καποιος που παιρνει zymprexa;;;;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    καποιος που παιρνει zymprexa;;;;;;;

    καλησπερα σε ολους..παιρνω εδω και 2 μηνες 45mg remeron και 10mg zymprexa για εντονες κρισεις πανικου και εμμονες ιδεες..ειμαι αρκετα καλυτερα μονο που αισθανομαι ολη μερα μαστουρωμενη και εχω σημαντικη εκπτωση στα συναισθηματα μου..καποιος αλλος εχει παρει zymprexa;;;κι αν ναι πως αισθανεστε με αυτο;;;;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Έπαιρνα Zyprexa κι εγώ για τη νευρογενή ανορεξία που είχα πριν 7 χρόνια.
    Ένιωθα σα ζαβλακωμένο! :/ :D Τι εννοείς "έκπτωση στα συναισθήματά σου"; :S

  3. #3
    εννοω οτι ουτε νευριαζω,ουτε στεναχωριεμαι,ουτε χαιρομαι!ενα πραγμα σαν απαθεια!ζαλιζοσουν καθολου;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by hanfousa View Post
    Έπαιρνα Zyprexa κι εγώ για τη νευρογενή ανορεξία που είχα πριν 7 χρόνια.
    Ένιωθα σα ζαβλακωμένο! :/ :D Τι εννοείς "έκπτωση στα συναισθήματά σου"; :S
    hanfousa κι εσυ για ανορεξια?? λολ κι εμενα για ανορεξια μου το δινανε....

    μαρακι δεν θελω να σε τρομοκρατησω αλλα το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι αντιψυχωτικο κ βαρυ σχετικα κ εχει πολλες παρενεργειες με σημαντικοτερη την αυξηση βαρους (να φανταστεις εμενα μου το δινανε στην ανορεξια για αυτο το λογο κ μονο, χωρις να εχω τοτε κατι αλλο) κ επισης προκαλει τρομερη υπνηλια, σε σημειο που περα απ τις 11 δεν μπορουσα να μεινω ορθια...
    το ενιωθα κ εγω αυτο το αισθημα απαθειας που περιγραφεις, τα περισσοτερα αντιψυχωτικα ετσι σε κανουν να νιωθεις, ουτε χαρα ουτε λυπη, ουτε τιποτα...
    βεβαια υπαρχουν πολυ ελαφρυτερα απ αυτο κ με λιγοτερες η καθολου παρενεργειες...
    μου κανει εντυπωση παντως που για ιψδ κ κρισεις πανικου σου δινουν κατι τοσο βαρυ...
    αποψη μου καλο θα ηταν να ζητησεις κ δευτερη γνωμη σχετικα με τη φαρμακευτικη αγωγη σου...
    τι αλλο νιωθεις ???
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    βασικα εχω μπερδευτει τελειως lacrymosa μου..ο πρωτος γιατρος εκανε διαγνωση αγχωδης καταθλιψη και εμμονες ιδεες.ο δευτερος που μου χορηγησε το zymprexa δεν εχει βαλει καποια ταμπελα..μου ειπε οτι σε λιγο καιρο θα το μειωσουμε..σε ενα χαρτακι που μου εδωσε εγραφε συναισθηματικη διαταραχη..παντως καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα..δεν πιστευω οτι ολο αυτο που περναω ειναι μια αγχωδης καταθλιψη!ο πατερας μου επισης πασχει απο διπολικη και ολο αυτο με προβληματιζει!δεν ξερω πλεον,αφηνομαι στα χερια του γιατρου..επισης ειναι ωρες που πολυ εντονη αποπραγματοποιηση..ξεχασα να σου πω οτι η σκεψη μου ειναι αρκετα μπερδεμενη..ή δε σκεφτομαι τιποτα ή μου ερχονται στο μυαλο ολα μαζι!το πρωι μεχρι το απογευμα ειμαι πολυ πεσμενη κι αφχωμενη και προς το βραδυ ηρεμω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    maraki μου γενικα μην κολλας σε ταμπελες... ο καθενας βαζει ο,τι του κατεβει κ το νοημα δεν κρυβεται σε μια λεξη, αλλα στην ουσια της καταστασης που βιωνεις... το γεγονος οτι ο πατερας σου εχει διπολικη δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα παθεις κ εσυ... εμενα κανεις στην οικογενεια μου δεν εχει κ ομως επαθα..:P
    συναισθηματικη διαταραχη ειναι κατι πολυ γενικο.. οπως επισης γενικο ειναι κ το "διαταραχη προσωπικοτητας"...
    εφοσον καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα, γιατι δεν ρωτας το γιατρο σου να σου μιλησει πιο συγκεκριμενα??
    κ επισης καλο θα ηταν να επανεξετασεις το θεμα με τα φαρμακα, αν ειναι δυνατον για αγχωδη διαταραχη η καταθλιψη να σου δινουν αυτη τη μαλακια....:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    οταν ξαναβρεθω με το γιατρο θα το συζητησουμε..δε μάρεσει να κολλαω σε ταμπελες,το μονο που θελω ειναι να το ξεπερασω αυτο..μου ειχε πει παντως οτι θα κρατουσε το zymprexa για 3-4 μηνες.τωρα εχω κλεισει ηδη 2 μηνες.εχω δει μια βελτιωση,δε μπορω να πω..αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετες και οι παρενεργειες..εσυ κατα τη διαρκεια της ημερας αισθανοσουν μαστουρωμενη;;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Τα remeron είναι αρκετα δυνατά…
    Κάποτε ενιωθα ακριβώς το ιδιο όταν τα έπαιρνα..Τα αντεξα μονο για τρεις ημερες…

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    χαιρομαι αν ειδες βελτιωση κ ευχομαι συντομα να το κοψεις !!
    γενικα ειναι βαρυ φαρμακο κ ισως το χειροτερο αντιψυχωτικο απο την εννοια των παρενεργειων, απορω γιατι δινουν αυτη τη μαλακια ενω υπαρχουν κ αλλα πιο συγχονα κ με λιγοτερες η σχεδον καθολου παρενεργειες...
    κ γαμωτο αν ειναι δυνατον για καταθλιψη η για αγχος να στο δινουν ελεος πια...
    εγω αισαθνομουν σαν ζομπι, βασικα ειχα γινει ζομπι, εβλεπα τους αλλους ανθρωπους περιεργα, ειχα υπνηλια ολη μερα, μετα τις 11 επεφτα σαν κοτοπουλο.... κ ασε που ανοιγει τρομερα την ορεξη.... εσυ εχεις βαλει κιλα μ αυτο??
    κ αντε πες εγω ειχα ανορεξια κ το παιρνα γιατι υπηρχε λογος... (ειχα φτασει 35 κιλα κ να φανταστεις σε 2 μηνες εβαλα 17 κιλα..)
    αλλα αλλοι ανθρωποι ειναι κριμα, μιας κ υπαρχουν καλυτερα..
    εγω επιμενω να επανεξετασεις το θεμα των φαρμακων... αυτο που εχεις δεν ειναι για κατι τοσο βαρυ..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by VasilisA View Post
    Τα remeron είναι αρκετα δυνατά…
    Κάποτε ενιωθα ακριβώς το ιδιο όταν τα έπαιρνα..Τα αντεξα μονο για τρεις ημερες…
    Ναι κ αυτα ειναι δυνατα κ με πολλες παρενεργειες... απορω παντως μαρακι γιατι σου δωσε ο γιατρος σου τα χειροτερα που υπαρχουν... κ τα δυο για τον πουτσο ειναι....:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by maraki4 View Post
    εννοω οτι ουτε νευριαζω,ουτε στεναχωριεμαι,ουτε χαιρομαι!ενα πραγμα σαν απαθεια!ζαλιζοσουν καθολου;;;
    Απ'όσο μπορώ να θυμηθώ -γιατί πέρασαν και κάποια χρόνια από τότε :D - στενοχωριόμουν αλλά ίσως να ήταν επειδή είχα και μείζων κατάθλιψη. Ζαλιζόμουν όμως πάααρα πολύ, αλλά μπορεί να ήταν κι απ'τα κιλά που είχα χάσει... :/

  12. #12
    ευτυχως στους 2 μηνες που το παιρνω εχω βαλει μονο 1,5 κιλο..το μονο που παρατηρησα ειναι ενα ψιλοπρηξιμο στην κοιλια..πρεπει να κανουν κατακρατηση υγρων..ελπιζω να μου τα μειωσει συντομα..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14
    Κι εγώ το είχα αυτό το πρήξιμο στην κοιλιά!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ναι προκαλουν κατακρατηση υγρων για αυτο νιωθεις φουσκωμα κ σε μερικες περιπτωσεις κοβεται κ η περιοδος κ γι αυτο μετα μπορει να νιωθεις δυσφορια κτλ... μαρακι μαλλον εχεις πολυ καλο μεταβολισμο, δεν εξηγειται αλλιως, γιατι τα συγκεκριμενα ειναι πολυ δυνατα...
    επλιζω κι εγω να στα μειωσει !
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. σημερα ανακαλυψα οτι το αγορι μου παιρνει πρεζα
    By πολυμνια in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 27
    Last Post: 04-02-2021, 04:22
  2. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι απο όλα έχω?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-11-2018, 15:33
  3. ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ LADOSE???
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2010, 21:06
  4. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ
    By Nora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 17-03-2009, 17:26
  5. Οταν η κατα8λιψη σου παιρνει ο,τι αγαπας-Βοη8εια..
    By maria11 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 57
    Last Post: 13-01-2008, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •