Χωρισμός...Ένας μικρος θάνατος... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Έχω ακούσει πολλές φορές την φράση 'καλύτερα να πέθαινε' για ανθρώπους που μας χώρισαν και μας πλήγωσαν. Και δεν μου αρέσει. Γιατί όσο δύσκολο κι αν είναι μια σχέση που τέλειωσε να τελειώσει και μέσα μας, αν δεν τελειώσει ο θυμός, η πίκρα και η μνησικακία, ο 'νεκρός' είναι ο εαυτός μας.

    Κατά τ' άλλα, μιας και έχω ζήσει και τις δύο απώλειες χωρισμός-θάνατος (με σταθερές σχέσεις), νομίζω κι εγώ πως δεν μπορώ να διακρίνω τη βαρύτερη. Για εκείνη την πρώτη στιγμή τουλάχιστον, θα έλεγα πως ήταν ο θάνατος. Ίσως γιατί έχει αυτό το απόλυτο και αμετάκλητο, ίσως γιατί δεν συμβαίνει όταν ήδη έχουμε 'θάψει' μέσα μας έναν άνθρωπο, αλλά μπορεί να συμβεί και στο καλύτερο σημείο της σχέσης. Στο χωρισμό από την άλλη, έχουμε να σηκώσουμε το βάρος μιας επιλογής, μιας απόφασης (δικής μας ή του άλλου, σπάνια είναι απόλυτα κοινή) κι είναι συχνά πολύ δύσκολο.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    119
    εχοντας βιωσει και εγω το χωρισμο,θα ελεγα οτι ειναι προδιαγεγραμμενα τα σταδια που θα περασει κανεις μεχρι να ξαναβρει και παλι τον εαυτο του.σιγουρα υπαρχει απογοητευση,θυμος μεχρι και μισος ,αλλοτε κατθλιψη ,απομονωση μεχρι που κοιτας τον εαυτο σου στον καθρεφτη μια μερα και συνειδητοποιεις πως σου αξιζει να τον κανεις και παλι να χαμογελα ,να χαιρεται καθε στιγμη ακομη κι αν ειναι μονος του .τελικα καταλαβαινεις πως αυτος ο χωρισμος ισως προσθεσε ενα ακομη σκαλοπατι στο να ερθεις πιο κοντα στον εαυτο σου και να τον αγαπησεις δινοντας του πολλες νεες ευκαιριες.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Ο χωρησμος και ειδικα μεσα στον γαμο που υπαρχουν και παιδια ειναι οτι πιο σκληρο,δυσκολο και βασανιστικο υπαρχει.Το εχω ζησει και εχω ορκιστει μεσα μου οτι αν ξανα παντρευτω που δεν το βλεπω,δεν θα ξαναχωρησω ποτε.Καλο ειναι να το σκευτεται πολυ καλα πριν χωρησει καποιος.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Athens GR
    Posts
    10
    δεν συμφωνώ !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ναι και μένα με χωρίζει διότι έπαθα διπολική διαταραχή και τον απάτησα, όλη του η αγάπη ήταν ψέμα δε θέλει μια άρρωστη έχουμε δίδυμες κόρες 18μισό, τον αγαπώ, μένει εδώ ακόμη έχει δεσμό δεν με αφήνει να συνέλθω από αύριο θα ζητάει το δικηγόρο και εγώ να δω τι διαζύγιο πρέπει να πάρω συναινετικό ή όχι αφού δεν έχω εργασία και έφαγε χρήματα από τη περιουσία μου,δεν έχω κανένα στον κόσμο μόνο τη ψυχιατρό μου προσπαθώ,προσπαθώ...δε θέλω σύντροφο ή οτιδήποτε ξανά ,δείτε στο διπολική διαταραχή. Παστέλι εμένα είπε ότι τον νοιάζουν τα θέλω του μόνο πια και σιχαίνομαι το τρόπο που φέρεται στα κορίτσια

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    +1 απο εμενα, Χωρισμός = θάνατος... Θα ελεγα οτι ο θανατος ειναι αναποφευχτος οποτε απλως το μονο που εχεις να κανεις ειναι να προσαρμοστεις, οταν ομως οφειλεται η ασχημη κατασταση σε εσενα, τοτε προστιθενται κ οι ενοχες.


    Καποια στιγμη θα ανοιξω ενα θεμα να εκφρασω μερικα πραγματα για τον εαυτο μου.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by lavie View Post
    Ναι και μένα με χωρίζει διότι έπαθα διπολική διαταραχή και τον απάτησα, όλη του η αγάπη ήταν ψέμα δε θέλει μια άρρωστη έχουμε δίδυμες κόρες 18μισό, τον αγαπώ, μένει εδώ ακόμη έχει δεσμό δεν με αφήνει να συνέλθω από αύριο θα ζητάει το δικηγόρο και εγώ να δω τι διαζύγιο πρέπει να πάρω συναινετικό ή όχι αφού δεν έχω εργασία και έφαγε χρήματα από τη περιουσία μου,δεν έχω κανένα στον κόσμο μόνο τη ψυχιατρό μου προσπαθώ,προσπαθώ...δε θέλω σύντροφο ή οτιδήποτε ξανά ,δείτε στο διπολική διαταραχή. Παστέλι εμένα είπε ότι τον νοιάζουν τα θέλω του μόνο πια και σιχαίνομαι το τρόπο που φέρεται στα κορίτσια
    και μενα ο αγαπημενος μου πασχει απο διπολικη τον αγαπησα οσο τιποτε ,συνεχως μιλα εναντιον μου,
    υποψιαζεται πως τον απατουσα,ενω τιποτε δεν υπηρχε μου εκοψε ολες τις συνδεσεις ενω ποτε δε τις χρεωνα με διεγραψε απο παντου με ξεφτιλισε τελειως.με εφτυσε και με στενοχωρησε φρικτα νιωθω σαν να χασα παιδι.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by mateo View Post
    οι παλιες αγαπες πανε στο παραδεισο
    ετσι ειναι οι παλιες αγαπες πανε στο παραδεισο.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Ο μικροσ πριγκιπας και η αλεπου
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2011, 23:04
  2. Απο μικρος στα βασανα.
    By Method in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 12-10-2010, 23:37
  3. Επώδυνος χωρισμός και επικείμενος θάνατος συγγενικού προσώπου
    By Novel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 22-10-2009, 09:58
  4. Ο μικρος μου βριζει
    By maria... in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 43
    Last Post: 08-07-2008, 00:11
  5. Πως ξεπερνιεται ενας χωρισμος?????
    By Tzeni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 27-08-2007, 00:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •