αυπνίες και εφιάλτες κανείς?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735

    αυπνίες και εφιάλτες κανείς?

    Τις τελευταίες μέρες δυσκολέυομαι να αποκοιμηθώ και βλέπω πολλούς εφιάλτες..Καμία συμβουλή για οποιοδήποτε από τα δύο?
    Last edited by αν?; 03-02-2011 at 02:48.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    7
    Μήπως να δοκίμαζες βαλεριάνα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    οταν η μερα σου ειναι ομορφη

    το βραδυ σου θα ειναι ηρεμο και γαληνιο αν :)

    να το θυμασαι αυτο

    σταματα να ασχολεισαι με το ονειρο

    που σου το εχει καταντησει ο αλλος εφιαλτη να πουμε

    και θα δεις τι ωραια που θα γινουν τα βραδακια σου

    αυτα απο μενα

    και σλαπ σλαπ

    σφαλιαριτσες μπας και συνελθεις

    αντε θα σε κανει και σενα πρεζακι σε λιγο ο δικος σου

    αντε τσατιστηκα πρωι πρωι

    πληζ ρε! πληζ!!!! ακου και την παλια!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εγω γιατι τσατιζομαι

    ρε δεν πα νακανεις ο,τι θελεις

    αααααααααα

    δε με νοιαζει ρε ακους?

    δε με νοιαζει!!!!!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    researcher περνάω ομορφες μέρες στην πλειοψηφεία τους μπορεί εδώ στο φόρουμ να προβάλλεται μόνο η λυπημένη,αγχωμένη,φοβισμέν η μου πλευρά. η εφιάλτες και η αυπνίες σίγουρα σχετίζονται με τον Φ. όπως αναφέρεις αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι. και σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες συνήθειες, σκέψεις που να είναι πιο βοηθητικές προκειμένου να μην είναι τόσο έντονο το πρόβλημα με τους εφιάλτες ειδικά..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    στο υποσυνειδητο μας αν?(αλλαξε νικ βρε κοπελια :) ) βρισκεται η λυπημενη-φοβισμενη μας πλευρα!οποτε λογικο ειναι να βγαινει ολο αυτο στον υπνο σου..τα ονειρα υποσυνειδητο δεν ειναι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ναι δεν το αμφισβητώ αυτό,σίγουρα σχετιζεται με το υποσυνείδητο.απλά δεν ξέρω πως μπορώ να σταματήσω τους εφιάλτες αφού δεν μπορώ να αλλάξω μια κατάσταση.όσο για το νικ..μπερδεύει λίγο είναι η αλήθεια θα δω αν μπορέσω να το αλλάξω..:)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    το πιστευω οτι περνας ομορφες στιγμες

    απλα για καποιο λογο σου εχει στοιχησει πολυ ο,τι εγινε με τον Φ

    συγχωρεσε με για το μαλωμα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    researcher το προσπέρασα έτσι κι αλλιώς δεν το πήρα ως μάλωμα.πάντως η αλήθεια είναι οτι ενω ηρέμησα στον ξύπνιο μου λίγο αυτές τις μέρες που δεν έχουμε επικοινωνία με τον Φ. και προσπαθώ να μην το σκέφτομαι τόσο, στον ύπνο μου μάλλον με κυνηγάνε όλες οι σκέψεις που αποφεύγω να κάνω.αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι..θα περιμένω να μου περάσει.θα βάλω καμιά χαλαρωτική μουσικούλα πριν κοιμηθώ..:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    πλέον νυστάζω πολύ και κοιμάμαι σχετικά εύκολα.αλλά οι εφιάλτες συνεχίζονται..απορώ που βρίσκω τόσο υλικό και συνέχεια βλέπω κάτι άλλο..το βράδυ που μας πέρασε νομίζω ότι είδα το πιο σχετικό με όσα με απασχολούν. Είδα οτι σκότωσα μαζί με τη μαμά μου τον αδερφό της καταλάθος που ήταν αλκοολικός (υ.γ. η μαμά μου δεν έχει αδερφό)..δεν θυμάμαι γιατί,για ποιον λόγο. Η οικογένεια μας το ήξερε αλλά δεν μας πρόδιδε,σαν να είχαν απαλλαχτεί κι αυτοι κάπως. Μέχρι και ανάκριση είδα που ήταν ένας αγαπημένος μου ξάδερφος ο ανακριτής και δεν 'εκανε πολύ καλά την έρευνα,αγνόησε στοιχεία μάλλον για να μην μας ενοχοποιήσει (είναι ο ξάδερφος μου στον οποίο έχω αναφέρει -ένα από τα 2 ατομα στα οποί α το χω πει-για το πρόβλημα του πρωην μου με τα ναρκωτικά.Το όνειρο περιστρέφονταν κυρίως στο πως να καθαρίσουμε,εξαφανίσουμε ότι τον θύμιζε.αυτό ήταν το όνειρο μου και ξύπνησα πολύ κουρασμένη και χωρίς πολύ όρεξη..αλλά προσπαθώ να φτιάξω την μέρα μου.Ελπίζω να μην σας κούρασα..απλά ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα για τα όνειρα που βλέπω τον τελευταίο καιρο και μου αφήνουν όλα μια δυσαρεστη αίσθηση..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο ψυχολόγο για να σταματήσουν να με απασχολούν τόσο έντονα, όσα με απασχολούν έστω και στον ύπνο μου?Γιατί με το να μην ασχολούμε πολύ με αυτά όσο είμαι ξύπνια μάλλον το μόνο που έκανα είναι να "ασχολούμαι" με αυτά στον ύπνο μου ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    πλέον νυστάζω πολύ και κοιμάμαι σχετικά εύκολα.αλλά οι εφιάλτες συνεχίζονται..απορώ που βρίσκω τόσο υλικό και συνέχεια βλέπω κάτι άλλο..το βράδυ που μας πέρασε νομίζω ότι είδα το πιο σχετικό με όσα με απασχολούν. Είδα οτι σκότωσα μαζί με τη μαμά μου τον αδερφό της καταλάθος που ήταν αλκοολικός (υ.γ. η μαμά μου δεν έχει αδερφό)..δεν θυμάμαι γιατί,για ποιον λόγο. Η οικογένεια μας το ήξερε αλλά δεν μας πρόδιδε,σαν να είχαν απαλλαχτεί κι αυτοι κάπως. Μέχρι και ανάκριση είδα που ήταν ένας αγαπημένος μου ξάδερφος ο ανακριτής και δεν 'εκανε πολύ καλά την έρευνα,αγνόησε στοιχεία μάλλον για να μην μας ενοχοποιήσει (είναι ο ξάδερφος μου στον οποίο έχω αναφέρει -ένα από τα 2 ατομα στα οποί α το χω πει-για το πρόβλημα του πρωην μου με τα ναρκωτικά.Το όνειρο περιστρέφονταν κυρίως στο πως να καθαρίσουμε,εξαφανίσουμε ότι τον θύμιζε.αυτό ήταν το όνειρο μου και ξύπνησα πολύ κουρασμένη και χωρίς πολύ όρεξη..αλλά προσπαθώ να φτιάξω την μέρα μου.Ελπίζω να μην σας κούρασα..απλά ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα για τα όνειρα που βλέπω τον τελευταίο καιρο και μου αφήνουν όλα μια δυσαρεστη αίσθηση..
    Τέλειο όνειρο και πολύ ξεκάθαρο. Σου φωνάζει ότι πρέπει να απενοχοποιηθείς και να ξεχάσεις.
    Και όλοι συνηγορούν υπέρ αυτής της απενοχοποίησης. Άσε το μυαλό σου να κάνει τη δουλειά του, μην το μπλοκάρεις και στον ύπνο σου. Μόλις ξεκαθαρίσεις μέσα σου θα σταματήσουν και οι εφιάλτες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    marian_m σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Χωρίς καμία διάθεση αμφισβήτησεις αλλά επειδή πραγματικά δεν ξέρω πλέον πως..γράφεις "Άσε το μυαλό σου να κάνει τη δουλειά του, μην το μπλοκάρεις και στον ύπνο σου. Μόλις ξεκαθαρίσεις μέσα σου θα σταματήσουν και οι εφιάλτες" πως θα μπορούσα να το ξεκαθαρίσω?πραγματικά προσπαθώ.έχω σκεφτεί πάβω σε όλες τις απόψεις που διατυπώθηκαν, διάβασα το βιβλίο που μου προτάθηκε,προσπάθησα να πάρω λίγο απόσταη από τον πρώην, να μην το σκέφτομαι τόσο πολύ, να βγαίνω πιο πολύ έξω, να κάνω πράγματα που με ευχαριστούν..αλλά τίποτα δεν φαίνεται να βοηθάει μέχρι τώρα συνέχεια επανέρχεται η σκέψη μου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι νομίζω πως βρίσκεσαι σε καλό δρόμο, απλά θέλει χρόνο να αφήσεις πίσω σου αυτή τη σχέση και αυτό δεν γίνεται να το εκβιάσεις. Μπορείς μόνο να βοηθήσεις τον εαυτό σου να απεμπλακεί και αυτό πλέον μου φαίνεται ότι έχεις αποφασίσει και το κάνεις. Ένα βασικό θέμα σ' αυτή τη σχέση είναι οι ενοχές, οπότε γι' αυτό επανέρχεται στο όνειρό σου. Το μυαλό σου παλεύει να σε απενοχοποιήσει. Έτσι το ερμηνεύω εγώ.
    Επικεντρώσου στα θετικά, στα βήματα που έχεις κάνει, πόσο πιο ξεκάθαρα βλέπεις τα πράγματα και θα δεις ότι μέρα με τη μέρα θα βρίσκεσαι όλο και πιο μακριά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    "θα δεις ότι μέρα με τη μέρα θα βρίσκεσαι όλο και πιο μακριά" μακάρι marian_m..απλά ούτε με αυτό φαίνεται να είμαι ευχαριστημένη να το αφήσω μακρυά μου, να "απεμπλακώ"..ουφ τι έχω πάθει?νιώθω σαν απλά να το απωθώ από τη σκέψη μου γιατί ξέρω τι συναισθήματα θα μου προκαλέσει και όχι ότι το χω πάρει πραγματικά απόφαση.το ανέφερα και παραπάνω,εχω σκεφτεί πολλές φορές τον τελευταίο καιρό να πάω σε ψυχολόγο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εχω αυπνιες
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 20-10-2010, 03:50
  2. ΑΫΠΝΙΕΣ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 58
    Last Post: 14-07-2009, 18:36
  3. αυπνιες συνέχεια
    By serenity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-02-2008, 19:28
  4. αυπνίες
    By ranaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-02-2008, 12:25
  5. Αυπνίες.....και προβατάκια.....
    By olga_soul in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 02-03-2007, 13:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •