Πότε θα το καταλάβει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Πότε θα το καταλάβει?

    Αναρωτιεμαι ποτε ο γιατρος θα καταλαβει οτι ειμαστε ετοιμοι να κοψουμε τα φαρμακα?Απο τη στιγμη που δεν ποαρουσιαζεις συμπτωματα γιατι δεν μας κοβουν τα φαρμακα?Μηπως τελικα ειμαστε καταδικασμενοι να τα παιρνουμε μια ζωη?Υπαρχει καποιος που να του εκοψε τα φαρμακα ο γιατρος και να ειναι καλα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ασε την ιδια απορια εχω και γω!μαλλον φοβουνται οτι θα υποτροπιασουμε και θα ρισκαρουν τη φημη τους:S

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μα τι λες ! δεν παρουσιαζεις συμπτωματα γιατι παιρνεις τα φαρμακα! αν τα κοψεις θα εχεις σιγουρα συμπτωματα που μοιαζουν με τα αρχικα ψυχωτικα συμπτωματα που ειχες πριν τα φαρμακα!και εκει ειναι το ερωτημα, που οι για τροι δεν θελουν να αντιμετωπισουν για τους δικους τους λογους,ειναι rebound απο τα φαρμακα η η ψυχωση που δεν τελειωσε???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ειναι rebound απο τα φαρμακα η η ψυχωση που δεν τελειωσε??? <<<<<<<<<<<<<<<<μια δοκιμη θα σε πεισει !

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    45
    Oi γονείς μου γνώρισαν τυχαία στο νοσοκομείο μια κυρία που είχε περασει ψυχωσικό επεισόδιο και έπαιρνε φάρμακα για 2 χρόνια περίπου.Τα έχει κόψει τελείως απλά κάθε 15 μέρες την παρακολουθεί γιατρός...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by path View Post
    ειναι rebound απο τα φαρμακα η η ψυχωση που δεν τελειωσε??? <<<<<<<<<<<<<<<<μια δοκιμη θα σε πεισει !
    ΣΩΣΤΟ Κ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Παιδιά τι λέτε η ψύχωση είναι ανίατη ασθένεια, αυτό αποδεικνύεται από παλιά που δεν υπήρχαν φάρμακα, ότι δεν τελείωσε ποτέ. Άλλη περίπτωση είναι της γυναίκας στο διπλανό τόπικ που ζούσε σε χωριό! Εξάλλου τι μια δοκιμή θα πείσει κάποιον άμα παίρνει τα φάρμακα πως μπορεί να καταλάβει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    δηλ.γουαιτ αν δεν παρεις φαρμακα οταν εμφανισθει η πρωτη ψυχωσικη κριση θα εισαι για παντα ,συνεχεια σε μια τρελα παρανοιας κ φοβου?
    η υπαρχουν διαστηματα φυσιολογικα κ εξαρσεις με διαστηματα ψυχωσικων κρισεων?
    Αναρωτιεμαι γιατι κ εγω δεν ξερω τι εχω κ ολοι μου λενε τι σημασια εχει το ονομα ομως εγω εχω κολλησει κ θελω να παρω ειδικα φαρμακα για μενα ,γι αυτο που εχω -κατι μεταξυ ψυχωσης κ νευρωσης- ,αλλα οκ δεν ειναι μονο αυτο ,δεν θελω να παρω φαρμακα οσο δεν εχω κριση, παρολο που ζω στον κοσμο μου!
    Last edited by katerinaki; 24-02-2011 at 14:20.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ από ότι ξέρω είσαι συνεχώς σε ψύχωση!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    τοτε δεν μιλαμε για ψυχωσικη συνδρομη η ψυχωση αλλα για μια χρονια ασθενεια ανιατη!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Τι σχέση έχει το όνομα με το ότι είναι ανίατη; Ανίατη καταρχάς θα πει ότι δεν γιατρεύεται και όχι ότι είναι μόνιμη και όχι με εξάρσεις-υφέσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    οταν η διαγνωση ειναι ψυχωσικο συνδρομο,ειτε ψυχωση που προκαλειται απο χρηση ουσιων ,η απο αλλη αιτια, τοτε δεν μιλαει κανεις για ανιατη ασθενεια,αλλα για μια παθολογικη κατασταση που υπαρχει πιθανοτητα να ξεπερασθει.
    Οταν ομως η διαγνωση ειναι σχιζοφρενεια ειτε λογω κληρονομικοτητας,η για αλλη αιτια , τοτε μιλαμε για ασθενεια χρονια κ ανιατη!(αν κ υπαρχει ενα 25% που γινονται καλα!
    καταλαβες τωρα γιατι συνδεω το ονομα με τη χρονιοτητα?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    A katerinaki τα έχουμε λύσει αυτά, ψυχωσικό σύνδρομο = σχιζοφρένεια τώρα για ψύχωση από χρήση ουσιών δεν ξέρω, αλλά το πρώτο σίγουρα ισχύει απλά δεν θέλουν να το λένε οι γιατροί.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αν υπαρχει ενα 25% που γινονται καλα,,,κι αν υπαρχει κ ενα ποσοστο 50% που μπορει να συντηρηται μονο του με τη βοηθεια των φαρμακων (χωρις να υποφερει), ,,δηλαδη 75-80% περιπου συνολικα ,, Τοτε δεν μιλαμε ακριβως για μια ανιατη ασθενεια... , μην ξεχναμε οτι ανθρωποι με ψυχωσεις εχουν καταφερει και να διαπρεψουν στη ζωη τους .Μεχρι και βαραβεια νομπελ . Λεμε τωρα , δεν θα παρουν ολοι το νομπελ (οπως και καθε αλλος κοινος θνητος αλωστε) αλλα να μην υπεραπλουστευουμε τα πραγματα . Η ελπιδα ειναι δικαιωμα του καθενος και επισης το βασικοτερο εργαλειο του για να ξυπναει το πρωι και να δινει τον αγωνα του .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    δεν θελω να παρω φαρμακα οσο δεν εχω κριση, παρολο που ζω στον κοσμο μου! <<<<<<<<<< κατερινακι αυτο ακριβως ειναι το κρισιμο σημειο ,,,,δεν θες να παρεις φαρμακα γιατι καταλαβαινεις οτι τα οφελη σε σχεση με τις παρενεργειες ειναι πολυ λιγοτερα ,,και προτιμας να το αντιμετωπισεις ετσι. Ειναι απλο και ο καθενας το καταλαβαινει απ το ποση ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ νοιωθει για να το κανει αυτο . αυτο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑς ΓΙΑΤΡΟς και κανενας αλλος (ποσο μαλλον που ο γιατρος δεν θα διακινδυνευσει να του ζητησεις και τα ρεστα μετα...)θα το αντιλειφθει ο καθενας μονος του , και κανοντας δοκιμες , θα προσεγκισει μια νεα σταση απεναντι στο προβλημα του.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
    By marie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-02-2011, 17:09
  2. ως ποτε..
    By tsita in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 12-01-2011, 14:11
  3. Replies: 68
    Last Post: 24-04-2010, 22:47
  4. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03
  5. Ως πότε...
    By Andrew in forum Κακοποίηση
    Replies: 105
    Last Post: 22-05-2008, 19:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •