ΣΤΟΜΑΧΟΠΟΝΕΕΕ ΔΕ ΣΕ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟΟΟΟ ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147

    Angry ΣΤΟΜΑΧΟΠΟΝΕΕΕ ΔΕ ΣΕ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟΟΟΟ ...

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ....ΕΝΤΑΞΕΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ ΟΚ?ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ(ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ)...ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΧΟς ΝΑ ΜΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ...ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ...ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΑΟΥΡΕΣ,ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ,ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ....ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΑΓΧΟς ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙς ΑΛΛΟς ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΤΕΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΠΤ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟΣ Ο ΣΤΟΜΑΧΟΠΟΝΟΣ ΝΙΩΘΩ ΑΔΥΝΑΜΗ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ...ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΛΙ Η ΤΑΡΑΧΗ...ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΜΑΛΟΞ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εγω οταν ετρωγα τις φρικες μου με τους πανικους το στομαχι μου τα ειχε παιξει!μονιμη αναγουλα και πονος,δυσφορια..το αγχος παντα εκει χτυπαει,μην ενισχυεις τις φοβιες σου απο ολο αυτο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    τουλαχιστον ξερεις δεν ειναι κατι κακο.μακαρι και εμενα να με χτυπουσε εκει το αγχος.δε θα μ ενοιαζε.ολη μερα πονας?κοιτα να μη πινεις οξυνα, σφολιατες,αλκοολ,τσιγαρα και καφεδες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    το χειροτερο lilium δεν ειναι ο πονοσ ειναι αυτη η δυσφορια...πολλες φορες δεν μπορω να αναπνευσω κιολας..πολυ βασανηστικο ολο αυτο...εχω κοψει το καπνισμα και εχω ελαττωσει κατα πολυ τον καφε ο οποιος μου δημιουργησε ολο αυτο το προβλημα κατα τα λεγομενα του γιατρου...η αληθεια ειναι οτι ο φραπες εκτοσ απο τα νευρα κροσια μου ειχε κανει και το στομαχι χαλια...πλεον ενα φρεντο και αν...dora προσπαθω να μην αγχωνομαι και να εκλογικευω την κατασταση...αλλα ξερεις απο κρισεις πανικου...δεν μπορεις να εισαι παντα ηρεμοσ και λογικοσ και πολλες φορες συγχεεις καταστασεισ και αρρωστιες...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    επειδη ξερω γλυκια μου γιαυτο στα λεω..οσο ασχολεισαι με τους πανικους η με τον καθε πονο που νιωθεις θα ασχολειται και αυτο μαζι σου!ξεριζωσε το απο το κεφαλι σου!εκει ειναι ολα..μην εξεταζεις τα συμπτωματα που νιωθεις,αδιαφορησε!και αν θες και την γνωμη μου διαβαζοντας εδω ολη μερα για πανικους μονο καλο δεν σου κανει,ασχολησου με κατι αλλο να ξεχνιεσαι και να ξεφευγεις απο αυτο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    δε ξερω αν σε ανακουφιζει αλλα δες ποσο πιο σε απογνωση νιωθω εγω.Παρτο αλλιως τι θα παθεις απο το στομαχι?α να σου πω και κατι αλλο.Πριν 7 χρονια μια μερα ενιωσα σα να θελω να κανω εμετο,ημουν καπου και εφυγα.εμετο δεν εκανα.Απο τοτε ειχα αναγουλες...και το χειροτερο επειδη φοβομουν μη κανω εμετο στο δρομο για μηνες δεν εβγαινα εξω....πηγα σε γιατρο μου ειπε γοπ.Τωρα λεω Γοπ και @@.τιποτα δεν ηταν.και να φανταστεις για νυχτες κοιμομουν σε ορθη γωνια γιατι μου ερχοταν να τα βγαλω.Ποτε δεν τα βγαλα.Χωρις θεραπεια,μου περασε..γιατι τελικα δεν ηταν γοπ.αγχος οπως εδειξε ο καιρος.Τωρα τρωω και πετρες.Ηταν το 1 χτυπημα απ τα ψυχοσωματικα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    γαλα με μελι πιες ειναι μαλακτικο η χαμομηλι αλλα ριχνει τη πιεση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,853
    μπορει να εχεισ οισοφαγικη παλινδρομηση αυτο ειναι πληγεσ στο οισοφαγο η χαλαρωση αυτου και για αυτο εχεισ καουρεσ κλπ απο το αγχοσ και να χρειαζεσαι αγωγη με νεξιουμ κλπ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by oneofthosedays View Post
    πολυ βασανηστικο ολο αυτο...εχω κοψει το καπνισμα και εχω ελαττωσει κατα πολυ τον καφε ο οποιος μου δημιουργησε ολο αυτο το προβλημα κατα τα λεγομενα του γιατρου
    Πράγματι το άγχος είναι κύριος παράγοντας. Πρώτον γιατί αυξάνει τις εκρίσεις στο στομάχι, και δεύτερο γιατί μας κάνει να μην προσέχουμε την υγεία μας.
    Πάντως, υπάρχει και ιατρικός παράγοντας που πιθανόν να προκαλεί το πρόβλημα στο στομάχι. Είναι βακτήριο και ονομάζεται ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού (helicobacter pylori). Το έχει στην ουσία το 30% του πληθυσμού στην ελλάδα, αλλά έχει βρεθεί ότι μόνο το 1% απ' όσους το έχουν εξελίσσεται σε πρόβλημα. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια εξέταση αν είναι δυνατόν. Το ίδιο για όσους έχουν επανειλλημένα πρόβλημα. http://www.sseh.gr/Journal/pdfs/2008/2008_70_5_66.pdf
    Είναι κάπως νεότερη ανακάλυψη, και πολλοί γιατροί ίσως να μην το γνωρίζουν. Αλλά έχει βρεθεί ότι αν κάποιος πάσχει από αυτό και έχουν εκδηλωθεί συμπτώματα λόγω αυτού, είναι σχεδόν αδύνατο να ξεπεραστούν αν δεν θεραπευτεί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας...η αληθεια ειναι οτι απο μικρη με ενοχλουσε το στομαχι και επισης παθαινω συχνα γαστρεντεριτιδες δεν ξερω κατα ποσο εχει σχεση αυτο...αλλα οτι και να εχω πρωτα με χτυπαει στο στομαχι...λεω να παω να το κοιταξω τελικα..δε με αγχωνει απλα με εκνευριζει αυτη η δυσφορια...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Τα προβλήματα στο στομάχι (όπως και στο έντερο) είναι κατά βάση ψυχογενή με κύριο υπόβαθρο το άγχος… «Ζωντανό» όργανο που αφουγκράζεται τα «μέσα» μας και αντιδρά αναλόγως… Δυστυχώς, δεν αποθηκεύει και επεξεργάζεται μόνο τις τροφές αλλά και τις σκέψεις μας , τα άγχη μας, την στεναχώρια μας, τον φόβο, την πίεση… Πάνω κάτω συμβαίνει αυτό που ανέφερε πιο πάνω ο john11. Τα αρνητικά συναισθήματα, προκαλούν υπερέκκριση γαστρικών υγρών και στη συνέχεια παθήσεις όπως η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, το έλκος, ακόμη και το ελικοβακτηρίδιο το οποίο ως μικρόβιο, βρίσκει πρόσφορο έδαφος μετά την πτώση του ανοσοποιητικού…

    Μην ανησυχείς… τα συμπτώματα είναι πλήρως ιάσιμα. Συμβουλέψου κάποιον γαστρεντερολόγο και θα σε καθοδηγήσει για γαστροσκόπηση (η διαδικασία πια είναι ανώδυνη σε σχέση μα παλιά), θεραπεία ή οτιδήποτε χρειαστεί. Μετά τη θεραπεία δεν θα νιώθεις ενοχλήσεις….

    Βέβαια, τα παραπάνω αποτελούν μια κάποια λύση για να μπορέσεις να ανακουφιστείς. Σημαντική βέβαια, μιας και θα δεις ότι αλλάζει η καθημερινότητα σου.
    Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να φροντίσεις και την ψυχή σου, «μαθαίνοντας» να μην «εισπράττεις», να μην «τρως» το οτιδήποτε χωρίς την κατάλληλη επεξεργασία, το κατάλληλο «μάσημα»… Ουσιαστικά, προσπαθείς να «χωνεύεις» πιο γρήγορα και πιο εύκολα…

    Περαστικά και υπομονή…

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    χχαχαχ πολυ ωραιο το παιχνιδι που εκανες με τις λεξεις...ναι τελικα θα παω για καμμια εξετασουλα καιρο ειχα να το κανω...αυτο το αγχος πιααααα ουφ!!!..τλχ να ξαλαφρωσω απο τον στομαχοπονο και ολα τα αλλα αρχιζουν και περνουν το δρομο τουσ......ευχαριστω και παλι παιδιααα!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by gus1973 View Post
    Μην ανησυχείς… τα συμπτώματα είναι πλήρως ιάσιμα. Συμβουλέψου κάποιον γαστρεντερολόγο και θα σε καθοδηγήσει για γαστροσκόπηση (η διαδικασία πια είναι ανώδυνη σε σχέση μα παλιά), θεραπεία ή οτιδήποτε χρειαστεί. Μετά τη θεραπεία δεν θα νιώθεις ενοχλήσεις….
    Θέλω να κάνω μια διευκρίνση. Ενώ σε σχεδόν όλες τις περιπτώσεις είναι έτσι, υπάρχει η εξαίρεση. Ένα ποσοστό περίπου 2% όσων έχουν το ελικοβακτηρίδιο θα έχουν μεγάλα προβλήματα χωρίς να υπάρχει άλλος τρόπος θεραπείας, εκτός από συγκεκριμένο κοκτέιλ αντιβιωτικών.
    Έτσι αν υποθέσουμε ότι το 30% του πληθυσμού έχει το βακτήριο και από αυτό το 2% θα παρουσιάσει μεγάλα προβλήματα, σημαίνει ότι το 0,6% του συνολικού πληθυσμού θα υποφέρει αν δεν θεραπευτεί. Είναι μικρό το ποσοστό (ένας στους 150), αλλά σίγουρα ένας στους 150 θα υποφέρει αν δεν θεραπευθεί.
    Το διευκρινίζω, γιατί αν κάποιος έχει προβλήματα καλό είναι να ρίξει μια ματιά σε αυτό.
    http://ladas.pblogs.gr/elikobakthrid...-h-pylori.html
    Σημείωση, αν κάποιος με προβλήματα στομαχιού παρατηρήσει ότι με τη μαστίχα Χίου μειώνονται τα συμπτώματα, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχει το βακτήριο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    ενταξει δε νομιζω πια τοσο πολυ ειπαμε με ενοχλει αλλα αυτο ειναι το αλλο ακρο....προτιμω την αποψη του gus1973 ειναι πιο ανακουφιστικη...:P

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    51
    Καλησπέρα κι από μένα. Πιστεύω πολύ στα ψυχοσωματικά γιατί τα ζω εδώ και χρόνια. Πιστεύω ότι είμαστε οι κύριοι θεραπευτές του εαυτού μας. Δεν πιστεύω καθόλου στο "πάμε σε ένα γιατρό κι αν δε μας βοηθήσει, εμείς πάντως πήγαμε". Γι' αυτό το λόγο θα σου συνιστούσα να το βοηθήσεις σωματικά αλλά να το ψάξεις και ψυχολογικά, όπως προτείνει και ο/η gus.
    Χωρίς να είμαι σε θέση να κάνω διάγνωση φυσικά, αυτή η δυσφορία και το να μην μπορείς να αναπνεύσεις μου θυμίζει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Αν ισχύει αυτό θα πρέπει να αποφεύγεις τα αναψυκτικά το βράδυ, τα τηγανιτά, νομίζω τις σοκολάτες και ίσως να χρειαστεί να κοιτάξεις το βάρος σου, ακόμα κι αν τυχόν έχεις 2-3 παραπανίσια κιλά (δεν ξέρω αν έχεις, λέω).

    Από ..ψυχοσωματική άποψη, τα προβλήματα στο στομάχι σχετίζονται και με καταστάσεις στη ζωή που δεν μπορείς να χωνέψεις. Δυστυχώς οι άνθρωποι προσπαθούμε να φέρουμε τον κόσμο στα μέτρα μας, με λίγα λόγια να τον αλλάξουμε. Πιστεύουμε ότι τα πράγματα δε θα έπρεπε να είναι όπως είναι αλλά όπως τα έχουμε στο μυαλό μας, γι' αυτό και κατά καιρούς δεν μπορούμε να χωνέψουμε τόσες κ τόσες καταστάσεις που τελικά δεν είναι στο χέρι μας. Ίσως λοιπόν η λύση είναι να αλλάξουμε την ιδέα στο μυαλό μας, όταν κάτι αχώνευτο δεν αλλάζει. Δεν ξέρω τί είναι αυτό, γι' αυτό όμως είπα στην αρχή ότι η δουλειά κ ευθύνη είναι κυρίως δική μας. Πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάτσεις με ειλικρίνεια και ηρεμία και να σκεφτείς τί σε ενοχλεί. Και όχι, είμαι αντίθετη με αυτό που λέει η dora, δηλαδή να αδιαφορήσεις. Καταλαβαίνω πώς το λέει, αλλά η αδιαφορία για μένα απλά θάβει το πρόβλημα, το οποίο κάποια στιγμή θα βγει για να του δώσεις προσοχή, αλλά θα βγει ένας θεός ξέρει που και πώς. Για μένα θέλει ψάξιμο το οτιδήποτε μας βγάζει ψυχοσωματικό. Να το δεις με ειλικρίνια, να το αποδεχτείς χωρίς 'μίσος' και κάπως έτσι θα του επιτρέψεις να φύγει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ποσο ακομα θα αντεχω να αντεχω?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 158
    Last Post: 04-10-2010, 10:52
  2. Δεν αντέχω
    By eve in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2009, 00:27
  3. Δεν το αντεχω αλλο πια.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2009, 13:14
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ
    By apelpismeniefibiiii in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 20-04-2008, 16:53
  5. δεν αντεχω
    By dream84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 24-03-2007, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •