ΞΑΦΝΙΚΗ ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ-HELP!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58

    ΞΑΦΝΙΚΗ ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ-HELP!!!

    καλησπερα σε ολους,εδω και δυο εβδομαδες υστερα απο εναν ξαφνικο πονο στον ορχι(οχι εντονο) ο οποιος κρατησε 3 ημερες ξεκινησε ο γολγοθας..ξεσκωνιζοντας το ιντερνετ για παθησεις ορχεων επεσα πανω σε διαφορες παθησεις οπως καρκινοι,συστροφη ορχεων και λοιπα και πανικοβληθηκα.αφου περασε ο πονος επισκεφτηκα ουρολογο καθηγητη πανεπιστημιου οπου μου εκανε κλινικη εξεταση και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα απολυτως και να χαλαρωσω.ο πονος περασε,στη συνεχεια καθως εκανα ντους "μου φανηκε" πως η βαλανος στο πεος ηταν καπως μελανιασμενη απ οτι συνηθως,μπηκα στο ιντερνετ κ διαβασα για καρκινους πεους,οξειες γαγγρενες πεους και αλλα..δευτερο σοκ,τρεμουλο,διαροια,υπερκ� �νητικοτητα,οξυθιμια,συχνο� �υρια,πηρα ενα ξαναξ 5 mg κρυφα απο συγγενικο μου προσωπο για να ηρεμισω καπως.την αμεσως επομενη επισκευπτομαι ιδιωτη ανδρολογο-ουρολογο με κοιταξε και χαμογελασε λεγοντας πως ολα ειναι απολυτως φυσιολογικα και με ρωτησε αν ειμαι υποχονδριος κτλ.ηρεμησα και κοιμηθηκα σαν πουλακι το βραδυ.την επομενη ξυπναω καλα,στο μεσο της ημερας που δημιουργηθηκε εντονο αγχος μηπως ο ιατρος που με κοιταξε ''χτες'' δεν ηταν πολυ εμπειρος κ μηπως εκανε λαθος.συμπτωματα ιδια,τρεμουλο,αναγουλες κτλ.επισκεπτομαι την ιδια ημερα δημοσιο νοσοκομειο και αφου με κοιταξε ο γιατρος μου εκανε πλακες καθως δεν παρατηρησε το παραμικρο.τις τελευταιες μερες εχω καποια σχετικη συχνοουρια και φοβαμαι οτι εχω καρκινο στον προστατη με μετασταση στο παχυ εντερο(λογω της διαροιας που ειχα) η μετασταση στα κοκκαλα.καπως ετσι εχουν κυλησει αυτες οι δυο εβδομαδες και ηρεμια δεν εχω βρει,πινω ενα ξαναξ καθε μερα..
    Last edited by johny; 06-03-2011 at 15:21.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    τωρα σκεφτομαι απο τριτη να παω σε ουρολογικο κεντρο,καθως και σε πρωκτολογο μηπως και ηρεμισω..ποτε στη ζωη μου δεν εχω πανικοβληθει ετσι ουτε ειχα παρει αλλοτε ηρεμιστικα χαπια,ισα ισα που παντα ημουν αδιαφορος με θεματα υγειας,ουτε αρρωσταινα,ουτε τιποτα,εκανα γυμναστικη καθημερινα,προσεχα τι τρωω..τις τελευταιες μερες εχω βαλει αρκετες φορες θερμομετρο,κοιταω τα ουρα μου και τα κοπρανα μου για τυχον συμπτωματα του καρκινου.απο τι προηλθε αυτη η ξαφνικη νοσοφοβια παιδια???μπορω να κανω κατι για να το παλεψω?να συμπληρωσω οτι ειμαι 24 χρονων
    Last edited by johny; 06-03-2011 at 15:21.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by johny View Post
    καλησπερα σε ολους,εδω και δυο εβδομαδες υστερα απο εναν ξαφνικο πονο στον ορχι(οχι εντονο) ο οποιος κρατησε 3 ημερες ξεκινησε ο γολγοθας..ξεσκωνιζοντας το ιντερνετ για παθησεις ορχεων επεσα πανω σε διαφορες παθησεις οπως καρκινοι,συστροφη ορχεων και λοιπα και πανικοβληθηκα.αφου περασε ο πονος επισκεφτηκα ουρολογο καθηγητη πανεπιστημιου οπου μου εκανε κλινικη εξεταση και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα απολυτως και να χαλαρωσω.ο πονος περασε,στη συνεχεια καθως εκανα ντους "μου φανηκε" πως η βαλανος στο πεος ηταν καπως μελανιασμενη απ οτι συνηθως,μπηκα στο ιντερνετ κ διαβασα για καρκινους πεους,οξειες γαγγρενες πεους και αλλα..δευτερο σοκ,τρεμουλο,διαροια,υπερκ� �νητικοτητα,οξυθιμια,συχνο� �υρια,πηρα ενα ξαναξ 5 mg κρυφα απο συγγενικο μου προσωπο για να ηρεμισω καπως.την αμεσως επομενη επισκευπτομαι ιδιωτη ανδρολογο-ουρολογο με κοιταξε και χαμογελασε λεγοντας πως ολα ειναι απολυτως φυσιολογικα και με ρωτησε αν ειμαι υποχονδριος κτλ.ηρεμησα και κοιμηθηκα σαν πουλακι το βραδυ.την επομενη ξυπναω καλα,στο μεσο της ημερας που δημιουργηθηκε εντονο αγχος μηπως ο ιατρος που με κοιταξε ''χτες'' δεν ηταν πολυ εμπειρος κ μηπως εκανε λαθος.συμπτωματα ιδια,τρεμουλο,αναγουλες κτλ.επισκεπτομαι την ιδια ημερα δημοσιο νοσοκομειο και αφου με κοιταξε ο γιατρος μου εκανε πλακες καθως δεν παρατηρησε το παραμικρο.τις τελευταιες μερες εχω καποια σχετικη συχνοουρια και φοβαμαι οτι εχω καρκινο στον προστατη με μετασταση στο παχυ εντερο(λογω της διαροιας που ειχα) η μετασταση στα κοκκαλα.καπως ετσι εχουν κυλησει αυτες οι δυο εβδομαδες και ηρεμια δεν εχω βρει,πινω ενα ξαναξ καθε μερα..
    παιδια το βλεπετε ολο το μηνυμα γιατι σε εμενα φαινεται το μισο..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    φαινονται παιδια τα μηνυματα γιατι σε εμενα τα δειχνει μισα...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    κανεις ρε παιδια??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    φαίνονται μια χαρά τα μηνύματα μην ανησυχεις. Αν κανεις μια "βόλτα" εδω θα δεις οτι ειμαστε πολλοι και όντως σε όλους ξαφνικά "μας έσκασε". Είναι κατι που σου φωνάζει καιρό αλλα δεν το ακούς...και βγαινει σαν φοβος αρρώστιας. Και εγω μη νομιζεις τωρα το παλευω λιγουλακι...διαβασε με και σε αλλα μηνυματα και θα δεις. Ψυχραιμια, επισκεψη σε ψυχολογο για εναρξη ψυχοθεραπειας , κομμενο το ιντερνετ για διαγνωση και ισως να επισκεφθεις και καποιον νευρολογο, αν χρειαστεις και καποια φαρμακευτική θεραπεια (για πιο αμεσα αποτελεσματα γιατι η ψυχοθεραπεια θελει χρονο)..εγω αυτα εκανα και αυτα μπορω να συμβουλεψω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    καλησπερα,μην ανησυχεις εφοσον εκανες εξετασεις και δεν εχεις κατι παθολογικο ολα ειναι θεμα ψυχολογιας...η κακη ψυχολογικη κατασταση η τα καταπιεσμενα συναισθηματα σε πολλους απο εμας κανουν την πρωτη επισκεψη με μια κριση πανικου και μετα με ψυχοσωματικα συμπτωματα τα οποια στην ουσια για να υποχωρησουν θελουν καλη ψυχοθεραπεια και πολλη δουλεια με τον εαυτο σου...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    φαίνονται μια χαρά τα μηνύματα μην ανησυχεις. Αν κανεις μια "βόλτα" εδω θα δεις οτι ειμαστε πολλοι και όντως σε όλους ξαφνικά "μας έσκασε". Είναι κατι που σου φωνάζει καιρό αλλα δεν το ακούς...και βγαινει σαν φοβος αρρώστιας. Και εγω μη νομιζεις τωρα το παλευω λιγουλακι...διαβασε με και σε αλλα μηνυματα και θα δεις. Ψυχραιμια, επισκεψη σε ψυχολογο για εναρξη ψυχοθεραπειας , κομμενο το ιντερνετ για διαγνωση και ισως να επισκεφθεις και καποιον νευρολογο, αν χρειαστεις και καποια φαρμακευτική θεραπεια (για πιο αμεσα αποτελεσματα γιατι η ψυχοθεραπεια θελει χρονο)..εγω αυτα εκανα και αυτα μπορω να συμβουλεψω
    ευχαριστω παρα πολυ φιλε,θα το κοψω το ιντερνετ γιατι αρχισα να ξαναδιαβαζω παθησεις στο νετ και ειμαι σε φαση πανικου αυτη τη στιγμη,πηρα παλι ενα ξαναξ.ευτυχως μοιραστηκα το συγκεκριμενο θεμα με την μανα μου γιατι καπου ηθελα να τα πω,το θεμα ειναι οτι οσο πλησιαζει η νυχτα τοσο περισσοτερο με πιανει πανικος,δεν ξερω το λογο.το πρωι και κατα τη διαρκεια της μερας ειμαι οκ σχετικα,το παλευω,τωρα που ειναι νυχτα εχω πανικοβληθει παλι οτι κατι εχω.ετσι και εχω εντονη ανησυχια λες να να κοιταξω για καποιο εφημερευον νοσοκομειο με τμημα ψυχιατρικης η προσπαθησω να ηρεμισω??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    εγω συνηθως μετα το μεσημερι ηρεμουσα και το πρωι ημουν χαλια...να μην ψαξεις για νοσοκομεια νεο παιδι βαλε να δεις μια ταινια μπες στο ιντερνετ και βρες βιβλια αυτοβοηθειας και απο την τριτη ψαξε για εναν καλο ψυχοθεραπευτη μην μπλεκει με ψυχιατρους και κωλοχαπα...αν ο ψυχολογος κρινει οτι δεν μπορει να σε βοιηθησει θα σε στειλει εκεινος σε ψυχιατρο...αν και δεν τον χρειαζεσαι...τα εχω περασει και ξερω μπορεις να γινεις πολυ καλα και χωρις φαρμακα εγω τα καταφερα και βγηκα απο αυτην την φαση...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    επισης να συμπληρωσω πως οσο ειμαι σπιτι με πιανουν τα ψυχοσωματικα,κατι ταχυκαρδιες,συχνοουρια,ανα γουλα.οταν ειμαι εξω με πολυ κοσμο γυρω μου πχ σχολη,σε μπαρ κτλ δεν εχω τετοια συμπτωματα,σημερα δεν βγηκα και αρχισαν απο τωρα αυτα τα ψυχοσωματικα.χθες γυρισα κατα τις 3 τα ξημερωματα σπιτι μου και ξεκινησαν απο τοτε που γυρισα.γενικα εχω παρατηρησει αυτον τον καιρο που περναω δυσκολα οτι μου κανει καλο να βρισκομαι αναμεσα σε παρα πολυ κοσμο αγνωστο της ηλικιας,μακαρι ημουν σε καποιο κλαμπ τιγκα στον κοσμο αυτη τη στιγμη.οταν ειμαι μονος βυθιζομαι στις σκεψεις μου για ασθενειες,νοσοκομεια κτλ κτλ κτλ.αυτη τη στιγμη ειμαι στα προθυρα κλαματος που τα γραφω αυτα.ευτυχως μου κανει καλο που σας τα γραφω και τα μοιραζομαι.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by PENAKI1986 View Post
    εγω συνηθως μετα το μεσημερι ηρεμουσα και το πρωι ημουν χαλια...να μην ψαξεις για νοσοκομεια νεο παιδι βαλε να δεις μια ταινια μπες στο ιντερνετ και βρες βιβλια αυτοβοηθειας και απο την τριτη ψαξε για εναν καλο ψυχοθεραπευτη μην μπλεκει με ψυχιατρους και κωλοχαπα...αν ο ψυχολογος κρινει οτι δεν μπορει να σε βοιηθησει θα σε στειλει εκεινος σε ψυχιατρο...αν και δεν τον χρειαζεσαι...τα εχω περασει και ξερω μπορεις να γινεις πολυ καλα και χωρις φαρμακα εγω τα καταφερα και βγηκα απο αυτην την φαση...
    ευχαριστω πενακι για την απαντηση..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    μαλον το χαπι που πηρα και το οτι σας γραφω τωρα μου εκαναν καλο.δεν εχω αναγκη για αμεση ουρηση ουτε αναγουλες και υπερκινητινοτητα οπως πριν.σκεφτομαι οτι "μαλλον" δεν εχω τιποτα και οτι απο τριτη θα παω να κανω και καμια εξεταση αιματος και ουρων και αυτο ειναι ολο και εννοειται οτι θα δω και ψυχολογο η νευρολογο που μου ειπε ο fleur

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    τωρα που ειμαι ηρεμος να πω και καποια πραγματα απ τη ζωη μου,τον τελευταιο μισο χρονο ισως και παραπανω ειχα μια φοβια με τους δικους μου ανθρωπους.εκει που κοιμοντουσαν οι γονεις και οι αδερφες σηκωνομουνα και παρατηρουσα απ τα δυο εκατοστα αν αναπενουν η εχουν παθει καμια ανακοπη.μαλιστα μια φορα η αδερφη μου δεν την ειδα να αναπνεει δυνατα και για ενα κλασμα του δευτερολεπτου σφιχτηκε η καρδια μου και μουδιασε στο κεφαλι,νομισα οτι επαθε ανακοπη,φυσικα τη σκουντηξα γυρισε πλευρο και εφυσιχαστηκα.αλλες φορες εχω σηκωθει να δω αν αναπενουν οι γονεις μου και τους σκουνταω ωστε να ανταποκριθουν και να γυρισουν πλευρο.μιλαμε δραμα η κατασταση.το θεμα του θανατου δεν το φοβαμαι καθολου για μενα,προτιμω να πεθανω πρωτος ξαφνικα ενω κοιμαμαι παρα καποιο συγκενικο μου προσωπο.αυτο που φοβαμαι ειναι μην παθω καποια ανιατη ασθενεια και τους γονατισω οικονομικα και ψυχολογικα

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    58
    παιδια διαβασα καποια απ τα μηνυματα σας,ισχυει οτι οταν νομιζεις οτι εχεις καποια παθηση καπου συγκεκριμενα,για καποιον ανγωστο λογο πονας στο σημειο που νομιζεις οτι εχεις παθηση??πως γινεται αυτο παιδια??δηλαδη ο εγκεφαλος υποσεινυδητα δινει την αντιστοιχη εντολη να πονεσεις εκει που θεωρητικα νομιζεις οτι εχεις προβλημα?ας πουμε εγω μετα τον καρκινο του πεους και των ορχεων τα οποια τελικα δεν υπηρχαν,εχω περασει στα πιο ενδωτερα,νεφρικη ανεπαρκεια,κακρινος νεφρων,κακρινος προστατη,καρκινος ουροδοχου κυστης,καρκινος ουρηθρας.αν με ρωτουσατε πριν μια ωρα θα σας ελεγα πως εχω ολους αυτους τους καρκινους μαζι,τωρα και φυσικα λογω του χαπιου θεωρω οτι δεν μπορει να ταεχω ολα σε ενα γιατι αυτη τη στιγμη δεν εχω συμπτωματα.πριν 2 ωρες ειχα καποια πονακια στο πισω κατω μερος της πλατης και ημουν καρασιγουρος πως εχω νεφρικη ανεπαρκεια..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ο εγκέφαλος μας παίζει όντως τρελλα παιχνίδια!! Μη μασάς! Ηδη το ότι με το ηρεμιστικό νιώθεις καλύτερα δεν σου λέει κάτι;;; αν ησουν πραγματι αρρωστος δεν θα σου πέρναγε.. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. εγω οταν το πρωτοεπαθα πριν ενα χρόνο περίπου (απριλη νομιζω) ημουν σε κατασταση πανικού...νομιζα οτι εχω καποια ανιατη ασθενεια και φυσικά μετα εκανα μια γυρα απο ΟΛΕΣ τις ειδικότητες. Αν μια εξεταση αιματος σε κανει να νιωσεις καλυτερα καντην αλλα σταματα εκει...γιατι μετά ειναι μεγαλή η κατηφόρα των εξετάσεων..Αυτόν τον φόβο που λες για την ασθενεια τον έχω και εγω..ανακαλυψα οτι ειναι ενα δείγμα μοναξιάς που νιωθω...(μετά απο "εσωτερικό ψαξιμο"). Εγω κανω και φαρμακευτική θεραπεια εδω και 2 και κατι μηνες και εχω δει διαφορα μεγάλη, μαζί ομως με ψυχοθεραπεια...εχουν ελλατωθει σχεδον εξαφανιστει οι κρισεις. Δηλαδη υπαρχει μια εκλογικευση του πραγματος που δεν υπηρχε πριν, μια ψυχραιμία. Παρεμπιπτόντως και εγω ήμουν καλύτερα το βραδυ, εμενα με επιανε ή με πιανει καμια φορά οταν γυριζω απο τη δουλεια και μεχρι τις 8 περιπου μια ανησυχια.
    Υ.Γ. ειμαι κοριτσακι!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νοσοφοβία
    By Gorgo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-2012, 01:12
  2. ξαφνικη αισθηση παλμων
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 15-09-2009, 01:37
  3. ξαφνικη αλλαγη
    By zaira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2008, 17:38
  4. νοσοφοβια help!!!!
    By christosx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 18-10-2007, 15:35
  5. ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-04-2007, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •