Εχω απορια, σας παρακαλω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Betty-
    Guest

    Εχω απορια, σας παρακαλω

    Ειμαι 28 χρονων και προσφατα δημιουργησα μια νεα σχεση(εναμισυ μηνα ειμαστε μαζι) με ενα ατομο που μου αρεσει παρα πολυ σαν προσωπικοτητα. Πανω σε μια κουβεντα που ειχαμε, μου εξομολογηθηκε πως στα νιατα του (ειναι 38) απο περιεργεια ειχε δοκιμασει να κανει σεξ με μια γυναικα καπως ανωμαλη θα την χαρακτηριζα εγω που της αρεσε να τη βασανιζουν και μου ειπε λεπτομεριες που δεν τολμω να ξεστομισω. Τρομαξα αρκετα δε σας κρυβω και εκει που ειχα αρχισει να τον εμπιστευομαι, αρχισα να φοβαμαι. Φυσικα εκεινος το καταλαβε κι εσπευσε να με καθησυχασει λεγοντας μου πως ανηκει στο παρελθον, πως δεν ειναι ανωμαλος και δεν τον τραβαγε αυτου του τυπου η συνευρεση και πως ανηκε σε μια περιοδο της ζωης του. Σαν ατομο ειναι πολυ γλυκος και ηρεμος, τρυφερος, δε μου μοιαζει να μπορουσε να κανει κατι τετοιο. Εγω χαθηκα για τεσσερις μερες κι εκεινος μου τηλεφωνουσε, χωρις ομως να με πιεζει και τωρα ειμαι σε μια φαση που πρεπει να παρω μιαν αποφαση. Απο εκεινη τη ωρα, δεν μπορω να συγκεντρωθω στη ζωη μου, ουτε στον εαυτο μου, σα να εχει γκρεμιστει η πιστη μου και η εμπιστοσυνη μου. Δεν ξερω τι να κανω και τι να σκεφτω.Ετσι αποφασισα να σας γραψω, μηπως και οι ψυχολογοι του φορουμ μπορεσουν να με βοηθησουν. Μπορει πραγματι να ηταν μια εμπειρια η μηπως κρυβει κατι το ψυχανωμαλο αυτος και πρεπει να το σκεφτω σοβαρα αν θα συνεχισω;;;;;
    Last edited by Betty-; 22-01-2011 at 01:51.

  2. #2
    Betty-
    Guest
    Μου ειναι πολυ σημαντικες οι απαντησεις και πασχω απο ελλειψη υπομονης, εχω στρεσαριστει.
    Θα περιμενω με αγωνια.
    Ευχαριστω:S

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Πράγματι μπορεί να είναι μια εμπειρία και τίποτα παραπάνω, μπορεί όμως και να σου το είπε για να δει πώς θ' αντιδράσεις,
    οπότε να δει αν μπορεί να πάει παραπέρα.
    Κάποια συμπεράσματα μπορεί να βγάλεις από τον τρόπο που σου διηγόταν το περιστατικό.
    Επίσης, αν εξακολουθεί να έχει τέτοιες προτιμήσεις, πιστεύω ότι θα κάποια στιγμή θα επανέρθει με κάποια νέα κρούση.
    Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις εμπιστεύομαι αρκετά το ένστικτό μου. Όταν κάτι με προβληματίζει ιδιαίτερα, κάτι δεν πάει καλά. Και πάντα αποδεικνύεται στο τέλος ότι είχα δίκιο.
    Στην προκειμένη περίπτωση, αυτό που θα με προβλημάτιζε είναι ότι ενώ δεν είστε πολύ καιρό μαζί, σου έκανε κουβέντα για κάτι τέτοιο. Βεβαίως, δεν ξέρω τίποτα για τη σχέση σας, πόσο κοντά έχετε έρθει, πόσο άνετοι είστε, πόσο σας αρέσει να μοιράζεστε εμπειρίες του παρελθόντος.
    Πάντως,το ότι είναι γλυκός και ήρεμος και ότι δε σου μοιάζει να μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο, δε λέει τίποτα.

    Σημειώνω ότι δεν είμαι ψυχολόγος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Betty

    μου μοιαζει σαν να ψαχνεις απαντησεις απο ψυχολογους

    και εδω μεσα σπανια απαντα καποιος ψυχολογος

    νομιζω η marina 38

    και ο PETRAN ειναι ψυχολογοι

    αλλα δεν πληρωνονται

    συμμετεχουν ισοτιμα και απαντουν οποτε θελουν

    οποτε αν θελεις γνωμη ψυχολογου

    απλα πας σε ψυχολογο

    τωρα να πω την γνωμη μου


    και εμενα θα με τρομαζε ενα τετοιο σεξουαλικο παρελθον

    και δεν θα ηθελα να μου το αναφερει αν ειναι κατι που δεν τον αφορα και στο παρον

    οποτε απορω για πιο λογο ανεφερε τοσες λεπτομερειες σοκαριστικες?

    μηπως περιμενει κατι αναλογο?

    μηπως κανει τον εξυπνο?

    μηπως θελει να κοψει κινηση και αντιδρασεις και αν τον παιρνει να κανει κατι ναλογο και μαζι σου?

    δεν μπορω να καταλαβω

    απλα το σκεφτομαι
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Betty-
    Guest
    Ο τροπος που μου το ειπε ηταν απλος. Το ενστικτο μου δε λειτουργει. Μου αρεσει τοσο πολυ και ειμαι τοσο καιρο μονη που παρακαλουσα να βρεθει ενας ανδρας να νιωσω ομορφα κι ετσι μετα απο πολλες ατυχιες γνωρισα εκεινον κι αρχισα να νιωθω ετοιμη να μπω ξανα σε μια σχεση. Εξυπνος δε μου φανηκε να το παιζει. Μου τονισε επειτα, γελουσε και δεν ερεθιστηκε με τη φαση. Δε νιωθω καθολου καλα, παω στη δουλεια το σκεφτομαι, κανω γυμναστικη το σκεφτομαι, πηρα αδεια απο δουλεια με προφαση ειμαι αρρωστη για να σκεφτω και εχω μπλοκαρει το συζητησα με φιλους με συμβουλευσαν να περιμενω να τον γνωρισω κι αλλο και να το συζητησω. Τον εχουν γνωρισει και τους φανηκε ενταξει. Δε μου εχει τηλεφωνησει κι υποθετω περιμενει να το σκεφτω η μου δινει χρονο, αλλωστε τι να πουμε απο το τηλεφωνο. Σκεφτηκα να τον συναντησω και να του μιλησω ομως φοβαμαι πως δεν εχω αντοχες για αλλες ερωτικες απογοητευσεις κι απο την αλλη φοβαμαι εμενα.
    Τι θα κανατε στη θεση μου;
    Λεφτα για ψυχολογο δεν εχω....
    Last edited by Betty-; 22-01-2011 at 01:43.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Betty γεια κι απο μενα.
    Πρωτα απ'ολα δε συμφωνω με χαρακτηρισμους τυπου ανωμαλος/η, ψυχανωμαλος κτλ. Και στο σεξ αλλα και σε αλλες δραστηριοτητες πιστευω καθενας επιλεγει με τι καλυπτεται και τι του/της ταιριαζει, αρα πιστευω και στη συγκεκριμενη περιπτωση το ιδιο. Λεπτομερειες βεβαια για πραξεις δε λες αλλα δε νομιζω πως χρειαζεται κιολας, εστω οτι ηταν ακραιες, εσυ κανεις σαν να ηρθε η καταστροφη :-S
    Φανταζομαι οτι αυτος ο ανθρωπος, δεν το εκανε με το ζορι. Και απο τη στιγμη που κατι, οτι κι αν ειναι αυτο γινεται με τη θεληση και των δυο, δεν υπαρχει κατι κατακριταιο.
    Περα απ'αυτο, το οτι ο ανθρωπος αυτος ειναι ηρεμος κτλ δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το τι θα ηθελε να κανει στο σεξ γιατι το σεξ προυποθετει αλληλεπιδραση ατομων μεταξυ τους, που σημαινει οτι ο αλλος μπορει να ειναι και το ακριβως αντιθετο απο σενα και να συμπληρωθειτε στο σεξουαλικο κομματι.
    Να σου πω την αληθεια πιστευω οτι οταν αναφερει κανεις λεπτομερειες σε κατι τετοιο πιθανοτατα θελει να δει τη γνωμη του αλλου πανω στο θεμα. Δεν εννοω οτι θελει να το ξανακανει απαραιτητα, απλα θελει να δει περιπου πως εισαι εσυ σε αυτο τον τομεα.

    Ασχετα απο το σεξουαλικο κομματι προσπαθησε να μη βαζεις ταμπελες σε πραγματα που ειναι διαφορετικα απο αυτα που θεωρεις φυσιολογικα, γιατι ισως αν ο αλλος πηγε να κανει απλως μια κουβεντα μαζι σου, μπορει να αποθαρρυνθηκε και να ενιωσε ασχημα που την ξεκινησε εξαρχης.

    ps. Κατα τη γνωμη μου το γελιο αρκετες φορες ειναι σημαδι οτι ειμαστε αβολα σε μια κατασταση. Δυο εκδοχες, ειμαστε αβολα επειδη κατι δε μας αρεσει και κομπλαρουμε ή ειμαστε αβολα επειδη δε μπορουμε να εκφραστουμε ελευθερα για κατι που κατα βαθος μας αρεσει.

  7. #7
    Betty-
    Guest
    Εχεις δικιο για τις ταμπελες- ειμαι παραπανω πουριτανη μπορει και κομπλεξικη αποσο πρεπει.
    Ομως περα απο αυτο, τι να κανω;
    Να βγω μαζι του;
    Να συζητησουμε;
    Ναι ισως ειμαι υπερβολικη στην αντιδραση μου αλλα νιωθω να ντρεπομαι λιγακι
    Τι μου λες να κανω;
    Οταν ειπα γελιο, εννοουσα πως γελουσε οταν το εκανε αυτο με εκεινη- ετσι μου ειπε-

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Ναι καταλαβα τι εννοουσες με το γελιο.. Ξερεις ομως οτι μια ολοκληρωμενη σεξουαλικη διαδικασια για να γινει απο τη μερια του δε μπορει να γινει χωρις να θελει χωρις να γουσταρει εκεινη την ωρα.. Μπορει απλα η συγκεκριμενη πραξη που λες να μη του αρεσε κι οχι ολα οσα εγιναν.
    Βασικα πες μου πρωτα τι ακριβως ειναι αυτο που σε ανησυχει. Ανησυχεις μηπως αν φτασετε στο σεξουαλικο κομματι κανει κατι χωρις να το θελεις, δηλαδη τον φοβασαι πλεον? Ή απλα ανησυχεις οτι ισως οι προτιμησεις του ξεφευγουν καπως απο τις δικες σου και μπορει να μην ταιριαξετε?

  9. #9
    Betty-
    Guest
    Θα προσπαθησω να απαντησω ακομα κι αν δεν εχει σχεση με το θεμα, θα σου πω τι φοβαμαι, θελω να μιλησω καπου.
    Φοβαμαι μηπως με παρασυρει σε σκεψεις και ιδεες και γινω υποχειριο ιδεων παρατολμων, οπως να δεχτω καποια πραματα ως φυσιολογικα, ενω ειμαι αρνητικη εξ αρχης, μη μου αλλαξει τη γνωμη δηλαδη που εχω για τον κοσμο, το σεξ κλπ.
    Φοβαμαι μηπως μου λεει ψεμματα, ειχα μια σχεση παλια μου χει αφησει μεγαλα καταλοιπα και παλευω χρονια να το βγαλω απο πανω μου, πολλα ψεμματα, με χειριζοταν σαν το χειροτερο σκουπιδι. Με ειχε ξεφτιλισει στο τελος και με πουλησε σα την τελειωμενη γκομενα που υπηρχε. Το γιατι, ρωτηστε τον. Αποδεχτηκα πως ηταν ατομο προβληματικο, κι εγω δεν αγαπουσα τον εαυτο μου, αλλα μου αφησε φοβιες, εμμονες και καταλοιπα. Νομιζω περασα και καταθλιψη, χωρις να ειμαι σιγουρη,ισως ακομα.
    Φοβαμαι μηπως ειναι ακαταλλληλος γιατι εχω αναγκη εναν ανδρα πλαι μου που να ειναι και πατρικος, δεν ενιωσα μεγαλη ασφαλεια απο τον πατερα. Ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων, ο πατερας μου οσο και να ηθελε να μου δωσει αγαπη, ειχε παντα τον λαθος τροπο. Μεγαλωσα ουσιαστικα με την αδερφη μου και τη μανα μου.
    Δε φοβαμαι μη με χτυπησει, δε φοβαμαι μηπως κανω κατι που δε θελω, εχω δυναμη να λεω οχι.
    Ομως επηρρεαζομαι και μετανιωνω. Φοβαμαι κι οσα ειπες, μηπως δεν ταιριαξουμε και μηπως μπω σε εναν κοσμο, αφου τα ζευγαρια λιγο πολυ παιρνουν κομματια του συντροφου τους, πολυ μακρινο απο τον <<λευκο>> που θελω να εχω για δικο μου κοσμο, ακομα κι αν αυτο με κλεισει ακομα πιο πολυ στη μοναξια.
    Last edited by Betty-; 21-01-2011 at 13:53.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Καλο ειναι να διαχωριστουν καποια πραγματα.. Σε μια σχεση αρκετες φορες υπαρχει αυτος που εχει το πανω χερι και αυτος που ειναι υπο, και αυτο το πραγμα μπορει να διαφερει στο ιδιο το ζευγαρι αν μιλαμε για τη σεξουαλικη του ζωη ή για τη ζωη εξω, σεξουαλικη συμπεριφορα δηλαδη και συναισθηματικη.
    Σ'αυτο που περιγραφεις με τον πρωην δεν αναφερθηκες στο σεξουαλικο κομματι, οτι δηλαδη σε χειριστηκε σε αυτο, ειπες οτι σε χειριστηκε μεσα στη σχεση, συναισθηματικα. Ενω στον καινουριο που εχεις γνωρισει εστιαζεις στο σεξουαλικο κομματι. Τελικα φοβασαι μην εισαι υπο και στα δυο κομματια ή στο συναισθηματικο μονο? Το ενα με το αλλο δε συνδεεται απαραιτητα.

    Σε ολα τα πραγματα οταν μας δινουν καποιες επιλογες διαλεγουμε. Αν κατι γινεται με τη θεληση μας δεν υπαρχει η λεξη παρασυρω, εισαι ενηλικη και αποφασιζεις για τον εαυτο σου. Μην απορριπτεις το γεγονος οτι μπορει καποια στιγμη να ανακαλυψεις πραγματα για τον εαυτο σου που ουτε εσυ τα περιμενες. Και αν θεωρησουμε οτι θα εχεις τη δυνατοτητα να τα εκφρασεις αυτα τα πραγματα μαζι με καποιον αλλο ανθρωπο δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.

    Ειναι λαθος ομως να συγχεεις το συναισθηματικο με το σεξουαλικο τομεα ετσι, το πρωτο ειναι η συνεργασια με εναν ανθρωπο εξω στη ζωη και το δευτερο ειναι μια εκφραση των προσωπικοτητων σας που δε βασιζεται σε κοινωνικους κανονες. Δεν υπαρχει ''λευκος'' κοσμος σου οπως λες, υπαρχει ο κοσμος σου μεσα στον οποιο ταιριαζει ο εαυτος σου και ο κοσμος μεσα στον οποιο δεν ταιριαζει ο εαυτος σου.

    Κατι που δεν εχω καταλαβει επισης και εχει πολυ σημασια ειναι το αν αυτη η εμπειρια του τοτε ηταν μια πιο ακραια εκφραση σεξουαλικης συμπεριφορας που αναδεικνυε το οτι αυτη ηταν υποχειριο του, ή αν ηταν μια εξεζητημενη σεξουαλικη πρακτικη, που σαν εικονα σε κανει να παραβλεπεις το ποιος εχει το πανω χερι και να εστιαζεις απλα στην πραξη. Γενικα δε νομιζω οτι ειναι το ιδιο να μιλας για μια συνηθεια που εστιαζει σε επιβολη του ενος στον αλλο και το να μιλαμε για κατι που σαν εικονα αν το δει καποιος θα προσπαθει να καταλαβει αν οντως συνδεεται με το σεξ ή οχι. Αν δε νιωθεις ανετα να απαντησεις εδω στειλε πμ αν θελεις, ή προσπερασε αυτη την παραγραφο του ποστ.

    Νομιζω παντως γενικα οτι τα εχεις καπως μπερδεμενα στο μυαλο σου. Με λιγα λογια αν δε σε φοβιζει αυτος ο ανθρωπος, με την εννοια του να σε βλαψει, σωματικα , διχως τη θεληση σου, τοτε δε βρισκω το λογο για να διακοψεις ετσι αποτομα τη γνωριμια που εχετε ως τωρα. Αν ομως φοβοσουν κατι τετοιο τοτε θα σου ελεγα οτι μπορει να μην ηταν τοσο καλη ιδεα να συνεχισεις.
    Last edited by rock; 21-01-2011 at 14:34.

  11. #11
    Betty-
    Guest
    Quote Originally Posted by rock View Post
    Καλο ειναι να διαχωριστουν καποια πραγματα.. Σε μια σχεση αρκετες φορες υπαρχει αυτος που εχει το πανω χερι και αυτος που ειναι υπο, και αυτο το πραγμα μπορει να διαφερει στο ιδιο το ζευγαρι αν μιλαμε για τη σεξουαλικη του ζωη ή για τη ζωη εξω, σεξουαλικη συμπεριφορα δηλαδη και συναισθηματικη.
    Σ'αυτο που περιγραφεις με τον πρωην δεν αναφερθηκες στο σεξουαλικο κομματι, οτι δηλαδη σε χειριστηκε σε αυτο, ειπες οτι σε χειριστηκε μεσα στη σχεση, συναισθηματικα. Ενω στον καινουριο που εχεις γνωρισει εστιαζεις στο σεξουαλικο κομματι. Τελικα φοβασαι μην εισαι υπο και στα δυο κομματια ή στο συναισθηματικο μονο? Το ενα με το αλλο δε συνδεεται απαραιτητα.
    Τον πρωην εγω τον χειριζομουν στο κρεβατι, σε αντιθεση με το συναισθηματικο που ενω φαινοταν παραεξω πως ημουν η αρχηγος ξερω γω, ουσιαστικα με εκανε ο,τι ηθελε. Στον δευτερο φοβαμαι το σεξουαλικο κομματι μην ειμαι υπο. Δεν ξερω ομως αν αυτο με νοιαζει τοσο. Μου κανουν εντυπωση αυτα δε τα εχω σκεφτει.

    Σε ολα τα πραγματα οταν μας δινουν καποιες επιλογες διαλεγουμε. Αν κατι γινεται με τη θεληση μας δεν υπαρχει η λεξη παρασυρω, εισαι ενηλικη και αποφασιζεις για τον εαυτο σου. Μην απορριπτεις το γεγονος οτι μπορει καποια στιγμη να ανακαλυψεις πραγματα για τον εαυτο σου που ουτε εσυ τα περιμενες. Και αν θεωρησουμε οτι θα εχεις τη δυνατοτητα να τα εκφρασεις αυτα τα πραγματα μαζι με καποιον αλλο ανθρωπο δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.

    Ειναι λαθος ομως να συγχεεις το συναισθηματικο με το σεξουαλικο τομεα ετσι, το πρωτο ειναι η συνεργασια σου με εναν ανθρωπο εξω στη ζωη και το δευτερο ειναι μια εκφραση των προσωπικοτητων σας που δε βασιζεται σε κοινωνικους κανονες. Γιατι τα συγχεω ομως;

    Κατι που δεν εχω καταλαβει επισης και εχει πολυ σημασια ειναι το αν αυτη η εμπειρια του τοτε ηταν μια πιο ακραια εκφραση σεξουαλικης συμπεριφορας που αναδεικνυε το οτι αυτη ηταν υποχειριο του, ή αν ηταν μια εξεζητημενη σεξουαλικη πρακτικη, που σαν εικονα σε κανει να παραβλεπεις το ποιος εχει το πανω χερι και να εστιαζεις απλα στην πραξη. Αν δε νιωθεις ανετα να απαντησεις εδω στειλε προσωπικο μηνυμα αν θελεις. Αυτο δεν το πολυκαταλαβα που ειπες, αν θελεις εξηγησε το μου, αλλα θα σου πω με τρομαξε η πραξη, γιατι εγω τον ερωτα τον εχω ως κατι ιερο, δηλαδη δεν μπορω να φανταστω να τη χτυπα επειδη της αρεσει της αλλης, εμενα θα μου ''επεφτε'' αν ημουν ανδρας, με καταλαβαινεις; Και το γεγονος πως το κανε, με κανει να αναρωτιεμαι μηπως εχει κανει και τιποτε αλλο(αν εχει παει με ανδρα πχ, αυτο δε θα το αντεξω σιγουρα), αν εχει τασεις εξουσιας που λεμε για να χτυπα μια γυναικα οσο βιτσιοζα κι αν ειναι αυτη. Βεβαια λεπτομερειες δε ρωτησα κι ο ιδιος μου ειπε πως σχηματησα λαθος εικονα επειδη βιαστηκαμε να πουμε καληνυχτα. Εγω βιαστηκα δηλαδη.

    Νομιζω παντως γενικα οτι τα εχεις καπως μπερδεμενα στο μυαλο σου. Με λιγα λογια αν δε σε φοβιζει αυτος ο ανθρωπος, με την εννοια του να σε βλαψει, σωματικα , διχως τη θεληση σου, τοτε δε βρισκω το λογο για να διακοψεις ετσι αποτομα τη γνωριμια που εχετε ως τωρα. Αν ομως φοβοσουν κατι τετοιο τοτε θα σου ελεγα οτι μπορει να μην ηταν τοσο καλη ιδεα να συνεχισεις.
    Παιζει ρολο παντως αυτο που σου γραφω στην προηγουμενη παραγραφο. Δεν ειναι το ιδιο να μιλαμε για μια συνηθεια που εστιαζει σε επιβολη του ενος στον αλλο και το να μιλαμε για κατι που σαν εικονα αν το δει καποιος θα προσπαθει να καταλαβει αν οντως συνδεεται με το σεξ ή οχι.[/QUOTE]
    Το δευτερο νομιζω αν εχω καταλαβει καλα. Μπερδευτηκα εδω καπως...δηλαδη μεσα απο την σεξουαλικη του συμπεριφορα, μηπως βγαλει τιποτα διαστροφικο αργοτερα συναισθηματικα. Καπως ετσι... :S Σε ευχαριστω πολυ που μιλαμε... Ελπιζω να βρω μια λυση, να αποφασισω..


  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Εγινε το quote οταν εκανα edit και καποιες σειρες ψιλοδιαφερουν, anyway το νοημα ειναι το ιδιο xD
    Betty εχω αρχισει και μπερδευομαι τωρα και αναρωτιεμαι μηπως ειναι πολυ υπερβολικες οι αντιδρασεις σου με δεδομενο οτι μια απλη συζητηση λες οτι κανατε μεχρι στιγμης.
    Το τελευταιο που σου εγραψα για τις δυο περιπτωσεις ειναι αν ας πουμε αναφερεσαι σε ενα γεγονος στο οποιο αυτη τη βρισκει με το να τη χαστουκιζει αυτος για παραδειγμα ή αν τη βρισκει με το να τη χτυπαει στο κεφαλι με ενα τηγανι.
    Αραγε θα σου φαινοταν το ιδιο αν στο περιεγραφε αντιστροφα? Οτι δηλαδη θα του αρεσε να τον βασανιζουν?

    Το να εχει τασεις εξουσιας καποιος στο σεξ ειτε ειναι αντρας ειτε γυναικα ειναι προβλημα σιγουρα αν δεν υπαρχει συναινεση. Δε σημαινει οτι οποιος εχει τασεις εξουσιας θα χτυπησει τον αλλον. Αυτος το εκανε επειδη του το ζητησε η συγκεκριμενη κοπελα.

    Δεν ξερω πως το εννοεις αυτο το ''ιερο''.
    Ειτε το συναισθημα ειτε το σεξ μιας σχεσης δεν παραμενει στασιμο στον χρονο, που σημαινει οτι μπορει να προκυψει κατι που δεν περιμενες ακομα κι αν εξαρχης δεν ειχες κανενα σημαδι. Και σε αλλη περιπτωση μπορει το να εχεις σημαδι για κατι να μην οδηγησει τελικα σε κατι που σκεφτοσουν.

    Αυτο το αν εχει παει με αντρα δε βλεπω να σχετιζεται με το θεμα, δεν καταλαβαινω πως προεκυψε.

    Ο λογος που τα συγχεεις νομιζω ειναι επειδη πολυ απλα φοβασαι μην πληγωθεις, αυτος ο κινδυνος ομως παντα υπαρχει οταν υπαρχει ερωτας.
    Last edited by rock; 21-01-2011 at 15:48.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Betty, νομίζω πως αμφιβάλλεις πολύ πρόωρα και υπερβολικά βασισμένη σε μια κουβέντα και όχι στη συνολική εμπειρία σου με αυτόν τον άνθρωπο. Σίγουρα μια λεπτομέρεια μπορεί εύκολα να χαλάσει τη θετική εντύπωση και διάθεση που έχουμε για κάποιον. Όμως επειδή μόνη σου λες πως είσαι γενικά πολύ φοβισμένη και καχύποπτη, νομίζω πως αφήνεις τους διάφορους φόβους να σε κυριεύουν και δεν δίνεις την ευκαιρία όχι μόνο στους άλλους, αλλά πρώτα από όλα στον εαυτό σου, να χαλαρώσει και να ζήσει μια πραγματική σχέση - με τα καλά της και τα κακά της.

    Καταρχήν δεν υπάρχει τίποτα το 'ανώμαλο' σε οποιαδήποτε σεξουαλική πρακτική συναινούν οι ενήλικοι συμμετέχοντες. Επίσης, το τι προτιμάμε στο σεξ, δεν έχει σχέση με άλλες πλευρές τις προσωπικότητας. Ακόμα, αν κάποτε δοκιμάσουμε κάτι δεν σημαίνει ούτε ότι τελικά μας αρέσει αλλά ούτε και ότι συνεχίζει να μας αρέσει και εφόρου ζωής. Άσε που το σεξ είναι πολύ συχνά και θέμα παρτενέρ και δεν εκφραζόμαστε το ίδιο με κάθε σύντροφο. Γενικά, δεν νομίζω πως έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις και σενάρια, αν δεν δούμε στην πράξη κατά πόσο ταιριάζουμε ερωτικά με έναν άνθρωπο. Λογικό είναι βέβαια να προσπαθούμε να αποφύγουμε κακοτοπιές, αν για παράδειγμα κάποιος μου πει ότι απεχθάνεται τα προφυλακτικά, πολύ δύσκολα θα τον εμπιστευτώ για να φτάσω μαζί του στο κρεβάτι. Ή αν εξαρχής μου πει κάποιος ότι στάνταρ του αρέσει κάτι που εμένα μου είναι απωθητικό, λογικό είναι να τον αποφύγω. Εδώ όμως δεν σου είπε κάτι τέτοιο, σωστά?

    Θα καταλήξω λέγοντας ξανά ότι φοβάσαι τον ίδιο σου τον εαυτό. Μήπως βγει από το 'λευκό', μήπως επιθυμήσει άλλα πράγματα, μήπως επηρεαστεί κλπ. Τι είναι αυτό που σε τρομάζει στην αλλαγή, στην αναθεώρηση και τελικά στην αλληλεπίδραση και τη συνύπαρξη? Αν προσπαθούμε να έχουμε τον έλεγχο και να διατηρούμε την πανοπλία μας πάση θυσία, είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί μια όμορφη σχέση, σαν αυτή που (στα λόγια) λες πως θα ήθελες, αλλά τελικά (στην πράξη) αποφεύγεις να δοκιμάσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Ο τυπος εριχνε αδεια, για να πιασει γεματα.... Απλα βιαστηκε λιγακι...
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    lol οντως.
    Δεν είμαι ανώμαλος απλώς θα σε σπάσω στο ξύλο!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απορία
    By ΜΕΘ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2022, 19:45
  2. μια απορία...
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-2010, 07:40
  3. Εχω μια απορία
    By echelon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-2009, 14:00
  4. Μία απορία!!!!!!!
    By sandra in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 20-01-2007, 19:34
  5. έχω μία απορία ...
    By LOGOPSYXOS in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-2006, 00:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •