ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΩ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    NeverLand
    Posts
    25

    ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΩ?

    Παιδια καλησπερα!

    Μεχρι τωρα εχω περασει κρισεις πανικου, αγχωδεις διαταραχες, φοβιες, σκεψεις τρομαχτικες και τωρα ιδεοψυχαναγκασμους!!!

    Κουραστηκα πια να ζω με ολα αυτα! Νομιζω οτι συμβαινουν πραγματα που δεν γνωρίζω, οτι ο συζυγος μου με απατα (καμια σχεση) οτι θα με εγκαταλειψει και φοβαμαι τρεμω και νοιωθω μονη και εξαρτημενη....Το παλευω με ψυχολογο και πιεζομαι πολυ να διωχνω τις κακες σκεψεις....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Συνεχισε να το παλευεις............
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    NeverLand
    Posts
    25
    Βασικα δεν εχω και αλλη επιλογη! Τελειωνει καποτε ολο αυτο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    απο την στιγμη που λες οτι περνας απο την μια φαση σε καποια αλλη, μου θυμιζεις εμενα. ισως να μην τελειωσει ποτε αλλα θα περνανε οι φασεις με την σειρα τους και ισως χαλαρωσουνε. δν ξερω να σ πω σιγουρα παντως αν βασανιζεσαι πολυ και μαλιστα για χρονια, σε σημειο που να μην αντεχεις, ισως χρειαστεις φαρμακα. εμενα με βοηθησαν κατα πολυ
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Εγώ πάλι θα σου έλεγα να δεις αν αυτός ο θεαρπευτής είναι ο κατάλληλος για σένα. Αν δεν βλέπεις βελτίωση, τότε για ποιο λόγο κάθεσαι?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    NeverLand
    Posts
    25
    me_vs_myself: την περιοδο των κρισεων πανικου επαιρνα τα seroxat για αρκετο καιρο! Μου ειχε μεινει αγοραφοβια και δεν μπορουσα να παω ουτε καν στη υπεραγορα...Με βοηθησαν αρκετα...μου τα ειχε γραψει ψυχιατρος και με την βοηθεια του ψυχολογου μου σιγα σιγα τα σταματησα...Δεν εχω αγοραφοβια πια..αν και το παλευω και μονη μου αρκετα...Αποφευγω τις σκεψεις οτι μπορει να παθω κατι (κριση πανικου) οταν ειμαι σε κοσμο..και κοιταω να δω αν υπαρχουν κοντα μου εξοδοι :S

    Τωρα με τον ιδεοψυχαναγκασμο...παλι πρεπει να παλευω, να μην ενδιδω και να κοιταζω κινητα, fecebook accounts (καταστρεψε πολυ κοσμο αυτο) τσεπες κτλ....Ο ψυχολογος μου λεει οτι ειναι φαση, θα περασει φτανει να το πολεμησω, να μην ενδιδω στον ψυχαναγκασμο...και να κανω πραγματα για μενα.....

    Θεοφανια..Καθομαι γιατι νοιωθω καλα με τον συγκεκριμενο...ισως να φταιω και εγω που δεν μπορω να ελεγξω τον εαυτό μου και τις σκεψεις μου!!! Αλλα αν μπορουσα δεν θα ειχα ΟΛΑ αυτα....

    Καλημερα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    να σ πω κατι γλυκια μ κοπελια, ισως να μην ειναι ψυχαναγκασμος αυτο που κανεις, οτι ψαχνεις κ ελεγχεις τον αντρα σου, ισως ειναι απλα υπερβολικη ζηλεια! μην ανησυχεις! αλλα προσεχε κακομοιρα μ γιατι αμα σε παρει αυτος χαμπαρι την εβαψες!!!!!!!!

    αφου βλεπεις πως βοηθαει η αγωγη συνεχισε την, κ περιμενε σιγα σιγα θα φτιαξουν.αλλα οπως σ προειπα παρατηρησα οτι περνας φασεις κ μ θυμιζεις εμενα, κ εγω εχω περασει φασεις ψυχαναγκασμου, εμμονες , φοβιες, κρισεις κλπ κλπ, περνανε δινουν την θεση τους σε αλλα, κ οταν ξεσπασουν κ με την βοηθεια φαρμακων φυσικα, θα νιωσεις πιο καλα. χωρις αυτο να σημαινει πως θα απαλλαχθεις απο ολα για παντα! απλα η ζωη σου θα γινει πιο ανετη χωρις να αγχωνεσαι, γιατι το αγχος προκαλει ολα αυτα!!!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    NeverLand
    Posts
    25
    δεν ξερω αν ειναι ζηλεια..αλλα ποτε στο παρελθον δεν ειχα τετοια θεματα....δεν νομιζω ομως γιατι επαναλαμβανεται η σκεψη στο μυαλο μου οτι κατι υπαρχει και δεν το γνωριζω...

    Οσο για το αν θα με παρει χαμπαρι...πολυ αργα γιατι ξερει τα παντα. Απλα δεν μπορει ή δεν ξερει να με στηριξει...Το μονο που λεει ειναι οτι σκεφτομαι μ@κιες και να σταματησω να το κανω. Νοιωθω και εγω χαλια γιατι τον πνιγω με ερωτησεις και τον χανω σιγα σιγα με ολη αυτη την συμπεριφορα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ξερω πως ειναι να νιωθεις πως γινεσαι κουραστικος για καποιους..........αλλα αμα σαγαπαει πραγματικα, ασχετα με το αν ξερει να σε στηριξει η οχι, πρεπει να κανει υπομονη και να ναι κατανοητικος! εχετε παιδια μαζι, πρεπει να κανει υποχωρηση σε μια δυσκολη στιγμη σου! ξεκαθαρισε αυτο κ πες του πως θα περασει, απλα θες να εχει λιγη υπομονη κ κεινος, γιατι στην ουσια εσυ εισαι που βασανιζεσαι μην το ξεχνας αυτο!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    NeverLand
    Posts
    25
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας...προσπαθω να του εξηγησω αλλα μαλλον εχω γινει κουραστικη. Παρηγοριεμαι οταν σκεφτομαι οτι για να μενει ακομα μαζι μου με αγαπαει και κανει υπομονη αλλα του σπασα τα νευρα! Φυσικα εγω υποφερω πιο πολυ....

    Δεν θελω να παρω φαρμακα..δεν θελω να μπω παλι σε αυτο το λουκι...Θα προσπαθησω να το ελεγξω με τους τροπους που μου λεει η ψυχολογος μου....αλλα αν δεν δω βελτιωση θα πρεπει να παρω φαρμακευτικη αγωγη.............

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    NeverLand
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by BrokeN_DoLL View Post
    ξερω πως ειναι να νιωθεις πως γινεσαι κουραστικος για καποιους..........αλλα αμα σαγαπαει πραγματικα, ασχετα με το αν ξερει να σε στηριξει η οχι, πρεπει να κανει υπομονη και να ναι κατανοητικος! εχετε παιδια μαζι, πρεπει να κανει υποχωρηση σε μια δυσκολη στιγμη σου! ξεκαθαρισε αυτο κ πες του πως θα περασει, απλα θες να εχει λιγη υπομονη κ κεινος, γιατι στην ουσια εσυ εισαι που βασανιζεσαι μην το ξεχνας αυτο!

    Συμφωνουμε απολυτα! Του το λεω και του το εξηγω αλλα κουραστηκε να με ακουει να παρανοω και να με βλεπει να κλαιω...Δεν ειμαι εγω αυτο το πραμα που βλεπει...Εγω δεν ημουν ποτε ετσι...Δεν αποδεχομαι να με νικησει μια ηλιθια καταθλιψη με ιδεοψυχαναγκασμο!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γράφεις το εξής: "πιέζομαι πολύ να διώχνω τις κακές σκέψεις"
    Θα σου έλεγα να προσέξεις τις λέξεις ΠΙΕΖΟΜΑΙ και ΚΑΚΕΣ.
    Έχοντας βαφτίσει κάποιες σκέψεις ως κακές, αυτό και μόνο δείχνει πως σε πανικοβάλλουν. Μετά προσπαθείς να τις ελέγξεις με έντονο τρόπο (πιέζομαι πολύ) καθώς πιστεύεις πως πρέπει οπωσδήποτε να τις διώξεις. Όμως η προσπάθεια ελέγχου τους ξέρεις τι σε διδάσκει? Πως οι σκέψεις αυτές είναι επικίνδυνες και γι αυτό πασχίζεις να τις εξαφανίσεις.

    Σκέψου το κάπως έτσι. Όταν έρχονται να μην κάνεις καμία προσπάθεια να τις ελέγξεις. Γιατί είναι σκέψεις απλά, τίποτε άλλο. Σκέψου τις όχι με χαρακτηρισμούς καλή/κακή σκέψη, αλλά ουδέτερες. Σκέτα σκέψεις. Όταν δεν τις βαφτίζεις ως ΚΑΚΕΣ, τότε δε θα έχει κανένα νόημα να προσπαθείς να τις ελέγξεις, γιατί δε θα τις αξιολογείς ως επικίνδυνες. Και όταν δε θα προσπαθείς να τις ελέγξεις, να είσαι σίγουρη πως θα έρχονται όλο και πιο σπάνια, μέχρι που θα εξαφανιστούν...
    Άρχισε προσπαθώντας να τις βαφτίζεις διαφορετικά, αφαιρώντας το "κακές".
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by Jlspy View Post
    Συμφωνουμε απολυτα! Του το λεω και του το εξηγω αλλα κουραστηκε να με ακουει να παρανοω και να με βλεπει να κλαιω...Δεν ειμαι εγω αυτο το πραμα που βλεπει...Εγω δεν ημουν ποτε ετσι...Δεν αποδεχομαι να με νικησει μια ηλιθια καταθλιψη με ιδεοψυχαναγκασμο!!!
    μην νιωθεις ασχημα επειδη εξωτερικευεις μια ασχημη φαση σου! αμα δεν την εβγαζες στο σπιτι σου, που θα την εβγαζες? στον δρομο? αμα δεν την εδειχνες στους δικους σου ανθρωπους που θα την εδειχνες? στην μεση μιας πλατειας????

    το θεμα ειναι να μαθουν οι υπολοιποι, οτι δεν φτανει να γελανε μαζι σου οταν γελας, αλλα να μπορουν να δεχτουν οτι κλαις χωρις να δυσανασχετουν. στα ευκολα ειναι ολοι πρωτοι!!! κουραστικο μη κουραστικο, ΠΡΕΠΕΙ να σου σταθει!!!!! οπως θα κανες κ εσυ πιστευω!

    δεν μπορω να καταλαβω γιατι νιωθεις ασχημα, κι εγω πολλες φορες απορω με μενα γιατι ενιωθα και νιωθω ασχημα κ σκεφτομαι πως ειμαι κουραστικη και οτι τους στεναχωρω και οτι θα ταν ολοι καλητερα χωρις εμενα! αλλα κατα βαθος ξερεις οτι ειναι ΛΑΘΟΣ! περιμενεις απο τα ατομα σου να σου σταθουνε, οχι να μπουχτιζουνε και να νευριαζουνε μαζι σου!!!!!!!! αυτο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ!!!!!!οσες φορες μ το κανουνε, ορκιζομαι πως ΔΕΝ θα τους ξαναπω ΤΙΠΟΤΑ! μη πεσεις σε αυτο το τρυπακι, γιατι αμα τον βλεπεις μπουχτισμενο και τσαντισμενο μια και δυο, την τριτη θα τσαντιστεις εσυ....
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3
    OLA EINAI STO MYALO... APO TH STIGMH POY ARXIZEI NA SE BASANIZEI TO OTIDHPOTE H' 8A TO AFHSEIS NA SE KYRIEYSEI H' 8A PEIS TELOS. DE MPOREIS NA AFHNEIS TON EYATO SOY NA MOIZERIAZEI MH TO PAREIS ARNHTIKA DE TO LEW APO KAKIA ALLA KAMIA FORA AFHNOYME TON EYATO MAS KAI EINAI EYALWTOS KAI LEME OTI MAS SYMBAINOYN PRAGMATA OTI EIMASTE XALIA ktl... ALLA TI KANOYME GIA AYTO ? ESY TI KANEIS..? ANTIMETWPISE TO.. AYTOPEPOI8HSH PES STON EAYTO SOY STAMATA - SHKW PANW KAI PROXWRA DE MPOREIS NA AFHNEIS ANOHTES SKEPSEIS NA SE KYRIEYOYN..
    PRWTA APO OLA PREPEI NA SYMFILIW8EIS ME TON EAYTO SOY KAI NA PEIS OTI AYTO POY EXW PREPEI NA STAMATHSEI
    EPEITA AFOY EXEIS ENAN AN8RWPO DIPLA SOY MILHSE TOY (OPWS KAI EXEIS KANEI) ALLA TO 8EMA DEN EINAI NA TOY MILHSEIS ALLA NA TOY MILHSEIS AFOY ESY H IDIA TO EXEIS APODEXTEI OTI SOY SYMBAINEI KATI KAI 8ES NA TO ALLA3EIS OPOTE ZHTAS THN KATANOHSH, THN AGAPH KAI THN YPOMONH TOY... META APO AYTO PROSPA8HSE NA ANANEW8EIS, NA ANANEVSEIS THN SXESH SOY, NA KOITAXTEIS STON KA8REFTH KAI NA PEIS EIMAI KALA KAI NA TO ENNOEIS, NA BGEIS ME TON ANTRA SOY, NA KANEIS ERWTA NA ZHSEIS, NA PERASEIS KALA... GIATI ESY EISAI POY 8A TON DIW3EIS MAKRYA SOY H SE ALLH AGKALIA AMA EISAI ETSI SYNEXEIA..... O ANTRAS DEN 8ELEI TH GYNAIKA TOY NA EINAI ADYNAMH KAI SYNEXEIA NA EINAI XALIA.. PROSE3E:"8A DEXTEI OTI EXEIS ENA PROBLHMA KAI DEN EISAI KALA - ALLA EKEI POY DEN 8A TO ANTE3EI EINAI NA MH TO ANTIMETWPIZEIS KATALABES?" OK EXEIS KATI ANTIMETWPISE TO O ANTRAS SOY SE AGAPAEI 8A EINAI DILPA SOY ALLA DEI3TOY KAI ESY OTI PROSPA8EIS... PISTEPSE TO KAI DES TA 8ETIKA THS ZWHS YPARXOY POLY XEIROTERA APO AYTO KOSMOS POY PONAEI KAI ZEI KATASTASEIS POY LES PWS ANTEXEI ?POSO DYNAMH EXEI AYTOS O AN8RWPOS? KAI ESY MPOREIS MH TO 3EXNAS.. TA PANTA MPOREIS! SKEPSOY TO KAI ALLIWS - OTI KAI NA SOY SYMBAINEI PES: "EXEI NOHMA NA EIMAI XALIA H PROSPA8HSE NA TO 3EPERASEIS H ANTE GEIA" ....
    DE 3ERW ESENA KAI OYTE TO BAGKROUND THS ZWHS SOY GIA NA EXW OLOKLHRWMENH APOPSH APLA LEW ME BASH
    AYTA POY EXEIS GRAPSEI... OLA KALA 8A PANE

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    sorry αλλα το ολα ειναι το μυαλο, ειναι αποτελεσμα φαιων ουσιων η ελειψης τους που προκαλει σκεψεις εμμονες κ καταστασεις! δεν ειναι τοσο απλο ουτε μια ''ιδεα''!

    η συμφιλιωση με τον εαυτο σου σημαινει πολλα πραγματα, σημαινει συμφιλιωση με κατι που εισαι και τερμα, η με κατι που εισαι και μπορεις να αλλαξεις! δεν ειναι ομως καθε φαση ιδια και δεν εχουμε παντα την ιδια δυναμη μεσα μας να ανταπεξελθουμε σε καθε δυσκολια!

    και να πω εγω και ο οποιοσδηποτε στον καθρευτη ''ειμαι καλα'' δεν θα πιασει!!!!αυτο κατα την γνωμη μου ειναι ενα ηλιθιο κλισε που κανεις πια δεν ακουει κ δν θα αγγιξει κανεναν! το θεμα δεν ειναι να δινουμε θαρρος σε καποιον λεγοντας του ''εισαι καλα αποδεξου το σκεφτεσαι βλακειες!'' ετσι ο αλλος δεν θα κατανοησει το προβλημα! το θεμα ειναι να το βαλουμε μαζι του στο τραπεζι! και να αφηνουμε τις ωραιες χαζοφρασεις ''ολα θα πανε καλα...''!!!!!ολοι αυτο λενε πια!

    για μενα ειναι πιο σημαντικο να δειξεις στον πασχων οτι ΝΑΙ εχει προβλημα!!!!!!και να το βαλουμε κατω να το συζητησουμε απ ολες τις μεριες! τσαντιζομαι οταν ακουω σε καθε προβλημα να λενε το ιδιο πραγμα ''ειναι στο μυαλο σου, ειναι η ιδεα σου, ολα θα πανε καλα''!που το ξερεις οτι θα πανε ολα καλα?!!!κι αν δεν πανε??!!!μονο ο ιδιος ο ΘΕΟΣ το ξερει!

    εισαι αλκοολικος?θα κατσω να πιω μαζι σου ενα ποτηρακι. εισαι βουλιμικος? θα κατσω μια φορα μαζι σου να φαω του σκασμου και να ξερασουμε μαζι. εχεις εμμονες? θα τις δω απ την μερια σου...και μετα θα σου πω αν ολα θα πανε καλα..........
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. δεν αντεχω να υποφερω αλλο ! ! :(
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-12-2010, 22:25
  2. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΛΛΟ
    By selas-selas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 11-09-2010, 14:51
  3. υποφερω πολυ.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-04-2009, 20:21
  4. υποφερω πολυ
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 144
    Last Post: 05-03-2009, 20:22
  5. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •