ομοφυλοφιλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    2

    ομοφυλοφιλια

    ειμαι ομοφυλοφιλος και δυστυχως δεν μπορω να δεχτω αυτη την ιδιαιτεροτητα που έχω. αισθανομαι τρομερη πιεση απο το οικογενειακο και συγγενικο μου περιβαλλον οπως καποια πειραγματα που εγω λαμβανω σαν μπηχτες και αισθανομαι πολυ ασχημα και αμηχανα. πιστευω πως εχουν καταλαβει απλα δεν θελουν να το παραδεχτουν, προσπαθουν να μου περασουν πως ειναι κατι υποτιμητικο. ειμαι 26 και εχω φτασει στο σημειο να μην ξερω πως να αντιδρασω και να συμπεριφερθω εχω χασει τον εαυτο μου με λιγα λογια γιατι καταπιεζομαι συνεχως εγω για να μη δινω δικαιωμα στους αλλους. θα ηθελα να ειμαι ενας φυσιολογικος ανθρωπος οπωσ οι υπολοιποι στην ηλικια μου να μπορω να συμμετεχω σε συζητησεις που αφορουν σχεσεισ κτλ αλλα οταν το θεμα φτανει εκει παντα προσπαθω να το αποφυγω γιατι αισθανομαι ασχημα. ξερω πως πρεπει να μαθω να ζω ετσι και να το δεχτω αλλα πιεζομαι γιατι ειναι αδικο να μη μπορω να εκφραζομαι ελευθερα και να κανω αυτο που θελω γιατι δυστυχως η ομοφυλοφιλια ειναι κατι που λιγοι δεχονται ειδικα στις κλειστες κοινωνιες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Αυτό που είμαστε , δυσκολευόμαστε να το αποδεχτούμε όταν δε θέλουμε να απογοητεύσουμε άτομα που θα ήθελαν να ήμαστε αλλιώς.
    Αν σκεφτείς τους λόγους που δεν θέλεις να απογοητεύσεις κάποια άτομα , τότε ίσως σου είναι πιο εύκολο να δεχτείς τον εαυτό σου έτσι όπως είναι, λέγοντας ελεύθερα αυτό που αισθάνεσαι χωρίς δισταγμούς.

    Συνήθως ο φόβος που δεν επιτρέπει - είναι ο φόβος της απόρριψης που έχει ταυτισθεί με τη μοναξιά. Ο φόβος της μοναξιάς ειναι παιδικό συναίσθημα διότι τα μικρά παιδιά φοβούνται να μείνουν μόνα χωρίς την φροντίδα των γονιών - διότι αν την στερηθούν θα πεθάνουν. Πολλές φορές όμως κάποια συναισθήματα παραμένουν απωθημένες ανάγκες και όταν δυσκολεύουν την καθημερινότητα του ενηλίκου τότε χρειάζεται αλλαγή τους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Ηρακλή γεια :)

    Τι ακριβώς εννοείς όταν γράφεις πως θα ήθελες να είσαι ένας φυσιολογικός άνθρωπος όπως οι υπόλοιποι στην ηλικίας σου; Επειδή είσαι ομοφυλόφιλος; Δεν πιστεύω καθόλου πως η ομοφυλοφιλία σου σε καθιστά μη φυσιολογικό! Εσύ το έχεις καταλάβει αυτό;

    Όπως είχα γράψει και σε κάποιο άλλο μέλος πιο παλιά, νομίζω πως το πιο σημαντικό είναι να αποδεχτείς την ομοφυλοφιλία σου, να την αγκαλιάσεις και να στέκεσαι ως αυτό ακριβώς που είσαι απέναντι στους άλλους.

    Το ότι ''διαφέρεις'' από την πλειοψηφία όπως και νομίζεις, η ''ιδιαιτερότητά'' σου αυτή όπως το έθεσες, είναι δικό σου κομμάτι, είσαι εσύ. Όταν θα είσαι εντάξει με αυτό θα υποχωρήσουν σιγά σιγά οι όποιοι φόβοι, η πίεση, το άγχος μην ''ξεσκεπαστεις'' και εκτεθείς, η ντροπή.

    Αγκάλιασε αυτό που είσαι Ηρακλή και θα βρεις και τον τρόπο να το επικοινωνήσεις στους ανθρώπους που είναι γύρω σου και που έχουν σημασία για σένα.

  4. #4
    Απο τη στιγμη που εχεις αποδεχθει την ομοφυλοφιλια σου και ξερεις τι ειναι αυτο που σε χαρακτηριζει σεξουαλικα εχεις κανει το πρωτο μεγαλο βημα.Αλλοι παλευουν χρονια με αμφιβολιες σχετικα με τον σεξουαλικο προσανατολισμο.Απο τη στιγμη που εχεις αυτο τον προσανατολισμο οφειλεις να κανεις τις απαραιτητες επιλογες.Δηλαδη να βρεις εναν συντροφο εναν ανθρωπο που εχει κοινη σεξουαλικοτητα και να μοιραστειτε μαζι τη σεξουαλικη σας ζωη και το ερωτικο κομματι.Το οτι εισια ομοφυλοφιλος και οτι θα κανεις τις συγκεκριμενες επιλογες δε σημαινει απαραιτητα οτι πρεπει να δωσεις λογιαριασμο και να μιλησεις ανοιχτα στους οικειους σου.Εφοσον βλεπεις οτι σε δυσκολευει και οτι ο φοβος της απορριψης υπαρχει μπορεις να κανεις τη δικη σου ζωη χωρις να αναφερεσαι σαυτο το κρυφο κομματι του εαυτου σου.Αυτο βεβαια εχει και τις συνεπειες τις οποιες θα πρεπει να υποστεις (οπως και ολοι οι γκει εξαλλου )οπως το οτι θα υπαρχει μια αποσταση εξαιτιας του μυστικου που σε βαραινει.Δε θα ειναι τοσο κοντινη η σχεση σου με τους δικους σου ανθρωπου καθως παντα θα κρυβεις μια πλευρα του εαυτου σου.Εφοσον εισαι συνειδητοποιημενος και ετοιμος να ακολουθησεις αυτο το δρομο να ξερεις οτι ολα τα πραγματα εχουν ενα τιμημα.Αν παλι επιλεξεις να αποκαλυψεις την ταυτοτητα σου στα κοντινα σου προσωπα θα στεναχωρησεις ισως καποιους ανθρωπους αλλα με το περασμα του χρονου αυτοι οι ανθρωποι εφοσον ειναι δικοι σου και σε αγαπανε θα το αποδεχτουν και δε θα τους ενοχλει τοσο.Απ την αλλη το να παιζεις θεατρο και να κοροιδευεις τους αλλους φερνοντας ψευτικες κοπελες και ζωντας ως στρειτ ειναι οτι χειροτερο γιατι στην ουσσια θα εισαι μια ζωη καταπιεσμενος και δυστυχισμενος.Προσωπικα πιστευω οτι παντα κατι χανεις και κατι κερδιζεις με τις επιλογες σου αλλα το μακροχρονιο κερδος ειναι σημαντικοτερο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και το outing επιλογή είναι Ηρακλή. Μπορεί να είναι η politically correct, αλλά δεν παύει να είναι δική σου επιλογή και κανένας δε δικαιούται να σε πιέσει να την κάνεις ή να μην την κάνεις. Όσο μπορείς και ό,τι αντέχεις μάτια μου!
    Μην το ξεχνάς αυτό, γιατί οι άλλοι περισσεύουν και το κεντρικό πρόσωπο στη ζωή σου είσαι εσύ!
    Εσύ ζυγίζεις τα βάρη, εσύ σκέφτεσαι το μετά, εσύ ξέρεις πόσο αντέχεις να σηκώσεις, εσύ σε γνωρίζεις, τις συνθήκες που ζεις, τις ιδιαιτερότητες της προσωπικότητάς σου, τον χαρακτήρα σου, το σόι σου, τη βία που έχεις εισπράξει από οικογένεια και κοινωνία, δεν έχει δικαίωμα ο καθένας να σου φοράει καπέλο καμία ορθότητα ή μη ορθότητα αν εσύ αποφασίζεις διαφορετικά.

    Κι εγώ αν με ρωτήσεις, μακροπρόθεσμα όπως το είπε ο velout, πιστεύω στην απελευθερωτική δύναμη τέτοιων αποφάσεων ζωής, αλλά εγώ είμαι εγώ κι όχι εσύ.
    Αν λοιπόν αισθάνεσαι τα "κέρδη" να έχουν αρχίσει να σε φυλακίζουν στην ιδιόρρυθμή τους καθημερινή φυλακή, τότε οι ζημιές έχουν αρχίσει ήδη να ζυγίζονται για σένα. Μπορείς να προετοιμαστείς εξάλλου, δε σε βιάζει κανένας για το πότε ούτε το πώς, είναι (κι αυτό) δική σου επιλογή, οπότε μπορείς να το επεξεργαστείς, να δυναμώσεις ψυχολογικά, να ισορροπήσεις μέσα σου, να φτιάξεις ένα τοπίο που θα περιέχει λιγότερα αγκάθια για σένα και όταν το φτιάξεις να ανοίξεις οτιδήποτε γουστάρεις.

    Από εμένα, καλή συνέχεια, να σε φροντίζεις και να σε αγαπάς! Να σε αποδέχεσαι, γιατί τότε είσαι ελεύθερος.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    Εχεις ερθει σε σεξουαλικη επαφη με αντρα ή με γυναικα?
    Θα σου πω κατι ,που νομιζω οτι το ξερεις ηδη μεσα σου.
    Θεωρεις οτι εχεις 2 δρομους μπροστα σου ,να γνωστοποιησεις τι νιωθεις ή να το θαψεις.
    Στην πραγματικοτητα αυτο ειναι μια ψευδαισθηση,δεν υπαρχουν 2 δρομοι,υπαρχει μονο ενας.
    Με τον εαυτο σου θα συμβιωσεις,ο εαυτος σου θα σε κρινει και ειναι σιγουρο οτι αν τον φορτωσεις με ενοχες που δεν χρειαζονται στο τελος θα τον γονατισεις.
    Ειναι πολυ θετικο και υπερ σου,οπως ειπες,οτι οι δικοι σου το εχουν καταλαβει,ειναι λοιπον πολυ πιο απλα τα πραγματα οταν εχεις να γνωστοποιησεις κατι που ειναι ηδη γνωστο,ετσι δεν ειναι?
    Το δευτερο και τελευταιο που εχω να σου πω,ειναι οτι πολλες φορες,η αντιδραση των αλλων,συσχετιζεται με το πως βλεπουμε εμεις τον εαυτο μας.
    Εαν τον εαυτο σου τον βλεπεις σαν ενα ατομο μη φυσιολογικο,θα αντιμετωπισεις την κοροϊδια,οχι γιατι θα σε κοροίδεψουν οι αλλοι,αλλα γιατι θα συμφωνεις και εσυ με οσα λενε.
    Πρεπει να καταλαβεις λοιπον ,πρωτα απο ολα,οτι ολοι ειμαστε διαφορετικοι,και εφοσον αυτο ειναι το φυσιολογικο και εσυ εισαι φυσιολογικος ως διαφορετικος.
    Οταν το συνηθητοποιησεις αυτο,θα δεις οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα,εχεις διαφορετικη επιλογη σε ενα θεμα καθαρα προσωπικο,το γνωριζουν οι δικη σου στην ουσια και ειναι μια φυσιολογικη κατασταση που βιωνουν πολλες χιλιαδες ανθρωπων σε ολο τον κοσμο,αυτη ειναι η πραγματικοτητα και μονο αυτη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    2
    σας ευχαριστω ολους παρα πολυ ηδη με αυτα που μου εχετε πει ως τωρα αισθανομαι καλυτερα και το βασικοτερο ευχομαι να το δεχτω και να τα βρω με τον εαυτο μου οσο πιο γρηγορα γινεται. πρωτη φορα μοιραζομαι κατι τοσο σημαντικο για μενα με αλλους και ισως με βοηθησε το οτι το μοιραζομαι με ατομα που δεν γνωριζω και μου λενε τη γνωμη τους ο καθενας χωριστα. και παλι ευχαριστω ελπιζω να συνεχισετε να με 'στηριζετε'!:D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Irakili..σκεψου..πωσ αν εμενες μονοσ σου.. εκεινοι ουτε που θα γνωριζαν τι κανεισ.. ουτε τιποτα.. και δεν θα ενιωθεσ την πιεαση αυτη..εισαι ενηλικασ.. ζησε την ζωη σου οπωσ θελεισ εσυ.. μια ζωη την εχουμε!!!!Καλη δυναμη!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Ειναι πολυ δυσκολο να αποδεχθεις τον εαυτο σου αλλα οταν το κανεις εισαι ελευθερος,ενα πραγμα με στεναχωρει που βλεπω συνεχεια να λενε οι ομοφυλοφιλοι(και οχι μονο) 'Ιδιαιτεροτητα'.Τι σε κανει ιδιαιτερο?το γεγονος οτι εισαι ομοφυλοφιλος? Ως ομοφυλοφιλος ενιωθα,νιωθω και θα νιωθω ΠΑΝΤΑ φυσιολογικος.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    39
    Δες και την δική μου ιστορία Ομοφυλόφιλες σκέψεις και όχι μόνο στο Διαταραχές προσωπικότητας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί δεν έρχεστε στο Athens Pride? To φετινό έχει ως μήνυμα "Φίλα με Παντού". 4 Ιουνίου, Σάββατο, Πλατεία Κλαυθμώνος. Θα δείτε ανθρώπους να γιορτάζουν αυτό που είναι, να μην υποτάσσονται σε όποιες τακτικές απομόνωσης η κοινωνία τους επιβάλλει, να το βγάζουν στο φως ολόκληρο, όμορφο, στο φως της μέρας, στην ένωση των φωνών. Και για να μη θεωρηθεί ότι παρακινώ προς μία και μόνη κατεύθυνση, υπάρχουν ένα σωρό άλλοι χώροι που μάχονται ενάντια στον αποκλεισμό και στις προσπάθειες στέρησης δικαιωμάτων ανθρώπων που ανήκουν στην ίδια κοινωνία με τους υπόλοιπους, που είναι κομμάτι αυτής της κοινωνίας, και διεκδικούν όσα δικαιούνται. Επιλέξτε λοιπόν ένα χώρο που να σας δίνει τη δυνατότητα αντιεικόνων. Οι αντιεικόνες που σχηματίζονται σε όλους τους χώρους συμμετοχής και αλληλεγγύης, δρουν απελευθερωτικά. Περηφάνια, όχι με την έννοια της αλαζονείας, με την έννοια της αποδοχής, του αγκαλιάσματος, της συνειδητοποίησης πως δεν είμαστε μόνοι/ες, ούτε οι μοναδικοί. Μια ιδέα ρίχνω. Ίσως αν έρθετε να μπορέσετε μέσα στον κόσμο που μοιράζετε τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς σας να αποτινάξετε κάποιο μέρος από το φορτίο των (άδικων) ενοχών.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. Ομοφυλοφιλία
    By Kassi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 474
    Last Post: 25-07-2011, 16:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •