Γιατί να βγάζουμε τόση κακία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100

    Γιατί να βγάζουμε τόση κακία;

    Γενικά γιατί βγάζουμε τόση κακία απέναντι σε άτομα διαφορετικά από εμάς;
    Γιατί είμαστε τόσο κακοί και ειρωνικοί απένατι σε άλλα άτομα;
    Κυρίως σε άτομα χοντρά ομοφυλόφυλλα και χαζά βγάζουμε πολύ κακία έχω δει...
    Δεν βγάζω την ουρά μου απ έξω και εμένα μου αρέσει πολύ να θάβω με φίλους μου όποιον δεν μου καθήσει καλά στο μάτι...Νιώθω καλύτερα,νιώθω οτί είμαι ανώτερος από αυτά τα άτομα....

    Εσείς τι πιστεύετε;Γιατί κατακρίνουμε τόσο πολύ τα άτομα που είναι διαφορετικά από εμάς ενώ ξέρουμε πολύ καλά οτί είναι άδικο αυτό το πράγμα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αφου το βρηκες,γιατι ετσι νοιωθεις ανωτερος ...ικανοποιεις τον εγωισμο σου
    γιατι αν αυτος που κατακρινεις ειναι καλυτερος στη δουλεια σου απο εσενα νοιωθεις μειονεκτικα
    οποτε με ενα τετοιο σχολιο παιρνεις τα πανω σου,για να καλυψεις την ανασφαλεια σου...
    (σημερα ειμαι πολυ κακος χεχε)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Λεμε σε καποιον:

    "εισαι χοντρος!"
    ,αρα ετσι υπονοουμε οτι εμεις δεν ειμαστε χοντροι και διωχνουμε αυτον τον χαρακτηρισμο απο πανω μας

    "εισαι χαζος!"
    ,αρα ετσι υπονοουμε οτι εμεις δεν ειμαστε χαζοι και διωχνουμε αυτον τον χαρακτηρισμο απο πανω μας

    "εισαι gay!"
    ,αρα ετσι υπονοουμε οτι εμεις δεν ειμαστε ομοφυλοφιλοι και διωχνουμε αυτον τον χαρακτηρισμο απο πανω μας

    κτλ κτλ


    Ειναι σαν κατι που ειχε πει καποιος και πηγαινε καπως ετσι,

    "μη λες τα προβληματα σου στους αλλους, απο τα 10 ατομα οι 2 δε θα νοιαστουν και τοσο ενω οι αλλοι 8 θα χαρουν που τα εχεις".
    Και θα χαρουν επειδη δεν τα εχουν αυτοι.

    καπως ετσι παει, συνηθως.


    Υπαρχει και μια αλλη κοντινη θεωρια επισης οτι οι αλλοι γυρω μας απλα ειναι ο καθρεφτης μας. Οτι δε μας αρεσει πανω τους, ειναι αυτο που δεν αρεσει σε εμας πανω μας, οποτε οταν τους κατηγορουμε για κατι (Χουανιτα εισαι κλοουν) στην ουσια φοβομαστε μην ειμαστε ή γινουμε εμεις ετσι.Και αυτο γιατι βλεπουμε (κακως) τον κοσμο μονο απο τα δικα μας ματια.


    Ολα αυτα καταληγουν σε αυτο που ειπε ο εμπνευστης,

    ανασφαλεια , που με την σειρα του οδηγει συνηθως σε πονο , μιζερια και αλλα τετοια ωραια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Υπαρχει και μια αλλη κοντινη θεωρια επισης οτι οι αλλοι γυρω μας απλα ειναι ο καθρεφτης μας. Οτι δε μας αρεσει πανω τους, ειναι αυτο που δεν αρεσει σε εμας πανω μας, οποτε οταν τους κατηγορουμε για κατι (Χουανιτα εισαι κλοουν) στην ουσια φοβομαστε μην ειμαστε ή γινουμε εμεις ετσι.Και αυτο γιατι βλεπουμε (κακως) τον κοσμο μονο απο τα δικα μας ματια.


    Ολα αυτα καταληγουν σε αυτο που ειπε ο εμπνευστης,

    ανασφαλεια , που με την σειρα του οδηγει συνηθως σε πονο , μιζερια και αλλα τετοια ωραια.
    Αυτό είναι λίγο δύσκολο να ισχύει...
    Με αυτή τη λογική το 50% του πληθυσμού θα ήταν παχύσαρκο και gay (Λογική ε; :P )

    Οπότε δηλαδή αυτό που γεννά την κακία είναι οι ανασφαλιές μας;
    Άρα και η αρνητική μας σκέψη γύρω από τον εαυτό μας και η χαμηλή αυτοεκτιμισή μας....Αλλά παρ όλα αυτά πολλά άτομα που έχουν υψηλή αυτοπεποίθηση κοροϊδεύουν τους γύρω τους...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by Densoulew View Post
    Αυτό είναι λίγο δύσκολο να ισχύει...
    Με αυτή τη λογική το 50% του πληθυσμού θα ήταν παχύσαρκο και gay (Λογική ε; :P )
    Προσεξε, ειπα για πραγματα που δεν μας αρεσουν να ειναι πανω μας, ασχετως αμα τα εχουμε ή οχι πανω μας.

    Οπότε δηλαδή αυτό που γεννά την κακία είναι οι ανασφαλιές μας;
    Άρα και η αρνητική μας σκέψη γύρω από τον εαυτό μας και η χαμηλή αυτοεκτιμισή μας....Αλλά παρ όλα αυτά πολλά άτομα που έχουν υψηλή αυτοπεποίθηση κοροϊδεύουν τους γύρω τους...
    Καποιος μπορει να ειναι ανασφαλης αλλα ταυτοχρωνα και επιτυχημενος και με αυτοπεποιθηση. Ανασφαλης μπορει να ειναι και ο τυπος της διπλανης πορτας που φοβαται να κανει ταξιδια , ανασφαλης ειναι και ο τυπος που εχει 10οροφη επιχειρηση και την απεκτησε με το να θεωρουσε τιποτενιους τους αντιπαλους του ή που λογω της ανασφαλειας του να καχυπτευοταν τους παντες και ετσι να φυλαγε καλυτερα τα νωτα του και να πηγε μπροστα. Το θεμα δεν ειναι σονυ και καλα να εχεις αυτοπεποιθηση μονο, αλλα και αλλες αξιες.

    Αμα δεις διαφορες ιστοριες αρκετων βασιλιαδων στο παρελθον ,τιμωρουσανε και σφαζανε κοσμο και κοσμακι απο ανασφαλεια και φοβια μην τους ριξουν , ενω παραλληλα ειχαν να κρυβονται στα οχυρα παλατια τους πισω απο την προσωπικη φρουρα να τους φυλαει! Και αυτοι οι ανθρωποι κυβερναγανε βασιλεια ολοκληρα που σιγουρα αυτο απαιτει μεγαλα ποσα αυτοπεποιθησης, που ακομα και αμα δεν την εχεις , την αποκτας οπως και να εχει. Αλλα υψηλη αυτοπεποιθηση δε σημαινει αναγκαστικα και οτι καποιος ειναι καλος και βλεπει τους αλλους ισους ή οτι δεν εχουν μιζερη ζωη.
    Last edited by Boltseed; 25-03-2011 at 07:33.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Π.χ. καποιος Ψ δε μπορει να ανοιξει το μυαλο του να καταλαβει ότι ενας Χ μπορει να λεει κατι σκληρο στον Ζ, που ισως δεν του αρεσει, απο ενδιαφερον ομωε και θεληση να τον βοηθησει, και απο βιωματα προσωπικα που εχουν διαμορφωσει εναν τροπο σκεψης, και οχι για να κανει τον εξυπνο ή τον σωστο ή να την πει σε κανεναν! Αλλα αυτος ο Ψ κρινοντας εξ ιδιων τα αλλοτρια απο τον τροπο που μιλαει και φερεται ο ιδιος προφανως, αφου αργοτερα αυτο θα το επαληθευσει καθως την λεει στον Χ, κανοντας ο ιδιος τον εξυπνο και τον σκληρο, χωρις καμια διαθεση να βοηθησει τον Χ, παρα μονο να τον μειωσει και μην επιδεικνυοντας ενσυναισθηση, κατι για τον οποιο προηγουμενως κατηγορησε τον Χ! Θεωρησε οτι ο αλλος εκανε τον εξυπνο και τον σωστο και οτι αυτο ηταν λαθος, αλλα τελικα πεφτει αυτος στο ατοπημα, καθω κανει τον εξυπνο και σωστο! Αλλα εχω καταναοηση, καθω δεν μπορουν να εχουν ολοι κατανοηση και ενσυναισθηση. ΕΛπιζω να βοηθησα τον Ψ.

  7. #7
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Π.χ. καποιος Ψ δε μπορει να ανοιξει το μυαλο του να καταλαβει ότι ενας Χ μπορει να λεει κατι σκληρο στον Ζ, που ισως δεν του αρεσει, απο ενδιαφερον ομωε και θεληση να τον βοηθησει, και απο βιωματα προσωπικα που εχουν διαμορφωσει εναν τροπο σκεψης, και οχι για να κανει τον εξυπνο ή τον σωστο ή να την πει σε κανεναν! Αλλα αυτος ο Ψ κρινοντας εξ ιδιων τα αλλοτρια απο τον τροπο που μιλαει και φερεται ο ιδιος προφανως, αφου αργοτερα αυτο θα το επαληθευσει καθως την λεει στον Χ, κανοντας ο ιδιος τον εξυπνο και τον σκληρο, χωρις καμια διαθεση να βοηθησει τον Χ, παρα μονο να τον μειωσει και μην επιδεικνυοντας ενσυναισθηση, κατι για τον οποιο προηγουμενως κατηγορησε τον Χ! Θεωρησε οτι ο αλλος εκανε τον εξυπνο και τον σωστο και οτι αυτο ηταν λαθος, αλλα τελικα πεφτει αυτος στο ατοπημα, καθω κανει τον εξυπνο και σωστο! Αλλα εχω καταναοηση, καθω δεν μπορουν να εχουν ολοι κατανοηση και ενσυναισθηση. ΕΛπιζω να βοηθησα τον Ψ.
    υπάρχει βέβαια και η απλή μέθος των τριών, όπου εκεί που ο χ με τον ψ πάνε να βγάλουν μια άκρη, πετάγεται ο μ που κουβαλάει τα δικά του απέναντι στον ψ και ακυρώνει την οποιαδηποτε βοήθεια θέλει εκείνος να προσφέρει στον χ.
    Ο χ λοιπόν, εκτός των άλλων έχει να αντιμετωπίσει και τον μ που όχι μόνο δεν τον βοηθάει, αλλά τον μπερδεύει και δεν τον αφήνει να δει με καθαρό μάτι αν ο ψ είναι ενσυναίσθητος ή αναίσθητος.

    πσ: αυτό το ενσυναίσθητος μου θύμισε μια παλιά μου φίλη εδώ μέσα....:ρ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Densoulew View Post
    Γενικά γιατί βγάζουμε τόση κακία απέναντι σε άτομα διαφορετικά από εμάς;
    Γιατί είμαστε τόσο κακοί και ειρωνικοί απένατι σε άλλα άτομα;
    Κυρίως σε άτομα χοντρά ομοφυλόφυλλα και χαζά βγάζουμε πολύ κακία έχω δει...
    Δεν βγάζω την ουρά μου απ έξω και εμένα μου αρέσει πολύ να θάβω με φίλους μου όποιον δεν μου καθήσει καλά στο μάτι...Νιώθω καλύτερα,νιώθω οτί είμαι ανώτερος από αυτά τα άτομα....

    Εσείς τι πιστεύετε;Γιατί κατακρίνουμε τόσο πολύ τα άτομα που είναι διαφορετικά από εμάς ενώ ξέρουμε πολύ καλά οτί είναι άδικο αυτό το πράγμα...
    Δεν ξέρω γιατί... και μένα με συμπεριφέρονται εδώ και καιρό με τρόπο μειονεκτικό (κάνουν σαν να μην υπάρχω) διάφοροι άνθρωποι αλλά θα γίνω ταλιμπάν όπως είπα και θα κάνω τρομοκρατική επίθεση στην Ελλάδα οπότε θα αποδοθεί δικαιοσύνη ;)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    @Boltseed αν είναι έτσι όπως τα λες τότε μάλλον εγώ δεν είχα αντιληφθεί καλά τι είναι να έχεις αυτοπεποίθηση...

    @carrie στην αρχή δεν έβγαλα άκρη με αυτό που έγραψες...μετά το έπιασα το νόημα...Πάντως αντί για το γράμμα ψ,βάλε το μ που έβαλε και η Θεοφανία,ταιριάζει καλύτερα ;) αν καταλαβαίνεις τι λέω :P

    @Θεοφανία Και αυτό μπορεί να συμβαίνει όπως και πολλά άλλα για παράδειγμα και ο χ λέει στο φιλικό μια κακία σε κάποιον,εκείνος δεν παρεξηγείται και μετά πλακώνουν άλλα 2-3 άτομα να λένε κακίες ενώ δεν είναι τόσο φίλοι με αυτόν...

    @Insect σε καταλαβαίνω και εμένα μερικές φορές με ενοχλεί αυτό το πράγμα αλλά το παίρνω στην πλάκα γιατί έτσι και καταλάβουν οτί σε ενόχλησε θα το κάνουν συνέχεια....Πάντως κοίτα όλοι μας έχουμε ακούσει κακίες από τους γύρω μας για διάφορους λόγους,αν εμείς είμαστε όμως ευχαριστημένοι και ικανοποιημένοι από τον εαυτό μας δεν τις παίρνουμε στα σοβαρά.... ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    υπάρχει βέβαια και η απλή μέθος των τριών, όπου εκεί που ο χ με τον ψ πάνε να βγάλουν μια άκρη, πετάγεται ο μ που κουβαλάει τα δικά του απέναντι στον ψ και ακυρώνει την οποιαδηποτε βοήθεια θέλει εκείνος να προσφέρει στον χ.
    Ο χ λοιπόν, εκτός των άλλων έχει να αντιμετωπίσει και τον μ που όχι μόνο δεν τον βοηθάει, αλλά τον μπερδεύει και δεν τον αφήνει να δει με καθαρό μάτι αν ο ψ είναι ενσυναίσθητος ή αναίσθητος.

    πσ: αυτό το ενσυναίσθητος μου θύμισε μια παλιά μου φίλη εδώ μέσα....:ρ
    Mερικα πραγματα μπορει να φαινεται οτι δε βοηθανε, αλλα μπορει να βοηθησουν στο μελλον. Εγω παντως περισσοτερο εχω βοηθηθει απο ατομα που φαινονταν να μιλανε σκληρα αλλα λεγανε πραγματα για το καλο μου, κι ας μην το καταλαβαινα τοτε, το καταλαβα μετα, παρα απο ατομα που μου χαιδευαν τα αυτια, συμφωνουσαν με εμενα και πολλες φορες με ενθαρρυναν σε πραγματα που ηθελα να κανω, τα οποια ηταν βλακειες, που κι αυτο το καταλαβα μετα.
    Αν αυτα ισχυουν μονο για μενα την εξαιρεση, τοτε ζητω ταπεινα συγνωμη.

    Quote Originally Posted by Densoulew View Post
    @Boltseed αν είναι έτσι όπως τα λες τότε μάλλον εγώ δεν είχα αντιληφθεί καλά τι είναι να έχεις αυτοπεποίθηση...

    @carrie στην αρχή δεν έβγαλα άκρη με αυτό που έγραψες...μετά το έπιασα το νόημα...Πάντως αντί για το γράμμα ψ,βάλε το μ που έβαλε και η Θεοφανία,ταιριάζει καλύτερα ;) αν καταλαβαίνεις τι λέω :P

    @Θεοφανία Και αυτό μπορεί να συμβαίνει όπως και πολλά άλλα για παράδειγμα και ο χ λέει στο φιλικό μια κακία σε κάποιον,εκείνος δεν παρεξηγείται και μετά πλακώνουν άλλα 2-3 άτομα να λένε κακίες ενώ δεν είναι τόσο φίλοι με αυτόν...

    @Insect σε καταλαβαίνω και εμένα μερικές φορές με ενοχλεί αυτό το πράγμα αλλά το παίρνω στην πλάκα γιατί έτσι και καταλάβουν οτί σε ενόχλησε θα το κάνουν συνέχεια....Πάντως κοίτα όλοι μας έχουμε ακούσει κακίες από τους γύρω μας για διάφορους λόγους,αν εμείς είμαστε όμως ευχαριστημένοι και ικανοποιημένοι από τον εαυτό μας δεν τις παίρνουμε στα σοβαρά.... ;)
    thanks densoulew :)

  11. #11
    καρι....το ίδιο λέμε....και δεν χρειαζεται να ζητας συγνώμη....την αποψη μας λεμε...:)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    citizen of my world
    Posts
    23
    ειτε ειμαστε τοσο κοτες ωστε να μην μπορουμε να ''την πουμε'' face to face στον αλλον ,αρα λεμε κακιες ως μπηχτες,ειτε ειμαστε ζηλοφθονοι και κατα βαθος κομπλεξικοι με τους εαυτους μας και εχουμε την αναγκη να νιωσουμε ανωτεροι και σημαντικοι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    πιστευω ολο αυτο προκυπτει απο την ανασφαλεια που νιωθουμε και την αναγκη που εχουμε να επιβεβαιωνομαστε οτι πραγματι ειμαστε καλυτεροι, ανωτεροι, εξυμποτεροι, ικανοτεροι κτλ απ τους αλλους...το προβλημα ειναι εσωτερικο με τον εαυτο μας και οχι με τους αλλους......ελλειψη αυτοεκτιμησης και αναγκη τονωσης του εγω, των ικανοτητων μας, των προσοντων μας μεσω της κακιας που βγαζουμε απεναντι σε ανθρωπους που θεωρουμε "κατωτερους"..
    και βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις πολλων ανθρωπων που δεν δισταζουν να πουν την κακια τους face to face στον απεναντι τους προκειμενου ετσι να νιωσουν ακομα περισσοτερη αυτοπεποιθηση, δυναμη και "ανωτεροτητα" σε σχεση με τους αλλους...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    απ'τη στιγμη που διαφωνουμε με καποιον σ'αυτο που εχει μεσα στο μυαλο του, υποσυνηδειτα θα το παρει σαν κακια. αν πχ πουμε σε καποιον πως χοντρυνε να φροντισει να χασει κιλα, τοτε αυτος μπορει να το παρει αρνητικα και οτι τον κοροϊδευουμε, παρολο που το ειπαμε για το καλο του. παιζει ρολο το ποσο εχουμε μαθει να ακουμε και να δεχομαστε τις διαφορετικες αποψεις απ'τις δικες μας, και φυσικα ο τροπος που μας λενε αυτες τις αποψεις...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    @Carrie γιατί thanks; :P

    ΚΕΝΟ Πράγματι κάποιοι άνθρωποι λένε καλοπροέρετα κάποια πράγματα και κάποιοι τα παίρνουν στραβά και τα καταλαβαίνουν ως κακίες,όμως δεν λένε όλοι οι άνθρωποι καλοπροέρετα τα σχόλια που κάνουν για εσένα...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η "κακια" του κοσμου και η σχεση της με την ψυχικη ασθενεια.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 68
    Last Post: 28-09-2010, 13:00
  2. πανικος, καταθληψη, αποπροσωπιοιση και τοση μοναξια
    By emilydickinson in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-08-2009, 05:59
  3. ζηλευω.ειμαι κακια?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-06-2009, 18:27
  4. Τόση μοναξιά...
    By valentini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 29-03-2009, 23:52
  5. ειναι η κακια αρρωστια?
    By yourgia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 23-01-2007, 14:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •