τη γνωμη σας..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123

    τη γνωμη σας..

    ειμαι σε κεντρο απεξαρτησης απο ναρκωτικα δε ξερω αν με θυματε κανεις εμπαινε ανα περιοδους εδω περα μια για το ενα μια για το αλλο.. το θεμα μου αυτη τη στιγμη ειναι οτι μιλησα με μια ψυχιατρο του κεντρου για να μου γραψει ανχολυτικα για να με βοηθησουν λιγο στην θεραπεια και αυτη μου εγραψε αντιψυχωσικα κ η συνταγη πανω γραφει ψυχοσιομορφες εκδηλωσεις, μου ειπε οτι δεν ειναι κανονικη ψυχοση και πως τα φαρμακα θα τα παιρνω μεχρι να φυγουν οι εμμονες ιδεες και περιεργες συμπεριφορες και πως η θεραπεια μου στο κεντρο θα με κανει καλα κ οχι τα φαρμακα, αυτα ειναι απλα ενα βοηθημα ας πουμε...εγω της ειπα οτι πολλες φορες στο λεωφορειο νομιζω οτι με κοιτανε και σκευτονται για μενα, πως ανχονομαι οταν υπερβολικα μερικες φορες που ειμαι με ανθρωπους και μαγγονομαι και δε μιλαω ακομα και με κολλητους που τους ξερω απο παντα. επισης της ειπα οτι το μυαλο μου μερικες φορες δε σταματαει με τιποτα να σκευτεται και προσπαθει να καταλαβει τι μου εχει συμβει και να βρει μια ακρη αλλα οι σκεψεις που κανω ειναι ασυναρτητες και πολλες φορες σκευτομαι κατι και κατευθειαν το σβηνω σαν να μην ισχυει κ να μην το σκεφτηκα ποτε, μετα σε καποιες φασεις δεν εμπιστευομαι το μυαλο μου.... ολα αυτα ειχανε ξεκινησει σε καποια φαση οταν επινα καθημερινα χορτο, μια μερα ξαφνικα αρχισα να ανχωνομαι κ να φοβαμαι υπερβολικα αλλα δεν εκοψα μεχρι που αρχισε να γινεται αυτο με την πρωτη τζουρα.. τεσπα εγραψα πολλα δε ξερω αν θα κατσει κανεις να διαβασει κ να τα σκεφτει ισως απλα ηθελα να τα γραψω... το θεμα μου ειναι αν θα γινω ποτε εντελως καλα κιαν θα υποχωρησουν ολα αυτα... ηδη υπαρχει μεγαλη βελτιωση αλλα ειναι πολλα τα "κομπλεξ" και τα κουσουρια που μουχουνε μεινει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    επισης ειχα προσπαθησει να αυτοκτονισω πολλες φορες αλλα κοτεψα και εκανα χρηση ηρωινης αρχικα σκεπτομενος να αυτοκτονισω αλλα μετα με ρουφηξε αυτη γιατι ξαφνικα φυγανε ολα τα συμπτωματα και ημουν παλι ο παλιος καλος εγω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    καλα τετοια ωρα τετοια λογια... περιμενω να δω καμια απαντηση αυριο ... ΑΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    α επισης να αναφερω οτι μου εχει γραψει risperdal των 2 μιλι g πειτε και μια αποψη για αυτα αν δν σας κανει κοπο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Καλημερα σου.. απο την στιγμη που εισαι σε κεντρο απεξαρτισησ και εχεισ καποιον γιατρο να σε κοιταει μην φοβασαι.. παρε τα φαρμακα που σου λεει..ειναι παροδικα ..καμια φωρα η χρηση ναρκοτικων κανει τετοια κολπα στον εγκεφαλο.. μακαρι και το πιστευω πωσ μετα απο λιγο καιρο..δεν θα τα χρειαζεσαι.. συγκεντρωσου ομωσ στην απεξαρτιση σου..γιατι τα ναρκωτικα μονο μεγαλητερη ζημια και συγχυση θα σου φερουν..

    καλο κουραγιο και καλη δυναμη σου ευχομαι..να κανεισ ολα σου τα ονειρα πραγματικοτητα καθαροσ στο μελλον:):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Να σου πω κατι?.. ειναι λογικο ο κοσμοσ να σε κοιτουσε μεχρι τωρα.. επειδη καλωσ η κακωσ οταν καποιοσ ειναι χριστησ φαινεται.. να ξερεις παντωσ πωσ τισ πειρσσοτερεσ φωρεσ ο κοσμοσ που σε κοιτουσεσκεφτοταν..''αχ κριμα το παιδι..πωσ θα μπορουσα αραγε να το βοηθησω?..να τον ρωτησω μηπωσ χρειαζεται καποια βοηθεια?...τι να κανω?''

    αυτο ειναι ολο.. κανεισ δεν θα σκευτει κατι κακο η ασχημο ..απλωσ οι τοξικομανεισ προκαλουν αμυχανια στον''λαο'' γιατι δεν ξερει ο κοσμοσ πωσ πρεπει να φερθει..πωσ θα αντιδρασει το αρρωστο αυτο ατομο..κλπ..

    η συγχυση ευχομαι και ελπιζω να ειναι μονο λογο ουσιων.. και να περασει με την απεξαρτιση..

    μην στεναχωριεσαι.. συγκενρωσου στον καλο σου σκοπο..και βρεσ μετα ομορφα χομπυ που θα σε γεμιζουν και θα σε κανουν να νιωθεισ περιφανοσ για τον εαυτο σου..!!και ΜΠΡΑΒΟ ειδη που εισαι σε αυτο το μεγαλο σου βημα...ειναι που δυνατοσ και θα τα καταφερεισ!!θα δεισ!!!! καθε βραδυ πριν κοιμηθεισ.. να σκεφτεσαι ποσο ομορφη θα φτιαξεισ την ζωη σου ..και πωσ θα ειναι πχ μετα απο 5 χρονια..με ισσοροπεια..αγαπη.. ο ερωτασ ειναι το καλτερο ναρκωτικο φιλε μου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Μη φοβασαι 2mg Risperdal ειναι πολυ χαμηλη δοση.
    Για ψυχωση η θεραπευτικη δοση αρχιζει απο 4mg.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Θα 'λεγα πως καλό είναι να τα πάρεις αυτά που σου έδωσε η γιατρός. Ξέρει. Μη σε προβληματίζει πως είναι αντιψυχωσικά. Άλλωστε όπως λες κι ο ίδιος κάποια πράγματα που σου ξεκίνησαν έχουν άμεσα να κάνουν με τη χρήση. Θα σου το χουν πει εκεί στο κέντρο. Μπράβο σου και συνέχισε!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    και πως η θεραπεια μου στο κεντρο θα με κανει καλα κ οχι τα φαρμακα, αυτα ειναι απλα ενα βοηθημα ας πουμε..<<<<<<<<<<<<<<αφου ειναι ετσι γιατι δεν σουδεινε κατι ποιο απλο οπως τα αγχολυτικα ; αφου αυτα ζητησες αλωστε .... ( τ αλλα παιδια στο κεντρο περνουνε αντιψυχωσικα; , ολοι παρουσιαζουνε μια συγχυση απ τα ναρκωτικα )

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    φρικ άουτ, μν κολλάς στο γιατί δίνονται τα φάρμακα.
    ο γιατρός μου μού έδωσε ένα φάρμακο για να φύγουν οι αυτοκτονικές τάσεις, αλλά εγώ του είχα ζητήσει κάτι για να κοιμάμαι.
    είχα όμως κ τέτοιες τάσεις.

    θα σου φύγουν κ τα υπόλοιπα συμπτώματα, αν συνεργάζεσαι με τους γιατρούς.
    α, κ δν μας τα είχες πει αυτά.
    ή εγώ δν τα είχα προσέξει.
    γερά, ε ?
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Χαίρεται! ένας αγαπημένος μου φίλος έπαθε ακριβώς την ίδια ζημιά. τον τελευταίο χρόνο ήταν επιθετικός χωρίς λόγο, διαστρέβλωνε τα γεγονότα φερόταν αλλόκοτα μέχρι που έχασε την επαφή με την πραγματικότητα. η διάγνωση έλεγε ψυχοσιώμορφες εκδηλώσεις ο ίδιος δεν είχε ποτέ καμία σχέση με ψυχολόγους και ψυχιάτρους ούτε καν ιστορικό στην οικογένεια. ήθελα να ρωτήσω αν θα γίνει καλά κάποια στιγμή αν θα επανέλθει 100% και αν θέλετε να με συμβουλέψετε για το πως να του φέρομαι. είμαι το πιο κοντινό άτομο που έχει στη ζωή του. με την οικογένειά του έχει άκρως τυπικές σχέσεις δεν έχουν ιδέα αν παίρνει τα φάρμακά του σωστά -που δεν τα παίρνει σωστά αν δεν είμαι εκεί κοντά του να τον φροντίζω- ή αν οι σκέψεις του είναι σε τάξη. έχω ήδη κλείσει ραντεβού στα κρυφά με το γιατρό του να μου μιλήσει και αυτός αλλά είναι πολύ μακριά το ραντεβού και μέχρι εκείνη τη μέρα δεν θέλω να τον χειροτερέψω και να τον μπερδέψω άθελά μου. σας ευχαριστώ πολύ.
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  12. #12
    ΤΟ 100% ΕΠΑΝΑναφορα στις ψυχικες ασθενιες εκτος ισως απο την καταθλιψη πολυ πολυ δυσκολο αλλα οτι καταλαγιαζουν και αυτες με την παροδο των ετων συνηθως ισχυει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Να του λες ολα θα πανε καλα και να μην ερχεσαι σε λογικη αντιπαραθεση μαζι του με λογικα επιχειρηματα.

    Αμα δεν εισαι σιγουρη οτι παιρνει τα φαρμακα του, υπαρχουν και ενεσιμα φαρμακα που γινονται μονο μια φορα το μηνα.

    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Χαίρεται! ένας αγαπημένος μου φίλος έπαθε ακριβώς την ίδια ζημιά. τον τελευταίο χρόνο ήταν επιθετικός χωρίς λόγο, διαστρέβλωνε τα γεγονότα φερόταν αλλόκοτα μέχρι που έχασε την επαφή με την πραγματικότητα. η διάγνωση έλεγε ψυχοσιώμορφες εκδηλώσεις ο ίδιος δεν είχε ποτέ καμία σχέση με ψυχολόγους και ψυχιάτρους ούτε καν ιστορικό στην οικογένεια. ήθελα να ρωτήσω αν θα γίνει καλά κάποια στιγμή αν θα επανέλθει 100% και αν θέλετε να με συμβουλέψετε για το πως να του φέρομαι. είμαι το πιο κοντινό άτομο που έχει στη ζωή του. με την οικογένειά του έχει άκρως τυπικές σχέσεις δεν έχουν ιδέα αν παίρνει τα φάρμακά του σωστά -που δεν τα παίρνει σωστά αν δεν είμαι εκεί κοντά του να τον φροντίζω- ή αν οι σκέψεις του είναι σε τάξη. έχω ήδη κλείσει ραντεβού στα κρυφά με το γιατρό του να μου μιλήσει και αυτός αλλά είναι πολύ μακριά το ραντεβού και μέχρι εκείνη τη μέρα δεν θέλω να τον χειροτερέψω και να τον μπερδέψω άθελά μου. σας ευχαριστώ πολύ.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    είμαι σίγουρη πως δεν τα παίρνει σωστά παίρνει ότι δόσεις θέλει και όπως θέλει ότι ώρα να ναι ή δεν τα παίρνει καθόλου. για λίγο τα πήρε σωστά και ήταν κάπως καλύτερα μετά τα άφησε όλα στην τύχη τους. δεν του πάω κόντρα συμφωνώ σε ότι πει είναι επιθετικός όμως και έχω φάει της χρονιάς μου 2 μέρες τώρα. μπόρα είναι θα περάσει. ευχαριστώ για την απάντηση maus και δημήτρη.
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    θα σου πω κατι απο μενα...εχω κοψει τα πιωματα,χαπια,τα παντα μεχρι και αλκοολ εδω και 4 μηνες και κοντεψα να τρελαθω...μαχαιρι αλλα ειχα σημαντικο λογο και το εκανα απολυτα μονος, που ηταν και η χοιροτερη επιλογη γιατι δν μιλουσα σε κανεναν γι αυτο και ξεσπαγα σε λαθος ατομα αφου φουσκωνα απο μαγκωματα και φρικες...εχω δει βελτιωση στο περασμα τν μερων αλλα καθε πρωι ξυπναγα με μισος με ειχαν για τν τρελο του χωριου αφου αρπαζομουν με ολους,νομιζα οτι ο κοσμος με κοιταει με υφος και οτι κατι ζητανε,οτα μιλουσα με φιλους ή γνωστους πολλες φορες μου καρφωνοταν στο μυαλλο οτι πετανε υπονοουμενα ή οτι μου μιλανε επιθετικα,μου μυριζε ντουμανιλα στα καλα καθουμενα και αρχιζα να μαγκωνω και να ψιλομουρμουραω μονος μου και με επιανε υπερενταση και αλλα πολλα κουσουρια οπως και σωματικα φαγουρες δαγκωματα στα ουλα και στα χιλια...τεσπα τα πραγματα ειναι πολυ καλιτερα μετα απο λιγο καιρο θα το δεις και αξιζει οση δυναμη σου εχει μινει να τις δωσεις και να παλεψεις με τν δρακο σου...καλη δυναμη συγνωμι για το μεγαλο κειμενο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Την γνώμη σας για τον εθελοντισμό
    By γιώτα2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-02-2010, 13:36
  2. Τη γνωμη σας θελω
    By Winston_man in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 04-01-2010, 02:52
  3. Την γνωμη σας!
    By sweetgirl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 18-10-2008, 16:57
  4. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ PLEASE
    By elpi68 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2007, 14:15
  5. Την γνωμη σας
    By Dotless in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2006, 13:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •