Αγωγη με Zoloft...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342

    Αγωγη με Zoloft...

    Καλησπερα παιδια...

    Μου ειπε ο γιατρος οτι θα πρεπει να ξεκινησω αγωγη με ζολοφτ...
    Του ειπα οτι θα το σκεφτω και αν ειναι θα παω αυριο η μεθαυριο να μ "γραψει"..

    Το θεμα μου ειναι αν εχουνε παρενεργειες,αν θα με κανουνε αργοκινητο ή αν θα ειμαι σα ζομπι...:P
    Γενικα αν υπαρχει καποιος π το παιρνει ας γραψει λιγο την εμπειρια του! :-)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το θεμα ειναι αλλου.
    Πιστευεις πως εχεις τοσο σοβαρο προβλημα , ωστε να χρειαζεται να παρεις φαρμακα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Το θεμα ειναι αλλου.
    Πιστευεις πως εχεις τοσο σοβαρο προβλημα , ωστε να χρειαζεται να παρεις φαρμακα;
    Οχι δε πιστευω οτι εχω καποιο σοβαρο προβλημα αλλα αν προκειται να βοηθηθω εστω και λιγο χωρις παρενεργειες η αυξηση βαρους τοτε δε θα με πειραζε να κανω μια δοκιμη μερικες μερες (ο γιατρος μ ειπε οτι για να δουμε αποτελεσμα θα το δουμε μετα απο 10-15 μερες) να δω αν δουλευουν :-)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athenz
    Posts
    338
    Υπνηλία φέρνουν τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά.
    Και στυτική δυσλειτουργία μπορεί να έχεις.
    Για αύξηση βάρους δεν έχω ακούσει κάτι, πιο πολύ το remeron έχει τέτοιες παρενέργειες.
    Αλλά είναι και θέμα οργανισμού.

    Βέβαια, μέχρι και οδοντόκρεμα να ανοίξεις και να διαβάσεις τις οδηγίες για παρενέργειες θα σου λέει.
    Οπότε, μη δίνεις σημασία και αν νιώθεις πως δεν την παλεύεις, ξεκίνα την αγωγή και βλέπεις στην πορεία.
    Καλό θα ήταν να το πάλευες χωρίς φάρμακα βέβαια, αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα.

    Α επίσης αν έχεις υπέρταση ή υπόταση τα αντικαταθλιπτικά μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα, οπότε καλύτερα μέτρα τη πίεση σου πριν πάρεις το χάπι, τουλάχιστον τις πρώτες μέρες.
    Αν και λογικά θα στα πει κι ο γιατρός αυτά.
    Υou don't know the power of the darkside...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλωσηρθες κι εσυ στο ζολοφτ βρε νοκας...

    Το ζολοφτ το παιρνω εδω και ενα χρονο.. ειναι το καλυτερο απο οσα αντικαταθλιπτικα εχω παρει.. (εχω παρει κ λαντοζ, κ εφεξορ κ εντακτ κ βαλντοξαν..) το ζολοφτ με βοηθησε περισσοτερο απ ολα κ γενικα ειναι καλο φαρμακο.. αυξηση βαρους δν φερνει εκτος κ αμα πεσεις στην εξαιρεση.. εγω μαλιστα εχασα κ 15 κιλα με αυτο κ επανηθλα σ αυτα π ηθελα.. αλλα με διαιτα συνδυαστικα.. απο παρενεργειες να ξερεις οτι τις πρωτες μερες φερνει πολυ εντονη ναυτια κ πρεπει να βρεις τροπο να την παλεψεις.. μπορει να σ φερει κ ορθοστατικη υποταση.. αυτα σε γενικες γραμμες ο,τι αλλο θελεις για το φαρμακο με ρωτας..

    Αλλα βρε παιδι μου.. μου εκανε εντυπωση.. πως το πεταξες ετσι ξαφνικα.. δηλαδη μπαινω βλεπω ενα θεμα σχετικο με ζολοφτ κ οτι ο νοκας θα το παρει.. σου χουν διαγνωσει καταθλιψη? εχεις καιρο τη διαγνωση κ τα συμπτωματα? η απλα πηγες προσφατα σε εναν γιατρο κ σου το δωσε? τοσο καιρο π μιλαμε μια χαρα μ φαινοσουν (εννοω δν σε κοβα για καταθλιπτικο ατομο ρε παιδι μου) ουτε ειχες αναφερει κατι σχετικο.. τεσπα οχι οτι εχει σημασια.. εσυ αισθανεσαι νταουν, μαυριλα, απαισιοδοξια, μηδεν ορεξη κ ενεργητικοτητα κτλ? τεσπα οπως κ να χει ελπιζω να σε βοηθησει κ περιμενω τις εντυπωσεις σου!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Δε ξερω αμα το παρω...
    Ο Γιατρος δεν με πιεσε ουτε μου εδωσε ενα συνταγοχαρτο να παρω φαρμακο...
    Μιλησαμε μια ολοκληρη ωρα....Με ρωτησε 1.000.000 πραγματα και κατεληξε στο οτι εχω αυξημενο αγχος και "ηπιας" μορφης ατυπη (?) καταθλιψη...
    Οποτε μ λεει υπαρχουνε δυο λυσεις η ακολουθεις ψυχοθεραπεια κομματακι δυσκολο μιας και θα εισαι φανταρος η ακολουθεις φαρμακευτικη αγωγη...

    Μου λεει παρε το χρονο σου σκεψου το (γιατι με ειδε διστακτικο ως προς τα φαρμακα) και περνα σημερα η αυριο να σου "Γραψω"


    Μεταξυ μας δε με βλεπω να το παιρνω :P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Ασχετο παντως...
    Αλλα πρωτη φορα τα ειπα face to face με καποιον ανθρωπο και οταν βγηκα απτο γιατρειο βγηκα ΑΛΛΟΣ ανθρωπος...
    :-D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καταλαβαινω τι εννοεις.. στους γιατρους λεμε πραγματα που δν θα λεγαμε ποτε στους φιλους η στη σχεση μας κ βγαινοντας νιωθουμε οτι εφυγε ενα βαρος απο πανω μας, αυτο δν εννοεις? το χω βιωσει απειρες φορες κι εγω, ξερω πως ειναι..

    Ειναι πολυ θετικο το οτι ο γιατρος ηταν συνεργασιμος κ συζητησιμος κ μιλησατε κ εδειξε ενδιαφερον κ δν σε ξεπεταξε σε 10 λεπτα με μια συνταγη, οπως κανουν πολλοι.. αυτο δειχνει οτι εχει επαγγελματισμο.. οποτε πλεον ειναι στο χερι σου να αποφασισεις.. εγω σου ειπα την εμπειρια μ με το φαρμακο.. ελπιζω να μπουν να γραψουν κι αλλοι που το χουν δοκιμασει.. απο κει κ περα εσυ αποφασιζεις..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. ΚΑΙ σε αγωγη ΚΑΙ με πανικους
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-06-2013, 12:34
  2. Παρενεργειες Ζολοφτ
    By athanasoudaki in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2012, 11:52
  3. Ανχος απο ζολοφτ και Abilify
    By athanasoudaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 06-09-2012, 00:33
  4. Πρώτη μέρα στον γιατρό...Ζολόφτ;
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-2009, 02:52
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •