Νιώθω ανάπηρη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    55

    Νιώθω ανάπηρη

    Νιώθω ανάπηρη, το σώμα μου μαζί με το μυαλό μου ένα εργαλείο δύσχρηστο, δυσλειτουργικό. Έχω διαλύσει τα πάντα γύρω μου. Έμεινα μόνη και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια. Χτες κατέβασα 10 αντικαταθλιπτικά γιατι μόνο αυτά μου βρίσκονταν. Έπαθα υπεραιμία από τη σεροτονίνη και πόναγε το κεφάλι μου φρικτά αλλά δεν μου ήταν αρκετό. Δεν σταμάτησε να πονάει η ψυχή μου. Είμαι άχρηστη, άσχημη, ηλίθια, ανίκανη να προσφέρω χαρά στους γύρω μου, ένα πρόβλημα με πόδια ποθ περιφέρεται και χαλάει και τις ζωές των άλλων. Πότε θα τελειώσει το μαρτύριο;;
    Θέλω να γίνω εντελώς κυνική να μην με νοιάζει τίποτα, να παίρνω ό,τι θέλω και να φεύγω. Να μην αγαπήσω ξανά κανέναν. ΠΟΤΕ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    mystic,

    δεν εισαι ουτε αχρηστη, ουτε ασχημη, ουτε ηλιθια ουτε ανικανη να προσφερεις χαρα στους γυρω σου. απλα εισαι σε τραγικη κατασταση συναισθηματικα κ τα βλεπεις ολα χαλια, τα μηδενιζεις ολα επειδη σκεφτεσαι οπως αισθανεσαι. θα σου προτεινα να παψεις να σκεφτεσαι, οσο σκεφτεσαι τραγικα θα αισθανεσαι κ τραγικα αυτα ειναι φαυλος κυκλος κολασεως. σκεφτομαι τραγικα->αισθανομαι τραγικα-> ξανασκεφτομαι τραγικα κ τελειωμο δεν εχει. χεστα ολα, σκουπισε τα τελευταια σου δακρυα κ πιασε καμια κωμωδια η καναν αρκα η κατι τελος παντων ελαφρυ να φυγει η σκεψη σου απο αυτα που σε βασανιζουν. αυτα βραχυπροθεσμα. να το σταματας, να κανεις κατι ελαφρυ χαρουμενο να σπαει ο φαυλος κυκλος.

    μακροπροθεσμα, τα εχουμε ξαναπει, χρειαζεσαι ψυχοθεραπεια επειγοντως. το ξερω οτι εχεις πει οτι κανεις, πρεπει να το παρεις σοβαρα. σκεφτεσαι με παρα πολυ ακραιο τροπο, φαινεται αυτο απο τα γραφομενα σου. κοιτα κ μονη σου το κειμενο. αυτοχαρακτηριζεσαι το απολυτο μηδενικο, ολα χαλια τα βρισκεις απανω σου, υπονοεις οτι διαλυθηκες συναισθηματικα, κ μετα θελεις να γινεις κυνικη, η σκληραδα σε ολο της το μεγαλειο δλδ. απο το ενα ακρο στο αλλο. δεν θα σε σωσει ο κυνισμος, θα εχεις αλλα συναισθηματικα προβληματα αν πας στο αλλο ακρο.

    υπαρχει μια τεραστια γκριζα ζωνη που αδυνατεις να τη δεις. καπου μεσα στη γκριζα ζωνη θα βρεις λυσεις. η ζωη δεν ειναι παραδεισος, αλλα ουτε κ κολαση. δε χρειαζεται να δινομαστε τοσο πολυ συναισθηματικα ωστε να μας σκιζουν οι αλλοι, αλλα ουτε να γινουμε κ κυνικοι. κατι ενδιαμεσο.

    λες οτι εισαι αχρηστη. καταλαβαινω οτι το πιστευεις, αλλιως δε θα ειχε συναισθηματικη δυναμη πανω σου. πως θα μπορουσες να το αμφισβητησεις? βαλε κατω λιγο τη λογικη κ οχι το συναισθημα κ σκεψου τα καλα σου χαρακτηριστικα. τι εχεις κανει καλο, ειτε απο αποψη επιτευγματων, ειτε τι εχεις δωσει στους φιλους σου. γραψτα σε ενα χαρτι κ ξανασκεψου αν η σκεψη οτι εισαι αχρηστη επαληθευεται απο τη ζωη σου κ τα δεδομενα που εχεις. ισως να μην εισαι τελεια, πραγματι, στο κατω κατω κ ποιος ειναι, αλλα απο το τελεια στο αχρηστη, δεν υπαρχει τπτ ενδιαμεσο?

    μην ξεχνας οτι τα συναισθηματα πανε κ ερχονται, αυριο μπορει να αισθανεσαι πολυ διαφορετικα. η κ σε λιγες ωρες. αλλα μακροπροθεσμα για να κερδισεις συναισθηματικη σταθεροτητα κ να μη βασανιζεσαι απο αυτες τις συναισθηματικες εκρηξεις, πρεπει να παρεις τη ψυχοθεραπεια στα σοβαρα κ να προσπαθησεις να αλλαξεις καποια κομματια του τροπου που βλεπεις τα πραγματα.

    ευχομαι συντομα να νιωσεις καλυτερα!
    Last edited by Lou!; 29-01-2011 at 16:40.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    mystic,

    Κουράγιο! Είναι πιστεύω μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος.
    Last edited by carrot; 29-01-2011 at 16:32.

Similar Threads

  1. Νιωθω οργη!
    By salonikia1 in forum Κακοποίηση
    Replies: 21
    Last Post: 27-09-2010, 12:35
  2. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  3. Νιώθω ότι ξαναέρχεται .....
    By maniax in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 23-01-2010, 02:24
  4. Νιωθω χάλια
    By lora in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 21-09-2009, 18:40
  5. Νιώθω ανάπηρη...
    By voitheia in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 11
    Last Post: 03-10-2005, 12:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •