ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΣΟΚΟΛΑΤΑ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΣΟΚΟΛΑΤΑ...

    Η αλήθεια είναι ότι ως fun της σοκολάτας σε όλες της τις μορφές , προβληματίστηκα με την πρόσφατη δημοσίευση επιστημονικής έρευνας στο Journal of Affective Disorders, σχετικά με τη δράση της…

    Σύμφωνα λοιπόν με έρευνα που έγινε σε κλινική ερευνητική μονάδα της Αυστραλίας σε ψυχολογικά πάσχοντες, κλινικοί ερευνητές καταρρίπτουν τον μύθο που θέλει τη σοκολάτα να έχει αντικαταθλιπτική δράση σε άτομα που βρίσκονται σε κατάθλιψη, ή το ότι δρα χαλαρωτικά σε άτομα που υποφέρουν από έντονο άγχος.
    Αντιθέτως τα αποτελέσματα έδειξαν ότι οι ασθενείς χειροτέρευσαν τη διάθεσή τους με τη διεξοδική χρήση της.
    Το σχετικό πόρισμα δημοσίευσε και το Reuters News …..

    Το πρόβλημά μου όμως παραμένει, μιας και επισήμως κατατάσσομαι στους Chocoholics ......!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    pio palia etroga arketi sokolata.pleon den troo para poli.den mporo na po oti exo dei tipota treles diafores .pisteuo oti oi ousies pou exei ine se mikri posotita gia na allaxoun kati.alitheuei bebea oti i sokolata exei apires ousies mesa kai kapoioi lene oti kanei kalo stin mnimi.bebea pola apo auta anaferontai stin sokolata igeias pou kaneis den troei sxedon.oles oi ales ine psilopita sto gala fraoules ktl ktl.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Δυστυχώς Δανάη μου επιστήμονας δεν είμαι, αλλά παράλληλα δεν μπορώ να διαψεύσω και αποτελέσματα σοβαρών ερευνών που γίνονται από γιατρούς του χώρου. ʼλλωστε ο σκοπός που δημοσιεύουν τα δεδομένα μεγάλοι ερευνητικοί κλινικοί χώροι σε παγκόσμιο επίπεδο , σίγουρα δεν είναι για να ρεζιλευτούν δημοσίως εάν δεν έστεκαν έως ένα μεγάλο βαθμό......

    Εκεί στάθηκα..........και εκεί θα στέκομαι σε κάθε έρευνα που δεν προέρχεται από τυχάρπαστους ερευνητές......αλλά μεγάλους φορείς..........

    ʼλλωστε την απόλυτη γνώση διαχρονικά την ακολουθεί η απόλυτη αμφισβήτηση και πολλά πράγματα που θεωρούνταν ατράνταχτα δεδομένα , πολλές φορές διαψεύστηκαν....... Γιατί λοιπόν όχι και η σοκολάτα.........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Έψαξα για τη σοκολάτα και βρήκα και την άλλη όψη του νομίσματος με συσκεκριμένα links. Τα όσα γράφονται στα sites δε νομίζω να είναι από μαθητούδια:
    http://my.aegean.gr/web/article-print-147.html
    http://www.neolaia.de/2opseis/DaneiaeeU/periodiko11/Aeaoniop/aeaoniop.html
    http://www.eone.gr/4dcgi/_w_articles_womigia_102916_18/12/2003_79705
    http://www.holidayshop.gr/texts.asp?ElementId=7536
    http://www.myworld.gr/browse/21306
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_02/03/2004_95607

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    pantos se oles tis periptoseis peftei poli anafora gia tin pikri ,bitter sokolata koinos sokolata igeiaw pou ligoi apo emas trome.bebea kai i alles sokolates einai alla oxi telios me ola ta anamikta.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Καταθλιψη με πιανει αν δε φαω σοκολατα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Επειδή και εγώ σκαλίζω την άλλη όψη του νομίσματος για αυτό και μου έκανε εντύπωση το θέμα για να το παραθέσω.... Παρόλο που το Journal of Affective Disorders είναι συνδρομητικό και το έχω χακεμένο (οπότε δεν θα μπορέσετε να δείτε κάτι ακόμα και σε link να σας το δώσω) θα σας δώσω ένα από τα δεκάδες link αναφορών που έγιναν σχετικά με το θέμα παγκοσμίως από τον Μάιο του 2006 και έπειτα......... (ακόμα και από το Reuters όπως ανέφερα)..για να πάρετε μιαν ιδέα...
    http://www.hbcprotocols.com/chocolate2.html

    Σίγουρα κατά καιρούς πολλά βλέπουμε να δημοσιεύονται τα οποία αναιρούν κάποια άλλα παλαιότερα πορίσματα....Εγώ πάντως είμαι και ανοικτή και επιφυλακτική σε όλα - μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου που λένε.....Η γνώση άλλωστε πάντα εξελίσεται...
    Αν όντως τελικά αληθεύουν τα περί σοκολάτας...τότε μάλιστα..... ʼντε να την κόψεις.........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    allo i sokolata na min kanei ola auta ta thetika pou anaferthikan kai apla na ine oudeteri kai allo na dimiourgei arnitika.pantos oti kai na kanei ego den tin kovo.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..μα είναι σαν το παγωτό.... πως στα \"φιλαράκια\" τα κορίτσια χλαπακιάζανε απο ενα κιλο παγωτό η κάθε μια όποτε στεναχωριόντουσαν ? έτσι ..
    ..ειναι κατι σαν μίνι θεραπεία.... καποια πραγματα έξαλλου ειναι και placebo.. αλλά κανουν την δουλειά τους...
    ...ειναι θεμα ηδονής.... καθε ηδονή σε κανει να νιώσεις καλύτερα... μια ηδονή ειναι και το φαγητό.... και ειδικά μια γλυκιά... λαχταριστή σοκολάτα με κομματάκια αμυγδάλου.... μμμμμ....: )))
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Όλγα το άρθρο που παρέθεσες λύνει αρκετές απορίες δίνοντας κάποιες [επαρκείς πιστεύω] πληροφορίες για την εν λόγω έρευνα και θα ήταν μάλλον καλλίτερα να το είχες παραθέσει από την αρχή.

    Αυτό που τονίζεται ξεκάθαρα είναι πως τα αποτελέσματα της έρευνας [για μένα αναμενόμενα] καταρρίπτουν την αντι - καταθλιπτική δράση της σοκολάτας πρώτα σε άτομα που πάσχουν από κλινική κατάθλιψη [τα πιο άμεσα μάλλον ενδιαφερόμενα πρόσωπα] και κατά δεύτερον λόγο σε άτομα που προσπαθούν να ανακουφίσουν καταστάσεις ανίας, πίεσης και άγχους.

    [αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν είχε αποδειχτεί παλαιότερα πως η σοκολάτα έχει πράγματι αντι - καταθλιπτική δράση όσον αφορά πάντα την κλινική κατάθλιψη]

    Επίσης, κάτι άλλο που τονίζεται είναι πως υπάρχει σχέση κινήτρου κατανάλωσης σοκολάτας και επίδρασης στη διάθεση. Συγκεκριμένα για τις ανάγκες της έρευνας δημιουργήθηκαν δύο ομάδες, οι \"cravers\" και οι \"emotional eaters\". Οι πρώτοι τρώνε τη σοκολάτα από ευχαρίστηση ενώ οι δεύτεροι την τρώνε προσπαθώντας να ανακουφίσουν τα συμπτώματά τους προσπαθώντας να επιτύχουν επίδραση ανόλογη με εκείνη των οπιούχων.
    Έτσι λοιπόν οι πρώτοι βλέποντας τη σοκολάτα ως ένα ποτήρι καλό κρασί επιτυχαίνουν μία ευχάριστη εμπειρία ενώ οι δεύτεροι που βλέπουν τη σοκολάτα σαν ένα \"ύστατο\" μέσο ανακούφισης [σαν ένα ακόμα φάρμακο θα έλεγα εγώ] επιτυχαίνουν στην καλλίτερη περίπτωση μία πρόσχαιρη βελτίωση που ακολουθείται όμως είτε από επιστροφή στην προηγούμενη κατάστασή τους ή ακόμα χειρότερα από επιδείνωσή της.

    Η έρευνα, καταλήγοντας, φυσικά και δεν μας λέει πως η κατανάλωση σοκολάτας οδηγεί στην κατάθλιψη. Απορρίπτει και καταρρίπτει όμως την ευρέως διαδεδομένη αντίληψη πως η σοκολάτα βοηθά εξ ορισμού στην κατάθλιψη. Η σοκολάτα δεν έχει τη δράση ενός αντι - καταθλιπτικού φαρμάκου- σε αυτό ουσιαστικά καταλήγει η έρευνα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Θα πω την αληθεια. Δεν ειχα παθει καταθλιψι απο την αλανιαρα αραβωνιαρα αλλα απο αλανιαρα σοκολατα που την εφαγα και με εριξε σε καταθλιψη. Γαμ......δες αυστραλοι με προδοσατε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Φάε ένα προφιτερόλ να στρώσεις...
    Βέβαια μια κατάθλιψη θα την πάθεις όσο να ναι άμα δεν έχεις προνοήσει και για δεύτερο...:P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Δανάη μου δεν αναφέρθηκε πουθενά εξ\'αρχής ότι η σοκολάτα οδηγεί σε κατάθλιψη...Κάτι τέτοιο δεν έχει άλλωστε αναφερθεί από κανέναν ειδικό από ότι γνωρίζω!!
    Η επιστημονική έρευνα που παρέθεσα σε φτωχή θα έλεγα περίληψη και έκανε τον γύρο του κόσμου φαίνεται σε τί αναφέρεται ακριβώς. Στα ζητήματα που αναλύονται για την συνδρομή της σοκολάτας σε περιπτώσεις που πριν υπήρχε η αντίληψη ότι αλληλεπιδρούσε με αρμονικά αποτελέσματα....ξαφνικά όπως καταλαβαίνετε έσκασε η αναφορά σαν βόμβα.....
    Εκεί μου μπήκε ο διάολος......Δεν πιστεύω λέω να μας ρίξουν στη μάπα κάποια μέρα καμιά αντίστοιχη αρνητική ανακοίνωση περί σοκολάτας στην γενικότερη μορφή κατάθλιψης!!!

    Αν διάβαζα δε κάτι ακραίο για τη σοκολάτα θα έκοβα και εγώ φλέβες!! Δεν τίθεται θέμα........Τώρα με τις τούρτες και τα προφυτερόλ ρε επίτηδες το κάνετε??? Δεν θέλω πολύ η γυναίκα να κάνω μαζική επιδρομή......:P:P

    Καλύτερα να μου κόψουν τα seroxat παρά τη σοκολάτα!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    τωρα μου ανοιξε η ορεξη για σοκολατεσ.μιαμ μιαμ.telika ολοι εχουμε κολλημα με την σοκολατα παρα με κοκακολα.εγω 8α κανω παραπονα γιατι την εχοθυν ακριβηνει πολυ :P .για αυτο κοψτε τα φαρμακα και αρχιστε σοκολατεσ.κατα8λιψ 8α σε πιασει αμα δεν φας οχι αμα τρως πολυ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και τωρα.. Ορμήστε ολοι στις σοκολάτες...... !!!!!!!! σλουρπ :P:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •