Νευρογλωσσικός προγραμματισμός NLP , γνωρίζετε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Νευρογλωσσικός προγραμματισμός NLP , γνωρίζετε;

    Ανοίγω το θέμα αυτό για να ακούσω εμπειρίες ή απόψεις όσων γνωρίζουν ή εχουν δοκιμάσει αυτή τη μέθοδο.
    γιάννης

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Καλησπέρα ioanni!

    Γράφτηκα στο forum αυτό για να δώσω απάντηση στο ερώτημα σου. Έκανα νευρογλωσσικό προγραμματισμό στην Αμάλθεια για 2 χρόνια. Στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός καθώς είμαι πολύ σκεπτικιστής με αυτές τις μεθόδους. Το τελικό αποτέλεσμα όμως ήταν καταπληκτικό.

    Όταν πήγα είχα σοβαρά θέματα στα επαγγελματικά και τα προσωπικά μου. Το NLP με βοήθησε να δω αλλιώς τα πράγματα και να ανατρέψω την κατάσταση αυτή. Μπορείς να με ρωτήσεις ότι πιο συγκεκριμένο θέλεις για την εμπειρία μου. Το σίγουρο είναι ότι δουλεύει και γρήγορα μάλιστα. Το μόνο που θες είναι να το πάρεις απόφαση και να έχεις καλό δάσκαλο :)

    Εύχομαι να βοήθησα.
    Last edited by Lewton; 13-02-2011 at 07:11. Reason: συντακτικό λάθος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι αυτή η μέθοδος, δεν έτυχε να διαβάσω κάτι γι αυτήν.
    Lewton γιατί δε δίνεις περισσότερες πληροφορίες να μάθουμε τα πώς?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Μπορείς να διαβάσεις πληροφορίες για την μέθοδο στο site της Αμάλθειας όπου έδωσα παραπάνω. Σίγουρα θα βρεις και στο διαδίκτυο πληροφορίες.

    Αν θες κάτι συγκεκριμένο για την δική μου εμπειρία με μεγάλη χαρά θα σου απαντήσω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ!!!http://vwww.express.gr/news/ygeia/27...223270094.php3
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Lewton View Post
    Καλησπέρα ioanni!

    Γράφτηκα στο forum αυτό για να δώσω απάντηση στο ερώτημα σου. Έκανα νευρογλωσσικό προγραμματισμό στην Αμάλθεια για 2 χρόνια. Στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός καθώς είμαι πολύ σκεπτικιστής με αυτές τις μεθόδους. Το τελικό αποτέλεσμα όμως ήταν καταπληκτικό.

    Όταν πήγα είχα σοβαρά θέματα στα επαγγελματικά και τα προσωπικά μου. Το NLP με βοήθησε να δω αλλιώς τα πράγματα και να ανατρέψω την κατάσταση αυτή. Μπορείς να με ρωτήσεις ότι πιο συγκεκριμένο θέλεις για την εμπειρία μου. Το σίγουρο είναι ότι δουλεύει και γρήγορα μάλιστα. Το μόνο που θες είναι να το πάρεις απόφαση και να έχεις καλό δάσκαλο :)

    Εύχομαι να βοήθησα.
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,
    Έχω δει λίγο την ιστοσελίδα και έκανα εγγραφή στο φορουμ.

    Πόσο διαρκεί το πρόγραμμα; γιατί κάπου είχα ακούσει ότι είναι δυο μερες περίπου.
    Βοηθά για φοβίες, επικοινωνιακή βελτίωση, το να μπορείς να αντιληφθείς τα αισθήματα κάποιου μέσα από τα λόγια ή τις κινήσεις του, προσέγγιση του άλλου φύλου, δημιουργία σχέσης; αυτά με ενδιαφέρουν

    Κάτι σχετικό είναι του Σπύρου Κόντη, το βιβλίο του για την Έλξη (έτσι λέγεται και η ιστοσελίδα του) που αφορά σχέσεις.
    γιάννης

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Υπάρχουν 3 βασικοί κύκλοι οι οποίο αποτελούνται από 12 συνεδρίες αν δεν κάνω λάθος. Πάνε και μερικά χρόνια που το έκανα. Και υπάρχουν και διήμερα βιωματικά σεμινάρια με τις δικές του θεματικές ενότητες. Ένα από αυτά πχ είναι της επικοινωνίας αλλά δεν το έχω κάνει. Έχω κάνει τους 2 πρώτους κύκλους.

    Το NLP είναι μια πιο ολιστική προσέγγιση νομίζω. Μπορείς να πας για ένα σκοπό αλλά θα νιώσεις την αλλαγή σε όλους τους τομείς. Εννοείται βέβαια ότι αν έχεις συγκεκριμένο θέμα θα δοθεί εκεί το βάρος. Εγώ για παράδειγμα είχα οικονομικά θέματα και θέματα διαπραγματεύσεων να λύσω. Το NLP μου έμαθε να παίρνω αυτό που θέλω.

  8. #8
    Lewton,

    Αν μπορείς στειλε μου στοιχεια αυτού που σου κανε το σεμηνάριο να το ψάξω μαζί του.
    Ενδιαφέρομαι για σχέσεις, φοβία, λήψη αποφάσεων και επικοινωνία.

    Βιβλίο βασισμένο σε αρχές νευρογλωσσικού προγραμματισμού είναι αυτό του Σ. Κόντη που γράφω πιο πάνω, το οποίο βρήκα πολύ πρακτικό και καλό. Αν είναι έτσι συνολικά ο νευρογλ. προγρ. τότε σίγουρα βοηθά.
    γιάννης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Τα στοιχεία θα τα βρεις εδώ: http://amaltheia.eu/contact/

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1
    Τελικά είδε κανείς άλλος βελτίωση με αυτήν την μέθοδο??

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!

    Πρώτη λέξη
    Ο Νευρογλωσσικός προγραμματισμός αποτελείται από τρεις λέξεις: Νεύρo-Γλώσσα-Προγραμματισμός.

    Το νευρολογικό σύστημα (ο εγκέφαλος), μέσω του οποίου επεξεργαζόμαστε τις εμπειρίες που δεχόμαστε μέσω των πέντε αισθήσεων.
    • Όραση
    • Ακοή
    • Γεύση
    • Οσμή
    • Αφή (αίσθηση)

    Δεύτερη λέξη
    Λεκτικά (γλώσσα) και μη λεκτικά συστήματα επικοινωνίας μέσω των οποίων οι νευρολογικές απεικονίσεις κωδικοποιούνται, ταξινομούνται και δίνουν νόημα.
    • Εικόνες
    • Ήχους
    • Συναισθήματα
    • Γεύσεις
    • Μυρωδιές
    • Λέξεις (Εσωτερικοί διάλογοι)

    Τρίτη λέξη
    Η δυνατότητα να ανακαλύψουμε και να αξιοποιήσουμε τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε (στην επικοινωνία με τον εαυτό μας και με τους γύρω μας) στο νευρολογικό μας σύστημα για να επιτύχουμε συγκεκριμένα αποτελέσματα.
    Συνοπτικά, Νευρογλωσικός Προγραμματισμός (NLP) είναι πώς χρησιμοποιούμε τη γλώσσα του μυαλού έτσι ώστε να κατορθώνουμε τ’ αποτελέσματα που επιθυμούμε.

    ο Milton Erikson, ίσως ο καλύτερος ψυχίατρος και υπνοθεραπευτής έλεγε πως δεν υπάρχουν ασθενείς αλλά άνθρωποι που δεν έχουν επικοινωνία με το ασυνείδητο τους.
    Ο NLP είναι ο πιο άμεσος και αποτελεσματικός τρόπος που ένας άνθρωπος μπορεί να επικοινωνήσει με το ασυνείδητο του και με τους άλλους ανθρώπους.

    Αυτό σημαίνει πως ότι και εάν απασχολεί έναν άνθρωπο είτε σε προσωπικό επίπεδο π.χ. αυτοπεποίθηση, αυτοεκτίμηση, φοβίες, θλίψη κ.α. είτε σε επαγγελματικό επίπεδο π.χ. αύξηση πωλήσεων, αρμονική σχέση με το σύντροφο, το συνεργάτη κ.ο.κ. τότε ο NLP είναι η μέθοδος που πραγματικά μπορεί να το βοηθήσει και γρήγορα και μόνιμα και δίνοντας του προοπτικές που δεν τις είχε φανταστεί.

    Εάν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για το NLP μπορείτε να μελετήσετε την ιστορία του κάνοντας κλικ στο ---> http://manolisisxakis.gr/el/2013/12/...αι-ο-nlp_1/

    Εάν θέλετε κάποια άλλη συγκεκριμένη πληροφορία θα χαρώ ν' απαντήσω.

    Να έχετε μια υπέροχη ημέρα!

  12. #12
    Μετά απο καιρο που ειχε να μπω εδω περα, αγωνιζόμενος να ξεκόψω πλήρως, πέφτω τωρα σε απάντηση θέματος που άνοιξα κάποτε και απο τότε - εννοείται - ξέχασα την ύπαρξη του..., και που στο μεταξύ δοκίμασα πολλά και διάφορα χωρίς συνταρακτικό αποτέλεσμα! Αυτό μας έλειπε τωρα που λένε. Έτσι δεν έχω όρεξη....
    Μάλλον, όλες οι μέθοδοι είναι καλές και όλες δουλεύουν, επειδή δοκιμάστηκαν στην πράξη και άντεξαν στις προϋποθέσεις και τα κριτήρια της επιστήμης για να γίνουν αποδεκτές. Το πρόβλημα βρίσκεται αποκλειστικά σε εμάς που δεν βρίσκουμε μέσα μας τις δυνάμεις όλα αυτα να τα κάνουμε πράξη.

Similar Threads

  1. τον γνωρίζετε?
    By Paprika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-07-2010, 14:22
  2. Βαλεριανα .τι γνωριζετε?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 28-09-2009, 05:13
  3. Φλουοξετινη τι γνωριζετε?
    By maria... in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 21-01-2009, 03:43
  4. Τι γνωριζετε?
    By Ifigeneia24 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-08-2007, 02:54
  5. Σχιζοφρένεια και οικογενειακός προγραμματισμός
    By anwnimi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 15-06-2006, 18:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •