Geodon
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Geodon

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191

    Geodon

    Τυχαία καθώς ενημερωνόμουν για όσα έχουν να κάνουν με ψυχική υγεία στο διαδίκτυο είδα και το ακόλουθο άρθρο. Δε γνωρίζω κατά πόσο ισχύουν τα όσα ισχυρίζεται θεώρησα όμως καλό να το θέσω σε γνώση σας.
    http://www.politis-news.com/cgibin/hweb?-A=637064&-V=archivearticles&-p

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αλέξη μου τι να πεις…..:(
    Ώρες- ώρες ειλικρινά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις……
    Με μια σχετικά σύντομη αναζήτηση στο θέμα μιας και ομολογουμένα με προβλημάτισε, κάπως μπήκα στις ακόλουθες διευθύνσεις με κάποιες σημαντικές αναφορές στο θέμα…..
    http://www.modern-psychiatry.com/arrhythmias.htm

    http://www.fda.gov/cder/drug/advisory/antipsychotics.htm

    ……ενώ μετά σε διεθνή blogs που βγάζουν συνήθως τα άπλυτα πολλών στη φόρα βρήκα κυριολεκτικά κεραυνούς πάνω στο θέμα……….

    Δείτε ενδεικτικά…

    http://www.foxnews.com/story/0,2933,66645,00.html


    ʼντε τώρα πάρε θέση………:(:(:(

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Για όλα Όλγα μπορείς να βρεις για τα καλά τους και για τα κακά τους. Επειδή το δημοσίευμα αναφέρεται για το τι συμβαίνει στην Ελλάδα και με συγκεκριμένες αναφορές για αυτό και το ανέβασα στο φόρουμ. Στο εξωτερικό μπορείς να βρεις όσα θες για όποια χώρα θες. Καλά έκανες και έβαλες για το τί αναφορές υπάρχουν στο εξωτερικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Σημειώνοντας από το άρθρο...


    \"Σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας προς τους γιατρούς το Geodon ... \" συκρινόμενο με άλλα αντιψυχωσικά φάρμακα για τη θεραπεία της σχιζοφρένειας, προκαλεί σοβαρές παρενέργειες και αυξάνει την πιθανότητα ξαφνικού θανάτου, περισσότερο από άλλα διαθέσιμα φάρμακα για τη θεραπεία της σχιζοφρένειας\". \"

    Σαφείς οδηγίες νομίζω...



    \"Ωστόσο, αυτό που καταγγέλλεται δεν είναι η δραστικότητα του φαρμάκου. Αυτό που θεωρείται μεμπτό είναι το γεγονός πως οι Φαρμακευτικές Υπηρεσίες, ενώ καλώς φρόντισαν να αποκτήσουν το Geodon, πολύ κακώς ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ τους ψυχιάτρους στα κρατικά νοσηλευτήρια να το χρησιμοποιούν ως φάρμακο πρώτης και γενικής επιλογής.\"

    Όχι πολύ κακώς, ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΩΣ...



    \"Συγκεκριμένα, οι Φαρμακευτικές Υπηρεσίες του υπουργείου Υγείας έστειλαν στις 21/Ιουνίου/ 2005 επιστολή την οποία υπογράφει ο αναπληρωτής Διευθυντής της υπηρεσίας, στην οποία αναφέρεται επί λέξει:

    \"Επιθυμώ να αναφερθώ στο πιο πάνω θέμα και να σας πληροφορήσω ότι για νέους ασθενείς το άτυπο αντιψυχωσικό φάρμακο Geodon θα αντικαταστήσει το φάρμακο Zyprexa στα κρατικά νοσηλευτήρια εκτός στις περιπτώσεις που αντενδείκνυται...\" .\"

    Να το και το Υπουργείο \"Υγείας\".Καλά πάμε καλά ;;;


    \"Πώς μπορεί οποιοσδήποτε - όσο καλός επιστήμονας και να είναι- από το γραφείο του να αποφασίζει για τη συνταγή που θα γράψει ο γιατρός που παρακολουθεί τον ασθενή; Πώς μπορεί οποιοσδήποτε να έχει εξ αποστάσεως ιδίαν αντίληψη για το ιατρικό προφίλ ενός ασθενούς και ως εκ τούτου να συνιστά συγκεκριμένο φάρμακο ως πρώτη αγωγή, επειδή μόνο και μόνο...έχει αγοραστεί σε τεράστιους αριθμούς από την υπηρεσία; \"

    Ένα ακόμα από φύσει ρητορικό ερώτημα που μοιραίο να είναι να μην απαντηθεί...
    Αλλά και πάλι κύριοι του Υπουργείου είστε με τα καλά σας ;;;
    Παραθέτω και τον στίχο που συμπτωματικώς [κι όλως παραδόξως...] ακούγεται στο ραδιόφωνο:
    \"Πού είναι η παιδεία, πού είναι η υγεία σας
    Κύριε υπουργέ γ*** τα υπουργεία σας\"




    \"Επισημαίνουμε ακόμη πως αν και ο κ. Λούης Παναγή βρίσκεται υπό διαθεσιμότητα, επαναδιεκδικεί τη θέση του Διευθυντή των Υπηρεσιών, παρά τω γεγονός πως σχετικά πρόσφατα βρέθηκε γι\' αυτή τη θέση σε σύγκρουση με συνάδελφό του η οποία προσέφυγε στο Ανώτατο, διεκδικώντας η ίδια τη διευθυντική θέση στις Φαρμακευτικές Υπηρεσίες.\"

    Ε εν τάξει τώρα φυσικά και δεν λείπουν τα καρεκλοποδαροτραπεζώματα.. .
    Ήδη ακούω το πλέον κλασσικό: \"Σε κάθε χώρο υπάρχουν οι καλοί υπάρχουν και οι κακοί\"
    Τι λέτε ρε παιδιά ;; Σοβαρά ;;;




    \"Και πρόβλημα με την Ε.Ε.
    Τα όσα μάλλον προσβλητικά διαδραματίζονται στο χώρο της υγείας και ιδιαίτερα στο χώρο της πνευματικής υγείας, αφήνουν εκτεθειμένη τη χώρα μας και στην Ευρωπαϊκή Ένωση, η οποία ειδικά για τα θέματα υγείας εξέδωσε την περίφημη Πράσινη Χάρτα η οποία περιλαμβάνει τις υποχρεώσεις του κράτους έναντι των ασθενών. Η Πράσινη Χάρτα αποτελεί την πρώτη προσπάθεια διαμόρφωσης από την ΕΕ μίας στρατηγικής για την πνευματική υγεία. Έχει εγκριθεί το 2005 από τους υπουργούς Υγείας και μεταξύ άλλων αναφέρει πως αποτελεί υποχρέωση του κράτους μέλους να παρέχει στους πνευματικά ασθενείς την καλύτερη δυνατή θεραπεία. Ετέθη μάλιστα η καταπολέμηση των πνευματικών ασθενειών ως πρώτη προτεραιότητα.\"

    Αυτό για να μάθουμε τι εστί βερύκοκο κ πόσο μακριά [πλην βαθειά] νυχτωμένοι είμαστε...




    Al το άρθρο που παρέθεσες ήτανε τρίποντο...
    Κ νομίζω πως μετά από αυτό πρέπει να ανοίξει συζήτηση σε σχέση με το που βρίσκεται η ψυχική υγεία στην Ελλάδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ξεκινώντας λοιπόν τη συζήτηση θα ήθελα να αναφερθώ στην άρνηση των δημοτικών συμβουλίων Ευόσμου και Λαγκαδά [παραδείγματα τα οποία είναι και τα πιο πρόσφατα αν τα ξέρω καλά γι\' αυτό και ξεκινάω από αυτά] λειτουργίας κέντρου ψυχικής υγείας κοινώς ξενώνα για 15 απο-θεραπευθέντες ψυχικά ασθενείς.

    [Το παρακάτω άρθρο αναφέρεται στο γεγονός παράλληλα με το κοινωνικό στίγμα που είναι και μία βαρυσήμαντη παράμετρος του όλου ζητήματος.]


    ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ


    Ο Μεσαίωνας των... υγιών


    Της ΕΛΙΖΑΜΠΕΤΤΑΣ ΚΑΖΑΛΟΤΤΙ


    Στα βάθη του Μεσαίωνα ζούμε, αν κρίνουμε από τις αντιδράσεις τον κατοίκων του Ευόσμου Θεσσαλονίκης στην εγκατάσταση ξενώνα επανένταξης για ανθρώπους που πάσχουν από νευροψυχικά προβλήματα -συγκεκριμένα 15 ηλιωμένους ασθενείς- στην περιοχή τους.


    Το θέμα βρίσκεται σε εκκρεμότητα και αναμένονται αύριο οι αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου.

    Είναι η απόδειξη ότι ο ρατσισμός διατηρείται ζωντανός στη χώρα μας στην αυγή του 21ού αιώνα. Θύματα των προκαταλήψεων είναι άτομα που δεν έχουν φωνή για να υπερασπιστούν τον εαυτό τους και που ήδη η ζωή τούς έχει φερθεί ιδιαίτερα σκληρά.

    Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνουν και σχετικές έρευνες. Σύμφωνα, π.χ., με πανελλαδική έρευνα των Γνώσεων και των Στάσεων του Κοινού Απέναντι στη Σχιζοφρένεια (Οκτώβριος 2000) διαπιστώνεται ότι: Το κοινό αναφέρεται στις σοβαρές ψυχικές ασθένειες κυρίως με όρους που χρησιμοποιεί στην καθημερινότητα, όπως «τρέλα» και «ψυχοπάθεια».

    Το 65,8% αγνοεί

    Η πλειοψηφία (65,8%) αναφέρει ότι δεν έχει ακούσει ή πληροφορηθεί κάτι σχετικό με τη σχιζοφρένεια, σαν το θέμα να απουσιάζει παντελώς από τις δημόσιες συζητήσεις και το ενδιαφέρον των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης.

    Συμπεραίνεται επίσης ότι οι γνώσεις του κοινού εμπεριέχουν κυρίως στερεοτυπικές αντιλήψεις, όπως ότι τα άτομα με σχιζοφρένεια έχουν διχασμένη προσωπικότητα (81,3%), δεν μπορούν να εργαστούν (78%) ή είναι βίαια και επικίνδυνα (74,6%). Ως προς τα αίτια της σχιζοφρένειας, η πλειοψηφία των ερωτώμενων αποδίδει τη σχιζοφρένεια σε ποικίλους παράγοντες με επικέντρωση στους ψυχοκοινωνικούς όπως το στρες (43,5%), παρά στους βιολογικούς (22,6%).

    Οι στάσεις του κοινού απέναντι στα άτομα με σχιζοφρένεια είναι καταφανώς αρνητικές και κλιμακώνονται ανάλογα με το βαθμό της προσωπικής επαφής και σχέση, με τον ασθενή. Συγκεκριμένα, 61% των ερωτώμενων δεν θα προσλάμβανε στη δουλειά του, 75% δεν θα συγκατοικούσε και 93% δεν θα παντρευόταν ένα άτομο με σχιζοφρένεια.

    Ακόμη και σε περιπτώσεις που δεν απαιτείται ισχυρή κοινωνική επαφή ή σχέση, ένας στους τρεις ερωτώμενους δηλώνει ότι δεν θα ανεχόταν έναν ψυχικά ασθενή στην ίδια πολυκατοικία ή στην ίδια γειτονιά και μερικές φορές δεν θα ήθελε καν να κουβεντιάσει μαζί του. Φαίνεται ότι η «κοινωνική απόσταση» από τα άτομα με σχιζοφρένεια προσδιορίζει και το «μέτρο του στίγματος».

    Την άποψη ότι η ομαλή λειτουργία μιας μικρής δομής για ψυχικά ασθενείς στην κοινότητα και η προσωπική επαφή με τον ψυχικά ασθενή στην καθημερινότητα συμβάλλουν στη μείωση του στίγματος, επιβεβαιώνουν τα αποτελέσματα μιας άλλης έρευνας που διενεργήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος κατά του Στίγματος της Ψυχικής Ασθένειας του Ερευνητικού Πανεπιστημιακού Ινστιτούτου Ψυχικής (ΕΠΙΨΥ) με επικεφαλής τον καθηγητή και ακαδημαϊκό Κωνσταντίνο Στεφανή σε τρεις περιοχές του Νομού Αττικής.

    Σε τρεις περιοχές

    Συγκεκριμένα πρόκειται για τις περιοχές: Μεταξουργείο -περιοχή μελέτης, στην οποία μόλις εγκαταστάθηκαν δομές για ψυχικά ασθενείς· Κολιάτσου- περιοχή που τα τελευταία οκτώ χρόνια λειτουργούσε ξενώνας για δέκα χρόνιους ψυχικά ασθενείς· και Λιοσίων -περιοχή ελέγχου με παρόμοια κοινωνικοοικονομικά χαρακτηριστικά στην οποία δεν υπήρχε καμιά στεγαστική ή άλλου τύπου δομή για χρόνιους ψυχικά ασθενείς. Τα συμπεράσματα αυτής της έρευνας είναι αποκαλυπτικά καθώς διαπιστώνεται ότι οι κάτοικοι της περιοχής Κολιάτσου, όπου εδώ και οκτώ χρόνια λειτουργεί ξενώνας, έχουν το χαμηλότερο βαθμό κοινωνικής απόστασης και επομένως τις πλέον θετικές στάσεις απέναντι σε άτομα με ψυχικές διαταραχές.

    Πώς βιώνουν όμως οι πάσχοντες;

    «Είναι σαν να κρύβεις ένα ένοχο μυστικό. Είμαι αναγκασμένη να κρύβω ολόκληρα κομμάτια της ζωής μου σχεδόν από όλους...». Αυτή είμαι. Κουράστηκα πια να το κρύβω...» λέει η Μ., 28 ετών, που έχει ψύχωση Ενώ ο Γ., 43 ετών παρατηρεί: «Οι περισσότεροι νομίζουν πως πρόκειται για περίπτωση Τζέκιλ και Χάιντ! Αν ανοίξεις την τηλεόραση, κάθε κατά συρροήν δολοφόνος λένε ότι πάσχει από σχιζοφρένεια! Αυτή η άγνοια, δυστυχώς, χειροτερεύει την κατάστασή μου».

    Και συμπληρώνει ο Γ., 37 ετών, που έχει σχιζοφρένεια: «... Παίρνεις κάποια στιγμή τη μεγάλη απόφαση να ζητήσεις βοήθεια για το πρόβλημά σου και είναι σαν να σε τιμωρούν γι\' αυτό. Σε καλουπώνουν σε μια διάγνωση, σου φοράνε το μανδύα της σχιζοφρένειας, αποκτάς μια ετικέτα με το όνομα της αρρώστιας σου, γεμίζεις ντροπή και έρχεται αντιμέτωπος με την κοινωνία, με τους άλλους, τους «φυσιολογικούς».

    Το κοινωνικό στίγμα είναι συχνά χειρότερο από την ίδια την αρρώστια, είναι μια δεύτερη αρρώστια· μια αρρώστια· πάνω στην αρρώστια».

    Πρόκειται για συγκλονιστικές μαρτυρίες που εκφράζουν τα συναισθήματα πολλών ανάμεσα στους 100.000 ασθενείς με σχιζοφρένεια στη χώρα μας. Και είναι λόγια που οφείλουν να «στιγματίσουν» τις καρδιές μας...

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 20/03/2006
    http://ta-nea.dolnet.gr/data/D2006/D0323/2el15a.gif


    «Οχι» κι από τον Δήμο Λαγκαδά στον ξενώνα επανένταξης
    http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=22070716

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Στον παρακάτω σύνδεσμο παρατίθεται μία συζήτηση που έγινε πάνω στο θέμα.

    http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=103635&page=1


    Θα παραθέσω δείγματα του διαλόγου που έγινε εκεί κρίνοντας πως θα βοηθήσουν στην εξέλιξη της κουβέντας εδώ.


    [...]Μερικά πράγματα που κάποιοι δεν θέλουν να καταλάβουν:

    1) Οι κάτοικοι του προγράμματος Ψυχαργώ δεν είναι ψυχοπαθείς δολοφόνοι με το πριόνι ούτε τρελοί με καπέλο Ναπολέοντα. Είναι
    θεραπευμένοι πρώην ασθενείς ψυχιατρείου που πρόκειται να επανενταχτούν στην κοινωνία. Επανένταξη σημαίνει αποασυλοποίηση.
    Δηλαδή να μην είναι κλεισμένοι στο τρελάδικο. Το κτίριο του Ψυχαργώ δεν είναι τρελάδικο, είναι ξενώνας.

    2) Τα κτίρια του ΟΚΑΝΑ δεν είναι στέκια τοξικομανών. Είναι βοηθητικά κέντρα απεξάρτησης ατόμων που παλεύουν να βγουν από το
    πρόβλημά τους. Στην προσπάθειά τους βρίσκουν εμπόδιο κάτι τύπους που λένε \"πρόβλημά τους τα ναρκωτικά, ας πρόσεχαν\" και κάτι
    θείες που φοβούνται ότι ο κλώνος τους θα πάρει κοκαϊνη επειδή ο ΟΚΑΝΑ είναι στη γειτονιά τους.

    3) Επιχειρήματα τύπου \"Δεν θα γίνει η γειτονιά μας Δαφνί\" και \"Θα έρχονται οι εμπόροι στα σχολεία μας\" δεν είναι απλώς
    έλλειψη ενημέρωσης. Είναι σκόπιμη καθοδήγηση από τις δημοτικές αρχές που \"βάζουν μπροστά\" τους δημότες σε θέματα που θα
    έπρεπε οι ίδιοι οι εκλεγμένοι να δίνουν παράδειγμα πολιτισμού.

    4) Ξέρω περιπτώσεις κατοίκων που ξεσηκώθηκαν να φύγει ο ΟΑΕΔ από την περιοχή τους επειδή καθημερινά συγκεντρώνονταν απέξω
    αλλοδαποί που περίμεναν κάρτα εργασίας ή δικαιολογητικά. Ακόμη και αυτοί ενοχλούσαν.

    5) Ο νομάρχης Θεσσαλονίκης (και ο κάθε νομάρχης) είναι εκεί για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα της κοινωνίας και όχι να
    αβαντάρει τις φοβίες των ψηφοφόρων του. Αντί για αυτό βλέπουμε να υπερισχύουν οι χειρότερες απόψεις διαχωρισμού, φόβου και
    απομόνωσης.

    6) Στο δημοτικό συμβούλιο Ευόσμου κάλεσαν τον διοικητή του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Σταυρούπολης ο οποίος ειπε: «οι 15
    άνθρωποι που θα στεγαστούν στο κτίριο βρίσκονται στο τελευταίο στάδιο της αποθεραπείας τους. Εχουν πάρει εξιτήριο από το
    ψυχιατρείο και προσπαθούμε να τους εντάξουμε στην κοινωνία παρέχοντάς τους στέγη με έξοδα του Δημοσίου».
    Το Δημοτικό Συμβούλιο μάλλον έκρινε ότι ο επιστήμονας έλεγε ψέματα μια και ομόφωνα απαγόρευσαν την λειτουργία.

    7) Κάποιοι τόλμησαν να εκφράσει διαφορετική άποψη. Ο ένας έξω από το κτίριο του ξενώνα και τον έδιωξαν με τις κλωτσιές και
    ο άλλος μέσα στο δημοτικό συμβούλιο και τον έδιωξαν με βρισιές. Θαυμάστε επίπεδο.

    Έρχονται κάποιες στιγμές που πρέπει να επιλέξουμε στρατόπεδο. Εκείνοι που μέσα στην άγνοιά τους επιδεικνύουν ρατσιστική
    συμπεριφορά, απανθρωπιά και αναλγησία δεν πρέπει να αφήνονται να επιβάλλουν την άποψή τους. Και στην περίπτωση που
    συζητάμε, την επέβαλλαν.





    Παράθεση:
    Αρχικό Μήνυμα από GR.04
    @ Ovelix
    Μα αυτό που περιγράφεις είναι το πρόβλημα, κανένας από το ψυχιατρείο δεν ενημέρωσε τους περίοικους, κανένας δεν τους
    εξήγησε όσα αναφέρεις στο 1.


    Μπα?? Και ο διευθυντής του νοσοκομείου στο δημοτικό συμβούλιο τι έκανε? Ήπιε καφέ?? Το πρόβλημα δεν είναι οι βλάχοι που
    γκάριζαν στο δρόμο. Το πρόβλημα είναι οι δημοτικοί σύμβουλοι που ομόφωνα απαγόρευσαν τον ξενώνα παρά την πλήρη ενημέρωση
    από τον επίσημο εκπρόσωπο.

    Δουλειά του ψυχιατρείου δεν είναι να οργανώνει στρογγυλά τραπέζια με τους κατοίκους. Είναι να συνενοείται με τις αρχές για
    τις νόμιμες διαδικασίες εγκατάστασης του ξενώνα. Αυτό έκανε στο δημοτικό συμβούλιο αλλά δυστυχώς οι σύμβουλοι επέλεξαν
    στρατόπεδο....Δυστυχώς.




    Παράθεση:
    Αρχικό Μήνυμα από GR.04
    Μα ο δημοτικός σύμβουλος είναι ο εκλεγμένος αντιπρόσωπος του λαού στο δήμου. Αντιπροσωπεύει τον κόσμο στο δημοτικό συμβούλιο,
    και αφού ο κόσμος είναι αρνητικός, αυτό πρέπει να περάσει και στις αποφάσεις του ΔΣ.

    H πλειοψηφία δεν έχει πάντα δίκιο. Και στην περίπτωση εδώ, έχει σίγουρα άδικο. O δήμαρχος και οι σύμβουλοι υπέκυψαν στις
    προσταγές του όχλου.

    Παράθεση:
    Αρχικό Μήνυμα από GR.04
    Το γεγονός που πρέπει να σε ανησυχεί είναι ότι η απόφαση ψηφίστηκε και από το ΚΚΕ και από το ΣΥΝ και από ΠΑΣΟΚ, δηλαδή και
    οι προοδευτικοί κάναν πίσω φοβούμενοι τις επιπτώσεις της αποφασής τους (εκλογές έρχονται τον Οκτώβριο).


    Φυσικά και με ανησυχεί (αν και δεν με εκπλήσσει). Μόνος σου παραδέχεσαι ότι ίσως οι σύμβουλοι αποφάσιζαν διαφορετικά αν δεν
    είχαμε σύντομα εκλογές. Δυστυχώς, στη ζυγαριά των εκλεγμένων οι ψήφοι του κάθε αμόρφωτου βλάχου βαραίνουν περισσότερο από
    την πραγματικά κοινωνική προσφορά που κάθε δημοτικός άρχοντας πρέπει να προάγει και να επικροτεί. Έστω και εν μέσω
    αντιδράσεων.

    Παράθεση:
    Αρχικό Μήνυμα από GR.04
    Από την άλλη, ούτε ο διευθυντής του ψυχιατρείου, ούτε ο δήμαρχος ούτε οι σύμβουλοι θα συναναστρέφονται καθημερινά με τους
    ενοίκους της πολυκατοίκιας. Ο απλός ο κόσμος θα το κάνει. Κι αν ο κόσμος για τον α-β-γ λόγο τους φοβάται και δεν τους θέλει
    δίπλα τους, στο τέλος θα τους περιθωριοποίησει.

    Αυτή η μπούρδα του \"πάρτε τους εσείς στη γειτονιά σας\" ήταν βασικό επιχείρημα των κατοίκων. Ο διευθυντής του ψυχιατρείου
    εργάζεται καθημερινά μαζί με τους ψυχικά ασθενείς, έχει επιλέξει να τους βοηθά με την επιστήμη του. Οι κάτοικοι, ο δήμαρχος
    και οι σύμβουλοι επέλεξαν να μην τους δώσουν ούτε καν τη συμπάθειά τους.

    Ο απλός κόσμος καλά θα κάνει να δει με ανθρωπιά το ζήτημα. Συνάνθρωποί μας είναι όλοι, ακόμη και οι ψυχικά ασθενείς που οι
    κάτοικοι του Ευόσμου στιγματίζουν και πετούν. Λες και οι κάτοικοι του ξενώνα πρέπει να απολογηθούν ή να πληρώσουν επειδή
    είναι άρρωστοι.

    Εγώ στέκομαι και δεν θα ξεχάσω ποτέ τις φάτσες των \"καταληψιών\" κατοίκων. Θλιβεροί, μίζεροι, φωνασκούντες, να βρίζουν και
    να προπηλακίζουν όποιον δεν συμφωνούσε μαζί τους. Και η εξουσία αντί να κάνει το πραγματικά σωστό, να υπακούει στον όχλο.[...]



    Τα όσα παράθεσα αποτελούν απλά δείγμα της κουβέντας που έγινε εκεί αλλά νομίζω πως αποτελούν αντιπροσωπευτικό δείγμα των απόψεων που ακούστηκαν. Βέβαια υπάρχουν κι άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία αλλά θα χρειαστεί να κάνετε τον κόπο να διαβάσετε ολόκληρη τη συζήτηση γιατί είναι αρκετά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αλέκο και Βασίλη μου ...τί να πω.........:(:(:(

    Ώρες - ώρες ειλικρινά κακούς χειρισμούς που έχουν να κάνουν με θέματα ψυχικής υγείας στη χώρα μας με κάνουν και αηδιάζω!!!!
    Ιδιαίτερα δε όταν κάποιες θετικές παρεμβάσεις που προσπαθούν να γίνουν από μεμονωμένες οντότητες σαμποτάρονται στο ναό των συμφερόντων εις βάρος αθώων ψυχών!!!!!!

    Αλέξη μου έχεις δίκιο ότι οι αναφορές για την Ελλάδα σχετικά με το θέμα είναι συγκλονιστικές.....απλώς έψαξα να δω πανοραμικά το θέμα σε παγκόσμιο επίπεδο για να δω γενικά τί επιπτώσεις είχε η ουσία....Τί να πώ.........

    Βασίλη μου την τοποθέτησή σου την τύπωσα για να την διαβάσω πιο χαλαρά και πιο προσεκτικά αύριο μιας και η πρώτη αντίδρασή μου ήταν ένα χοντρό ΣΟΚ!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Παιδια...τι να πω..
    Μονο ενα μου ερχεται στο φτωχο μου μυαλο, κλασσικο και χιλιοειπωμενο : Στο βωμο του χρηματος θυσιαζονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ και πρωτα απ ολα αυτοι που δε φταινε...Οσο για τις \"συνειδησεις\", αυτες μην τις ψαχνετε καθολου.Η δεν υπαρχουν, η μετα απο ενα καλο \"γρασσαρισματακι\" πανε περιπατο ανεπιστρεπτι!

    Ολγακι, εγω ειμαι ακομη σε σοκ :(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Originally posted by olga_soul

    Βασίλη μου την τοποθέτησή σου την τύπωσα για να την διαβάσω πιο χαλαρά και πιο προσεκτικά αύριο μιας και η πρώτη αντίδρασή μου ήταν ένα χοντρό ΣΟΚ!!!
    Εγω να δεις τυπωματα που εχω κανει...Και ολο αυτο το χαρτομανι, καποιος θα κληθει να μου το κανει λιγααακι πιο αντιληπτο....
    Και αν αυτο καποιοι το πουν \"επιθετικοτητα\", εγω που δεν ειμαι γιατρος θα τους το πω καπως αλλιως. \"ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ και ΑΜΥΝΑ\"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Σε ευχαριστώ rap για τα καλά σου λόγια. Δυστηχώς τα όσα αναφέρεις τα γνωρίζω όπως και το πρόγραμμα Ψυχαργώς για το οποίο αναφέρθηκε στην εκπομπη Expres ο δημοσιογράφος Ζουλας. Στόχος του προγράμματος αυτού που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαική Ένωση στα πλαίσια της αποασυλοποίησης των ψυχικά ασθενών είναι όσοι βρίσκονται σε καλύτερη ψυχική κατάσταση να αρχίσουν να εντάσονται στην κοινωνία με τη δημιουργία ξενώνων που βρίσκονται μέσα σε πόλεις και δήμους. Ο ξενώνας αν θυμάμαι (γιατί έχει καιρό που επισκέφθηκα το site του Ψυχαργώς) έχει 4 τροφίμους που παρακολουθούνται από ψυχολόγο και υπάρχει και το κατάλληλο νοσιλευτικό προσωπικό. Κάποιοι από τους τρόφιμους εργάζονται κανονικά με την προυπόθεση ότι θα τους δεχτούν οι εργοδότες των επιχείρησεων. Σε πολλές περιοχές υπήρξε έντονη αντίδραση των κατοίκων με στάση κάποιες από αυτές επιθετική. Σε άλλες περιοχές η υποδοχή από τους κατοίκους ήταν θετική. Γνωρίζεις rap για την ευαισθησία που έχω στους ψυχικά πάσχοντες. Πολύ καλά τα όσα έγραψες (εάν έβαλα εγώ τρίποντο εσύ έβαλες τετράποντο αφού τα έγραψες όπως έπρεπε και όπως είναι) και όποτε μπορεί ο καθένας πρέπει να πληροφορεί τους άλλους για τη λανθασμένη εικόνα που έχουν γύρω από αυτήν την Ευαίσθητη Κοινωνική Ομάδα. Όποιος επιθυμεί για τις δραστηριότητες αυτού του καταπληκτικού προγράμματος Ψυχαργώς μπορεί να επισκεφθεί τη σελίδα http://www.msu.gr/article.asp?actmen=Layer1&menuID=12#
    Φιλικά
    Alex30

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Όλγα και Λενάκι όσο κανείς ψάχνει και βλέπει τη στάση κάποιων στην κοινωνία πληγώνεται πάρα πολύ. Όταν δε αυτοί προέρχονται και από το χώρο τον ιατρικό και της πολιτείας τότε είναι που αρχίζεις να προβλήματιζεσαι για το που σε εντάσουν σαν άνθρωπο. Είναι μια πικρή αλήθεια που ελάχιστα μέσα προβάλουν και ελάχιστοι αρμόδιοι φορείς κάνουν δουλειά ολοκληρωμένη. Το βλέπω όμως θετικά σαν την αρχή μια προσπάθειας που θα αποδώσει καρπούς και όχι σαν μια προσπάθεια με αγνωστο μέλλον. Στο χέρι μας είναι όσο μπορούμε να ευαισθητοποιήσουμε τους άλλους. Δεν είναι ντροπή να έχω κάποια ψυχική νόσο. Ντροπή είναι να μην το αποδέχομαι και να προσποιούμε γιατί έτσι κοροιδεύω τον εαυτό μου. Ταπεινή μου γνώμη
    Φιλικά
    Αλεξ30

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Λένα μου είναι δυνατόν να μην είσαι σε σόκ???:(

    Αλέκο μου έχεις δίκιο........όλοι μπορούμε με τον τρόπο μας να γίνουμε ένα δημιουργικό λιθαράκι σε μια πιο γενικευμένη και θετική προσπάθεια..........;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Λενάκι κάποιοι αντιδρούν γιατί υποστηρίζουν ότι η αξία των ακινήτων που βρίσκονται δίπλα στους ξενώνες μειώνεται. Η δική τους Αξία σας άνθρωποι όταν αντιδρούν έτσι τι κάνει;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Αλεξη μου λυπαμαι που θα το πω ετσι ωμα.Για ποιο λογο ψαχνεις για την αξια τους ως ανθρωπων τη στιγμη που δεν μπορουμε να τους υπολογισουμε σαν ανθρωπους...;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....σχετικα με το geodon το αρθρο ηταν κυπριακης εφημεριδας & δεν αναφεροταν στην Ελλαδα!Βεβαια χρησιμοποιειται & εδω αλλα δεν υποχρεωνεσαι απο καποια \'\'φαρμακευτικη υπηρεσια\'\' να το χρησιμοποιησεις!περιεργα πραγματα!Οσον αφορα τον Ευοσμο & το Λαγκαδα,τα γνωστα....Αναλογα συνεβησαν & στην Αιγινα με την \'\'κλιμακα\'\' που θελει να κανει ξενωνα αποασυλοποιησης ψυχικα ασθενων απο τη Λερο!Πρωτοσελιδα ολων των τοπικων εφημεριδων οτι...\'\'ερχεται το τρελαδικο\'\',μαυρες σημαιες,\'\'αγανακτισμενοι πολιτες\'\' κλπ κλπ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •