διλημματικές καταστάσεις.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1

    διλημματικές καταστάσεις.

    Το πρόβλημα είναι τώρα που μου έχει προταθεί να παρακολουθήσω ένα πρόγραμμα της δουλειας, σαν μεταπτυχιακό, που διαρκεί κάπου 18 μήνες και δεν ξέρω αν θα το ακολουθήσω ή αν θα κάνω κάτι online αντί αυτου.
    Θα μου πειτε, δες τα πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα του καθενός και στάθμισε. Αυτό το ξέρω. Όπως ξέρω και όλα τα πλεονεκτήματα, μεινεκτήματα, συνεπειες κλπ.
    Το ζήτημα είναι ότι δε μπορώ να αποφασίσω, δε μπορώ να επιλέξω. Τη μια στιγμή σκέφτομαι έτσι την άλλη αλλιώς.
    Πως θα μπορούσα να έκανα την καλήτερη επιλογή;....τι να κάνω;...
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Καλημέρα Γιάννη,

    γνώριμα πολύ αυτά που γράφεις. Είναι αυτό το διάλεξε κομματάκι βαρύ.. Σπουδαία υπόθεση όμως, να έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις. Δες το σαν ευκαιρία, σαν τύχη που έχεις αυτή τη δυνατότητα, σαν μια ελευθερία.. Κάπως έτσι κιόλας ωριμάζουμε (άουτς) με επιλογές των οποίων έχουμε την ευθύνη.
    Και εγώ έκανα αυτό που περιγράφεις. Λίστα με + και - , με συνέπειες, έβαζα και μια φωσκολική φαντασία να φτιάξει όλα τα πιθανά σενάρια εξέλιξης, προσπαθούσα να προβλέψω χωρίς κληρονομικό χάρισμα, μα και πάλι πολλές φορές δεν έβγαζα άκρη.

    Απλά, ρισκάρεις. Και επιλέγεις. Αφού τα έχεις σκεφτεί και δεν βλέπεις να γέρνει ξεκάθαρα η ζυγαριά προς τη μια πλευρά ή την άλλη,
    ηρέμησε και άκουσε το μέσα σου. Κι αυτό όταν το μυαλό μπουκώνει. Στη δική μου περίπτωση δεν έσφαλλε ποτέ ό,τι βγήκε έτσι, ως ένστικτο. Αλλά αυτά τα βλέπεις έτσι κι αλλιώς κατόπιν εορτής.

    Έτσι το χώνεψα εγώ. Κατάλαβα ότι δεν μπορείς να έχεις τον έλεγχο των πάντων και όσο καλά και να τα σκεφτείς και να τα σχεδιάσεις όλα δεν έχεις στα χέρια σου όλα τα νήματα. Δεν ξέρω πως σου ακούγεται αυτό, αλλά πες απλά ''θα κάνω αυτό''. Αν νιώθεις καλά ίσως και αυτό που έχει λίγο περισσότερο ρίσκο. Δεν ξέρεις ποτέ που θα σε βγάλει μια επιλογή, αρκεί να μη διστάζεις να πάρεις την απόφαση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Να κάνεις αυτό απέναντι στο οποίο διστάζεις περισσότερο. Για μένα να το παρακολουθήσεις. Το ξέρεις Γιάννη ότι το on line είναι το ασφαλέστερο για σένα. Πάρε το άλλο που θα σου προσφέρει ευκαιρίες να δοκιμάσεις στην πράξη ό,τι μαθαίνεις τόσο καιρό.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Φαίνεται πως αυτό που με επηρεάζει παραπάνω είναι ότι αυτό που διαρκεί 18 μήνες έχει υποχρεωτική παρακολούθηση σε ώρες που θα επηρεάσουν την προσωπική μου ζωή , δηλαδή απογεύματα 5 - 9 ώρα, σε συνεχές περίπου ωραάριο μετά τη δουλειά, δε θα τρωω σπίτι, παραπάνω έξοδα στο φαι και στη διακίνηση, θα μου περιορίζει το ψάξιμο για σχέση και είναι κάτι περιορισμένο στα θέματα της δουλειάς.
    Αυτά με φοβίζουν να αποδεκτώ. Το online δεν έχει τετοια.
    Από τα δυο προγράμματα αυτό είναι στο οποιο διστάζω.
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πόσα απογεύματα τη βδομάδα? Και πού ξέρεις πως θα περιορίζει το ψάξιμο για σχέση και δε το ευνοήσει πχ? Αφού θα βγαίνεις περισσότερο, δε θα γυρνάς σπίτι μετά τη δουλειά, θα είσαι πάλι ανάμεσα σε κόσμο, άρα πάλι εκεί που σου χρειάζεται περισσότερο να είσαι. Κοπέλες δε θα το παρακολουθήσουν για παράδειγμα? Αν ναι, γιατί να μην παιχτεί κάτι εκεί?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Τρια απογευματα τη βδομαδα συν το ένα της δουλειας, θα ναι να φευγω απο τη δουλεια και να πηγαινω εκει απευθειας μέχρι αργα χωρίς να πάω καθόλου σπίτι. Και κοπελες να το παρακολουθησουν δε μπορω να θεωρησω ότι εκεί είναι που θα ψάξω για σχέση. Είναι και το ότι διαρκει τουλάχιστο 18 μήνες άρα χάνω σχεδόν δυο χρονια άπό τη ζωή μου, που θα μπορουσα να κανα ανέμελα άλλα πράγματα, όπως ψάξιμο ή εξόδους. Είμαι και σε ηλικία που νοιωθω να με πιέζει ο χρονος για να κάνω προσωπική ζωή. Όλα αυτά με βασανίζουν στο νου....
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Α, έχεις δηλαδή κάτι σαν δίλημμα ανάμεσα σε προσωπική ζωή και σε δουλειά? Έτσι το επεξεργάζεσαι?
    Να σου πω το αστείο? Ένα τέτοιο δίλημμα έχω κι εγώ αλλά εμένα το δίλημμα είναι οικονομικό, πρέπει να ρισκάρω μία οικονομική επένδυση, δεν το σκέφτομαι ως επένδυση χρονική, βλέπεις, ο καθένας μας επικεντρώνεται σε άλλες ανασφάλειες, λολ.
    Το θέμα είναι
    ΘΑ ΞΕΚΟΥΝΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?
    λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Θα σε ενημερώσω .........
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Στη φαση που εισαι τωρα εγω θα σου προτεινα να μην εμπλεκεις την επαγγελματικη σου καριερα με την προσωπικη σου ζωη...... Ποτέ δεν ξερεις σε τι φαση μπορει να γνωρισεις μια κοπελα κ υπο ποιες συνθηκες.... Μπορει να την γνωρισεις πηγαινοντας στο περιπτερο ή μπορει να την γνωρισεις απο ενα κοινο συμφοιτητη του μεταπτυχιακου........ Το αν θα βρεις κοπελα εχει να κανει με εναν αριθμο συγκυριων που δεν εχουν να κανουν απαραιτητα με τις σπουδες σου....
    Μην θυσιαζεις τις σπουδες σου για κατι νοητο.......
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Καλησπερα
    Γιαννη αυτο το μεταπρυχιακο τι θα σου εξασφαλισει καλυτερο μισθο?καποια προαγωγη ισως?καλυτερη ποιοτητα ζωης τουλαχιστον απο οικονομικης πλευρας?δλδ να πιασεις ενα καλυτερο σπιτι,να μεινεις σε μια καλυτερη περιοχη να αγορασεις ενα αυτοκινητο κ.α.Ειναι σημαντικα και αυτα ως επισης για μενα.....
    Παντως εγω σε αντιστοιχη περιπτωση ειχα επιλεξει την προσωπικη μου ζωη οπως και τωρα που γραφω αλλωστε.Δηλαδη εβαλα προτεραιοτητες ειπα <<τι εχω αναγκη αυτην την εποχη?>> <<αυτο>> αρα θα κανω αυτο που θελω πραγματικα.
    Αλλα ξερεις κατι μπορεις να δοκιμασεις και βλεπεις κιολας δεν χρειαζεται να δεσμευτεις μεχρι τελικης πτωσης.

  11. #11
    Θα μετρησει στο μέλλον σαν επιπροσθετο προσον για πρωαγωγή και μισθό. Τώρα πότε στο μέλλον και πόσο... άγνωστο....
    Είναι και προβληματικές ο ώρες του, 5-9 το βραδυ, τρεις μερες τη βδομαδα συν το απόγευμα στη δουλεια τέσσερεις, το μεσημερι να τρωω σε εστιατορια και να πληρώνω, να επιστρέφω σπίτι μετά τις 10 το βράδυ και το πρωί δουλειά. Και σκέφτομαι και την προσωπική μου ζωή που θα περιοριστεί.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Γιαννη πραγματι απο αυτα που περιγραφεις το προγραμμα σου θα επιβαρυνθει και επισης και η τσεπη σου αλλα για μενα ειναι επισης σημαντικο ενας ανθρωπος να προχωραει και στα επαγγελματικα του για να μην τελματωνει και βιωνει και την δημιουργια μεσα απο την δουλεια του αν ειναι εφικτο.Νομιζω πως αν το μεταπτυχιακο πραγματικα σ ενδιαφερει μπορεις να τα βολεψεις ωστε να εχεις και χρονο για σενα εξαλλου ενας καινουργιος χωρος σιγουρα θα οδηγησει σε καινουργιες παρεες με συμφοιτητες η συμφοιτητριες που απο οτι εχεις γραψει σε αλλο ποστ εχεις αναγκη για επαφη και σχεσεις με αλλους ανθρωπους.
    Απο την αλλη αν δεν το παρακουλουθησεις σαφως θα εχεις περισσοτερο χρονο για σενα αλλα το θεμα Γιαννη απο οτι νομιζω εγω δεν ειναι ποσο χρονο εχουμε αλλα τι κανουμε στον χρονο που διαθετουμε δλδ τον αξιοποιουμε σωστα προς οφελος μας η βουλιαζουμε?Νομιζω,χωρις να ξερω για σενα,οτι ειναι καλο να κανεις πραγματα που θα σε κανουν να αισθανεσαι ομορφα ισως ενα γυμναστηριο ,ενα μαθημα φωτογραφιας,το να γραφτεις σε μια σχολη χορου που ειναι και της μοδας,η να ξεκινησεις καποιο μουσικο οργανο.κ.αΣ αυτους τους χωρους γνωριζουμε ανθρωπους με κοινα ενδιαφεροντα και γενικα κοινωνικοποιουμαστε με θετικο τροπο......
    Αυτο που νομιζω εγω ειναι οτι γενικα ειναι καλο να κανουμε πραγματα και να ειμαστε σε θετικη δραση για να αισθανομαστε ομορφα με τον εαυτο μας,ειτε αυτο ειναι μεταπτυχιακο ειτε μαθημα tango η οτιδηποτε αλλο.........δες τις αναγκες σου και βαλε προτεραιοτητες αν γινεται μην βιαστεις να αποφασισεις αστο να δουλεψει μεσα σου και βλεπεις.....Αυτη ειναι η γνωμη μου.

  13. #13
    Και η αγωνία, ψυχική ένταση και άγχος από το μη ξεκαθάρισμα μέσα μου τι να κάνω κτυπά κόκκινο, αφού τα περιθώρια στενεύουν και ίσως στο τέλος είτε παώ είτε όχι να μην είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα όσο είναι μέσα μου τώρα.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    καλημερα Ιωαννη!

    http://www.youtube.com/watch?v=Fotv307Z8nY
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  15. #15
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    καλημερα Ιωαννη!

    http://www.youtube.com/watch?v=Fotv307Z8nY
    Καλή μέρα και σε σενα.

    Θα τηρήσω την υπόσχεση που σου δωσα χθες σε προσ. μην, αλλά αργότερα σημερα!
    γιάννης

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φοβίες για διάφορες καταστάσεις
    By Φούλα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-02-2010, 00:17
  2. Replies: 42
    Last Post: 19-01-2010, 02:16
  3. Τελειωμένες καταστάσεις
    By someone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 11-12-2009, 19:37
  4. ο πανικος,η καταθλιψη σας προηλθαν μετα απο δυσκολες ή τρυματικες καταστάσεις;
    By giota in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 14-04-2009, 15:53
  5. Καταστάσεις Βίας Στην Οικογένεια
    By anasia in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-2006, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •