Έμπλεξα με 3 φίλες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3

    Έμπλεξα με 3 φίλες

    Καλημέρα,

    Είμαι φοιτητής στην Αθήνα, φέτος τελειώνω τις σπουδές μου και γυρνάω πίσω στη Σπάρτη. Τον τελευταίο χρόνο έχω σχέση με μια συμφοιτήτριά μου με την οποία ζούμε και μαζί. Πριν από αυτή τη σχέση είχα κάνει κάτι με την κολλητή της, δεν είχα όμως σκοπό να το προχωρήσω και φρόντισα να της το ξεκόψω με όμορφο τρόπο. Αυτή όμως ήταν πολύ κολλημένη μαζί μου με αποτέλεσμα να τσακωθούν και να σταματήσουν να κάνουν παρέα. Πάει αυτό το κομμάτι.

    Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει και μπλέκεται το πράγμα λίγο περισσότερο. Είμαι πολύ ερωτευμένος με την τρίτη κοπέλα της παρέας. Ήμουν ερωτευμένος μαζί της και πριν κάνω τη σχέση με τη δεύτερη, απλά λόγω της σχέσης το είχα ξεπεράσει κάπως.

    Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό και δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά.
    Με την κοπέλα που είμαι τώρα είμαι αρκετά ευτυχισμένος και την αγαπάω γιατί ταιριάζουμε πάρα πολύ σαν άνθρωποι. Ο έρωτας όμως έχει αρχίσει και σβήνει από την πλευρά μου ενώ από τη δική της μάλλον όχι. Δεν θέλω με τίποτα να την πληγώσω. Είμαι όμως παράφορα ερωτευμένος με τη φίλη της και αυτή μαζί μου. Το βλέπω στα μάτια της και αυτό είναι που με τρελαίνει. Τη σκέφτομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ σε βαθμό που έχει καταντήσει παράλογο. Κάθομαι ώρες και σκέφτομαι ότι είμαι αχόρταγος και τα θέλω όλα δικά μου. Ότι έχω φερθεί ήδη άσχημα από την πρώτη σκηνή. Ότι είμαι μ@λ@κ@ς, ότι .. ότι .. ότι...

    Σε λίγο καιρό τελειώνω με τις σπουδές και ίσως να μην την ξαναδώ ποτέ.
    Φοβάμαι ότι θα μου μείνει καρφωμένη στο μυαλό, ίσως επειδή την ερωτεύτηκα από την πρώτη στιγμή που την είδα. Επειδή έχω πληγωθεί πολύ από κάποιες σχέσεις που είχα , ξέρω πόσο άσχημο είναι και δεν θα ήθελα να το κάνω ποτέ σε κάποιον που με αγαπάει τόσο πολύ. Φοβάμαι όμως ότι ο είμαι τόσο ερωτευμένος που δεν με σταματάει τίποτα. Ακόμα και να πληγώσω έναν άνθρωπο που μου έχει δώσει τα πάντα. Πως μπλέχτηκα έτσι ρε γμτ και με τις 3, δεν το περίμενα...

    Ακούω γνώμες. Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    marko, η κοπέλα που λες οτι είσαι ερωτευμενος πως ξέρεις οτι είναι ερωτευμένη και αυτή με σενα?
    πολλές φορες μπορεί να βλέπουμε τα πράγματα οπως εμείς τα θέλουμε.

    η τωρινή σου κοπέλα που είστε μαζί είπες οτι είναι ακόμη ερωτευμένη μαζί σου, ενώ εσύ όχι τόσο.
    Αυτό δεν το βλέπει, δε βλεπει οτι ο ερωτας σου για αυτήν σβήνει (οπως είπες)?
    Δηλ είναι όλα ρόδινα, και με τη μια κοπέλα και με την άλλη??

    Θέλω να πω πρέπει να τα ζυγίσεις και να κατασταλάξεις.
    Σίγουρα δεν είναι καθόλου ευχαριστο και καλό να πληγωσεις εναν ανθρωπο που σου εχει δωσει πολλά , αλλά η λύση δεν είναι να μείνεις μαζί της για να μη πληγωθεί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η κοντινότητα και η συχνή επαφή γεννάει τέτοιες ευκαιρίες για πλησίασμα των ανθρώπων και σε άλλο επίπεδο, ερωτικό. Και δημιουργεί ταυτόχρονα και τις ευκαιρίες για να περάσει αυτό το πλησίασμα και σε πλησίασμα σωμάτων. Όμως εκεί δημιουργούνται και κάποια δράματα. Φίλες/οι τσακώνονται, γιατί αρχίζουν και νιώθουν ανταγωνιστικά, εφόσον διεκδικούν το ίδιο άτομο (ή είχαν στο παρελθόν μαζί του σχέση και δεν έχει ξεθυμάνει ο συναισθηματικός της απόηχος μέσα τους). Απ' ό,τι καταλαβαίνω το δίλημμα είναι "αρπάζω την ευκαιρία τώρα που μπορώ ακόμα γιατί υπάρχει η κοντινότητα, ή το ξεχνάω γιατί πλήρωσα στο παρελθόν -και άλλοι μαζί μου- το χάσιμο των ορίων. Δε σου λέω τι να κάνεις, δικό σου είναι το κομμάτι αυτό. Αλλά σκέφτομαι γιατί άραγε να διαλέγεις τη μία κολλητή μετά την άλλη, ενώ σαν φοιτητής θα έχεις την ευκαιρία να γνωρίζεις και άτομα έξω από τον στενό αυτό κύκλο. Κάπως σαν απλώνω το χέρι μου στο κοντινότερο και βολικότερο και πιο "δουλεμένο" μου μοιάζει. Μπορεί να κάνω και λάθος, εννοείται.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Ανάμεσα σε κοντά 7 δις ψυχές του πλανήτη, εσύ βρε αθεόφοβε μπλέχτηκες με 3 φίλες ? Επιβεβαιώνεις την θεωρία περί λειψανδρίας με αυτό τον τρόπο, θεωρία που δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο, αλλά δεν είναι της παρούσας να αναλύσουμε..

    Στο διά ταύτα η γνώμη μου...

    Πάνε με το καλό στη πόλη σου, και άσε τις κοπέλες να βρούνε την άκρη τους. Ήδη έχεις κάνει ένα κακό με την πρώτη φίλη. Εφόσον με αυτή που είσαι τώρα δεν νομίζεις πως θα μπορείς να έχεις την οποιαδήποτε συνέχεια κι επειδή δεν γνωρίζεις αν η 3η κοπέλα είναι το ίδιο ερωτευμένη με σένα - τα μάτια πολλές φορές και στην ηλικία που είστε δεν λένε πάντα την αλήθεια - για να μην φθείρεσαι, ρίξε μια πετρούλα πίσω σου στο φευγιό σου και βρες καμιά όμορφη Σπαρτιάτισσα , αν είναι δυνατόν χωρίς κολλητές , γιατί απ'όσο ψυχανεμίζομαι δεν το 'χεις και σε πολύ να την "πέσεις" κι εκεί....

    Είναι όμορφο και κολακευτικό να μας θέλουνε οι άλλοι, αλλά με τις ψυχές των ανθρώπων δεν παίζουμε...Αυτό είναι ένας κανόνας που απορρέει από την δική μου ηθική. Η δική σου μπορεί να είναι άλλη, οπότε ότι λέω είναι προσωπική άποψη που δεν έχεις καμία απολύτως υποχρέωση να ασπαστείς...

    ΥΓ Τι σόι φίλες είναι αυτές που η μια εποφθαλμιά τον γκόμενο της άλλης είναι μια ρητορική ερώτηση, που δεν χρήζει απάντησης...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Βρε πουλακι μου...Αφου λες οτι την ερωτευτηκες απ την πρωτη στιγμη π την ειδες, τοτε τι τα εφτιαξες με την αλλη??
    Να αυτα με εκνευριζουν...
    Every morning we are born again

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    φιλε μου συγνωμη,αλλα η ιστορια σου δεν μου βγαζει αγαπες και ερωτες αλλα επιπολαιοτητα..αποφασισε τι θες στην ζωη σου για να μην πληγωνεις ανθρωπους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Δυστυχώς όπως γράφω και στον τίτλο "έμπλεξα". Δεν κυνήγησα όμως καμμία κοπέλα από τις 3 και δεν πίεσα καταστάσεις.Δεν είμαι γουρούνι, έχω φάει και γω σφαλιάρες και μάλιστα δυνατές.
    Έπρεπε μάλλον να φερθώ πιο ώριμα αλλά είχα σχετικά λίγες εμπειρίες και δεν τα ζύγισα σωστά.

    Το ότι και η τρίτη φίλη είναι ερωτευμένη μαζί μου το έχω διαπιστώσει από διάφορες συμπεριφορές που έχω ξαναβιώσει στο παρελθόν και δεν έχω πέσει έξω. Μακάρι να συνέβαινε το αντίθετο στη φάση που είμαι.

    @astimatnam Δεν την κυνήγησα από την αρχή για μην προκαλέσω καταστάσεις τις οποίες όμως προκάλεσα εκ των υστέρων. Μετά από κάποιο σημείο έχασα τον έλεγχο και γω , άνθρωπος είμαι.

    Ειλικρινά σας λέω ότι απέχω πάρα πολύ από το πρότυπο του γκομενιάρη φοιτητή. Προτιμώ να είμαι με έναν άνθρωπο και να μοιράζομαι στιγμές από το να κυνηγάω κάθε βράδυ και άλλη γκόμενα. Ειλικρινά καμμία σχέση. Ούτε κανένα μοντέλο είμαι να με κυνηγάνε. Ίσως άμα ήμουν να το έβλεπα το θέμα διαφορετικά και να μην χρειαζόμουν συμβουλές. Προτίμησα να γράψω τον προβληματισμό μου εδώ γιατί η γνώμη των φίλων μου είναι τελείως επίπεδη και γενικά αυτοί αντιμετωπίζουν το όλο θέμα κάπως απαξιωτικά και αυτό δεν με βοηθάει και πολύ.


    @Gothly
    Πιστεύω ότι έτσι όπως είναι η κατάσταση φυσικά και δεν είναι όλα "ρόδινα". Την μια την αγαπάω και με την άλλη είμαι ερωτευμένος. Η αγάπη και ο έρωτας πολλές φορές δεν συμβαδίζουν δυστυχώς. Αυτό έχω διαπιστώσει.


    @RainAndWind
    Πολύ σωστά το λες και δε με πειράζει. Έχω κάνει και γω αυτοκριτική, αλλά αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος.

    @sabb
    Συμφωνώ ότι με τις ψυχές των ανθρώπων δεν παίζουμε. Γιατί όμως να παίζουμε με τη δική μας; Έχω πληγωθεί άπειρα από προηγούμενη σχέση που είχα. Έκανα χρόνια να το ξεπεράσω και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει. Και αυτό το συναίσθημα δεν θέλω να το προκαλέσω σε κανένα. Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια να το πνίξω αλλά και αυτό το γ@μ... όσο το σταματάς τόσο δυναμώνει.

    @dora-agxos
    Όντας πληγωμένος από τον έρωτα διάλεξα την αγάπη γιαυτό είμαι ακόμα και με την δεύτερη κοπέλα. Δεν ήθελα να μου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Και δεν μου δίνει μόνο αυτή αγάπη, της δίνω και γω γιατί όντως ταιριάζουμε και την συμπαθώ υπερβολικά πολύ. Ο έρωτας όμως έχει σβήσει και δεν το θεωρώ καθόλου παράλογο.

Similar Threads

  1. βαρέθηκα να κλαίω για "φίλες"
    By empar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-03-2011, 10:01
  2. ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΣΒΙΕΣ
    By kouklara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 27-06-2008, 20:59
  3. Εγώ και η οδήγηση.θέλω να γίνουμε φίλες! αυτή θελει όμως?
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-06-2008, 21:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •