Ειναι τοσο απαραιτητο "το πακετο" ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 236
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    119

    Ειναι τοσο απαραιτητο "το πακετο" ;

    Τους τελευταιους 6 μηνες διατηρω σχεση με εναν ανδρα μεγαλυτερο απο εμενα κατα μια δεκαετια.Οταν γνωριστηκαμε μου ειπε πως ειναι ανεργος και πως ψαχνει για δουλεια και πραγματι το βλεπω οτι προσπαθει γι αυτο.Η μητερα μου οταν εμαθε για τη σχεση αυτη εγινε εξαλλη,θεωροντας πως αφου ο συντροφος μου δεν εχει δουλεια δεν εχει " το πακετο" για να ειναι διπλα μου .Της εξηγω πως καποια στιγμη αυτο το θεμα θα λυθει και πως αφου ταιριαζω με το συντροφο μου,δεν μπορω να χωρισω μαζι του μονο και μονο επειδη προς το παρον δεν εχει αυτο το περιφημο "πακετο" .Αραγε τοσο κακο ειναι να μην εχει κανεις αυτο το συνδιασμο δουλεια-εξωτερικη εμφανιση κατα τα λεγομενα της μητερας μου;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν ξέρω για το πακέτο, απλώς θεωρώ δείγμα κατ' αρχάς ευστάθειας το κάποιος να δουλεύει. Δεν μιλάμε για κάποια ατυχία, κάποια περίοδος ανεργίας, αλλά η δουλειά και η αυτοσυντήρηση για μένα είναι εκ των ουκ άνευ για να πάρω κάποια σχέση στα σοβαρά. Όχι ότι αυτό σημαίνει τίποτα, απλά ανοίγει η πόρτα για κάτι σοβαρό.
    Αν είναι μια μικρή περίοδος ανεργίας, τότε όχι, μην είσαι σκληρή, αν είναι character flaw, τότε ναι, γειά :)
    my 2 cents.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Γιατί αν ήταν μέχρι στιγμής έτσι και τώρα θα αλλάξει να τον απορρίψει δηλαδή; Δεν κατάλαβα. Εγώ είμαι κατά του να κρίνουμε κάποιον με βάση την δουλειά που έχει. Άνετα θα συντηρούσα κάποιον που ταιριάζαμε σε όλα τα άλλα και ήταν οκ για μένα, αρκεί να με βοηθούσε με τις δουλειές του σπιτιού, για να μην πω να τα έκανε όλα. :P Ανταλλαγή ρόλων. :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ωραία. Δεν θα σου έφευγε έτσι και το pet. Χοχοχο!
    Για μένα, ξέρω απλά ότι δεν θα ταιριάζαμε και θα αμφέβαλα πάρα πολύ για την ευστάθεια της.
    Στο τέλος θα σου έτρωγε κι ότι χρηματάκια είχες και θα είχες ένα μουχλιασμένο κατοικίδιο σερβιτόρο. Απαπαπα. Καλύτερα ένα fuzzy αρκουδάκι.
    (για φιλία, σεξ, μιά χαρά - για κάτι σοβαρό λέμε)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    119
    μα γι αυτο κι ο ιδιος ο συντροφος μου ειναι ιδιαιτερα αγχωμενος γιατι επενδυει σ αυτη τη σχεση σοβαρα και θελει να της δωσει οσα περισσοτερα μπορει .αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οι περισσοτεροι λενε οτι τρεξε χιλιομετρα μακρια οταν ο ιδιος αγωνιζεται να βρει δουλεια γιατι θελει το καλο και των δυο μας οπως λεει;;γιατι μια προσωρινη κατασταση ανεργιας να με κανει να σκεφτομαι οτι δεν ειναι "καταλληλος" για σχεση ;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Eίναι και δύσκολες μέρες για να βρεις καλή δουλειά. Η άποψή μου. Αν ταιριάζετε σε όλα τ αλλα και τον βλέπεις να προσπαθεί με σωστές κινήσεις για δουλειά στήριξέ τον. Τώρα για να τον παντρευτείς πρέπει να σκεφτείς αν δεν έχει βρει δουλειά θα αναλάβεις τα πάντα και πόσο θα σου αρέσει αυτό;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η μητερα σου ανησυχει για σενα και το μελλον σου.
    Εσυ απο την αλλη σκεφτεσαι και αποφασιζεις και κανεις αυτο που γουσταρεις ,λαμβανοντας ή οχι υποψη τα λεγομενα της.
    Εσυ δεν εισαι ανεξαρτητη?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    119
    ο γαμος δεν ειναι κατι που με απασχολει θα ελεγα αμεσα αλλα ειλικρινα απορω πως ενας ανδρας παυει να ειναι "καλος" για σχεση οταν αντιμετωπιζει προσωρινα καποια οικονομικα προβληματα .μηπως ειμαι πολυ συναισθηματικη εγω και οχι τοσο χρησιμοθηρικη ;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ε διασκεδασε...κανε οτι θελεις. Εαν σε εκνευριζουν υπερβολικα και δεν εισαι οικονμικα ανεξαρτητη εμπλεξες...και να σου πουμε οτι εχεις δικιο ή αδικο δεν θα κανει την διαφορα , αυτο που θα κανει την διαφορα ειναι η ανεξαρτησια , πραγμα δυσκολο τη σημερον εποχη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by alexandros3 View Post
    Ωραία. Δεν θα σου έφευγε έτσι και το pet. Χοχοχο!
    Για μένα, ξέρω απλά ότι δεν θα ταιριάζαμε και θα αμφέβαλα πάρα πολύ για την ευστάθεια της.
    Στο τέλος θα σου έτρωγε κι ότι χρηματάκια είχες και θα είχες ένα μουχλιασμένο κατοικίδιο σερβιτόρο. Απαπαπα. Καλύτερα ένα fuzzy αρκουδάκι.
    (για φιλία, σεξ, μιά χαρά - για κάτι σοβαρό λέμε)
    Δεν ξέρω ίσως επειδή θα ήθελα να με συγχωρέσει και μένα αν δεν δουλεύω, να το έκανα κι εγώ αλλά μόνο αν είχε πρόβλημα όπως εγώ, αν ήταν πραγματικός τεμπέλης τότε δεν θα θελα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by equilibrium View Post
    Η μητερα μου οταν εμαθε για τη σχεση αυτη εγινε εξαλλη,θεωροντας πως αφου ο συντροφος μου δεν εχει δουλεια δεν εχει " το πακετο" για να ειναι διπλα μου
    Γιατί αυτή η άποψη και η στάση της μητέρας σου σου φύτεψε όμως αυτή την αμφιβολία, equilibrium;

    Πόσο σίγουρη είσαι για τον εαυτό σου και για αυτά που νιώθεις ώστε να επηρεάζεσαι και να αναρωτιέσαι για το ''σωστό'' μιας προσωπικής επιλογής;
    Μήπως υπήρχε ήδη μέσα σου αυτή η αμφιβολία κάπου καλά κουκουλωμένη;

    Πιστεύω ότι το ''πακέτο'' του (πόσο καθόλου δε μου αρέσει αυτός ο όρος!) το φτιάχνει ο καθένας μόνος του, κάτα κάποιο τρόπο,
    και όχι, δεν είναι μόνο συνδυασμός δουλειάς-εξωτερικής εμφάνισης, αλλά όλα αυτά τα ιδιαίτερα και ξεχωριστά που μας κάνουν αυτό που είμαστε σήμερα, αλλά και σε κάθε φάση μας..

    Εσύ, άλλωστε, όπως και ο καθένας, έχεις τα δικά σου κριτήρια για να επιλέγεις σύντροφο,
    λαμβάνοντας υπόψη μας και το σαρωτικό τσουνάμι χημείας που μπορεί να μας συνδέσει μ' έναν άνθρωπο,
    οπότε εμπιστεύσου τον εαυτό σου, την κρίση σου, αλλά ΚΑΙ αυτά που νιώθεις, τα μέσα σου :)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Από πότε είναι άνεργος equilibrium? Έχει κάποιες γνώσεις-ικανότητες-προσαρμοστικότητα-διάθεση που θα του επιτρέψουν να βρει δουλειά σε λίγο πιο ευνοϊκές συνθήκες? Και οικονομικά πώς συντηρείται έως σήμερα, μένει μόνος, ποιος είναι ο τρόπος ζωής του? Νομίζω ότι όλα αυτά είναι σημαντικά, γιατί σίγουρα μια προσωρινή δυσκολία είναι κάτι πολύ διαφορετικό.

    Σε προηγούμενο θέμα όμως είχες αναφέρει ότι δεν υπάρχει και ικανοποιητική σεξουαλική σχέση μεταξύ σας. Μήπως λοιπόν το συναισθηματικό υπόβαθρο σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα λίγο αποσπασματικά (το θέμα 'εργασία', το θέμα 'σεξ', το θέμα 'άγχος') κι ενώ υπάρχουν πολλοί λόγοι για προβληματισμό, τους παραβλέπεις? Αν βέβαια εσένα σε καλύπτει μια σχέση με συναισθηματισμούς και συζήτηση, δεν πέφτει σε κανέναν λόγος, πόσο μάλλον στη μητέρα σου. Μήπως όμως ελπίζεις ότι με τη δική σου συμπαράσταση ο άνθρωπος ή η σχέση θα μεταλλαχθεί σε κάτι πολύ διαφορετικό?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ήθελα να ρωτήσω τα ίδια με την μαρίνα...αλλά με πρόλαβε...

    από πότε είναι άνεργος κ ποια είναι η ηλικία του.
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    119
    ειναι ανεργος τους τελευταιους 8 μηνες και η ηλικια του ειναι κοντα στα 45 .Ειναι πολυ καλλιεργημενος απλως το επαγγελμα του εχει αμεσα θιγει απο την οικομικη κριση.Ωστοσο εχει τη διαθεση και προσπαθει .Προσωπικα μου αναφερει οτι και μονο που ειμαι διπλα του,του δινω δυναμη για να προσπαθει.Δεν πιστευω οτι μπορω να αλλαξω αυτο που ειναι ως ανθρωπος με τη συμπαρασταση μου ,πιστευω ομως οτι σιγουρα αυτη η σχεση μπορει να "καλυτερευσει" οταν σε αυτες τις δυσκολες στιγμες ειμαι κοντα του και δεν την κανω οπως κοινως λεγεται " με ελαφρα πηδηματακια".

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Aφού έτσι νιώθεις, ότι θες να είσαι δίπλα του ακολούθησε τη διαίσθησή σου, μη πας κόντρα στα συναισθήματά σου.

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. ποια είναι τα πιο κρυφα/"τρελα" σας όνειρα?
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 10-02-2011, 12:18
  3. Είναι τόσο δύσκολο να πει κάποιος "όχι";
    By kaupunki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 02-11-2010, 11:25
  4. Η ευτυχια μας ειναι αντιστροφως αναλογη των "θελω" μας
    By Empneustns in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 07-09-2008, 00:28
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •