κριση πανικου και περιεργα συπτωματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1

    κριση πανικου και περιεργα συπτωματα

    Καλησπερα και απο μενα.Γραφω για πρωτη φορα εδω καθως πριν λιγο καιρο αφου εφτασα και γω με ασθενοφορο σε ενα νοσοκομειο μου εκαναν εξετασεις παθολογικες,νευρολογικες, και καρδιολογικες, και μου ειπαν τελικα οτι δεν εχω τιποτα οτι επαθα κριση πανικου με ηρεμησαν και εφυγα.Πηγα σε ψυχολογο μου εδωσε κατι χαπια τα οποια δεν πηρα με φοβησε η ιδεα να τα παρω, αν και οι κρισεις σταματησαν ελπιζω οριστικα.Το προβλημα τωρα ειναι οτι με πονα η πλατη μου και αντανακλα μπροστα ξερω οτι δεν εχω καρδιακα συμπτωματα απλα θελω να ρωτησω μηπως η κριση πανικου δεν εφυγε και βρηκε αλλο τροπο να μου κανει παρεα, και επειδη δε θελω να ανησυχω αδικα αν μπορειτε να με διαφωτισετε θα ηταν καλο.Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Aφου εκανες τις εξετασεις δεν εχεις κατι να φοβασαι κατι .
    Εχω και εγω πονους στην πλατη και ενοχλησεις \"σημειακες\" μπροστα στο στερνο , πλαι στο στηθος κ.λ.π
    Απο την αλλη το να κανεις ενα τριπλεξ -υπερηχο καρδιας ακομη δεν ειναι κακο και θα σε ηρεμησει και μια δευτερη γνωμη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Μου θύμισες εμένα μετα απο 2-3 κρίσεις πανικού, το δόντι μου πόναγε κ νόμιζα πως είχα καρκίνο, οτι να\'ναι.. μη δίνεις σημασία
    ειναι η κλασσική αρρωστοφοβική συμπεριφορά όσων παθαίνουν κρίσεις πανικού θα σου περάσει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Καλησπέρα!

    Εφόσον σου έγραψε φάρμακα ήταν ψυχίατρος και όχι ψυχολόγος.

    Οι κρίσεις πανικού είναι πολύ κοινές, συμβαίνουν σε πολλούς. Μπορείς να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό, ψυχολόγο αυτή τη φορά.

    Δε θα σου χορηγήσει φάρμακα και θα σου δείξει τεχνικές αντιμετώπισης των κρίσεων, για την περίπτωση που επανέλθουν.

  5. #5

    ........................

    Καλησπερα και παλι.Οι κρισεις πανικου εχουν σταματησει αρκετο καιρο οπως και τα χαπακια με βαλεριανα που επερνα.Η πλατη με πονα που και που, και αμα εχει πολυ υγρασια οπως σημερα, που εβρεχε ολη μερα με ποναει ολη μερα.Εκλεισα ραντεβου με καρδιολογο να κανω τριπλεξ η κανα τεστ κοποσης ,να μου φυγουν οριστικα καθε σκεψη απο πανω μου να ησυχασω οριστικα.Τελικα ο γιατρος ψυχιατρος ητανε και μου τον συστησαν ψυχολογο μου εδωσε καποια χαπια που λεγονται seroxat,αλλα εγω δεν τα πηρα φοβηθηκα λιγο ,παντος οι κρισεις φενετε να περασαν.Βεβαια βοηθησε και το γεγονος οτι αλλαξα και δουλεια διοτι ειχα πολυ ανχος, ενω τωρα δεν εχω πολλες ευθηνες σε σχεση με πριν ισος τελικα να επαιξε το ρολο του κι αυτο.Ευχαριστω για ολα να ειστε καλα

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Μην τρελλαίνεσαι, θα είσαι μια χαρά. Τι πιο φυσιολογικό να σε πονάει η πλάτη όταν έχει υγρασία; Δεν είναι από την καρδιά σου, από την υγρασία είναι.

  7. #7

    επι της συνεχειας

    Δε ξερω ρε παιδια πως να το πω αυτο,αλλα ετσι και τη νιωσεις αυτη τη λεγομενη κριση πανικου,ολα τα υπολοιπα που μπορει να νιωσει καποιος και δεν βρεις το τι ακριβως ειναι αμεσα, σε κανει να τρελενεσε καπως,οπως και γω τωρα που νιωθω σαν να εχω ταχυπαλμια και ξερω πως ειναι ιδεα μου κανω περπατημα μεσα στο σπιτη απο τη κρεβατοκαμαρα στο σαλονι και λεω συνεχεια στον εαυτο μου ηρεμησε,να σκεφτομαι θετικα ωστε να ξεπερασω κι αυτη τη βραδια.Και λες οτι ολα ειναι στημενα να με πιασουν αποψε,με πονα λιγο η πλατη μου νιωθω λιγο σαν μουδιασμενο το χερι μου,το ματι μου παιζει το βλεφαρο τη τελευταια βδομαδα (περιεργο αυτο) και ολα αυτα χωρις να ξερω τη τα προκαλει, και γιατι πρεπει να μου συμβενουν ολα παντα βραδυ.Απλα απορω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    11
    Σου εύχομαι να σου περάσουν όλα!Έχε πίστη!

  9. #9

    της βραδιας συνεχεια

    Δε τα ελεγα πριν στο αλλο μνμ οριστε 5 ηωρα και ακομα ξυπνιος ηρθε και η αυπνια στη παρεα.Τελικα αμα ειναι να σου συμβει δε γλυτωνεις με τιποτα.Ευτυχος που συνεβει αυτη την εβδομαδα που εχω αδεια απο τη δουλεια ειδαλος σημερα θα κουτουλουσα.Βεβαια το οτι δεν εχω κοιμηθη ολη νυχτα με εχει κανει κουρελι,νιωθω χαλια ελπιζω να μην κρατηση πολυ γιατι δε με βλεπω καλα.Και εκει που ειπα δοξα το θεο τελειωσα με της κρισεις πανικου και τα χαπια,παλι με βλεπω να περνω τα βαλεριανα,οχι οτι κανουν και πολλα αλλα μονο η ιδεα βοηθαει,αλλα καλο θα ηταν να μην παιρνει χαπια κανεις γιατι τελικα ολα ειναι στο μυαλο μας,και η κριση πανικου τουλαχιστον οπως την εζησα εγω,ηταν περιεργη, παντα με εβρισκε σε ωρες πχ χαραματα η στη δουλεια , τρελες ταχυπαλμιες ,ταχυκαρδιες,και μια αισθηση οτι τερμα αυτο ηταν,φοβια στο φουλ,και ολα αυτα για ενα μικρο περιπου δεκαλεπτο διαστημα παιχνιδι του μυαλου,και εφευγε κανοντας με να τρεχω να ξεφυγω ειτε πηγαινοντας για χιλιοστη φορα σε καποιο νοσοκομειο,ειτε σπιτη μου που νιωθω ασφαλης.Και ολα αυτα τα ειχα αφησει πισω μου, λεω γιατρευτικα,αλλα τελικα εχω ακομα δρομο,η κριση ηρθε για να μεινει σαν το ΔΝΤ ολοι εχουμε το χρεως μας τελικα σ αυτη τη ζωη.

  10. #10

    επετε συνεχεια

    Καλησπερα βρε παιδια αλλα τη αλλο να πω πια,εκει που καθομαι ηρεμος ησυχος να και ενας πονος στο μερος της καρδιας, κοντα ,αντε και ειναι απο τα πλευρα η καποιος πονος στους μυς αλλα αυτη η συνδιασμενη ταση για δυσφορια ειναι το κατι αλλο.Μαλλον ειμαι κατα φαντασια ασθενεις τη αλλο να πω,σας τα λεω τωρα με μια νεα δυσφορια απο το στομαχι σαν ενα βαρος και δεν εχω φαει για βραδυ μονο ενα κομματι γλυκο.Περιεργο.Πως εχουμε γινει ετσι απο τωρα προβληματα αντε να βοηθησουμε ολοι να γινουμε οπως καθε περσι και καλυτερα

  11. #11
    Εμαθα απο το γιατρο που πηγα οτι αυτα που νιωθουμε καμια φορα ολοι μας, μπορει να ειναι και Νευροπαθητικός πονος ο οποιος να μοιαζει σαν αυτα που νιωθουμε οταν τα νιωθουμε δηλ εγω ποναγα μπροστα στο στηθος και νομιζα απο καρδια μεχρι αντε για.Αλλα ισος τελικα να μην ειναι τιποτα απλα, ενας μυικος πονος που απλα ηρθε βραδυ να με βρει και ανχωθηκα .Παντος η αυπνια ηρθε παλι αποψε παλι δεν κοιμηθηκα παρα μονο το πρωι για λιγες ωρες.Αχ τη θα κανω δεν ξερω.Κανεις με παρομοια συπτωματα αυπνιας θα βοηθουσε.Ευχαριστω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Eγω ειμαι φουλ απο νευροπαθητικους πονους...
    Λιιιγο κατι να μου παει στραβα ,αρχιζουν την εμφανιση τους πονοι,στην αριστερη ομωπλατη και αρχιζει ο κυκλος της φοβιας (ιδωνω,ταση φυγης,ταχυπαλμια)
    Αλλες φορε το καταπολεμω χωρις φαρμακα ,αλλες με μισο-ενα xanax .
    H αληθεια ομως ειναι οτι αυτο το κ@λ@αγχος σκαρφιζεται διακρως νεα κολπα για να μας ταλαιπωρει.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    8
    παιδια γεια σας.ελπιζω να μπηκα σωστα εδω.λοιπον με λενε θοδωρη και ειμαι 29 χρονων.απο τα 16 μου μεχρι τα 27 μου,εκανα παρα πολυ εντονη ζωη νυχτα μερα.επινα παρα πολυ αλκοολ,καπνιζα πολυ(2πακετα τουλαχιστον ημερισιως)εκανα και καθημερινη χρηση ινδικης κανναβης,δεν τρεφομουν σωστα δεν κοιμομουν σωστα δεν εκανα γυμναστικη.ολα ηταν μια χαρα.κανενα προβλημα τουλαχιστον τοσο σοβαρο ωστε να του δωσω βαση.απο τα 27 μου και μετα και ενω ειχα αρχισει μονος μου σιγα σιγα να χαλαρωνω καπως απο ολα αυτα,καπου εκει στα 27,5 χρονια ειχα δυο λιποθυμικα επισοδεια σε κοντινη περιοδο.μετα απο λιγο καιρο ημασταν με ενα φιλο και καναμε χρηση ινδικης κανναβης και ξαφνικα αρχισε να τρεμει για 40\'ολο μου το σωμα.ετρεμα σαν το ψαρι.ηρθε ασθενοφορο με πηγε στα εκτακτα οπου εκει ακουσα πρωτη φορα κριση πανικου.αυτη ηταν η διαγνωση.μου βαλαν εναν ορο και φυγαμε.ξαπλωσα κοιμηθηκα και ολα καλα.επειτα,μετα απο λιγο διαστημα,επαθε ενα πολυ σοβαρο ατυχημα στον μαραθωνα ενας απο τους δυο καλυτερους μου φιλους.εγω μενω θεσσαλονικη.κατεβηκα αθηνα την επομενη μερα,βεβαια ηταν στην εντατικη και δεν τον ειδα και ξανα ανεβηκα θεσσαλονικη.ολα καλα με τον φιλο μου και ξανακατεβαινω αθηνα μετα απο ενα μηνα στης 18 απριλιου 2009 να τον δω.τον βλεπω και φευγω με εναν φιλο μου και πηγαμε να δουμε μια συναυλια.ηπιαμε μια μπιρα και βγηκαμε εξω και καναμε και ινδικη κανναβη.και μετα απο δεκα λεπτα,παθαινω ολα τα συμπτωματα του εγκεφαλικου.ζαλη ασταθεια,μουδιασμα στο κεφαλι και στο αριστερο χερι σε τραγικο βαθμο,ταση λιποθυμιας και μερικη απωλεια συνειδησης.παλι νοσοκομειο και παλι η διαγνωση κριση πανικου.κοιμηθηκα και οταν ξυπνησα ηταν πια ολα διαφορετικα.ειχα αλλαγη αντιληψης του εαυτου μου δηλαδη λιγοτερη ευστροφια,ενιωθα οτι ειχα παθει κατι σοβαρο.αρχισα να εχω αλαγες συμπεριφορας και κοινωνικες και μεσα μου αισθανομουν αλλος ανθρωπος με την κακη εννοια.αρχισα τα βραδυα και ειχα παραξενα ανεξελεγκτες εικονες στο μυαλο,κατι νερα αισθανομουν στο πισω μερος του κεφαλιου να τρεχουν ενα βραδυ, αρρυθμιες,ζαλαδες,τρεμουλα ταχυκαρδιεςκωπωση και συνεχωμενη κουραση και αλαγες διαθεσης πολλες φορες στην ημερα καθε μερα,δεν μπορουσα να βγω δε μιλουσα ευκολα,κατι αλλο ενας αλλος ανθρωπος απο την μια μερα στην αλλη.πηγα σε παθολογο,μου ειπε για αγχος και κριση πανικου και αγχωδη διαταραχη.μου εδωσε αντικαταθλιπτικα τα entact.εγω του ελεγα οτι ειχα παθει εγκεφαλικο.ημουν σιγουρος.επισης ενιωθα το αριστερο μου ματι βαρυ συνεχεια και ηταν κοκκινο.20 μαιου εκανα αξονικη και δεν εδειξε κατι.ολα φυσιολογικα.εξετασεις αιματος καθαρες συκωτι νεφρα καρδια θυρεοειδης ολα τελεια.αρχισα να κανω υγειινη ζωη επινα φρουτα πολλα,εκανα γυμναστικη εκοψα εννοειται κανναβη και ποτο,σε συνδιασμο με το φαρμακο που πηρα για εννια μηνες ειδα καλυτερευση.δουλευα,ειχα αντοχες γελαγα επικοινωνουσα,κοβοντας το φαρμακο,μετα απο λιγο διαστημα,αρχισαν εμμονες,τυπου θα παθω εμφραγμα εκγεφαλικο,εναμιση μηνα ελεγα θα παθω καρδια,μουδιασματα σφαχτες αρρυθμιες ζαλαδες εντονα πολυ,μετα ελεγα το ιδιο για το συκωτι οτι εχω προβλημα.τον μαρτιο του2010 ξεκινησα ψυχολογο,για εναμιση μηνα ημουν καπως καλυτερα ομως ξαναπεσα πολυ ειδικα μετα απο ενα εμφραγμα που επαθε δικος μου ανθρωπος αλλα την σκαπουλαρε και αυτος.απο κει και περα υπαρχουν μερες που παω να τρελαθω χανω το μυαλο μου,αλλες που ειμαι καπως καλυτερα,μεχρι το καλοκαιρι που επαθα γυρω στις 20 κρισεις πανικου οπου και εξαντληθηκα τοσο πολυ,εχασα την κοινωνικοτητα μου,που ημουν το πλεον κοινωνικο ατομο στη γη,μενω σπιτι δε μπορω ευκολα να εργαστω,ειμαι μουσικος,δε νιωθω σχεδον ποτε καλα και οπως ημουν πριν,και πριν ενα μηνα πηγα σε ψυχιατρο οπου και αυτος δεν βλεπει κατι παραπανω απο υποχωνδριαση.τον τελευταιο καιρο εχω σταματησει παλι γυμναστικη και διατροφη,δε νιωθω τα ποδια μου τα αισθανομαι συνεχως μουδιασμενα,καινε και παγωνουν,ενω καθε μερα οταν ξυπναω ειτε ποδι ειτε χερι εχει μουδιασει αλλα μετα φευγει.εχω και ενοχληση στην πλατη χωρις πονο και καποια αδυναμια στα ποδια.νομιζω οτι εχω σκληρυνση παρολο που ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχω τιποτα απο την αξονικη που του εδειξα.μαγνητικη δεν εχω κανει.ελπιζω καποιος να ενδιαφερθει να μου πει μια γνωμη παρολο το πολυ μεγαλο κειμενο.ευχαριστω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Κατ\'αρχην καλως ορισες και ελπιζω να μεινεις μια για παντα μακρια απο τις ουσιες και το αλκοολ που περιγραφεις.
    H λογικη και μονον λεει οτι αφου οπως αναφερεις οι εξετασεις σου ολες -και ειναι και πολλες - ειναι καθαρες τοτε φαινεται οτι δεν υπαρχει καποιο παθολογικο προβλημα .
    Αν κοιταξεις και σε πολλα θεματα θα βρεις πολλα παιδια εδω μεσα που εχουμε λιγο πολυ παρομοια συμπτωματα με τα δικα σου.

    Η μονη παροτρυνση που μπορω να σου δωσω ειναι να μην σταματησεις την γυμναστικη , εστω και αν μειωσεις την ενταση η την διαρκεια .
    Οσο για τα υπολοιπα , θα πρεπει πρωτα να κατανοησεις οτι αυτο που εχεις ειναι δημιουργημα του μυαλου , μια αντιδραση για καποιους λογους που θα πρεπει σιγα σιγα να ανακαλυψεις .
    Τα φαρμακα πολλοί λεν οτι δεν ειναι αναγκαια και πιθανον για τους περισσοτερους δεν ειναι θεραπεια, αλλα βοηθημα , εμενα π.χτα xanax με εχουν βοηθησει πολλες φορες σε δυσκολες καταστασεις,αλλα δεν με εχουν κανει να ξεπερασω το προβλημα .
    Θα δεις και εσυ στην περιπτωση σου τι σε βοηθαει περισσοτερο.

    Προς το παρον χαλαρωσε, περιηγησου οπως σου ειπα στο φορουμ και ολα θα φτιαξουν .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by Konstantinoss
    Μου θύμισες εμένα μετα απο 2-3 κρίσεις πανικού, το δόντι μου πόναγε κ νόμιζα πως είχα καρκίνο, οτι να\'ναι.. μη δίνεις σημασία
    ειναι η κλασσική αρρωστοφοβική συμπεριφορά όσων παθαίνουν κρίσεις πανικού θα σου περάσει
    Πως θα του περάσει δηλαδή?
    Τι είναι γρίπη?
    Έλα Χρηστέ και Παναγιά

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •