Eγκλεισμος καποιου σε ψυχιατρικη κλινικη..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    5

    Eγκλεισμος καποιου σε ψυχιατρικη κλινικη..

    Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται καποιος να μπει σε ψυχιατρικη κλινικη με την θεληση του επειδη εχει τασης αυτοκτονιας εδω και μερικους μηνες..

  2. #2
    καταρχην πάει σε ένα γιατρό, (ψυχίατρο) και του λέει αυτά που νιώθει.
    Εκείνος θα του πει τι πρέπει να κάνει.
    Θες να μας πεις κάτι παραπάνω μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    5
    Βασικα ειναι ανεργος εδω και 1 χρονο και τον εχει παρει η κατω βολτα εμεις σαν παρεα τον βοηθαμε και τον στηριζουμε {οικονομικα και τον φιλοξενουμε} γιατι πριν απο 3 μηνες του εκαναν εξωση..

    Παντως υπαρχουν μερες που δεν μιλαει καν σε ανθρωπο και ανυσηχουμε μην κανει καμια βλακεια!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    αυτος θελει, η εσεις θελετε? αν αυτος θελει φυσικα κ μπορει. υπαρχουν κ ψυχιατρικα τμηματα δημοσιων νοσοκομειων. τωρα με τα λεφτα κ τις ασφαλισεις δεν ξερω τι παιζει.
    αλλα γιατι οχι σε καποιον γιατρο πρωτα?
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    μμμ....αν ήταν να αυτοκτονήσουν οι άνεργοι αυτής της χώρας, θα μέναμε οι μισοί να ζούμε.
    Δεν πολυκαταλαβαινω βέβαια τι ακριβώς συμβαίνει. Πες παραπάνω πράγματα, εδώ είμαστε όλοι ανώνυμοι, δεν υπάρχει θέμα να εκτεθείς.
    Ίσως μπορέσουμε να σου πούμε κάτι ουσιαστικό που μπορεί να βοηθήσει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    5
    Βρε συ Lou εννοειτε οτι εμεις σαν παρεα δεν θελουμε να γινει τιποτα απο απο τα παραπανω.. εγω με την κοπελα μου που συζουμε 4 χρονια τον φιλοξενουμε εδω και μηνες γιατι θελουμε να τον βοηθησουμε.

    Το προβλημα ειναι οτι ο φιλος μας παντα ηταν μοναχικος και κατα καιρους ειχε σοβαρο προβλημα με καταθλιψη.. παντως του εχουμε πει να παμε σε ενα γιατρο για μια επισκεψη να μιλησει σε καποιον ειδικο αλλα δεν θελει και μια μερα μας πεταξε την ατακα οτι θα παει να κλειστει σε ψυχιατρικη κλινικη γιατι πιστευει οτι θα κανει καμια βλακεια καποια στιγμη :/

  7. #7
    Quote Originally Posted by Anonymos View Post
    Βρε συ Lou εννοειτε οτι εμεις σαν παρεα δεν θελουμε να γινει τιποτα απο απο τα παραπανω.. εγω με την κοπελα μου που συζουμε 4 χρονια τον φιλοξενουμε εδω και μηνες γιατι θελουμε να τον βοηθησουμε.

    Το προβλημα ειναι οτι ο φιλος μας παντα ηταν μοναχικος και κατα καιρους ειχε σοβαρο προβλημα με καταθλιψη.. παντως του εχουμε πει να παμε σε ενα γιατρο για μια επισκεψη να μιλησει σε καποιον ειδικο αλλα δεν θελει και μια μερα μας πεταξε την ατακα οτι θα παει να κλειστει σε ψυχιατρικη κλινικη γιατι πιστευει οτι θα κανει καμια βλακεια καποια στιγμη :/
    χμμμ....δεν με λένε λου, (δεν εχω τιποτα με το ονομα ουτε με την ιδια βεβαια)....:ρ

    ...μήπως ο φίλος σας έχει ψιλοβολευτεί στο σπίτι και σας χειρίζεται με το να απειλεί με κάτι τέτοια?
    πόσος καιρός πάει από τότε που....τον φιλοξενείτε?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    5
    Αν μας απειλουσε με κατι τετοιο δεν θα με ενοχλουσε καθολου η φιλοξενια δεν ειναι προβλημα οικονομικα εμεις δεν εχουμε προβλημα και εχουμε 4αρι σπιτι απλα τον ξερουμε χρονια και παντα ειχε την ταση και στις καλες εποχες του να υπαρχουν στιγμης που ξαγνικα να ειναι πολυ χαλια..

    Υ.Γ. Το λου πηγαινε στο ατομο που εκανε ποστ πανω απ' σενα

    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    αυτος θελει, η εσεις θελετε? αν αυτος θελει φυσικα κ μπορει. υπαρχουν κ ψυχιατρικα τμηματα δημοσιων νοσοκομειων. τωρα με τα λεφτα κ τις ασφαλισεις δεν ξερω τι παιζει.
    αλλα γιατι οχι σε καποιον γιατρο πρωτα?
    Αυτο παντως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι μερικες φορες τον βλεπω να ψαχνει δουλεια σε μερικους γνωστους μας που πηγε για συνεντευξη ηταν σωστος σοβαρος ενω αλλες μερες καθεται μονος του στο μπαλκονι δεν τρωει τιποτα για μερες δεν κοιμαται και δεν μιλαει καθολου.. εχει χασει και 20 κιλα σε 2 μηνες!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ανωνυμε, εσυ νομιζεις οτι με τη συμπεριφορα σας τον βοηθατε? θελει να κλειστει σε ψυχ κλινικη κ δε θελει να παει σε γιατρο? παραξενο.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #10
    σόρι...δεν ειχα δει το ποστ της λου....(και μετα λου κατηγορω εσένα και τον κηπ για γεραματα)....:ρ

    σύμφωνα με αυτά έχει πρόβλημα, και πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι σαν και σας να στηρίζουν τέτοιου είδους περιπτώσεις.

    το μόνο που μπορείς να κάνεις, καθώς δεν δέχεται να παει σε είδικό, είναι να μιλήσεις εσύ σε κάποιον, (ψυχολόγο), ώστε να σου δώσει κατευθυντήριες γραμμές και να λειτουργήσεις ανάλογα.
    Παράλληλα, ελπίζω να μπει η μαρίνα38 και να σου πει μερικά πράγματα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    ανωνυμε, εσυ νομιζεις οτι με τη συμπεριφορα σας τον βοηθατε? θελει να κλειστει σε ψυχ κλινικη κ δε θελει να παει σε γιατρο? παραξενο.
    Και τι να κανουμε ρε συ να τον πεταξουμε στον δρομο?!?!? αν εβλεπα αδιαφορια και οτι δεν ψαχνει τιποτα απο δουλεια ναι θα το εκανα αλλα ανυσηχουμε.. βασικα νομιζει οτι μας γινεται βαρος και δεν θελει να χαλαμε λεφτα για γιατρους.. και γενικα οτι λεφτα του εχω δωσει για προσωπικα εξοδα δεν χαλαει τιποτα στην ουσια μονο το φαι του βαζουμε και αυτο οταν τρωει γιατι πολλες μερες ειναι ''χαμενος'' και δεν κανει τιποτα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    βασικα μαλλον αυτο που προτεινε η Θεοφανια ειναι το καλυτερο.
    ετσι οπως τα περιγραφεις, ο φιλος σου μαλλον εχει προβλημα κ θα χρειαστει βοηθεια. αν εχει πχ μια μετρια η κ σοβαρη καταθλιψη, λιγο δυσκολο μονος του να σπασει το φαυλο κυκλο κ να βγει απο εκει μεσα. ομως επειδη, αν δεν θελει να παει αυτος σε γιατρο, κ αν δεν γινεται επικινδυνος στον εαυτο του, ειναι λιγο δυσκολο να τον πιεσετε να παει, ακομα κ αν νιωθει χαλια, γιατι παραβαινετε στην ελευθερια του, καπως θα πρεπει να βαλετε καποια ορια στη συμπεριφορα του ως προς εσας. γιατι ισως, χωρις να το θελετε, του προσφερετε βοηθεια που του κανει κ καλο, του κανει κ κακο ομως, αφου του δινει την "πολυτελεια" να ζει βυθισμενος στην καταθλιψη χωρις να χρειαστει να πολυκινητοποιηθει.
    μπορειτε να του πειτε οτι τον αγαπατε κ τον νοιαζεστε κ θελετε να τον δειτε καλυτερα, κ οτι φυσικα μπορειτε να τον φιλοξενειτε [οσο εσεις αντεχετε], αλλα με ενα ορο, να παει αυτος σε ειδικο.
    μια ιδεα ριχνω, δεν ξερω αν ειναι καλη, καλυτερα να πατε εσεις σε ειδικο κ θα σας πει πως να του φερθειτε.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλημερα ανωνυμε..καταρχην συγχαρητηρια που στηριζεις τοσο πολυ τον φιλο σου,πιστεψε με στις μερες μας,δυσκολα βρισκεις τετοιους ανθρωπους!καταρχην ας μην αντιμετωπιζουμε το θεμα ανεργια με ελαφροτητα (δεν το λεω σε εσενα αυτο ανωνυμε),αν δεν εχεις λεφτα,εργασια,σπιτι να μεινεις,τα προς το ζην σου δεν θελει πολυ το μυαλο να σαλταρει!φευγει η αξιοπρεπεια φευγει και το μυαλο μις θεοφανια!αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που τον τελευταιο καιρο μονο αυτοκτονιες ακους!
    εγω διαφωνω καθετα με το θεμα της κλινικης!δουλεια θελει ο ανθρωπος να ζησει!προσπαθησε με καθε τροπο να του δειξεις οτι δεν ειναι βαρος και να τον πεισεις να παει σε εναν γιατρο να μιλησει,οχι σε κλινικη!δεν χρειαζεται οικτος στον ανθρωπο,ξεσηκωμα μονο ωστε να παρει την ζωη στα χερια του..και μια δουλεια!!οτι να'ναι ωστε να μπορει να ζησει!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλημέρα και από μένα.
    Καταρχήν, συγχαρητήρια για τον τρόπο που στέκεσαι στο φίλο σου αυτή τη δύσκολη στιγμή. Είσαστε φίλοι με την καλύτερη έννοια της λέξης.
    Σχετικά με το ερώτημα, συμφωνώ κι εγώ οτι ο άνθρωπος χρειάζεται να επισκεφθεί έναν ψυχίατρο, κατά προτίμηση μετά από σύσταση ανθρώπου που να γνωρίζει τη δουλειά του συγκεκριμένου γιατρού. Η ψυχιατρική κλινική είναι η τελευταία λύση. Ο φίλος σου μπορεί να το είπε αυτό γιατί αισθάνεται βάρος, το στίγμα όμως του εγκλεισμού σε έναν τέτοιο χώρο είναι ακόμα και τώρα μεγάλο στην κοινωνία μας.
    Διαβάζοντας όσα γράφεις έχω την αίσθηση οτι ο φίλος σου έχει την τάση να παραιτηθεί από την προσπάθεια. Θα τον βοηθούσε σίγουρα να επισκεφθεί κάποιον σύμβουλο όπου να μπορεί να μιλήσει ή απλά να υπάρξει μέσα σε ένα θεραπευτικό περιβάλλον.
    Υπάρχουν και οικονομικές λύσεις πάνω σε αυτό και αν πραγματικά σε ενδιαφέρει στείλε μου ένα προσωπικό μύνημα για να σε κατατοπίσω.
    Εύχομαι τα καλύτερα και στον άνθρωπο αυτό αλλά και σε σας.
    Μάκια...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Πρεπει πρωτα απ ολα να επισκεφτει γιατρο και αφου εντοπισει τι προβλημα εχει (αν δλδ εχει τελικα οντως καταθλιψη) θα του πει τι να κανει...δεν ειναι λυση η κλινικη προσωπικα πιστευω ειναι ο,τι χειροτερο και πρεπει να το εχουνε σαν τελευταια λυση εξαλλου μπορει να του δωσει ο γιατρος αντικαταθλιπτικα και σε λιγο καιρο να νιωθει καλυτερα εξαλλου και στη κλινικη τι θα του κανουν φαρμακα κι εκει δεν θα του δινουν???? και δεν βοηθαει καποιον με καταθλιψη ο εγκλεισμος ισα ισα χειροτερα τον κανει βουλιαζει περισσοτερο στο προβλημα του γιατι δεν ειναι μονο τα φαρμακα οσα φαρμακα και να παρεις (αντικαταθλιπτικα στην προκειμενη περιπτωση) αν εισαι ολη μερα για 1 μηνα πες σε ενα τετοιο περιβαλλον που ειναι οτι χειροτερο οχι μονο το προβλημα δεν θα σου λυσει αλλα χειροτερα θα γινεις....
    στο λεω απο προσωπικη εμπειρια στα 17 μου νοσηλευτηκα με νευρικη ανορεξια και οταν βγηκα ειχα κατι σαν καταθλιψη και τασεις αυτοκτονιας για ενα διαστημα μετα ευτυχως μου περασε.....και για να μη μιλησω και για τις συνθηκες που επικρατουν εκει μεσα τι νομιζει δλδ ωραια θα περασει??(λολ)........δεν βοηθαει το ολο περιβαλλον ειδικα στην καταθλιψη..
    οσο για τις τασεις αυτοκτονιας ολοι σχεδον οι καταθλιπτικοι εχουν αυτο ελειπε να μας κλεινουν σε κλινικες για να μην κανουμε καμια αποπειρα ξερεις διαφερει πολυ το να μην αντεχει καποιος τη ζωη του γιατι ειναι πεσμενος ψυχολογικα τα βλεπει ολα μαυρα κτλ και θελει να δωσει τελος απο το να το εχει παρει πραγματι αποφαση, να το οργανωσει και εντελει να το πραγματοποιησει.....
    προσωπικα το βρισκω λιγακι χαζο να θελει καποιος απο μονος του να μπει σε κλινικη....μου φερνει σε εθελοτυφλια απεναντι στο προβλημα και αδιαφορια ισως να κανει κατι ωστε να βοηθησει τον εαυτο του...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δείτε αυτά τα ντοκιμαντέρ για τη ψυχιατρική!
    By TasosAthens in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2011, 21:31
  2. ψυχιατρική και δίκαιο
    By arktos in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2010, 13:15
  3. Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 20-10-2009, 23:59
  4. Η ψυχιατρικη για τους αυτοχειρες
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 174
    Last Post: 19-09-2009, 11:35
  5. εγκληματολογικη ψυχιατρικη
    By mariana in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2007, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •