίπτουν όλες, σκέψου κι εσύ πόσες έχεις απορρίψει, πχ έχεις πει ότι εδώ από το σάιτ δεν θα θελες να κάνεις σχέση. Φαντάζομαι θα το χεις πει και έξω αυτό.
    Αυτά.
    Δεν έχω πει προς τα έξω ότι συμμετέχω σε αυτό το site. Μόνος ένας άνθρωπος το ξέρει για να είμαι ειλικρινής. Μόνο αυτός στον οποίο έχω τυφλή εμπιστοσύνη.

    Όσον αφορά το θέμα σχέσης... μπορεί και να το είπα αυτό, δεν σημαίνει ότι έχω ορκιστεί κιόλας. Δεν μου αρέσει πάντως το κάρφωμα το ατομικό. Αν δηλαδή εγώ τα φτιάξω αύριο μαζί σου και μπεις εδώ μέσα και πεις σε όλους παιδιά ο ινσεκτ με φίλησε και μου έπιασε και τον πωπώ η το αντίθετο ,..παιδιά ο ινσεκτ δεν με φίλησε άρα είναι γκέυ εγώ τι θα πρέπει να κάνω μετά...?

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    αν και ΚΕΝΟ δεν κατάλαβα γιατί είναι ηλίθιοι οι καλοί, αλλά τελοσπάντων. Δεν με έπεισες βλέπεις.
    δε προσπαθησα να πεισω ουτε εσενα ουτε κανεναν, απλα τις αποψεις μου εγραψα! αν τωρα δε μπορεις να δεις την ηλιθιοτητα οταν καποιος παθαινει κατι και δε βαζει μυαλο, εστω να ειναι πιο προσεκτικος, δε φταιω.

    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    ΚΕΝΟ ΜΠΡΑΒΟ που ψάχνεις για θύματα, δεν έχω τίποτα άλλο να σου πω. Μόνο ότι αυτό σε κάνει πιο έξυπνο;
    πραγματικα βαριεμαι να σου απαντησω σοβαρα εδω. ο καθενας καταλαβαινει οτι θελει, οποτε δε προκειται να μπω καν στο κοπο να σου εξηγησω πως εννοουσα αυτο που γραψα. βγαλε οτι συμπερασμα θελεις.

  7. #67
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Δεν έχω πει προς τα έξω ότι συμμετέχω σε αυτό το site. Μόνος ένας άνθρωπος το ξέρει για να είμαι ειλικρινής. Μόνο αυτός στον οποίο έχω τυφλή εμπιστοσύνη.

    Όσον αφορά το θέμα σχέσης... μπορεί και να το είπα αυτό, δεν σημαίνει ότι έχω ορκιστεί κιόλας. Δεν μου αρέσει πάντως το κάρφωμα το ατομικό. Αν δηλαδή εγώ τα φτιάξω αύριο μαζί σου και μπεις εδώ μέσα και πεις σε όλους παιδιά ο ινσεκτ με φίλησε και μου έπιασε και τον πωπώ η το αντίθετο ,..παιδιά ο ινσεκτ δεν με φίλησε άρα είναι γκέυ εγώ τι θα πρέπει να κάνω μετά...?
    Εντάξει απλά θέλω να σου πω, μην το βλέπεις μονόπλευρα ότι σε απορρίπτουν μόνο γιατί θα πέσεις ψυχολογικά έτσι. Όσο για αυτό που είπες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι, μερικοί εκτιμούν κάποια πράγματα και εξάλλου εδώ μέσα είναι ανώνυμα, αξίζει να ρισκάρεις ίσως. Πιστεύω εξάλλου ότι αν κάποιος σου έκανε αυτό, θα τον έδιωχνε και ο διαχειριστής αφού θα έλεγε προσωπικά σας δεδομένα έστω και ψέμματα.

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    δε προσπαθησα να πεισω ουτε εσενα ουτε κανεναν, απλα τις αποψεις μου εγραψα! αν τωρα δε μπορεις να δεις την ηλιθιοτητα οταν καποιος παθαινει κατι και δε βαζει μυαλο, εστω να ειναι πιο προσεκτικος, δε φταιω.

    πραγματικα βαριεμαι να σου απαντησω σοβαρα εδω. ο καθενας καταλαβαινει οτι θελει, οποτε δε προκειται να μπω καν στο κοπο να σου εξηγησω πως εννοουσα αυτο που γραψα. βγαλε οτι συμπερασμα θελεις.
    Λοιπόν δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι, πρέπει να "βάζουμε" μυαλό ή να γινόμαστε κακοί. Μπορεί κάποιος να είναι αθεράπευτα ρομαντικός ή καλός και να μη θέλει να αλλάξει. Στο λέω και πάλι, μην συνδέεις την ηλιθιότητα με την καλοσύνη, καμμία σχέση. Αυτό το κάνουν οι κακοί, και φαντάζομαι κι εσύ για να το κάνεις έτσι θα είσαι, αφού το παραδέχτηκες κιόλας. Δως μου και ένα παράδειγμα αν θες να στο εξηγήσω καλύτερα αυτό που λέω. Ένα λάθος που δεν διορθώθηκε.
    Όσο για το άλλο που είπες, δεν νομίζω ότι έχει άλλη εξήγηση, το είπες καθαρά, για θύματα.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Εντάξει απλά θέλω να σου πω, μην το βλέπεις μονόπλευρα ότι σε απορρίπτουν μόνο γιατί θα πέσεις ψυχολογικά έτσι. Όσο για αυτό που είπες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι, μερικοί εκτιμούν κάποια πράγματα και εξάλλου εδώ μέσα είναι ανώνυμα, αξίζει να ρισκάρεις ίσως. Πιστεύω εξάλλου ότι αν κάποιος σου έκανε αυτό, θα τον έδιωχνε και ο διαχειριστής αφού θα έλεγε προσωπικά σας δεδομένα έστω και ψέμματα.
    Υπόκειμαι και εγώ στους νόμους της παραγωγής και της ζήτησης. Απλά πράγματα...

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Όπως μου έλεγε και ένας παλιόφιλος ο καλός δεν είναι ηλίθιος, είναι μαλάκας...χαχαχα

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εγω διαπιστωνω πως η κακια συνδεεται κατα πολυ με την καταθλιπτικοτητα

    ετσι το αισθανομαι για παραπολλους ανθρωπους
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  12. #72
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Βρε παιδιά, με αυτές τις απόψεις ότι ο καλός είναι μαλάκας, δεν πάμε μπροστά. Είναι σαν να δέχεστε ότι ότι σας κάνουν κακό, έχουν δίκιο, γιατί είναι πιο έξυπνοι. Ότι δεν θέλεις να σου κάνουν, μην το κάνεις.

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Λοιπόν δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι, πρέπει να "βάζουμε" μυαλό ή να γινόμαστε κακοί.
    απ'τη στιγμη που παθαινεις κατι κ δε μαθεις απ'αυτο σου το λαθος, ναι εισαι ηλιθιος. αν μαθεις, παυεις να εισαι καλος, αγαθος, αθωος οπως πρωτα. δεν εισαι κακος με την εννοια του εγκληματια, αλλα σιγουρα εχεις στο μυαλο σου ιχνος κακιας, αυτη που παθες κ εμαθες. ετσι μπορει να δισταζεις, να σκεφτεσαι πονηρα ή οτι αλλο.

    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Όσο για το άλλο που είπες, δεν νομίζω ότι έχει άλλη εξήγηση, το είπες καθαρά, για θύματα.
    ναι εχεις δικιο, δεν υπαρχει αλλη εξηγηση, ψαχνω για θυματα.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Σόρρυ, αλλά δεν θεωρώ ηλίθιο κάποιον που ενδιαφέρεται και για άλλους εκτός από τον εαυτό του. Ήρωα τον/την θεωρώ και οι ήρωες σπανίζουν στις μέρες μας.

    Να το θέσω πιο απλά define stupidity.

  15. #75
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν κατάλαβα δηλαδή πρέπει όλοι όσοι παθαίνουμε κάτι να γινόμαστε κακοί; Αν εσύ συμφωνείς με αυτό, εγώ δεν συμφωνώ και δεν είμαι ηλίθια. Απλώς τους ζηλεύεις τους καλούς, that's all. Αλλά και τους χρειάζεσαι, γιατί αν ήταν η κακία πρότυπο, θα μπορούσε να σε σκοτώσει κάποιος και μετά δεν θα μπορούσες να μιλάς όπως τώρα.

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καλοί σαμαρείτες και ίδιον συμφέρον
    By oXe in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 16-01-2010, 09:43
  2. Δεν μπορω να σωσω τον κοσμο...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 02-04-2009, 11:10
  3. Επαγγελματικό δίλημμα: ωραίο αντικείμενο ή καλοί συνάδελφοι?
    By lisa71 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2009, 14:12
  4. S.O.S !! Βλέπω τον κόσμο ώς Η/Υ...
    By sabb in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2009, 14:06
  5. ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
    By LOGOPSYXOS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 25-10-2005, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •