TΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    TΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ

    Εδω και 1 μηνα περιπου η ζωη μου παει κατα διαολου...εχω κρισεις πανικου σε καθημερινη βαση...αισθημα παλμων,δυσπνοια,ταχυκαρδιε ς,μουδιασματα στα χερια και στα ποδια...νομιζω οτι παθαινω ανακοπη οτι πεθαινω!Φυσικα για καλο και για κακο πηγα να με δει ενας καρδιολογος...με εξετασε και μου ειπε πως δεν εχω τπτ και ολα ειναι απο το αγχος!Εχω ξεκινησει θεραπεια εδω και 4 μερες με 2 seroxat των 20mg πρωι/μεσημερι!Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποια διαφορα.Εχει ξαναπαρει κανεις απο εδω μεσα seroxat?Ειναι καλο σαν φαρμακο?Ολη αυτη η κατασταση με εχει επηρεασει πολυ αρνητικα καθως φοβαμαι να βγω απο το σπιτι μην παθω και καλα τπτ...πχ καμια ανακοπη!Οταν βγαινω εξω εχω πανω μου κανα 2 xanax με το παραμικρο που νιωσω κατι να παρω ενα να ηρεμησω...αλλα το ξερω πως δεν ειναι λυση αυτη...μηπως πρεπει να αλλαξω τη θεραπεια?Να δοκιμασω ισως καποιο συνδυασμο φαρμακων??

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα μηνα..καταλαβαινω το ζορι που περνας εχω κ εγω κρισεις πανικου,να ξερεις καλε μου τα φαρμακα δεν ειναι το παν στους πανικους..μην τα περιμενεις ολα απο τα χαπια,αυτα το πολυ να σε ηρεμησουν καπως..εγω παντως ψυχοθεραπεια κανω,δεν επελεξα τα φαρμακα..ποσο καιρο εχεις κρισεις πανικου?αν θες κοιτα μια εκπομπη που εβαλα στην κατηγορια αγχος-φοβιες,πιστευω θα βοηθηθεις πολυ..και ελπιζω να πηγαινεις σε ψυχολογο και οχι σε καποιον που απλα θα σου γραφει μια συνταγη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Εδω και 4 χρονια παλευω με τις κρισεις πανικου,απλα το τελευταιο διαστημα εχουν επηρεασει πολυ τη ζωη μου,τοσο πολυ που νιωθω ευαλωτος οταν βγαινω εξω....νομιζω οτι θα με πιασει καμια ταχυκαρδια η κανα προβλημα με το αναπνευστικο και θα μεινω στον τοπο!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    δεν μενεις καλε μου και το ξερεις..4 χρονια δεν επαθες κατι!ψυχοθεραπεια κανεις??μην το αφηνεις να ριζωνει αλλο μεσα σου!ειναι μια βλακεια παναθεμα το!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Εδω και 4 μερες παιρνω 2 σεροξατ των 20mg 1 πρωι,1 το μεσημερι...αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει διαφορα!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    δεν ξερω καθολου απο φαρμακα,ισως σε βοηθησει καποιος αλλος πανω σε αυτο..ομως!στο ξαναλεω μην στεκεσαι στα φαρμακα!οι πανικοι θελουν εσωτερικη διεργασια μην σου πω να αλλαξεις εντελως κοσμοθεωρια!ξερω τα ακους βερεσε αυτα που σου λεω,γιατι εσυ θες το συντομοτερο να ξεφυγεις απο τα συμπτωματα,ομως μηνα μου δεν ειναι ετσι..δεν ειναι πονοκεφαλος και με μια ασπιρινη περναει.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    να σου πω ενα δικο μου παραδειγμα??τις προαλλες πηγα στο νοσοκομειο να δωσω αιτηση για δουλεια,περιμενα σε μια ουρα...αχ!ουρα βοα!!βγηκα 3 φορες εξω να παρω αερα γιατι ενιωθα πως θα καταρρευσω με αποτελεσμα να χανω την σειρα μου και φτου απο την αρχη!δεν τα παρατησα ομως!την εδωσα!θελει πεισμα μηνα και αποδοχη της καταστασης σου!ειναι δυσκολο το ξερω,αλλα τι να γινει??πρεπει να παλεψουμε να ξεφυγουμε απο αυτο και οχι να περιμενουμε θαυματα απο ενα χαπι!ειναι ολα στο μυαλο..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Χρόνια ολόκληρα είχα κρίσεις πανικού. Και κατάθλιψη και αγοραφοβία και απ όλα... Τπτ σχεδόν δεν έχει μου έχει μείνει πια, εδώ και πολύ καιρό... Ξεπερνιούνται Μηνά, στο εγγυώμαι. Τα φάρμακα- κατά τη γνώμη μου, έτσι? παθούσα είμαι, όχι ειδικός- βοηθάνε στην μείωση της έντασης των συμπτωμάτων, ώστε να μπορέσει το μυαλό και ο οργανισμός σου να τα αποβάλλει.
    Πιστεύω πως από ένα σημείο και μετά ο πανικός αποκόπτεται από τη γενεσιουργό αιτία του και υπάρχει σαν ένας φαύλος κύκλος αυτόνομος. Οπότε πρέπει ΚΑΙ να αλλάξεις τον τρόπο αντιμετώπισης των πραγμάτων (ώστε να μην υπάρχουν ξανά αιτίες δημιουργίας κρίσεων) αλλά ΚΑΙ να δώσεις χρόνο και βοήθεια στον οργανισμό σου να ξεχάσει τη βίαιη αυτή αντίδραση του πανικού (σ αυτό βοηθάνε και τα φάρμακα). Καλή επιτυχία και γρήγορα καλά σ εύχομαι

  9. #9
    Το Seroxat δρα μετα απο 1-2 βδομαδες..δεν ειναι αμεση η επιδραση του οποτε κανε υπομονη
    Θέλω να ζώ!!!

Similar Threads

  1. πανικός
    By jison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2008, 08:44
  2. Προβλημα στο στομαχι, αγχος, πανικος καταθλιψη και αλλα διαφορα.....
    By Mario_Lemon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2007, 12:54
  3. ΑΓΧΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΥΠΝΟΣ
    By pepe in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-2006, 11:21
  4. Μήπως το άγχος και ο πανικός καθησυχάζουν...
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2006, 21:05
  5. αγχος-πανικος-πονοι
    By inflames in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-2006, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •