Γειά σας!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    37

    Γειά σας!!!

    Έχω να κάνω μια ερώτηση... η σκληρή και χρόνια ενδοσχολική βία (και όχι μόνο ενδοσχολική αλλά βία από το ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον ενός παιδιού και εφήβου με εξαίρεση την οικογένεια του (κατασκηνώσεις, αλητοπαρέες, γκόμενοι κλπ) τι συνέπειες μπορεί να έχει σε ένα άτομο κατά την ενήλικη ζωή του? μπορεί να επηρεάσει την συμπεριφορά του προς τους άλλους και την ικανότητα του να κάνει φιλίες και σχέσεις?μπορεί να παρουσιάσει εξαρτημένη διαταραχή προσωπικότητας λόγω του φόβου της μοναξιάς και της απόρριψης? Σίγουρα ένα άτομο που από μικρό έζησε μοναξιά και απόρριψη από τους άλλους δεν έχει κοινωνικοποιηθεί ομαλά και υστερεί όσων αφορά τις κοινωνικές δεξιότητες του.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    να φοβαται την ανθρωπινη επαφη, να μην εκτιμα τον εαυτο του,να εχει χαμιλη αυτοεκτιμηση.Ναι πιστευω πως μπορει να εχει εξατημενη προσωπικοτητα γιατι χρεαζεται την προστασια καποιου γιατι δεν θεωρει ικανο να προσταψει τον εαυτο του μονο του κ φοβαται οτι δεν μπορει να τα βγαλει περα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    37
    Είμαι θύμα αυτής της κατάστασης...τι μπορώ να κάνω? πως να σωθώ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι ειναι απολυτα καταστροφικο. τα βιωματα τα παιδικα διαμορφωνουν τον ενηλικα κατα ενα μερος. αμα το παιδι ειναι μονο αποκομμενο και μαλιστα στο ελεος νταηδων μπορει να εχει χαμηλη αυτοεκτιμηση και σημεια αυτολυπησης μετα. επισης μπορει να εξελιχθει και αργοτερα μεγαλος φοβος για το δικο του το παιδι μν τραβαει τα ιδια κ σε αυτη τη περιπτωση να ειναι υπερπροστατευτικος/κη με τα παιδια του/της.

    το αντιθετο αυτου θα ηταν πχ το παιδι να απομονωθει με τις σκεψεις του οι οποιες να εχουν μεσα οργη που συσσωρευεται και να προκαλεσει ακομα περισσοτερη μισανθρωπια! να μεγαλωσει να γινει σπουδαιο και τρανο και να επιβαλλεται (πχ να γινει ζιτας η μπατσος και να βαραει με γκλομπ)
    συνηθως ατομα με οργη απο παιδια, βρισκουν γαληνη και ηρεμια και ικανοποιηση μεσα απο το χερι του ''νομου'' γιατι δεν μπορουσαν να χτυπησουν τοτε οποιον τους εκανε κακο κ σκεφτονται μεγαλωνοντας ''αν ειχα κανει αυτο? αν ειχα κανει εκεινο?'' και φυσικα επειδη ο χρονος δεν γυριζει πισω, ξεσπαει στους επομενους που μπορει. εγω μικρη ηθελα να γινω αστυνομικος η στρατιωτικος. μετα απο ενα σημειο ηθελα να γινω ιατροδικαστης η να ανοιξω γραφειο κηδειων.

    το θεμα ειναι τωρα να το συζητησεις με ατομα και να παρεις αποφαση πως δεν εισαι πια μικρο παιδι στο ελεος οσων νομιζες πως ηταν δυνατοτεροι η που εκεινοι νομιζαν πως ηταν δυνατοτεροι τουλαχιστον......και να ξεγραψεις το γεγονος πως αυτα που περασες σε επιρεαζουν. μπορεις να υψωσεις ενα τοιχος στο συγκεκριμενο συναισθημα και να αποδεχτεις πως αυτο εγινε, δεν ξεγινεται, δεν το αντιμετωπιζεις πια! επειδη δεν εχεις πλεον να φοβασαι μιας και μεγαλωσες
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    37
    Μου ταιρίαζει το πρώτο που ανέφερες...το δεύτερο με τίποτα...θέλω να γίνω σπουδαία και τρανή όταν μεγαλώσω αλλά σαν δημοσιογράφος με λαμπρή καριέρα....έτσι θα χω μια καλή ζωή και όσοι με έχουν πληγώσει θα ντρέπονται να με βλέπουνε τόσο πετυχημένη.... μπάτσος δεν θα γινόμουν με τίποτα...δεν πάω τους μπάτσους....είναι αντίθετοι στις ιδέες μου......και δεν είμαι άτομο της βίας ακόμα την φοβάμε ίσως κάποια στιγμή τολμήσω να γραφτώ σε κάποια πολεμική τέχνη ή box για να ξεπεράσω τον φόβο μου στην βία μόνο σε μια περίπτωση την αναζητώ, στον ερωτικό τομέα, και είναι λίγο παράδοξο αυτό.....ίσως από όσα έχω ζήσει μου βγαίνει έτσι.....δεν ξέρω άμα είναι και αυτό νορμάλ βασικά......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν ειπα σωνει κ καλα πως ολοι θενε να γινουν μπατσοι. παραδειγμα εφερα. οπως ειπες κ μονη σ θες να γινεις μεγαλη κ τρανη για να ντρεπονται!!!!!!!!!! κ οι μπατσοι γιναν μπατσοι για να φοβιζουνε
    I m a Good Person With Bad Attitude

Similar Threads

  1. γεια σας
    By stasa in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 28-03-2010, 23:36
  2. Γεια σας :)
    By elias28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2010, 01:36
  3. Γεια σας
    By boom123 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2009, 15:45
  4. Γειά σας
    By Negel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2009, 22:02
  5. Γεια σας
    By Giorgos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2005, 17:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •