ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ

    Αυτες τις μερες με πιανει τρομερο μουδιασμα στον εγκεφαλο κ εχω μονιμως αισθηση μαστουρας χωρις λογο.

    περιμενω να αδιαθετησω κ δν εχω ακομα και ειμαι μονιμως φουσκωμενη κ δν μπορω να καταλαβω αν τρωω πολυ η κανονικα με αποτελεσμα παλι να χω πεσει πολυ κ να μν θελω να ντυνομαι να βγω εξω γτ νιωθω κητος.

    εχτες τσακωθηκαμε κ με κατι φιλους μας επειδη κατι κανανε στην αδερφη μ κ δν μπορω να κοιμηθω απ την ενταση γτ θελω να τους κοπανισω.

    τα μουδιασματα στον εγκεφαλο σας πιανουν λογω συγχισης συχνα η στο ετσι ? τι μπορει να φταιει κ να το προκαλει ?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    me, καλημέρα.

    Δεν κατάλαβα ακριβώς πως εννοείς το μούδιασμα στον εγκέφαλο, όμως κι εγώ τις μέρες πριν αδιαθετήσω νιώθω αυτό το φούσκωμα, έχω πονοκεφάλους, είμαι ανήσυχη και ευερέθιστη, όπως και οι περισσότερες γυναίκες. Είναι αρκετά συνηθισμένα τέτοια προεμμηνορυσιακά συμπτώματα.
    Μήπως είναι από αυτό και ίσως όταν αδιαθετήσεις ηρεμήσεις.
    Στο εύχομαι πάντως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    μουδιασμα σαν το μπλακ αουτ αλλα σαν μουδιασμα οχι πονοκεφαλο........
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #5
    Αυτο το μούδιασμα στον εγκέφαλο το έχω και γω αυτές τις μέρες αλλά για άλλο λόγο. Πιστεύω πως είναι απ τα νεύρα σου. Δεν μπορείς να ξεσπάσεις και αυτο σου προκαλεί το μούδιασμα.
    Ενταση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Εγω εχω τετοιο μουδιασμα οταν ειμαι θυμωμενος και ειδικα οταν δεν το εκφραζω,οταν το εκφραζω φευγει μαζι με τους αλλους που τους το εκφραζω...χεχε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    συνηθως με πιανει 2 φορες την μερα για μερικα λεπτα η δευτερολεπτα. ναι συνηθως μετα απο συγχιση. αμα η συγχιση δεν περασει, υπαρχει περιπτωση να παθεις κλωνισμο απο αυτο η να σπασει κανενα αγγειο?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΝΕΥΡΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΣΥ! ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ,ΤΟ ΚΑΘΙΣΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗΣ! ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ... ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΕΝΑΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ(ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ ΙΣΩΣ) ΕΥΧΟΜΑΙ,ΠΑΝΤΩΣ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ!!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    να ρωτησω κ κατι αλλο, υπαρχει περιπτωση να ναι λογω των φαρμακων? διαβαζω π γραφουν παιδια οτι επιρεαζει τις κινησεις τους γινονται πιο αργοι κλπ κλπ, εγω ο γιατρος μ μ χε πει πως δεν εχω αντανακλαστικα. παρ ολα αυτα λειτουγουν κανονικα οι κινησεις μ , απο τι μπορει να ναι κ αυτο?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {... αμα η συγχιση δεν περασει, υπαρχει περιπτωση να παθεις κλωνισμο απο αυτο η να σπασει κανενα αγγειο? }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<για να σπασει καποιο αγγειο πρεπει να ανεβει η πιεση σου,,,,τσεκαρε την πιεση σου(σ ενα φαρμακειο) κι αν εχεις πιεση να παρεις φαρμακα και να την ελεγχεις , ειναι απλο, και τοτε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα οσο και να μουδιαζει το κεφαλι σου . (υγ,, η πιεση πιθανως να ανεβαινει στιγμιαια οταν εισαι χαλια, και μετα να κατεβαινει ξανα στα φυσιολογικα της , οποτε καλο ειναι να υπαρχει ενα πιεσομετρο και να μετρας αμεσα την πιεση σου. ειναι απλο να μετρησεις την πιεση σου κ δεν ξερεις μαθαινεις)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Quote Originally Posted by path View Post
    {... αμα η συγχιση δεν περασει, υπαρχει περιπτωση να παθεις κλωνισμο απο αυτο η να σπασει κανενα αγγειο? }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<για να σπασει καποιο αγγειο πρεπει να ανεβει η πιεση σου,,,,τσεκαρε την πιεση σου(σ ενα φαρμακειο) κι αν εχεις πιεση να παρεις φαρμακα και να την ελεγχεις , ειναι απλο, και τοτε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα οσο και να μουδιαζει το κεφαλι σου . (υγ,, η πιεση πιθανως να ανεβαινει στιγμιαια οταν εισαι χαλια, και μετα να κατεβαινει ξανα στα φυσιολογικα της , οποτε καλο ειναι να υπαρχει ενα πιεσομετρο και να μετρας αμεσα την πιεση σου. ειναι απλο να μετρησεις την πιεση σου κ δεν ξερεις μαθαινεις)
    μεσα στον εγκεφαλο εχεισ διαφορετικη πιεση απο οτι στο υπολοιπο σωμα- ο γνωστοσ αιματοεγκεφαλικοσ φραγμοσ -δεν μετριεται νομιζω, την υψηλη πιεση την περιοριζουμε με φαρμακα γιατι προκαλουνται βλαβεσ στα εσωτερικα οργανα κι οχι στον εγκεφαλο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    να ρωτησω κ κατι αλλο, υπαρχει περιπτωση να ναι λογω των φαρμακων?
    ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΛΗΨΗ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΟΥ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΟΣ?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    οσο αναφορα την πιεση, παιρνω διουριτικα.......................ΑΛΙ� � οχι δν εχω αλλαγη στα φαρμακα, απλα μ αυξησε δοση αντικαταθλιπτικου κατα 75mg και lamictal 25. δεν ξερω τι συμβαινει παντως ακομα να αδιαθετησω εχω καθηστεριση 2 μερες κ συνιθως καθε μηνα μ ερχονται κατα 5 μερες νωριτερα απο τον προηγουμενο. τον προηγουμενο ειχα στις 27 αρα λογικα επρεπε να χα καπου στις 23-24........

    υπαρχει περιπτωση να ναι απο την αυξηση των δοσεων? δεν ειναι νομιζω λογος τα αντικαταθλιπτικα κ το αντιεπιληπτικο να κανει κατι τετοιο....τα παιρνω χρονια αυτα! αμα μ γινοταν αυξηση στο αντιψυχωσικο ναι τοτε θα με προβληματιζε γτ οταν το ξεκινησα δεν ειχα περιοδο για πολυ καιρο....

    το μουδιασμα μ ερχοταν κατα καιρους κ μαλιστα ειχα παρατηρησει οτι συνοδευοταν με μια αισθηση σαν τρεμουλο στον εγκεφαλο μετα απο 3 μερες οταν εκανα πειραματα κ με τα χαπια κ δν τα παιρνα καθολου για να δω τι θα γινει.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΕΓΩ ΔΕ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΑΥΤΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ ΤΟ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    dammit εγραψα ολοκλιρο μνμ κ κοπικε οπως ειπε κ η δωρα! δν ξερω γτ κοπικε.

    ελεγα πως μονο τα αντιεπιλιπτικα μ αυξησε κατα 25 και το αντικαταθλιπτικο κατα 75

    αλλα τι να φταινε αυτα, τα παιρνα κ απο πριν!περιοδος δν μ χει ερθει ακομα ομως κ δν ξερω αν ειναι απο αυτο. παντως προβλημα με περιοδο κ τετοια ειχα οταν αρχισα το αντιψυχωσικο, δεν μ πειραξε την δοση σε αυτο ομως
    I m a Good Person With Bad Attitude

Similar Threads

  1. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ?
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2011, 17:33
  2. υπαρχει τροπος μετρησης σερετονινης στον εγκεφαλο?
    By martha73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 01-01-2011, 17:26
  3. Μουδιασμα στο στομαχι
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-09-2010, 23:06
  4. Μουδιασμα χεριου
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-10-2009, 22:48
  5. Τι γινεται στον εγκεφαλο ατομου με καταθλιψη
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-11-2007, 01:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •