8 χρονια ψυχωσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    14

    8 χρονια ψυχωσεις

    Γεια σας!

    Ταλαιπορουμαι εδω και 8 χρονια με ψυχωσεις. Την πρωτη ψυχωση την περασα το 1998 οποτε και διαγνωστηκα με διπολικη διαταραχη. Στη συνεχεια καθε Σεπτεμβρη παθαινα και απο μια ψυχωση. Η μια χειροτερη απο την αλλη. Σε αυτες ακουγα καποιες φωνες και ειχα ακουστικες παρερμηνειες (να μιλαει καποιος και αλλα να λεει και αλλα να ακουω). Ειχα και καποιες οπτικες ψευδαισθησεις αλλα λιγες. Καποια στιγμη η γιατρος μου μου αλλαξε τη διαγνωση και εγινε σχιζοσυναισθηματικη η ασθενεια μου. Το 2002 αλλαξα φαρμακα πηγαινοντας σε αλλο γιατρο, ο οποιος μου εδωσε zyprexa. Αυτο δεν εκανε τιποτα με αποτελεσμα το Μαρτη αν θυμαμαι καλα να αρχισω να ακουω φωνες με το τσοθβαλι. Ηταν μια μερα που ηταν απο τις χειροτερες στη ζωη μου, γιατι τοτε συνειδητοποιησα οτι ακουγα φωνες και οτι παρερμηνευα τους λογους των αλλων. Εκεινη την εποχη εκτος απο το zyprexa επερνα και trileptal για το "συναισθηματικο" υποτιθεται μερος της ασθενειας. Το trileptal μου προκαλεσε υπονατριαιμια και ετσι μπηκα στο βραχειας νοσηλειας του νοσοκομειου. Ευτυχως το ξεπερασα και αυτο και απο τοτε η διαγνωση μου ειναι σχιζοφρενια. Βεβαια ακουω ακομα φωνες ποτε ποτε και παρερμηνευω αυτα που λενε οι αλλοι αλλα ειμαι καλυτερα τωρα πια. Δεν ξαναπαθα απο το 2002 ψυχωση μεγαλης διαρκειας αλλα ειδικα τον πρωτο καιρο μετα το 2002 παθενα ψυχωτικες ωσεις που διαρκουσαν καποιες ωρες και για αυτο παιρνω ηρεμιστικα. Τωρα πλεον μονο κρισεις αγχους εχω και ειμαι αρκετα καλυτερα οπως ειπα και πριν. Αλλα χρειαστηκε να περασουν 8 χρονια και να αλλαξω 4 ψυχιατρους για να δω φως στον οριζοντα. Τωρα πια μπορω να βλεπω με αλλο ματι τη ζωη και να ονειρευωμαι για το μελλον!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Γεια και καλώς ήρθες!
    Είμαι διπολικός και σου εύχομαι το φως που είδες μετά από τόσο καιρό να μην το χάσεις ποτέ ξανά από τα μάτια σου!
    Επίσης καλή διαμονή!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλως ηρθες και απο μενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    14
    Ευχαρηστω πολυ παιδια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Καλως ηρθες και απο μενα cpcool και ευχομαι απο δω και περα ολα να πανε προς το καλυτερο.:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    γεια σου cpcool!!!!!!
    καλωσήρθες στο φόρουμ ...
    έχω και εγώ ταλαιπωρηθεί με τις ψυχώσεις καθώς έχω διπολική διαταραχή

    θα με ενδιέφερε να μάθω τί αγωγή φαρμακευτική παίρνεις τώρα

    ευχαριστώ πολύ και καλή δύναμη

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    14
    Αυτη τη στιγμη η διαγνωση μου ειναι σχιζοφρενια. Παιρνω 800 mg Solian και 320 mg Geodon. Eπισης παιρνω 1,5 mg xanax για το αγχος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Solian παίρνω και εγώ αλλά μισό των εκατό ! επίσης την περασμένη εβδομάδα δοκίμασα το Geodon αλλά τελικά προτίμησα το Solian .κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό φάρμακο αν και εμένα μου δημιουργεί ορμονικές διαταραχές

    πάντως μπράβο σου το να παίρνεις αυτά τα φάρμακα δεν είναι μικρή υπόθεση

    και πάλι καλά κουράγια υπομονή και δύναμη

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    17
    καλησπερα και απο μενα cpcool.
    ελπιζω ολα να πανε ολο και καλυτερα!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    14
    Originally posted by coma
    Solian παίρνω και εγώ αλλά μισό των εκατό ! επίσης την περασμένη εβδομάδα δοκίμασα το Geodon αλλά τελικά προτίμησα το Solian .κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό φάρμακο αν και εμένα μου δημιουργεί ορμονικές διαταραχές
    Να σε ρωτησω να εξειδικευσεις τι ειδους ορμονικες διαταραχες σου προκαλει? Γυναικολογικης φυσης ή αλλου ειδους και αν ισχυει το δευτερο ποιες?

    Γιατι στην τελευταια γενικη αιματος που εκανα παρουσιαστικε ολιγον τι αυξημενο ζαχαρο και θελω να ξερω αν μπορει να πειραξει τα επιπεδα ζακχαρου στο αιμα. Ευχαριστω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Eυχαρίστως cpcool μου

    στις εξετάσεις που έκανα η προλακτίνη είναι γύρω στο 25000 ενώ το όριο είναι >25
    αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην έχω περίοδο
    δεν ξέρω τί να κάνω ίσως το κόψω ίσως το κρατήσω για λίγο διάστημα ακόμη
    πάντως όλα τα υπόλοιπα αντιψυχωτικά που έχω δοκιμάσει abilify, risperdal, seroquel, geodon, zyprexa δεν πιάνουν μία μπροστά στο σολιαν

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    4

    ψυχωση

    Originally posted by cpcool
    Γεια σας!

    Ταλαιπορουμαι εδω και 8 χρονια με ψυχωσεις. Την πρωτη ψυχωση την περασα το 1998 οποτε και διαγνωστηκα με διπολικη διαταραχη. Στη συνεχεια καθε Σεπτεμβρη παθαινα και απο μια ψυχωση. Η μια χειροτερη απο την αλλη. Σε αυτες ακουγα καποιες φωνες και ειχα ακουστικες παρερμηνειες (να μιλαει καποιος και αλλα να λεει και αλλα να ακουω). Ειχα και καποιες οπτικες ψευδαισθησεις αλλα λιγες. Καποια στιγμη η γιατρος μου μου αλλαξε τη διαγνωση και εγινε σχιζοσυναισθηματικη η ασθενεια μου. Το 2002 αλλαξα φαρμακα πηγαινοντας σε αλλο γιατρο, ο οποιος μου εδωσε zyprexa. Αυτο δεν εκανε τιποτα με αποτελεσμα το Μαρτη αν θυμαμαι καλα να αρχισω να ακουω φωνες με το τσοθβαλι. Ηταν μια μερα που ηταν απο τις χειροτερες στη ζωη μου, γιατι τοτε συνειδητοποιησα οτι ακουγα φωνες και οτι παρερμηνευα τους λογους των αλλων. Εκεινη την εποχη εκτος απο το zyprexa επερνα και trileptal για το \"συναισθηματικο\" υποτιθεται μερος της ασθενειας. Το trileptal μου προκαλεσε υπονατριαιμια και ετσι μπηκα στο βραχειας νοσηλειας του νοσοκομειου. Ευτυχως το ξεπερασα και αυτο και απο τοτε η διαγνωση μου ειναι σχιζοφρενια. Βεβαια ακουω ακομα φωνες ποτε ποτε και παρερμηνευω αυτα που λενε οι αλλοι αλλα ειμαι καλυτερα τωρα πια. Δεν ξαναπαθα απο το 2002 ψυχωση μεγαλης διαρκειας αλλα ειδικα τον πρωτο καιρο μετα το 2002 παθενα ψυχωτικες ωσεις που διαρκουσαν καποιες ωρες και για αυτο παιρνω ηρεμιστικα. Τωρα πλεον μονο κρισεις αγχους εχω και ειμαι αρκετα καλυτερα οπως ειπα και πριν. Αλλα χρειαστηκε να περασουν 8 χρονια και να αλλαξω 4 ψυχιατρους για να δω φως στον οριζοντα. Τωρα πια μπορω να βλεπω με αλλο ματι τη ζωη και να ονειρευωμαι για το μελλον!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    καλος ηρθες και απο εμενα
    το μονο που εχεις να κανεις και στο λεω ως μη ειδικος αλλα ως ψυχωτικος 4 χρονια ειναι να νιωθεις σαν να μην εχεις τιποτα, να μην δην σημασια στις φωνες.οσο για τους γιατρους εγω γυρισα 5 μεσα σε 6 μηνες για να καταληξω και ακομα δεν ξερω ακριβως τι εχω.κουραγιο ολα θα πανε καλα αυτο που εχεις δεν ειναι τιποτα.εγω παντως με αυτη την φιλοσοφια τωρα ειμαι καλα

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    μία ερώτηση ,πέρνεις ακόμα φάρμακα;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •