Γάμος με αλλοδαπή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6

    Unhappy Γάμος με αλλοδαπή

    Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και 4 μήνες παντρεύτηκα μία κοπέλα από την Σερβία.Ήρθε σε μία δύσκολη περίοδο στην Ελλάδα,αφήνοντας μία σταθερή δουλειά και την ευγνομονώ για αυτό.Όμως κάθε φορά που ερχόμαστε σε κάποια ένταση,(κάτι φυσιολογικό για μένα,όντας νέο ζευγάρι),μου το χτυπάει σαν να αναγκάστηκε να το κάνει,κάτι που φυσικά δεν ισχύει.Επίσης δυσκολεύεται να αντιληφθεί την ελληνική πραγματικότητα και ζητάει όλο κάτι να αγοράσουμε για το σπίτι,γκρινιάζει ότι κρυώνει και δεν έχουμε ζεστό νερό συνέχεια,μου λέει ότι ζούσε καλύτερα στην Σερβία από ότι εδώ κτλ.ενώ ξέρει ότι αυτή τη στιγμή το εισόδημα μας δεν είναι αρκετό.Αυτό με εκνευρίζει γιατί αν αρνηθώ,γίνεται επιθετική μαζί μου και μπαίνουμε σε κύκλο εντάσεων.Δεν το θέλω,στενοχωριέμαι γιατί την αγαπάω αλλά με δυσκολεύει πολύ αυτή η στάση της.Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?Πραγματικά μερικές φορές φτάνω σε απόγνωση

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    εγω σου λεω χειροτερα θα σου κανε, ασε που παιζει να σε παρατουσε μεσα σε ενα μηνα μολις. οι δικες μας εδω ειναι οι πιο καλομαθημενες της ευρωπης. γι'αυτο βυζαινε και μη ερευνα ! κι αν παιρνουσε καλυτερα εκει, παρτη και φυγετε. μακαρι να βρω κι εγω μια ρουσιδα/ουκρανεζα να παντρευτω, αλλα με τετοια πουτανια τριγυρω δυσκολα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by vascos55555 View Post
    Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και 4 μήνες παντρεύτηκα μία κοπέλα από την Σερβία.Ήρθε σε μία δύσκολη περίοδο στην Ελλάδα,αφήνοντας μία σταθερή δουλειά και την ευγνομονώ για αυτό.Όμως κάθε φορά που ερχόμαστε σε κάποια ένταση,(κάτι φυσιολογικό για μένα,όντας νέο ζευγάρι),μου το χτυπάει σαν να αναγκάστηκε να το κάνει,κάτι που φυσικά δεν ισχύει.Επίσης δυσκολεύεται να αντιληφθεί την ελληνική πραγματικότητα και ζητάει όλο κάτι να αγοράσουμε για το σπίτι,γκρινιάζει ότι κρυώνει και δεν έχουμε ζεστό νερό συνέχεια,μου λέει ότι ζούσε καλύτερα στην Σερβία από ότι εδώ κτλ.ενώ ξέρει ότι αυτή τη στιγμή το εισόδημα μας δεν είναι αρκετό.Αυτό με εκνευρίζει γιατί αν αρνηθώ,γίνεται επιθετική μαζί μου και μπαίνουμε σε κύκλο εντάσεων.Δεν το θέλω,στενοχωριέμαι γιατί την αγαπάω αλλά με δυσκολεύει πολύ αυτή η στάση της.Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?Πραγματικά μερικές φορές φτάνω σε απόγνωση
    ποσο καιρο ειχατε σχεση πριν παντρευτειτε?
    πως ηταν αυτη η σχεση, μιας και εμενε σε αλλη χωρα?
    ησουν εκει, η ηταν μια σχεση απο αποσταση?
    τι ηλικιες εχετε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Βαλε εναν ηλιακο θερμοσιφωνα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    vascos55555

    Δεν την ξερω την κοπελα σου,αλλα καταλαβαινω πολυ την ολη κατασταση μιας κι εγω ειμαι σαν αυτην... Εννοω πως κι εγω αφησα τον τοπο μου για να μεινω με το αγορι μου αθηνα και δε μπορω με τιποτα να το ξεπερασω.

    Δε την ξερω σου ειπα,αλλα δε νομιζω οτι ειναι κακια... Απλα αφησε την χωρα της,ολα αυτα που αγαπουσε για εσενα,και πανω στον ερωτα της τα φανταζοταν ολα τελεια. Οταν ομως ξερει οτι δεν εχει κανεναν απο αυτους που αγαπουσε να μιλησει,οτι ειναι τελειως ξενη εδω και βλεπει και την φτωχεια που ερχεται φρικαρει ρε συ.. Παντως δεν εχεις ιδεα ποσο δυσκολο μπορει να ειναι για καποιον,να αφηνει τους φιλους του και ολα αυτα που αγαπαει και να πηγαινει σε ξενο τοπο για καποιον αλλο,ποσο μαλλον σε ξενη χωρα! Ισως περναει μεγαλη φρικη αλλα δεν εχει τον τροπο να στο πει...

    Δε θα σου πω αλλα,εισαι ο ανθρωπος της και πρεπει να μπεις στην θεση της να δεις πως θα μπορει να νιωθει. Γιατι κι αυτη θα κληθει να το κανει πολλες φορες για εσενα. Αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι το εξης

    Να την βαλεις να κατσει στα ποδια σου,να την παρεις μια μεγαλη αγκαλια,να της χαιδεψεις λιγο τα μαλλια και να πεις οτι την αγαπας πολυ . Να την ρωτησεις πολυ γλυκα και τρυφερα πως νιωθει για ολα αυτα... Να στα πει ολα οπως τα νιωθει. Και να της πεις κι εσυ ηρεμα ηρεμα τι νιωθεις εσυ. Οσο ειστε αγκαλιασμενοι. Και να παρθουν αποφασεις πανω στην βαση οτι εισαι ζευγαρι και θα κανετε οτι πρεπει Ο ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ για να τα καταφερετε. Η κουβεντα παει σε τελειως αλλο επιπεδο οταν ειστε γλυκα μαζι αγκαλιασμενοι απο το να ειστε ορθιοι και νευριασμενοι.

    Οι ανθρωποι δεν ειναι κουκλες.. Εχεις εναν ολοκληρο κοσμο διπλα σου,οχι απλα μια κοπελα.. Ειναι πιο πολυπλοκο απο οσο νομιζεις οταν αποφασιζεις να συζησεις με καποιον γιατι πρεπει να κατανοησεις αυτον τον κοσμο και να τον δεχθεις. Αλλα αν αγαπιεστε δεν θα εχετε κανενα προβλημα. Αν την αγαπας και σε αγαπαει ολα τα αλλα ερχονται δευτερα
    Ελπιζω να τα καταφερετε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    και ολα αυτα που σου λεει για τον θερμοσιφωνα κι αυτα δεν τα εννοει,πιστευω ειναι ξεσπασματα γιατι απλα δεν περναει καλα,δεν ειναι καλα και της φταινε ολα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    φιλε μου,την εκατσες....
    νομιζω αυτο τα λεει ολα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Αυτά και χειρότερα θα μπορούσαν να συμβαίνουν και με μια Ελληνίδα. Μια συμβίωση είναι δύσκολη, ειδικά στην αρχή, μερικές φορές και ακατόρθωτη. Πόσο μάλλον, όταν βρίσκεσαι σε άλλον τόπο, μακριά από τους δικούς σου και έχεις να προσαρμοστείς σε χίλια δυο καινούργια πράγματα.
    Κάνε λίγη υπομονή. Σίγουρα κι εσύ δεν είσαι τέλειος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Empneustns View Post
    φιλε μου,την εκατσες....
    νομιζω αυτο τα λεει ολα...
    Καλό είναι να μη βγάζουμε τόσο εύκολα συμπεράσματα. Δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί που δεν έχουν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα σε μία συμβίωση. Ή υποκρίνονται -για τους όποιους λόγους - ή δεν έχουν συμβιώσει ποτέ. Και έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Και με μεγάλη ευκολία...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Καλό είναι να μη βγάζουμε τόσο εύκολα συμπεράσματα. Δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί που δεν έχουν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα σε μία συμβίωση. Ή υποκρίνονται -για τους όποιους λόγους - ή δεν έχουν συμβιώσει ποτέ. Και έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Και με μεγάλη ευκολία...
    εγω παντως επιμενω,την εκατσε...
    και ναι οι ελληνιδες σε αυτα τα θεματα ειναι πιο καλομαθημενες...
    και κατι αλλο,αν ο συνανθρωπος σου αντι να σε στηριζει σε χαντακωνει,βραστα...
    τον βρηκε καλο παιδι,τον πηρε ελληνα με σκοπο να ξεφυγει απο τα δικα τους χαλια,γιατι η σερβια ακομα δεν εχει ξεφυγει απο τα δεινα του πολεμου και δεν της βγηκε οπως ηθελε...
    και τωρα που δεν βγηκαν οπως τα περιμενε,αυτος φταιει για ολα...για την μιζερια της που συνεχιζεται....
    και την επομενη φορα που θα μου απαντησεις προσωπικα σε παρακαλω οχι με γενικοτητες αλλα συγκεκριμενα....
    "εχω διαφορετικη γνωμη για αυτο και αυτο το λογο...."
    οσο για χορους και τραγουδια,εχουμε χορεψει τοσα πολλα που ξερουμε κατι και απο αυτα...πιστεψε με σε αυτο (φιλικα παντα)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    και ολα αυτα που σου λεει για τον θερμοσιφωνα κι αυτα δεν τα εννοει,πιστευω ειναι ξεσπασματα γιατι απλα δεν περναει καλα,δεν ειναι καλα και της φταινε ολα.
    Καλά ζήσε κι εσύ με φ. αέριο να έχεις ζεστό νερό τη στιγμή που το θέλεις και θα καταλάβεις ότι την εννοεί την γκρίνια! :p

    Νταξει τώρα πέρα από την πλάκα συμφωνώ με όσους λένε ότι είναι δύσκολο γι'αυτην που έφυγε από την χώρα της, τις συνήθειες της και ήρθε εδώ που ναι μεν έχει εσένα που προφανώς σε αγαπάει για να κάνει τέτοια κίνηση αλλά από την άλλη είναι έξω απο τα νερά της. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να κάνετε μια καλή συζήτηση στην οποία να μην είσαι επιθετικός αλλά ούτε όμως και αμυντικός. Εξήγησε της την κατάσταση Γιατί μπορεί αυτά που είναι δεδομένα για σένα να μην είναι για εκείνη. Ότι σας έχει έρθει πχ έκτακτος φόρος ακινήτων και εσύ το ακούς όλη μερα απο τος ειδήσεις και τους γνωστούς σου δεν σημαίνει ότι το καταλαβαίνει κι αυτή που ζει σε μια χώρα που υποθέτω ότι δεν γνωρίζει την γλώσσα. Τώρα για τον θερμοσιφωνα που γκρινιαζει εγώ πιστεύω ότι για κάποιο λόγο δεν θέλει να νιώσει αυτό το μέρος δικό της και την ενοχλούν ακόμη και τα μικροπράγματα. Τώρα Γιατί συμβαίνει αυτό; Εσύ το γνωρίζεις καλύτερα. Έχει κάποιον άνθρωπο να έρθει σε επαφή πέρα απο σένα; Πως είναι η καθερινοτητα της; Τι κάνει όλη μέρα; Μήπως η αιτία της γκρινιας της είναι ότι δεν έχει τίποτα να κάνει, με κανέναν να μιλήσει κι έτσι το μόνο που κάνει είναι να σε περιμένει για καβγά; Το να έρθει εδώ ήταν επιλογή και των δυο σας και πρέπει αυτό να το θυμάστε και οι δύο. Και αυτή δεν έχει δικαίωμα να στο χτυπάει σαν θυσία αλλά και εσύ πρέπει να της το αναγνωρίσεις και να την βοηθήσεις τον πρώτο καιρό να προσαρμοστεί.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Empneustns View Post
    και την επομενη φορα που θα μου απαντησεις προσωπικα σε παρακαλω οχι με γενικοτητες αλλα συγκεκριμενα....
    "εχω διαφορετικη γνωμη για αυτο και αυτο το λογο...."
    οσο για χορους και τραγουδια,εχουμε χορεψει τοσα πολλα που ξερουμε κατι και απο αυτα...πιστεψε με σε αυτο (φιλικα παντα)
    Μπορεί να είναι όπως τα λες, μπορεί και όχι. Θα φανεί στην πορεία. Εγώ δεν θα έβγαζα συμπεράσματα τόσσο γρήγορα και με τόσα λίγα στοιχεία.
    Όσο για το πώς θα γράφω και τι θα γράφω, ακόμη δεν γεννήθηκε αυτός που θα μου κάνει υποδείξεις (φιλικά πάντα).

  13. #13
    ελπίζω να την αγάπησες και να σε αγάπησε πριν παντρευτήτε, έρωτας δλδ και όχι συμβιβασμός κατά βάθος. Καυγάδες φυσιολογικό να υπάρχουν σε μια σχέση, η ουσία είναι αν νοιώθει ο ένας τον άλλο σαν τον δικό του άνθρωπο στη ζωή. Καυγάδες για ασήμαντη αφορμή κάποιες φορές είναι ξέσπασμα όταν δυο ανθρωποι δεν ταιριάζουν ή δεν τους γεμίζει η σχέση, δεν έχουν αυτα που θα θελαν να έχουν. Ελπίζω να έχετε καλή επικοινωνία και αλληλοκατανόηση. Αν το έχετε αυτο οι διαφορες μπορουν να σμικρινθουν. Θα σου λεγα να γίνεις πιο τρυφερός μαζί της και να της προσφερεις πράγματα που θα την κανουν σαν γυναικα να νοιωθει ωραία, κι αυτο θα ναι ευκολο αν υπαρχει καλή επικοινωνια και αλληλοκατανόηση.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Εχετε μεγάλη διαφορά ηλικίας; Εχετε μεγάλη διαφορά στη εμφάνιση (άσχημος-όμορφη);Αν ναι, είναι φυσικό να θέλει παραπάνω χρήμα για να περνά καλά. Δεν θεωρεί ισότιμη τη σχέση και θα είναι ευχαριστημένη μόνο αν περνά καλά εννοώντας αν υπάρχουν χρήματα για να περνά καλά. Σκληρό αυτό που λέω αλλά δυστυχώς έτσι είναι οι άνθρωποι, άντρες-γυναίκες. Βάζεις π.χ. εσύ τα νιάτα και την ομορφιά βάζει ο άλλος το χρήμα ή και το αντίθετο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6

    Unhappy Γάμος με αλλοδαπή

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,όσον αφορά τον ηλιακό,το σκέφτηκα,αλλά όντας συμβασιούχος και 11 μήνες απλήρωτος μάλλον δεν παίζει χαχαχαχα.Πάντως ούτε μεγάλη διαφορά ηλικίας έχουμε(εγώ 39,αυτή 37),ούτε μεγάλη διαφορά στην εμφάνιση.Εξάλλου από την αρχή της είπα την κατάσταση μου,μη σταθερή δουλειά δηλαδή,και ότι δεν είμαι πλούσιος.Της είπα ότι θα είναι δύσκολα,ξέρει για την κρίση στην Ελλάδα αφού οι Σέρβοι ενημερώνονται αρκετά για την χώρα μας και δεν της έκρυψα τίποτα.Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη η προσαρμογή αλλά και εγώ άνθρωπος είμαι,και δη Έλληνας,με ταμπεραμέντο δηλαδή.Δεν είμαι άγιος και το έχω παραδεχτεί και στην ίδια ότι όπως όλοι,έχω και εγώ ελλατώματα και δυσκολεύομαι γιατί είχα συνηθίσει και εγώ να ζω μόνος μου και ξέρει ότι δεν αντέχω να με πιέζει,κυρίως για οικονομικά θέματα,αυτό με αγχώνει πραγματικά πολύ,εν μέσω κρίσης κυρίως...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγαμος γάμος
    By Kick Batowski in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-04-2011, 18:14
  2. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 21:11
  3. συγγενεια και γαμος
    By ευχη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 27-05-2010, 12:13
  4. γαμος...θα αντεξω???
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 06-03-2009, 12:27
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •