διαβάστε με!ευχαριστώ για το χρόνο σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3

    διαβάστε με!ευχαριστώ για το χρόνο σας

    Καλησπέρα..Σήμερα ένιωσα έντονη όσο ποτέ άλλοτε την επιθυμία να μιλήσω σε κάποιον..Έχω 3 κολλητές φίλες εκ των οποίων η μία αποτελεί πραγματική αδελφή..Δεν ξέρω όμως γιατί ακόμα και σήμερα (αν και έχω προσπαθήσει πολλές φορές να της μιλήσω για αυτό που με "σκοτώνει") στο τέλος κάνω πίσω και δεν της ανοίγομαι..Για να γίνω πιο σαφής, ο πατέρας μου έχει περάσει τον Γολγοθά που λέγεται καρκίνος 2 φορές..Και η μεγαλύτερή μου αδελφή επίσης είχε προσβληθεί στα 22 της περίπου, όσο είμαι δηλαδή εγώ τώρα από αυτή την ασθένεια που άλλη τρέμουν ακόμα και να προφέρουν το ονομά της..Εγώ ποτέ δεν φοβήθηκα καθώς το έχω βιώσει, τον έχω νιώσει μέσα στην οικογένειά μου..Αυτή τη στιγμή που γράφω τρέμουν τα χέρια μου, θολώνει το μυαλό..Ας συνεχίσω..Δεν ξέρω αν η κατηγορία με το όνομα "κατάθλιψη" που επέλεξα να μιλήσω ταιριάζει με αυτό που αισθάνομαι αλλά αν και πάνε 2-3 χρόνια από τότε που νόσησε ο μπαμπάς μου και η αδεφή μου νιώθω ακόμα απαίσια..Υπάρχουν μέρες που είμαι πραγματικά καλά ψυχολογικά, αλλά υπάρχουν και άλλες, όπως η σημερινή που κλείνομαι στο δωμάτιο μου και κλαίω..Κλαίω γιατί φοβάμαι..Κλαίω γιατί πονάω μέσα μου..Δεν με ενοχλεί που λόγω κληρονομικότητας πρέπει να εξετάζομαι και εγώ..Αυτό το αντέχω αν και η συγκεκριμένη εξέταση στην οποία πρέπει να υποβαλλόμαστε οικογενειακώς είναι επώδυνη..ΦΟΒΑΜΑΙ..Φοβάμαι γιατί έχω ζήσει τι θα πεί αγωνία, πόνος και δεν θέλω να ξανάρθει..Δεν είμαι απαισιόδοξος άνθρωπος, ποτέ δεν ήμουν, αλλά έρχονται αυτές οι μέρες που χωρίς να το θέλω "πέφτω" ψυχολογικά εντελώς..Έχοντας παραδείγματα τον πατέρα μου και την αδελφή μου έχω εκτιμήσει αφάνταστα τη ζωή και θυμώνω που μερικοί άνθρωποι -μπορεί και οι περισσότεροι- είναι αγνώμονες, επιφανειακοί, υλιστές και δεν εκτιμούν ούτε στιγμή αυτό που έχουν..Ας επανέλθω..Δεν ζητάω κάτι..Επιθυμούσα απλά να ανοίξω την καρδιά μου σε ανθρώπους άγνωστους για μένα..Να είστε όλοι καλά και υγιείς..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    20
    nikol, να είσαι καλά και εύχομαι ο νέος χρόνος να μην ξαναφέρει αρρώστια στο σπίτι σας. Γράφεις πολύ ωραία, και δίνεις σπουδαία μηνύματα μέσα από το κείμενο σου.
    Να είσαι καλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    δεν υπαρχει λογος να θυμωνεις με τους αλλους. ο καθενας ειναι οπως ειναι , αντεχει οσο αντεχει, εχει οση δυναμη εχει, επιλεγει την ευκολη λυση, αρνειται κλπ.. Καλη δυναμη

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία και εσύ να είσαι καλά!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3
    Έχεις δίκιο Lef ίσως να με συνεπήρε η ένταση της στιγμής!Σε ευχαριστώ πολύ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Quote Originally Posted by nikol_22 View Post
    ΦΟΒΑΜΑΙ... Φοβάμαι γιατί έχω ζήσει τι θα πεί αγωνία, πόνος και δεν θέλω να ξανάρθει... Δεν είμαι απαισιόδοξος άνθρωπος, ποτέ δεν ήμουν, αλλά έρχονται αυτές οι μέρες που χωρίς να το θέλω "πέφτω" ψυχολογικά εντελώς...Έχοντας παραδείγματα τον πατέρα μου και την αδελφή μου έχω εκτιμήσει αφάνταστα τη ζωή και θυμώνω που μερικοί άνθρωποι -μπορεί και οι περισσότεροι- είναι αγνώμονες, επιφανειακοί, υλιστές και δεν εκτιμούν ούτε στιγμή αυτό που έχουν..
    Εγώ να το πάρω λίγο διαφορετικά;
    Δεν μπορώ να φανταστώ τον πόνο του να έχεις 2 άτομα της άμεσης οικογενειας σου να έχουν νοσήσει, αλλα εσύ είσαι τυχερή που αυτή τη στιγμή είσαι υγιής. Ο φόβος θα υπάρχει πάντα, αλλα μέρες σαν και αυτές που φτάνει στα όρια κατάθλιψης, θύμωσε λίγο με εσένα την ίδια. Γιατί κάθε λεπτό που περνάς κλεισμένη στο δωμάτιο σου κλαίγοντας, είναι ένα λεπτό χαμογελαστού ήλιου που στερείς από τον εαυτό σου... και πιστεύω ότι τόσο ο μπαμπάς σου, όσο και η αδερφή σου, όσο και παρα πολλοί άνθρωποι που βρίσκονται στην αρνητική πλευρά των πιθανοτήτων, θα έδιναν πολλά για να το απολαύσουν...
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

Similar Threads

  1. Πως ενα ατομο γ@#$ει την Ψυχολογια σου σε χρονο DT
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 25-10-2010, 16:54
  2. Αντικαταθλιπτικα: Έχουν χρόνο ζωής?
    By Wintertimes in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 02-03-2009, 23:10
  3. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ
    By lady in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-2008, 12:53
  4. ENA ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ...
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-2008, 00:34
  5. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
    By kostis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 16-11-2006, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •