Ποιος φταιει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7

    Ποιος φταιει;

    Γεια σας,εχω μια ξαδερφη 16 ετων η οποια συμπεριφαιρεται περιεργα...μισει την μητερα της...την αδερφη της...δεν εχει φιλους...νομιζει πως ολοι ασχολουνται με την εμφανηση της και γενικα οτι ολοι την κακοβλεπουν ...παλια εδειχνε εχθρικοτητα και προς την γιαγια μας χωρις λογο.Οταν μιλαμε και της απανταω νομιζει πως της φωναζω...και πληγωνεται χωρις λογο...ειναι κολλημενη με τον υπολογιστη μονο κοιμαται και τρωει! δεν εχει ασχολιες ....Στο σχολειο της οντως υπαρχουν πολλα παιδια που την κοροιδευουν και εκεινη τους επιτηθεται...μονο σε μενα τα λεει αυτα και μου εχει πει οτι αν πω κατι πουθενα δεν θα μου ξαναμιλησει...Ολοι στην οικογενεια την εχουν βγαλει και εγω δεν ξερω τι! Λεει οτι δεν υπαρχει ζωη,οτι δεν θελει να δουλεψει,οτι ειναι αχρηστη σε ολα...εχει μεινει 2 φορες ιδια ταξη...λεει πως δεν μπορει να διαβασει δεν το πιστευω αυτο...ειναι πανεξυπνη κοπελα προσπαθω να της τονωνω το ηθικο της υποσχεθηκα οτι οταν ενηλικιωθω θα την παρω και θα μεινουμε μαζι προσπαθω να την κανω να βαλει στοχους,να ζησει!!! Ειναι και η αποσταση...δεν μπορω να ειμαι διπλα της συνεχεια...στο παρελθον με την μητερα της ειχαν επισκεφθει την κοινωνικη λειτουργο...γιατι η ξαδερφη μου ελεγε οτι την κακοποιει! Δεν λεω...το ετρωγε το ξυλο της! αλλα ελεγε υπερβολικα πραγματα που δεν ισχυαν...Πριν 3 χρονια πηραμε μπροστα στην ξαδερφη μου την φιλη της τηλεφωνο και ειπαμε να κοψει καθε επαφη μαζι της...φυσικα δεν ειχαμε τετοιον σκοπο αλλα η φιλη της ηταν πολυ κωλοβο φιδι απο'τι ανακαλυψαμε εβαζε λογια στην ξαδερφη μου για την θεια μου...γενικα η συμπεριφορα της αρχισε να γινεται περιεργη απο τοτε που γνωρισε εκεινη την κοπελα ... δεν ξερω ποιος φταιει για την κατασταση της! και δεν με νοιαζει...ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΩ και θελω να την κανω καλα! αλλα δεν ξερω πως...

  2. #2
    εμένα σαν δυσκολη εφηβεία μου ακούγεται όλο αυτό....φυσικά το καλύτερο θα ήταν να την έπειθες να πάτε σε κάποιον ειδικο να μιλήσει γιατι μέσα από τη συμπεριφορά της στον εαυτό της καταστρέφει σιγά-σιγά το μέλλον της, (δεν διαβάζει, τρώει, λιώνει στον υπολογιστή).
    Αν κρίνω απ τη δική μου εφηβεία που ήταν μες στην τρέλλα και την αμφισβητηση, σίγουρα θα είναι δύσκολο, αλλά αφού όπως λες την αγαπάς και νοιάζεσαι για εκείνη πάλεψε το.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εσυ τι εισαι αρρεν ή θηλυ?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7
    Θηλυ...αλλα τι σημασια εχει;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    εμένα σαν δυσκολη εφηβεία μου ακούγεται όλο αυτό....φυσικά το καλύτερο θα ήταν να την έπειθες να πάτε σε κάποιον ειδικο να μιλήσει γιατι μέσα από τη συμπεριφορά της στον εαυτό της καταστρέφει σιγά-σιγά το μέλλον της, (δεν διαβάζει, τρώει, λιώνει στον υπολογιστή).
    Αν κρίνω απ τη δική μου εφηβεία που ήταν μες στην τρέλλα και την αμφισβητηση, σίγουρα θα είναι δύσκολο, αλλά αφού όπως λες την αγαπάς και νοιάζεσαι για εκείνη πάλεψε το.


    Αρνειτε να επισκεφθει ειδικο... μα και εγω αυτο πιστευω πως ειναι απλα μια δυσκολη εφηβεια δεν θελω ομως να καταστρεψει το μελλον της ή να βλαψει την υγεια της... ειναι πολυ επιθετικη ...και σκεφτεται συνεχως απαισιοδοξα!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    παντως σε κατι τετοια δυσκολα στην εφηβεια

    ολοι σκεφτονται τι θα γινει στο μελλον

    αλλα εμενα το παρον με νοιαζει πιο πολυ

    ποιος της εμπνεει τοση μαυριλα?

    ευχομαι να παει να θεραπευτει γρηγορα το αμεσο περιβαλλον της για να δει ασπρη μερα το κοριτσι

    γλυκο μου κοριτσι ....

    να παει να θεραπευτει το δεντρο για να λαμψει και ο καρπος

    that s my point :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7
    Πιστευω οτι της εμπνεει τοση μαυριλα...το περιβαλλον στο σπιτι.Μαζευονται ολες οι μοιρολογιστρες της οικογενειας και λενε οτι κακο και αρνητικο υπαρχει ...οταν παω ελλαδα για μερικες μερες τρελενομαι και μονο που τις ακουω...ποσο μαλλον η ξαδερφη μου που ζει μαζι τους! περνανε το αγχος και την αρνητικη ενεργεια σε μας τους νεους ...με την δουλεια την οικογενεια..να σπουδασουμε να μην αποτυχουμε...να μην τους κανουμε ρεζιλη...ελεος! τους εχω πει να σταματησουνε να μας πιεζουνε και να μιλανε τοσο πολυ πια! και απο τοτε δεν με στειλανε ξανα ελλαδα επειδη και καλα εβγαλα γλωσσα...Την κρινουνε συνεχεια ...απο μικρη...το πιο τρομακτικο ειναι οτι φευγει...φευγει απο το σπιτι και δεν ξερουμε αν θα γυρισει...εχει εξαφανιστει πολλες φορες...:'(
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παρακολουθω το φορουμ εδω και κατι μηνες και ειναι πραγματικα ενας θησαυρος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Εχουνε μαζευτει ολες οι μοιρολογιστρες στο σπιτι.....


    κομικοτραγικο


    να εισαι καλα :) για τα καλα λογια για το φορουμ....
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    καλη μου εχεις προσπαθησει να μιλησεις με τους γονεις της;να τους εξηγησεις τι περναει;
    μου θυμιζει λιγο τη δικη μου εφηβεια που αν ειχα παει εγκαιρα σε ειδικο θα ειχα γλυτωσει πολλα!
    πες της να πατε σε ειδικο μαζι και εξηγησε της πως δεν ειναι κακο να πατε και οτι θα τη βοηθησει πολυ με τις συμβουλες που θα της δωσει!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    καλη μου εχεις προσπαθησει να μιλησεις με τους γονεις της;να τους εξηγησεις τι περναει;
    μου θυμιζει λιγο τη δικη μου εφηβεια που αν ειχα παει εγκαιρα σε ειδικο θα ειχα γλυτωσει πολλα!
    πες της να πατε σε ειδικο μαζι και εξηγησε της πως δεν ειναι κακο να πατε και οτι θα τη βοηθησει πολυ με τις συμβουλες που θα της δωσει!
    Θα ξαναπροσπαθησω να παμε μαζι σε ειδικο.Εχω μιλησει με την μητερα της (οι πατεραδες κατα ενα παραδοξο λογο εχουν την συνηθεια να εξαφανιζονται μολις γεννιομαστε) αλλα λεει πως ειναι απλα οι αντιδρασεις της εφηβειας και οτι κανει το κανει μονο και μονο για να την βασανιζει....εξαλλου πιστευω πως η ιδια η θεια μου χρειαζεται βοηθεια ψυχολογου αλλα φοβαμαι να της το πω (θα πεσουν να με φανεεεεεεε )

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by лунатик View Post
    Θα ξαναπροσπαθησω να παμε μαζι σε ειδικο.Εχω μιλησει με την μητερα της (οι πατεραδες κατα ενα παραδοξο λογο εχουν την συνηθεια να εξαφανιζονται μολις γεννιομαστε) αλλα λεει πως ειναι απλα οι αντιδρασεις της εφηβειας και οτι κανει το κανει μονο και μονο για να την βασανιζει....εξαλλου πιστευω πως η ιδια η θεια μου χρειαζεται βοηθεια ψυχολογου αλλα φοβαμαι να της το πω (θα πεσουν να με φανεεεεεεε )
    αααααααααααααααααχ!!!!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Για μένα φταίει ίσως λίγο η φίλη και η μητέρα που τη χτυπάει και το περιβάλλον της. Όμως η φίλη μπορεί να χει και δίκιο τελικά, μπορεί να θέλει το καλό της. Η μάνα σίγουρα κάνει τραγικά λάθη αφού όχι μόνο τη χτυπάει αλλά της κάνει και τη ζωή δύσκολη. Εγώ πιστεύω πρέπει να πάει οπωσδήποτε σε ειδικό, γιατί φαίνεται ότι κάτι έχει η κοπέλα, και ίσως στην περίπτωσή της φταίει το περιβάλλον. Πρέπει να την πείσεις να πάει, τώρα σε τέτοιο περιβάλλον, πιστεύει ότι δεν αξίζει το καλό της και υπάρχει μόνο για το κακό της πιστεύω. Γι'αυτό προσπάθησε να την πείσεις να πάει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by лунатик View Post
    Πιστευω οτι της εμπνεει τοση μαυριλα...το περιβαλλον στο σπιτι.
    Μαζευονται ολες οι μοιρολογιστρες της οικογενειας και λενε οτι κακο και αρνητικο υπαρχει ...οταν παω ελλαδα για μερικες μερες τρελενομαι και μονο που τις ακουω...ποσο μαλλον η ξαδερφη μου που ζει μαζι τους!
    περνανε το αγχος και την αρνητικη ενεργεια σε μας τους νεους ...με την δουλεια την οικογενεια..να σπουδασουμε να μην αποτυχουμε...να μην τους κανουμε ρεζιλη...ελεος!
    Την κρινουνε συνεχεια ...απο μικρη
    Στο σχολειο της οντως υπαρχουν πολλα παιδια που την κοροιδευουν και εκεινη τους επιτηθεται...
    Ολοι στην οικογενεια την εχουν βγαλει και εγω δεν ξερω τι!
    Δεν λεω...το ετρωγε το ξυλο της! αλλα ελεγε υπερβολικα πραγματα που δεν ισχυαν...
    Φίλε μου,
    αν δώσεις όλη σου την προσοχή σε αυτά που εσύ έγραψες ότι περνάει, θα καταλάβεις ότι έχει δίκιο η ξαδέλφη σου.


    > τους εχω πει να σταματησουνε να μας πιεζουνε και να μιλανε τοσο πολυ
    > πια! και απο τοτε δεν με στειλανε ξανα ελλαδα επειδη και καλα εβγαλα
    > γλωσσα.

    Ποιοί δεν σε στείλανε ξανά ελλάδα; Οι γονείς σου (θείοι της ξαδέλφης σου) ή αναφέρεσαι στους γονείς της;


    > στο παρελθον με την μητερα της ειχαν επισκεφθει την κοινωνικη λειτουργο...
    > γιατι η ξαδερφη μου ελεγε οτι την κακοποιει! Δεν λεω...το ετρωγε το ξυλο
    > της! αλλα ελεγε υπερβολικα πραγματα που δεν ισχυαν...

    Κακοποίηση είναι -εκτός της σωματικής βίας- και η ψυχολογική βία.


    > Θα ξαναπροσπαθησω να παμε μαζι σε ειδικο.Εχω μιλησει με την μητερα της
    > εξαλλου πιστευω πως η ιδια η θεια μου χρειαζεται βοηθεια ψυχολογου αλλα
    > φοβαμαι να της το πω (θα πεσουν να με φανεεεεεεε )

    Ποιοί θα πέσουν να σε φάνε; Οι γονείς της (κύρια η μητέρα της όπως λες) ή οι γονείς σου (κύρια η μητέρα σου επίσης) ή και οι δύο (το πιθανότερο αφού αναφέρεις πληθυντικό: "θα πεσουν να με φανεεεεεεε");


    > ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΩ και θελω να την κανω καλα! αλλα δεν ξερω πως...

    Θα δεις ότι θα ακούσεις άπειρες απόψεις. Μόνο εδώ φαντάζομαι θα απαντήσουν καμμιά εικοσαριά άτομα. Και οι γύρω σου ο καθένας θα έχει τη δική του άποψη. Και εγώ μπορώ να σου πω τι να κάνεις. Αλλά, υπάρχει ένα πρόβλημα: Ποιόν θα ακούσεις -και κυρίως τι θα ακούσεις- εξαρτάται από εσένα. Επίσης το τι θα καταλάβεις και τι θα πιστέψεις εξαρτάται πάλι από εσένα.
    Έτσι προτείνω να μην σου πω κάτι άλλο, απλά μόνο μια γνώμη:

    > δεν ξερω ποιος φταιει για την κατασταση της! και δεν με νοιαζει...

    Δεν γίνεται να φτιάξεις κάτι αν δεν καταλάβεις τι φταίει που χάλασε.
    Aν τυχόν θέλεις να ακούσεις και άλλα από εμένα (γνώμη, τι να κάνεις, κλπ), πες μου.
    Last edited by John11; 14-03-2011 at 03:17.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θέλεις να τη σώσεις από αυτό που είναι δικό της κομμάτι να θελήσει να σωθεί (κατά πρώτον) και μετά, όταν έχει αποφασίσει να σωθεί, να αναζητήσει η ίδια τους τρόπους να το κάνει. Ίσως είναι περισσότερο δική σου ανάγκη προς στιγμήν.Έγραψες αυτό το "Θέλω να την κάνω καλά" πάνω στο οποίο έχω ενστάσεις. Ποιος σου λέει πως οι αντιδράσεις της δεν είναι φυσιολογικές? Σε σχέση με το περιβάλλον που ζει, φυσιολογικές είναι. Βγάζει αρνητικότητα, που δείχνει μη υποταγή. Υγιές.

    Γενικά, έχω την εντύπωση πως κάνεις μία προσπάθεια υποκατάστασης της ιδίας. Και δείχνεις και έναν παρεμβατισμό επίσης (με κάτι τηλέφωνα και κάτι επισκέψεις και κάτι διάφορα) που μάλλον με σπρώχνουν προς μία ένδειξη ταύτισης συναισθηματικής. Δεν είσαι αυτή. Μπορείς να της προτείνεις να πάρει βοήθεια αν της χρειάζεται, πχ να επισκεφτεί έναν ειδικό, αλλά δε μπορείς να αναλάβεις να πάρεις τη θέση του κλειδοκράτορα στη ζωή ενός άλλου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι φταιει?
    By nickair40 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2010, 22:07
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ
    By CANDY in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-04-2010, 14:32
  3. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 10:15
  4. φταίει κι η βροχή
    By narnia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 81
    Last Post: 12-10-2009, 13:54
  5. Τί φταίει;
    By olorou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 08-08-2007, 19:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •