παρενδυσία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1

    παρενδυσία;

    Γειά σας. Είμαι 29 ετών. Είμαι ομοφυλλόφιλος, κάτι που έχω συνειδητοποιήσει από την εφηβική μου ηλικία. Αυτό αρχικά μου δημιούργησε διάφορα προβλήματα, καθώς δεν μπορούσα να το παραδεχτώ, όπως κλείσιμο, καταθλιπτικές τάσεις κ.α.. Σιγά, σιγά όμως και με την βοήθεια τόσο κάποιων φίλων όσο και ενημέρωσης, κατάφερα να δεχτώ τον εαυτό μου. Η σεξουαλική μου ζωή στην συνέχεια ήταν και συνεχίζει να είναι αρκετά καλή. Προτιμώ τον παθηιτκό ρόλο όμως σε κάποιες περιπτώσεις ανταποκρίνομαι και στο αντίθετο. Μερικά χρόνια πριν ανακάλυψα πως μου αρέσει να ντύνομαι με γυναικεία ρούχα. Δεν μου έχει βγει να θέλω να εκδοθώ, απλώς να τα φοράω με τους ερωμένους μου, όταν αισθάνομαι άνετα μαζί τους. Επίσης όταν βρίσκομαι μόνος μου στο σπίτι, μου αρέσει να ντύνομαι με αυτά και να κοιτάζομαι στον καθρέφτη ή να με βγάζω φωτογραφίες. Θα ήθελα να τα φορέσω και δημόσια, όμως δεν αισθάνομαι άνετα με αυτό, κάτι που δεν μου αρέσει. Επίσης να προσθέσω πως δεν μου έχει βγει να θέλω να αλλάξω φύλλο. Σε γενικές γραμμές πάντως, αυτή μου η τάση, παρ΄οτι την έχω αποδεχτεί σε αρκετό βαθμό, με έχει μπερδέψει. Έχω τις εξής απορίες. Έχει αυτό σχέση με την παρενδυσία, που έχω ακούσει πως θεωρείται ψυχολογική διαταραχή; Αν είμαι παρενδυτικός δεν θα έπρεπε να θέλω να είμαι συνέχεια ντυμένος γυναικεία; Δεν θα έπρεπε να μου έχει βγει από την παιδική μου ηλικία, κάτι που δεν μπορώ να θυμηθώ; Που μπορώ να βρω αξιόπιστες πληροφορίες για αυτό το θέμα; Θα ήθελα απαντήσεις γιατί αυτά που διαβάζω στον ιστοχώρο είναι αντιφατικά. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Kosta καλησπερα. Δεν ξερω καποια σελιδα να σε παραπεμψω να βρεις πληροφοριες θα σου πω μονο τη γνωμη μου.
    Κατα τη γνωμη μου η παρενδυσια και η ομοφυλοφιλια ειναι δυο διαφορετικα πραγματα και το ενα δε συνεπαγεται απαραιτητα το αλλο. Θεωρω την παρενδυσια δηλαδη σαν κατι το οποιο εχει να κανει καθαρα με τη σεξουαλικη ταυτοτητα/εικονα του καθενος και την αναγκη του να αυτοπροσδιοριζεται μεσα απο αυτο. Δηλαδη μπορει να ειναι καποιος ειτε στρειτ ειτε μπαι ειτε ομοφυλοφιλος και να πειραματιζεται με αυτο τον τροπο στο ντυσιμο.
    Και αυτο οπως και πολλα αλλα πραγματα της ανθρωπινης σεξουαλικοτητας δε μενουν απαραιτητα σταθερα με το περασμα του χρονου, που σημαινει οτι μπορει να περασεις μια περιοδο της ζωης σου εχοντας καποιες συνηθειες που αργοτερα να μη τις θελεις πλεον.
    Γενικοτερα στην κοινωνια αλλα φανταζομαι και στο δικο σου τροπο σκεψης το γυναικειο ντυσιμο ταυτιζεται κατα καποιο τροπο υποσυνειδητα με τον παθητικο ρολο, δηλαδη πιθανοτατα εχεις αναγκη να βιωσεις τον παθητικο ρολο σε μια πιο ολοκληρωμενη διασταση και το οτι ειπες οτι ισως να ηθελες να το κανεις και δημοσια νομιζω αυτο δειχνει. Δηλαδη αν ζουσαμε σε μια κοινωνια στην οποια αντρες και γυναικες ντυνονταν με τον ιδιο ακριβως τροπο δε θα υπηρχε αυτη η ταυτιση παθητικου ρολου και ντυσιματος.
    Περα απ'αυτο , βρισκω τελειως λαθος το να θεωρει κανεις ψυχικη διαταραχη αυτη την ταση, οπως και αλλες τασεις, απο τη στιγμη κιολας που σε κανει να αισθανεσαι ομορφα. Τωρα σε οτι αφορα αυτο θα'θελα να σε ρωτησω ποσο εντονη ειναι αυτη η αναγκη σου, δηλαδη αν ησουν σε ενα περιβαλλον οπου με ανεση θα ντυνοσουν μ'αυτο τον τροπο , οσο ανετα βγαινεις εξω ντυμενος με αντρικα ρουχα, μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου να λειτουργει ετσι σε μονιμη βαση ή ειναι κατι που βλεπεις οτι αναζητας κατα περισταση μονο? Αν ηταν εξαιρετικα μεγαλη η αναγκη φανταζομαι πως δε θα ειχες τοσο ξεκαθαρισμενο στο μυαλο σου το οτι δε θελεις να αλλαξεις φυλο.
    Last edited by rock; 13-01-2011 at 22:10.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    http://fra.europa.eu/fraWebsite/atta...sgender_EL.pdf

    δε συμφωνω ότι η παρενδυσία είναι ψυχολογική διαταραχή. Απλώς η έκφραση ταυτότητας διαφορετικού φύλου, από αυτό το οποίο αποδόθηκε κατά τη γέννηση, από το άτομο εκφράζεται είτε με αλλαγή φύλου, είτε με παρενδυσία, είτε ως τραβεστί.
    Εάν αισθάνεσαι όμορφα να φοράς γυναικεία ρούχα στις προσωπικές σου στιγμές και περνάς καλά εσύ και ο σύντροφος σου δε βλέπω ποιο είναι το πρόβλημα. Τώρα για έξω, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ο κόσμος δεν είναι εξοικειωμένος με τη θέα ενός cd και οι αντιδράσεις θα είναι περίεργες. Εάν εσύ νιώθεις ότι δε θα έχεις πρόβλημα, όλα οκ. Εάν όμως αυτό σου δημιουργεί μεγαλύτερο πρόβλημα απο ότι χαρά τότε τα ζυγίζεις και το περιορίζεις μόνο σε προσωπικές σου στιγμές. Εξαρτάται τι σε καταπιέζει περισσότερο. Μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια ο κύκλος σου, το περιβάλλον σου και η εργασία σου. Γνώμη μου είναι να κάνεις ότι νιώθεις και σε απελευθερώνει και να μη βάζεις ταμπέλες τυπου παρενδυτικός κα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Ψυχολογική διαταραχή είναι εξατομικευμένη έννοια. Εφόσον κάτι αρέσει σε κάποιον και δεν είναι εναντίον άλλων, τότε γιατί να ειναι διαταραχή ή προβληματικό;
    Υπάρχει γενικό σωστό; Ποιός το ορίζει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by esoteriki_dynami View Post
    Υπάρχει γενικό σωστό; Ποιός το ορίζει;
    Αν πάρω ένα πιρούνι και το καρφώσω στο μάτι σου θα είναι σωστό η όχι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Αν πάρω ένα πιρούνι και το καρφώσω στο μάτι σου θα είναι σωστό η όχι?

    αχαχαχχαχαχαχχαχαχα! τελειο!!!!

    γεια σου ρε insect!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κώστα μου, αυτό που περιγράφεις σου λέω με κάθε βεβαιότητα ότι δεν έχει καμία σχέση με 'διαταραχή'. Πράγματι όμως, στα διαγνωστικά εγχειρίδια της ψυχολογίας-ψυχιατρικής, υπάρχει ως διαταραχή ο 'παρενδυσιακός φετιχισμός'. Δεν έχει νόημα να σου παραθέσω τα διαγνωστικά κριτήρια, σκέψου μόνο ότι χοντρικά, για να θεωρηθεί οτιδήποτε ως διαταραχή χρειάζεται είτε να α) βλάπτει τον εαυτό μας/να υποφέρουμε, β) βλάπτει τους άλλους, γ) δημιουργεί προβλήματα στην ομαλή ροή της καθημερινότητας σε τομείς που είναι απαραίτητοι/σημαντικοί για εμάς (π.χ. εργασία, κοινωνικές συναναστροφές, φιλίες, ερωτικές σχέσεις). Εσύ περιγράφεις κάτι που απλά σε ευχαριστεί. Καλό είναι που ψάχνεις να κατανόησεις καλύτερα τον εαυτό σου και τις επιθυμίες σου, αλλά προσωπικά θα σε ενθάρρυνα πέρα από την αναζήτηση ενημέρωσης, να μην προβληματίζεσαι ιδιαίτερα ως προς το αν είναι 'φυσιολογικό' Και να το δεχτείς σαν τάση του εαυτού σου, εφόσον δεν σου δημιουργεί προβλήματα στην καθημερινότητα ή στις σχέσεις σου.

    Ως προς τις υπόλοιπες απορίες σου: Όχι, δεν θα έπρεπε να θέλεις να είσαι συνέχεια ντυμένος γυναικεία. Οι αλλαγές ρόλων και οι ερωτικές προτιμήσεις-συμπεριφορές κάθε είδους, δεν χρειάζεται να είναι κάτι διαρκές και αμετάβλητο. Και όχι, δεν θα έπρεπε να σου έχει βγει από την παιδική ηλικία. Γνωρίζω crossdressers που όντως θυμούνται να είχαν από την παιδική ηλικία αυτή την τάση. Άλλοι από την εφηβεία και μετά. Αλλά και άλλοι, από πολύ μεγαλύτερες ηλικίες, πολύ μετά τα 30. Ο σεξουαλικός προσανατολισμός επίσης (ομοφυλοφιλία ή μη), μπορεί να διαφέρει ανάμεσα στους crossdressers. Ούτε έχει απαραίτητα σχέση αυτό που περιγράφεις με την επιθυμία αλλαγής φύλου. Τέλος, σε σχέση με την επιθυμία σου να ντυθείς έτσι δημόσια, τι εννοείς δεν αισθάνεσαι άνετα με αυτό, δηλαδή τι δεν σου αρέσει? Δεν νιώθεις άνετα με την επιθυμία που έχεις και αναρωτιέσαι γιατί την έχεις, ή παρότι η επιθυμία σου είναι ξεκάθαρη νιώθεις άβολα να κυκλοφορήσεις έτσι έξω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Αν πάρω ένα πιρούνι και το καρφώσω στο μάτι σου θα είναι σωστό η όχι?
    Λάθος παράδειγμα insect. Αν καρφώνεις ένα πιρούνι στο μάτι κάποιου - ακόμη και στο δικό σου - αντικειμενικά είναι μια άλογη κίνηση η οποία έχει συνέπειες είτε για τον δράστη είτε για το θύμα , πόσο μάλλον όταν αυτοί οι δύο ρόλοι ταυτίζονται. Το να βάζει όμως κάποιος γυναικεία ρούχα είτε σπίτι του είτε ακόμη κι έξω, ποιον ενοχλεί ? Κι εφόσον αντικειμενικά δεν θα έπρεπε κανείς να ενοχλείται, δεν μπορεί αυτός ο κανείς να ορίσει τι είναι σωστό ή όχι...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •