αυτό που έχω...μάλλον κατάθλιψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7

    αυτό που έχω...μάλλον κατάθλιψη;

    Σπίτι,σχολή,σπίτι,TV,καναπές ,μοναξιά,ακόμη κι αν έχω άτομα γύρω μου στην αρχή περνάω καλά και μετά θέλω να ξαναβουλιάξω στον καναπέ.Κανένας στόχος,κανένα όνειρο.Πέρασε ήδη ένας χρόνος έτσι..όχι πως πριν ήταν πολύ διαφορετικά.Κατάθλιψη;Βαρε μάρα;Τεμπελιά;Υπάρχουν κι άλλοι σαν και μένα;
    Νιώθω το σώμα μου να πονάει που έχει γίνει ένα με τον καναπέ,αλλά καμιά διάθεση να σηκωθώ δεν έχω.
    Κι εκεί που παρακολουθώ τηλεόραση,βλέπω ανθρώπους νέους,χαμογελαστούς,να έχουν καταφέρει τόσα πολλά,ενώ είναι στα 20κάτι τους.Και απορώ...γιατί να μην είμαι έτσι.Γιατί νιώθω έτσι..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    από τη στιγμή που δν έχεις διάθεση για τίποτα, αυτό είναι ένα είδος κατάθλιψης.
    αλλά μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.
    να επιισκευτείς έναν ειδικό.
    για ό,τι άλλο θέλεις, εσώ είμαστε.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Μπορεί να είναι απλά βαρεμάρα. Αφού κι εγώ βαρέθηκα μόνο που τα διάβασα.
    Και ποιοι είναι αυτοί που κατάφεραν τόσα μέχρι τα 20 τους. Τα μοντέλα και οι τραγουδιστές που βγαίνουν από τα realities? Μήπως να έκλεινες λίγο την τηλεόραση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ουπς, δν πρόσεξα πως τους ευτυχισμένους τους βλέπεις στην τηλεόραση.
    να επιλέγεις μόνο κάποιες ταινίες.
    όπως είπε κ η μαρία.
    αν κρίνεις την ευτυχία από τα πρόσωπα εκπομπών τύπου λαμπίρη - στεφανίδου κλπ δν θα δεις αληθινά χαμόγελα.
    πληρώνονται για συγκεκριμένα πράγαμτα, ανάλογα με το ύφος της εκπομπής.
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    Δε μίλησα για ευτυχία,για χαμόγελο μίλησα.Και νέοι που τα έχουν καταφέρει από τόσο νωρίς δεν είναι οι τραγουδιστές και ηθοποιοί,κάποιοι από αυτούς ναι,αλλά κυρίως αναφέρομαι σε άτομα που ασχολούνται με διάφορους τομείς,διάφορες επιστήμες, π.χ. πληροφορική, και από νεαρή ηλικία κατάφεραν πράγματα.Και μιλώντας για τηλεόραση αναφέρομαι σε μία γενικότερη κατάσταση,δεν είναι μόνο οι εκπομπές των 2-5 μ.μ.Οκ και αυτά θα τα σαχλοκοιτάξεις.Τέλος πάντων,το θέμα πήγε λίγο αλλού καλή μου marian_m.Δεν εννοούσα αυτό.
    Μιλάω για όρεξη,για λαχτάρα για ζωή,για άτομα γύρω που ασχολούνται με αθλήματα,με άλλες δεξιότητες,έχουν παρέες και περνάνε καλά.
    Δεν έχω αυτό το κέφι,αυτή τη ζωντάνια.Και γέλασα και με τη φράση σου...ότι και μόνο που τα διάβασες βαρέθηκες:-) Φαντάσου πόσο σκυλοβαριέμαι εγώ...Νιώθω συνεχώς μια κόπωση απίστευτη.Και στο σούπερ μάρκετ που πηγαίνω,απορώ πως φτάνω ως εκεί και ξαναγυρνάω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    τί σπουδάζεις?
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    Κάποια θετική επιστήμη,την πληροφορική όμως την ανέφερα ως παράδειγμα,δεν έχει σχέση.Το πρόβλημα μου επικεντρώνεται στο 2ο μέρος των όσων έγραψα...Αυτό το χαμόγελο που βλέπεις έστω στο δρόμο,τα άτομα που έχουν παρέες,βγαίνουν τα βράδια έξω,πάνε εκδρομές,πάνε για καφέ,αθλούνται,και τόσα άλλα.Δεν έχω όρεξη για τέτοια και νιώθω γερασμένη,σαν να συμφιλιώθηκα με τη μοναξιά και να βολεύτηκα με τον καναπέ.Αλλά με ενοχλεί αυτό...δε θέλω να είναι έτσι η ζωή μου...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ετσι οπως περιγραφεις ειμαι τα τελευταια χρονια, απο το 2004 και μετα. θεωρω οτι φταιει που μεγαλωνουμε και δε μπορουμε να χαρουμε τοσο ευκολα με καποια απλα πραγματα, οπως καναμε μικροι. εχουμε κι απαιτησεις, και τελικα οταν δε καλυπτονται αυτες, καταληγουμε με μια καταθλιψουλα να καθομαστε περιμενωντας να πεθανουμε. φταιει και το περιβαλλον σιγουρα οπως εγραψα και στο αλλο θεμα, αφου ο αερας μας καταστρεφει και μας κανει να κουραζομαστε πιο ευκολα. ολα παιζουν ρολο, το θεμα ειναι να νιωθεις καλα ακομα κι αν δε κανεις πολλα. μαθε να απολαμβανεις τη ζωη, ακομα κι αν δεν μπορεις να εχεις παντα οσα θες, οπως τα θες. αυτα απο εναν μηδενιστη, που προσπαθει να μην εχει και τοσες αναγκες πλεον...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    είναι φυσικό να σε ενοχλεί.
    όταν δν έχεις όρεξη για τίποτα, κοιτάζεις τους άλλους κ αναρωτιέσαι γιατί να μν χαμογελάς όπως ατυτοί.
    το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι αυτό που σου είπα κ παραπάνω.
    μν αφήσεις τον ευατό σου να βουλιάζεις.
    όσο πιο γρήγορα αντιμετωπίσεις το πρόβλημά σου, τόσο πιο ευκολότερα θα βγεις από αυτό.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    τι διαφορετικό έχουν αυτοί που χαίρονται τη ζωή;μήπως τους λείπει η αχαριστία που ίσως έχω εγώ;αχαριστία γιατί υπάρχουν βιοποριστικά θέματα που απασχολούν άλλους κι εγώ κάθομαι και μιζεριάζω.κάθομαι σαν ζώο και κάνω τα πάντα μηχανικά...γίνεται κάποιος να ευτυχήσει αν είναι μόνος του;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αν το προβλημα σου ειναι κι εσενα η μοναξια, ισως θα πρεπε να βρεις τροπο να γινεις πιο κοινωνικος. ακομα κι αν βγαινεις απ'το σπιτι σου για να μπεις στου αλλου, και μονο που θα τον δεις να πειτε μια κουβεντα ειναι κατι και μπορει να σε επηρεασει θετικα. αν τωρα δεν εχεις ουτε φιλους και γνωστους καθολου και δε θελεις κι ολας, προσπαθησε να αποκτησεις ενδιαφεροντα. δε λεω να τρεχεις και να γυμναζεσαι, αμα δε το νιωθεις. υπαρχουν κι αλλα πραγματα να κανεις που δεν απαιτουν τοσο κοπο κι ενεργεια. πχ δες μια ταινια, ακου μουσικη, διαβασε ενα βιβλιο. ποσο κοπο χρειαζονται αυτα ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δν έχεις κάποιο σύντροφο εννοείς κ φίλους?
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    Το θέμα συντρόφου δε με απασχολεί και τόσο αυτόν τον καιρό ειδικά...Φίλους-ες όχι.Είχα αλλά απομακρύνθηκα,κλείστηκα.Σα ν να με κουράζει η σχέση με άλλους ανθρώπους.Η άθληση είναι κάτι που μου αρέσει...αλλά ενώ θέλω να ασχοληθώ με κάτι λίγο πριν προχωρήσω σε εγγραφή σκέφτομαι πως ίσως δεν είμαι γι'αυτά,ίσως κουραστώ,ίσως με δουν σαν το μοναχικό φρικιό που "κλείνεται" όπου πάω.Ταινίες βλέπω αρκετά συχνά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    συνήθως οι άνθρωποι πηγαίνουν μόνοι τους γυμναστήριο γιατί δν συμπίπτουν οι κενές ώρες.
    σε κουράζει η σχέση με άλλους ανθρώπους γιατί έχεις πέσει σε κατάθλιψη.
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    Και πως βγαίνεις από την κατάθλιψη;θα χρειαστεί μάλλον να βουλιάξω κι άλλο για να αρχίσω να προσπαθώ να αλλάξει όλο αυτό;υπάρχουν ώρες που πονάω...ψυχικά...πάντως πραγματικά,σαν απορία,που τη βρίσκουν τη διάθεση όλοι οι άνθρωποι;έχω ξεχάσει πως είναι αυτό...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΡΗΞΗ...
    By mianyxta in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-03-2008, 18:28
  2. Η κοπέλα μου μάλλον έχει ΟΔΠ.
    By ifiwasadog in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 58
    Last Post: 29-07-2007, 15:13
  3. Μια μαλλον αστεια ερωτηση..,
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 11-06-2007, 15:41
  4. ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!
    By confused in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 21-11-2005, 13:20
  5. Μάλλον πρόκειται για εξάρτηση
    By Orionas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2005, 14:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •