Πόσα θες να μ'ακούσεις ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58

    Πόσα θες να μ'ακούσεις ?

    Γειά και από εδώ
    Θέλω να εκθέσω κάτι που με απαγοήτευσε και με έκανε να νιώσω πόσο τυχερός είμαι που έχω φίλους και ακόμα όχι "ψυχολόγο"
    Ημουν πολύ χάλια ψυχολογικά χθες και έστειλα ένα "άνοιγμα καρδιάς" σε ένα ψυχολόγο που είχε κάποιο site και η απάντηση που πήρα ήταν "να πάω στο γραφείο του και ότι έχει 80 ευρώ η συνεδρία "
    Να πω την μαύρη αλήθεια αν δώσω 80 ευρώ για μια ώρα θα νιώσω χάλια μετά γιατί δεν θα μου μείνει φράγκο για καφέ με κάνα φιλαράκι ( που είναι πιο ψυχοθεραπευτική μέθοδος )
    Ποιά η γνώμη σας ? πόσο λεπτό είναι το ζήτημα της οικονομικής διάστασης ? πως μπορεί το ενδιαφέρον για τον άνθρωπο να συνδυαστεί με το Χ ευρώ η συνεδρία ?
    Πως μπορείς να ξεφύγεις από τη σκέψη ότι ο ψυχολόγος κάνει ότι σε καταλαβαίνει για να εισπράξει χρήματα από το " ο ψυχολόγος σε καταλαβαίνει αλλά αναγκαστικά από αυτό ζει"
    Δεν ξέρω ....
    Με χαλάει αυτή η λογική του δίνω λεφτά για να ξαλαφρώσει η ψυχή μου
    Και νομίζω πως ένας καλός πνευματικός αλλά καλός όμως , είναι ότι πιο αληθινό για τη ψυχή μας γιατί δεν τον πληρώνεις για να σε ακούσει
    Ποιά η γνώμη σας ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    ξέχασες σε ποιά χώρα ζείς....?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Δε ξέρω εμένα με πλήγωσε η απάντησή του και μου ήρθε να του απαντήσω ότι \"εγώ σου άνοιξα τη ψυχή μου σε μια στιγμή απόγνωσης και εσύ μου απαντάς ότι η συνεδρία έχει 80 ευρώ ? \"
    Δεν πειράζει , χαίρομαι γιατί γλύτωσα τα 80 μου ευρώ και θα τα φάω με τους φίλους μου σε ποτάκια και παγωμένες μπυρίτσες κους κους και αστεία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Ο δικός μου \"επαγγελματίας σύμβουλος\", επειδή τον επισκέπτομαι με το ταμείο μου και δεν του τα \"σκάω\" με δέχετε ίσα ίσα για να μου γράψει τα φάρμακα και αυτό είναι όλο..

    Θα μου πείς..γιατί δεν τον αλλάζω..

    Αυτό είναι μια άλλη ιστορία..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Ξέρεις τι μου έκανε εντύπωση ? μέσω φόρουμ πάλι βρήκα ένα ψυχολόγο ο οποίος όχι μόνο απάντησε ΑΜΕΣΩΣ στο mail μου αλλά δίνει και το κινητό του για ότι τον έχεις ανάγκη και χωρίς να ζητήσει χρήματα .Συγκεκριμένα σου λέει αν θες να σε πάρει αυτός να μη χρεώνεσε.
    Αν είναι με Pm να σου πω μήπως δεν κάνει δημόσια να λέμε

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    aporia, από τη μια μεριά, πίστεψε με, καταλαβαίνω απόλυτα τη θέση σου και το συναίσθημα απογήτευσης που βίωσες, ζητώντας μια βοήθεια και εισπράτοντας μια \"επαγγελματική\" απάντηση.
    Από την άλλη μεριά όμως, ζήτησες μια επαγγελματική βοήθεια επιθυμώντας, αν κατάλαβα καλά, να δεχτείς αυτή τη βοήθεια χωρίς να πληρώσεις γι αυτή.
    Προσωπικά, δεν μου έχει τύχει (σχεδόν) ποτέ να με βοηθήσει αφιλοκερδώς κάποιος επαγγελματίας, είτε αυτός είναι υδραυλικός, είτε δικηγόρος, είτε γιατρός, είτε μηχανικός.
    Δεν πρόκειται για κάποιο είδος εμπορευματοποίησης του ανθρώπινου πόνου αλλά για επιβίωση.
    Αν θέλεις την προσωπική μου εμπειρία, εμείς οι νεώτεροι ψυχολόγοι που είμαστε εξοικιωμένοι με το διαδίκτυο και δραστηριοποιούμαστε μέσω κάποιων ιστοσελίδων, λαμβάνουμε καθημερινά δεκάδες e-mails που ζητούν κάποιου είδους παρέμβαση, συμβουλή, βοήθεια. Εάν οι φίλοι αποτελούσαν μια μορφή επαγγελματικής, επιστημονικής ψυχοθεραπείας, τότε τα e-mails δε θα έφταναν στους ψυχολόγους αλλά στους φίλους. Εάν όντως η φιλική κουβεντούλα ήταν ψυχοθεραπεία, αυτόματα δε θα είχε λόγο ύπαρξης η επιστήμη της ψυχολογίας και η πανεμπιστημιακή εκπαίδευση σε αυτήν.

    Προσωπικά, σε κάποια e-mails απαντώ άμεσα, σε άλλα απαντώ σε μια εβδομάδα και υπάρχουν και μερικά στα οποία δεν απαντώ ποτέ και είμαι βέβαιος ότι κάποιοι έχουν δυσαρεστηθεί από αυτό. Τους λόγους για τους οποίους λειτουργώ έτσι, τους έχω εξηγήσει σε κάποιο άλλο τόπικ, οπότε ας μην επαναλαμβάνομαι, αν και, αν το επιθυμείς, μπορώ να το ξανακάνω.
    Εάν ωστόσο απαντούσα σε όλα τα μέιλς, κάνοντας εκτιμήσεις, διαγνώσεις κτλ στηριζόμενος σε ένα μήνυμα 10 σειρών που έχω λάβει τότε
    1. δε θα ήμουν σοβαρός επαγγελματίας αλλά θα ήμουν τουλάχιστον επικίνδυνος.
    2. δε θα προλάβαινα να κάνω καμία άλλη επαγγελματική δραστηριότητα και εν τέλει... δε θα επιβίωνα.


    Δυστυχώς, ισχύει και σε αυτή την περίπτωση η τετριμένη φράση \"το νόμισμα έχει δυο όψεις\".
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Χμμμ διαφωνώ
    Στο εξής
    πρώτον \"Από την άλλη μεριά όμως, ζήτησες μια επαγγελματική βοήθεια επιθυμώντας, αν κατάλαβα καλά, να δεχτείς αυτή τη βοήθεια χωρίς να πληρώσεις γι αυτή.\" εδώ κάνεις λάθος.
    Αλλά παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος που το ζητάς αυτό
    Η νομίζεις ότι είμαι τόσο αφελής ή τόσο αναιδής που θα ζητούσα δωρεάν επίσκεψη σε ψυχολόγο αν έκρινα ότι αυτό ήταν απαραίτητο ? όχι βέβαια
    Ξέρεις τι ζητούσα στο mail μου ? να μου συστήσει ένα βιβλίο να ανέβω λίγο ψυχολογικά και αυτό επειδή όντως θα με ενδιέφερε να διαβάσω ένα αισιόδοξο βιβλίο όπως πχ το \"Να ζεις να αγαπάς και να μαθαίνεις\"
    Το πρόβλημα λοιπόν είναι ο τρόπος που προσεγγίζεις έναν άγνωστο διότι δεν έχεις ιδέα αυτός που σου στέλνει κάποιο mail σε τι ψυχολογική φόρτιση βρίσκετε.
    Πως εξηγείς λοιπόν το γεγονός ότι γνωρίζω ψυχολόγο που δίνει και το τηλέφωνό του για δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη και απαντά ?
    Ως \"άνεργο\" ? ως \"αποτυχημένο\" ? ως επικίνδυνο ?
    Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι από τα παραπάνω λοιπόν
    Και εγώ ήθελα να γίνω ψυχολόγος μικρότερος και δεν αντιλέγω ότι αποτελεί ένα επάγγελμα και αυτό
    Οταν ο άλλος όμως σου γράψει 150 γραμμές και φαίνετε ότι είναι καραντάουν εκείνη τη στιγμή και σου ζητά να του προτείνεις ένα βιβλίο ή μόνο μια συμβουλή δεν νομίζω ότι αποτελεί τόοοοοοοοσο μεγάλο πρόβλημα πια εκεί που γράφεις 20 γραμμές απάντηση για να πεις πόσο κάνει η συνεδρία σου να γράψεις 15 για τη συνεδρία και 5 για να πεις μια αισιόδοξη κουβέντα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Σωστα τα λες aporia. Μιλουσα με μια ψυχολογα και λεει \"αν δεν εχει λεφτα δεν τον δεχομαι\". Τον καθε πελατη η λεγαμενη τον μετρουσε με την τσεπη του γιατι αυτο που κανει το πουλαει και δεν το βλεπει σαν βοηθεια. Αν ομως η θεραπεια της δεν πετυχει θα σου δωσει τα λεφτα πισω μιας και το βλεπει το λειτουργημα σαν δοσοληψια; Ενταξει η ψυχολογα αυτη ειναι μια απο τους πολους που το κανουν αυτο. Θα μου πεις απο την αλλη και αυτοι δοσανε λεφτα για να σπουδασουν για να ανοιξουν γραφειο για να ζησουν. Σωστο. Αλλα ο τροπος που στο ξεφουρνιζει ο αλλοσ ε δε δειχνει ανθρωπια. Εχει και στο νοσοκομειο για να δεις ψυχολογο ψυχιατρο αλλα ειναι να μην βρεθεις χωρις χρηματα. Η ζωη ειναι σκληρη και μασ κανει και εμας σκληρους. Αλλα οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι οταν μιλανε ετσι τοτε ειναι που πας για μαλι ψυχολογικα και φευγεις κουρεμενος δηλαδη κουρελι.

  9. #9
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by aporia
    Χμμμ διαφωνώ
    Στο εξής
    πρώτον \"Από την άλλη μεριά όμως, ζήτησες μια επαγγελματική βοήθεια επιθυμώντας, αν κατάλαβα καλά, να δεχτείς αυτή τη βοήθεια χωρίς να πληρώσεις γι αυτή.\" εδώ κάνεις λάθος.
    Αλλά παίζει μεγάλο ρόλο ο τρόπος που το ζητάς αυτό
    Η νομίζεις ότι είμαι τόσο αφελής ή τόσο αναιδής που θα ζητούσα δωρεάν επίσκεψη σε ψυχολόγο αν έκρινα ότι αυτό ήταν απαραίτητο ? όχι βέβαια
    Ξέρεις τι ζητούσα στο mail μου ? να μου συστήσει ένα βιβλίο να ανέβω λίγο ψυχολογικά και αυτό επειδή όντως θα με ενδιέφερε να διαβάσω ένα αισιόδοξο βιβλίο όπως πχ το \"Να ζεις να αγαπάς και να μαθαίνεις\"
    Το πρόβλημα λοιπόν είναι ο τρόπος που προσεγγίζεις έναν άγνωστο διότι δεν έχεις ιδέα αυτός που σου στέλνει κάποιο mail σε τι ψυχολογική φόρτιση βρίσκετε.
    Πως εξηγείς λοιπόν το γεγονός ότι γνωρίζω ψυχολόγο που δίνει και το τηλέφωνό του για δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη και απαντά ?
    Ως \"άνεργο\" ? ως \"αποτυχημένο\" ? ως επικίνδυνο ?
    Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι από τα παραπάνω λοιπόν
    Και εγώ ήθελα να γίνω ψυχολόγος μικρότερος και δεν αντιλέγω ότι αποτελεί ένα επάγγελμα και αυτό
    Οταν ο άλλος όμως σου γράψει 150 γραμμές και φαίνετε ότι είναι καραντάουν εκείνη τη στιγμή και σου ζητά να του προτείνεις ένα βιβλίο ή μόνο μια συμβουλή δεν νομίζω ότι αποτελεί τόοοοοοοοσο μεγάλο πρόβλημα πια εκεί που γράφεις 20 γραμμές απάντηση για να πεις πόσο κάνει η συνεδρία σου να γράψεις 15 για τη συνεδρία και 5 για να πεις μια αισιόδοξη κουβέντα
    Τώρα που εξήγησες την εμπερία σου, ότι δηλαδή έστειλες e-mail ζητώντας πρόταση βιβλίου και πήρες μια απάντηση σαν αυτή που περιέγραψες παραπάνω, είμαι μαζί σου 100%!

    Νωρίτερα, απάντησα στο θέμα σου, μιλώντας γενικότερα για τέτοιου είδους περιπτώσεις και καταθέτωντας αν θέλεις την προσωπική μου εμπειρία όντας σύμβουλος/ψυχολόγος που έχει τέτοιου είδους \"συναλλαγές\" μέσω ίντερνετ και e-mails.

    Για μένα, η κατάθεση της δικής σου εμπειρίας, το πως εσύ βλέπεις τέτοιου είδους \"συναλλαγές\", είναι πολύτιμη εμπειρία.
    Ελπίζω να μπορείς και συ να αφουγκραστείς την άλλη μεριά, την μεριά του ανθρώπου που καλείται να βοηθήσει.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Originally posted by Danay
    Όσον αφορά για κάποιο βιβλίο, στο site του forum μας www.e-psychology.gr προτείνεται κάθε τόσο και από ένα βιβλίο !!!
    Μπορείς να ρίξεις μία ματιά αν θέλεις !!
    :)
    Eυχαριστώ πολύ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Σε γενικές γραμμές η πλειοψηφία των ψυχοεπιστημόνων...κάπως έτσι αντιδρά (υπάρχουν βέβαια και άνθρωποι που τιμούν το επάγγελμα τους αλλά λιγοστοί)....κοιτούν πως να σε βάλουν στο χέρι χωρίς ουσιαστικά να δεσμεύονται για το πόσο αποτελεσματική θα είναι η επέμβαση τους μιας και χρησιμοποιούν ως πρόσχημα το ότι η πορεία της θεραπείας εξαρτάται απ τον ασθενή κι απ τις αντιστάσεις που θα παρουσιάσει......άρες μάρες κουκουνάρες.....δηλαδή.Ωστόσ ο το μεγαλύτερο αίσχος των ΨΥΧΟ-επιστημών επικεντρώνεται στους τιβι-ψυχαναλυτές που προκειμένου να πλασάρουν το πρόσωπο τους και τα βιβλία τους...δεν διστάζουν να εκμεταλλευτούν ακόμα και τραγωδίες σαν αυτή του ΑΛΕΞ στη Βέροια....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    \"υπάρχουν βέβαια και άνθρωποι που τιμούν το επάγγελμα τους αλλά λιγοστοί\"

    \"[...]χωρίς ουσιαστικά να δεσμεύονται για το πόσο αποτελεσματική θα είναι η επέμβαση τους μιας και χρησιμοποιούν ως πρόσχημα το ότι η πορεία της θεραπείας εξαρτάται απ τον ασθενή κι απ τις αντιστάσεις που θα παρουσιάσει[...]\"

    έχουν άδικο να χρησιμουποιούν ένα τέτοιο \"πρόσχημα\";
    οι πρώτοι δηλαδή υπογράφουν κάποιο είδους συμβόλαιο αποτελεσματικότητας της θεραπείας;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλη την κουβέντα.
    σίγουρα, και 80 ευρώ, είναι 80 ευρώ, δεν είναι αστεία.
    μπορεί όμως, ίσως, ο τύπος να προσπάθησε έτσι να σου πει ότι μπορεί μ\' αυτά που κατάλαβε από το γράμμα σου, να χρειάζεσαι βοήθεια επαγγελματική.
    εγώ πηγαίνω σε ψυχίατρο εδώ και αρκετά χρόνια, που και που και σε ψυχολόγο, μιας και τα προβλήματά μου αφορούν αρκετούς μέσα στο σπίτι, χμ, χμ...
    μια πολύ καλή ψυχολόγος που συνάντησα τις προάλλες, μου είπε: παίρνω 60 την ώρα, μείνατε μιάμιση ώρα, άντε να μη μου δώσετε 90 και να μου δώσετε 70.
    την ευχαρίστησα και το χάρηκα. όχι γιατί μου περισσεύουν, μα γιατί δε θέλω να πάω σε ψυχολόγο γιατί δεν έχω φίλους. άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
    το θέμα είναι: σε πληρώνω κι έχω μια συναλλαγή ελευθερίας μαζί σου: να σου μιλήσω ειλικρινά και να φτιάξεις όσο μπορείς τα πράγματα, όπως όταν καλώ τον υδραυλικό ή τον τζαμά για το παραθύρι μου.
    ούτε ο καλός πνευματικός κάνει τη δουλεια του ψυχολόγου! ή του ψυχιάτρου! μη τρελαθούμε δηλαδή! ο πόνος της ψυχής που πάει στο χριστό είναι άλλο πράμα. εκεί ακουμπάς αλλιώς. θέλεις τη μετάνοια, την πατρική στοργή, την πατρική συμβουλή, όχι βέβαια όλα τα τερτίπια τύπου \'μην αυτό και μην το άλλο, και υπομονή παιδί μου\'.
    ο ψυχολόγος πρέπει να είναι ειδικός, και να μένει ως ειδικός, επαγγελματίας.
    υπάρχουν κι από δαύτους καθάρματα, όπως και σε κάθε κυρίως \'ανθρωπιστικό\' επάγγελμα.
    πριν λίγο καιρό νοσηλεύτηκα σε μια νευροχειρουργική μονάδα, κι αναγκάστηκα να βγω υπογράφοντας, γιατί κανείς για δυο μέρες δε μου πήρε καν ιστορικό, δεν ασχολήθηκε μαζί μου, περνούσε το τιμ όλων των γιατρών με το διευθυντή, και ήταν σαν να έλειπα...
    ποιος ξέρει γιατί...
    δημόσιο νοσοκομείο. ερυθρός σταυρός. αθήνα. αναγκάστηκα να υπογράψω και να φύγω. μερικοί μου είπαν πως είναι γνωστό ότι δεν είχε προηγηθεί η επίσκεψη των δικών μου στο μικρό γραφείο για περαιτέρω μπαξισάκια.
    δεν ξέρω.
    πάντως μέχρι τώρα δεν έχω πληρώσει πλαγίως κανένα γομάρι. κανέναν αλήτη γιατρό.
    αν ο καθένας απ΄αυτούς πιστεύει ότι μόνο με τα λεφτά μπορεί να δείξει την επιστήμη του, ας την κρατήσει για πάρτι του.
    ευθείες και λογικές συναλλαγές είναι πάντα καλύτερα.
    στις ψυχικές ευαισθησίες καμιά φορά υπάρχει μεγάλη σκληρότητα...
    κρίμα που το κράτος έχει ταμπού με τα ψυχιατρικά νοσήματα και δε βοηθά καθόλου. το ίδιο και οι ίδιωτικές ασφάλειες. το ίδιο και οι ειδικότητες στην ιατρική.
    πάλι βλακείες είπα, σόρρυ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •