Κόμπλεξ ή αρρώστια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12

    Κόμπλεξ ή αρρώστια?

    Γεια σας θα ήθελα να ρώτησω όταν ένα παιδί κοροίδευει τους άλλους και προσπάθει να τους κάνει να νιώσουνε κατώτερη αντιμετωπίζει καπιο κόμπλεξ ή καμία αρρώστια?Επειδή έχω ένα φίλο ο οποίος ψάχνεται γενικά και προσβάλει ακόμα και μένα.Κατά τη γνώμη μου η εμφάνιση του είναι παράξενη δηλαδη μοίαζει με κίνεζο.Έχει και τικ και ακόμα η φώνη του μοιάζει με γυναικία και αλλά πολλά που βαριέμαι να τα γράφω τώρα.Ακόμα κατά διαστήματα με ρώταει αμά τον κοροίδευει κάνεις.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα!καλα ακομα το ρωτας??κομπλεξ στο τετραγωνο!να ξερεις αυτοι που κοροιδευουν και κανουν τους αλλους να νιωθουν μειονεκτικα καλυπτουν τα δικα τους μειονεκτηματα η κομπλεξ οπως θες πεστο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Πες τα ρε δωράκι γιατί κι εμένα με κορόιδευαν στο σχολείο!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    βρε η λαιτ εισαι??δεν το καταλαβα!και ψαχνομουν πριν να καταλαβω ποια εισαι!!αααααααα!τεσπα!
    ποιος δεν εχει φαει κοροιδια στο σχολειο??ολοι μας την εχουμε φαει!ειναι σκληρα τα παιδια γενικοτερα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    +1 @ dora.

    grigor, όσο πιο μειονεκτικά αισθάνεται κάποιος τόσο μεγαλύτερη ανάγκη για κοροιδεία των άλλων αισθάνεται. Η μειονεξία δεν εξαρτάται από την εμφάνιση ή την φωνή , αλλά εγκαθίσταται στην παιδική ηλικία όταν το παιδί μεγαλώνει και αναπτύσσει συναισθήματα αναξιότητας (π.χ. ειδικά αν οι γονείς το βρίζουν, ή το συγκρίνουν με άλλα παιδια 'καλύτερα' , ή το χτυπάνε ή το προσβάλλουν μπροστά σε τρίτους ή το ειρωνεύονται κτλ).

    Υπάρχουν εμφανίσημοι άνθρωποι μειονεκτικοι και υπάρχουν μη εμφανήσιμοι άνθρωποι που θες να τους έχεις διπλα σου διαρκως.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    βρε η λαιτ εισαι??δεν το καταλαβα!και ψαχνομουν πριν να καταλαβω ποια εισαι!!αααααααα!τεσπα!
    ποιος δεν εχει φαει κοροιδια στο σχολειο??ολοι μας την εχουμε φαει!ειναι σκληρα τα παιδια γενικοτερα..
    Ααααααχαχαχαχα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    δηλαδή εγω πχ που δεν μου αρέσει να κοροιδέυω κανένα και δεν προσπαθώ να κανώ τον αλλό να νιώσει ασχημά δεν ειμαι κομπλεξικός???

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μάλλον...........

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Πες του κι εσύ ότι τον κοροιδεύουνε, μήπως καιι βάλει μυαλό καταλάβει ότι αυτό είναι κακό, αλλά πιστεύω το να είσαι κομπλεξικός δεν είναι κακό άμα στο έχουν εμφυτεύσει οι άλλοι. Πχ η κοινωνία λέει ότι αυτοί που μοιάζουν με κινέζο, ή αυτοί που έχουν γυναικεία φωνή, είναι για γέλια. Ε τι φταίει το παιδί σε αυτή την περίπτωση. Και απλά προσπαθεί να εκδικηθεί με αυτόν τον τρόπο. Κακό νομίζω είναι πρώτα αυτό που κάνει η κοινωνία, και μετά αυτό που κάνει το παιδί αυτό στους άλλους ως αντίδραση. Και μετά να σε λένε και κομπλεξικό ε πάει πολύ. Πάει πολύ πίσω αυτή η κοινωνία, κυριαρχεί η κακία και το στυλ "θέλω να φαίνομαι ανώτερος, γι'αυτό κάνω τον άλλο σκουπίδι" με τον τρόπο που είπα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Για να ρωταει αν τον κοροιδευει κανεις, ειναι ανασφαλης. Κομπλεξικος μπορει κ να μην ειναι στο τετραγωνο οπως λεει η δωρα αλλα .......... στον κυβο!!!! Κ προφανως πρεπει να ζηλευει κ πολυ.....
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Kandy διάβασε τι έγραψα, μην βιάζεσαι να κρίνεις.:mad:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Kandy διάβασε τι έγραψα, μην βιάζεσαι να κρίνεις.:mad:
    Μα κ εσυ παραδεχεσαι οτι ειναι κομπλεξικος, απλα υποστηριζεις οτι δεν ειναι δικο του σφαλμα που συμπεριφερεται ετσι.
    Anyway! Πειραζει που διαφωνω?
    Πρωτ απ ολα ο γριγορ μας ρωτησε αν εχει κομπλεξ ή αρρωστια (ξανακοιταξε την ερωτηση), και δευτερον για την κατασταστση στην οποια βρισκεται δεν φταιει η κοινωνια, αλλα η οικογενεια του. Δεν ξερω αν το παρατηρησες αλλα ειπωθηκε οτι εχει κ καποιο τικ. Αρα το πιθανοτερο ειναι πως το παιδι αυτο δεν μεγαλωσε κ στο ιδανικοτερο περιβαλλον.
    Μακαρι να μπορουσαμε να δωσουμε αφεσιν αμαρτιων σε ολους, αλλα ειναι πολυ δυσκολο..........
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Η διαφορά μας είναι πως εσύ το είπες για να τον κατηγορήσεις, ενώ εγώ το είπα για να τον προσδιορίσω! Έτσι φάνηκε! Anyway, μετά λες ότι είναι δικό του σφάλμα, και μετά λες από ότι κατάλαβα, ότι φταίει η οικογένειά του! Τι πιστεύεις; Εγώ πάντως είπα, ούτε αυτός φταίει, και ούτε είναι κακό να είσαι κομπλεξικός άμα δεν φταις!
    Εσένα θα σου άρεσε να είχες πχ μακρυά μύτη ή πολλά κιλά και να σε έκριναν από αυτό; Που σίγουρα θα το έκαναν, δεν χρειάζεται να στο έλεγαν! Ή να ένιωθες εσύ η ίδια άσχημα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Τι να πω? Μπορει εσυ να βλεπεις πιο μακρια απο μενα.......!!!!!!!!!!
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Απάντησέ μου στη δεύτερη ερώτηση, για να μπαίνουμε και στη θέση του άλλου, εσύ τι θα έκανες;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κόμπλεξ κατωτερότητας
    By cafe_demek in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 04-11-2015, 22:45
  2. ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ SOS!!!!!!!!!!!
    By ΜΑΙΡΗ30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 15-08-2009, 13:56
  3. ψυχικη αρρωστια=καταδικη??
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 10-03-2009, 10:18
  4. ΦΟΒΟΣ Η' ΚΟΜΠΛΕΞ???
    By ririna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 04:16
  5. ειναι η κακια αρρωστια?
    By yourgia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 23-01-2007, 14:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •