ΕΡΩΤΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: ΕΡΩΤΗΣΗ

  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    31

    ΕΡΩΤΗΣΗ

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης από ψυχολόγο δωρεάν.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    De nomizw na kaluptontai apo kapoio tameio....alla se kentra psyxikhs ygeias mporeis na milhseis me psuxologous dwrean.

    Googlare kentra psuxikhs ygeias na vreis konta sthn perioxh sou poia einai kai ti proswpiko exoun

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by mianyxta
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης από ψυχολόγο δωρεάν.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Σε ποιο πλαίσιο? Για τι είδους \"πρόβλημα\"?

    Αν αναφέρεσαι σε ιδιώτη, η απάντηση είναι προφανής.
    Αν αναφέρεσαι σε φορείς του δημοσίου, υπάρχουην επιλογές.

    ΥΓ. Yllom, θερμή παράκληση, όχι greeklish σε αυτό το φόρουμ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    31
    Όσον αφορά τους φορείς του δημοσίου, dodoni, εννοείς ψυχιατρικά νοσοκομεία; Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω τηλεφωνικά, αλλά οι απαντήσεις είναι ιδιαιτέρως συγκεγχυμένες. Κάτι περί \"εξωτερικών περιστατικών\" και τα τοιαύτα...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Στα Κέντρα Ψυχικής Υγείας μπορείς να απευθυνθείς. Άνοιξε την ιστοσελίδα www.google.gr γράψε στην αναζήτηση Κέντρα Ψυχικής Υγείας και θα βρεις αυτό που είναι κοντά στην περιοχή σου ή κάποια πληροφορία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....στα κεντρα ψυχικης υγειας η σε ψυχιατρικα τμηματα γεν νοσοκομειου ορισμενες φορες!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    31
    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Θα κάνω μια προσπάθεια και βλέπουμε...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    αλλά να ξέρεις ότι η πρώτη σου συνεδρία θα γίνει μετά από πολύ καιρό αφού κλείσεις το ραντεβού και οτι οι συνεδρίες γινονται μόνο μια φορά τον μήνα!!!Δωρο-άδωρον λοιπόν!!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Στα ΚΨΥ (Κέντρα Ψυχικής Υγείας) είναι ανάλογα με την περιοχή που μένεις. Υπάρχουν περιοχές στην Αθήνα που κάθε εβδομάδα σου κλείνουν ραντεβού (ανάλογα και με την ασθένεια, μπορεί να κριθεί και κάθε 2 εβδομάδες).

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    31
    Καλημέρα!Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να επικοινωνήσω με το Κέντρο Ψυχικής Υγείας της περιοχής μου.Μου ζήτησαν να αφήσω το όνομά μου και ένα τηλέφωνο, ούτως ώστε να επικοινωνήσει η κοινωνική λειτουργός του Κέντρου για να κλείσουμε ραντεβού. Τώρα αυτό θεωρείται λογικό;Μου έκανε μεγάλη εντύπωση.Βέβαια, μεγαλύτερη εντύπωση θα μου κάνει αν επικοινωνήσουν μαζί μου!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Έπεσες σε μήνα διακοπών. Πάρε τους ξανά και ας λένε θα πάρουν εκείνοι. Πήγες στο ΚΨΥ και στο είπανε από κοντά ή από το τηλέφωνο;

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    31
    Originally posted by Eagle
    Έπεσες σε μήνα διακοπών. Πάρε τους ξανά και ας λένε θα πάρουν εκείνοι. Πήγες στο ΚΨΥ και στο είπανε από κοντά ή από το τηλέφωνο;
    Τηλεφωνικά! Ίσως περιμένω μέχρι την Πέμπτη κι θα ξανακαλέσω.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    ..δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις ανταποκριση απο τα κεντρα ψυχικης εμπειριας, εγω παντως ειχα την ευκαιρια εδω (και μιλαμε για κερκυρα) να κανω καποιες ψυχοθεραπειες, που κρατησαν ενα τριμηνο μετα απο δικη μου επιλογη, πολυ οικονομικα και με καλη ψυχιατρο/ψυχοθεραπευτρια.. και τον τροπο μου τον εδειξε ενας φιλος, εκκολαπτομενος ψυχιατρος..
    σιγουρα λοιπον στην περιοχη σου υπαρχει ψυχιατρειο, το οποιο αποτελειται συνηθως και απο εξωτερικα ιατρεια οπου και δεν θα εχεις καμια επαφη με τους εγκλειστους ασθενεις και γενικα με αρκετα σοβαρες περιπτωσεις.. εφοσον λοιπον εχεις οποιοδηποτε βιβλιαριο υγειας μπορεις να κλεισεις ραντεβου με το γιατρο της επιλογης σου(εμενα τουλαχιστον μου προτεινε ο φιλος μου που τους γνωριζε) και το κοστος της καθε συνεδριας ειναι μονο 3 ευρω! το κατα ποσο θα ειναι καθε εβδομαδα, καθε δευτερη κ.λ.π θα το κρινει ο ιδιος ο γιατρος αλλα ειναι εφικτο και καθε εβδομαδα αν χρειαστει αρκει να μην γινεται και ο πανικος απο ασθενεις που θα ζητουν τον συγκεκριμενο γιατρο..
    απευθυνσου λοιπον στο τοπικο ψυχιατρειο και θα σε καθοδηγησουν.. οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν οτι μονο με το βιβλιαριο του ικα μπορουν να κανουν ψυχοθεραπεια μονο με 3 ευρω και γιατρο της επιλογης τους που να ανηκει βεβαια στο δημοσιο...εδω τουλαχιστον, πολλοι ειναι εκεινοι που εχουν βρει την υγεια τους με τον συγκεκριμενο τροπο και το βασικοτερο, εχουν γλιτωσει μια περιουσια.. αν εχεις και κανενα γνωστο εκει μεσα, καλο ειναι να σου προτεινουν και εναν καλο ψυχιατρο απο το δυναμικο του ψυχιατρειου.. καλη επιτυχια:)
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    31
    Lupus30, η αλήθεια είναι ότι είχα προσπαθήσει να βγάλω κάποια άκρη τηλεφωνικά με 2 ψυχιατρεία, αλλά μου απαντούσαν πως θα έπρεπε να πάω στα εξωτερικά περιστατικά και αν το κρίνουν οι γιατροί θα μπορούσα να κλείσω ραντεβού. Βάβαια, θα ήμουν πολύ αφελής και υπεραισιόδοξη αν πίστευα ότι μπορείς να βγάλεις άκρη!Αναμένω ακόμα το τηλεφώνημα από το Κ.ΨΥ....(θα ξανακάνω, όμως και μία ακόμα προσπάθεια στα ψυχιατρεία).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ξαναπάρε εσύ καλύτερα στο Κ.Ψ.Υ γιατί σε βλέπω να περιμένεις για πολύυυυ ακόμα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •