προβληματα με γονεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1

    προβληματα με γονεις

    καλησπερα ονομαζομαι κωνσταντινος και ειναι 18 ετων.. πατησα στο google προβληματα με γονεις και διαβασα ενα ποστ απο αυτο το σαιτ οποτε και γραφτηκα.. λιγο πριν ανεφερω το προβλημα μου να πω καποια πραγματα με μενα.. δινω πανελληνιες σε ενα μηνα και διαβαζω και διαβασα πολυ.. οι καθηγητες και στο σχολειο και στα ιδιαιτερα πιστευουν οτι θα γραψω αριστα και οτι θα πιασω οποια σχολη θελω και θα πετυχω τον "στοχο" μου ο οποιος δεν μπορει να ειναι αλλος φυσικα περα απο το πολυτεχνειο... περσυ λοιπον που καθομασταν με τον μπαμπα μου και κοιταζαμε σχολες επειδη καμια δεν με τραβουσε ιδιαιτερα ειδαμε την τεχνη ηχου και εικονας στη κερκυρα.. προκειται για ενα τμημα που ασχολειται με συγχονα οποτικοακουστικα μεσα και δεδομενου οτι ασχολουμαι με τη μουσικη η σχολη μου ταιριαζει κουτι και ειναι το μονο που μαρεσει.. αρχισα λοιπον περσυ να πιχνω μπιχτες και στη μανα μου για τη σχολη (οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι δεν μιλανε μεταξυ τους) αλλα αμεσως το απεκλεισε και ειπε πως πρεπει να περασω αθηνω και πως δεν την ενδιαφερει αν θα ναι πολυτεχνειο η φυσικο αρκει να ναι αθηνα.. φυσικα σαν προφαση ανεφερε τον οικονομικο παραγοντα... δεν το συνεχισα γιατι τσακωνομασταν και δεν ημουν και σιγουρος.. ομως τον νοεβρη το πηρα αποφαση και λεω ή θα παω σε αυτη τη σχολη ή θα μπω πολυτεχνειο και δεν θα το βγαλω.. παρολαυτα συνεχισα να διαβαζω σαν να πηγαινα πολυτεχνειο αλλα δεν ειπα τιποτα στη μανα μου γιατι φοβομουν οτι θα μου κοβε τα ιδιαιτερα και τελικα δεν θα περνουσα ουτε στην τεχνη ηχου.. και φτασαμε στο σημερα λιγο πριν τις πανελληνιες η μανα μου να μην εχει ιδεα για το τι θελω υπαρχουν λοιπον 2 λυσεις.. ή κανω αυτο που θελει η μανα μου καταστρεφοντας τη ζωη μου η κανω αυτο που θελω εγω.. ξερω οτι θα μου πειτε κατσε συζητα ηρεμα αλλα δεν ειναι απλα τα πραγματα και αυτο γιατι δεν ειναι η σχολη το προβλημα ουτε το οικονομικο (το οποιο σε τελικη αναλυση θα αναλαβει ο μπαμπας μου οπως εχει αναλαβει τα χαρζιλικια μου, τα μαθηματα κιθαρας μου κτλπ) το θεμα ειναι οτι δεν θελει να φυγω απο το σπιτι... πιστευει οτι ειμαι μικρος και ανωριμος ακομα παρολο που δεν της εχω δειξει ποτε τετοια δειγματα.. αυτο δεν μου το χει πει ευθεως αλλα μου το διαβεβαιωσε χτες ο μαθηματικος μου, ο οποιος ξερει την κατασταση και μου πε πως οταν μιλησαν του ειπε οτι δεν θελει να φυγω... απο τοτε εχω τρελαθει.. τρελενομαι στην ιδεα που ειμαι 18 χρονων και δεν θελει η μανα μου να φυγω απο το σπιτι τη στιγμη που και οι 2 μου γονεις σπουδασαν σε διαφορετικες πολεις απο αυτες που εμεναν και εζησαν μονοι τους.. τρελενομαι στο οτι με θεωρει ανωριμο να μεινω μονος παρολο που απο μικρος ημουν υπακουος και συνεσταλμενος... ειλικρινα δεν ξερω τι θα γινει μολις της πω οτι θελω να παω κερκυρα να σπουδασω γιατι χτες καταλαβα οτι δεν ειναι μονο το οικονομικο (το οποιο οπως ειπα ειναι προφαση) πραγματικα δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω και δεν μπορω να καταλαβω γιατι σκεπτεται ετσι.. δηλαδη τι περιμενει για να αναξερτοποιηθω πληρως.. θα πρεπει να παντρευτω για να φυγω απο το σπιτι (ξαναλεω φραγκα υπαρχουν) ή εστω να αιστανθω ανεξαρτητος.. ειλικρινα δεν ξερω γιατι γραφω αλλα απο χτες εχει κολλησει ο εγγεφαλος μου με αυτο που ακουσα.. οτι δεν θελει απλα να φυγω.. δεν ξερω τι πρεπει να μου πειτε η τι να ρωτησω απλα περιμενω καποιο σχολιο-συμβουλη οτιδηποτε....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Κάνε αυτό που σ' αρέσει και σήκω φύγε. Αφού έχεις την υποστήριξη του πατέρα σου, θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Δεν θα χαραμίσεις τη ζωή σου επειδή η μάνα σου δεν θέλει να σ'αφήσει να ανεξαρτητοποιηθείς.
    Πες της πόσο παράλογη είναι και μην κάνεις πίσω. Ίσως είναι καιρός να κάνεις την επανάστασή σου.
    Μπορεί να έχω την ηλικία της μητέρας σου και σου λέω να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει, κάτι που έκανα κι εγώ και δεν μετάνιωσα στιγμή γι' αυτό. Είναι τόσα τα παραδείγματα ανθρώπων που σπούδασαν κάτι άλλο από αυτό που θα ήθελαν και ζουν μετανιωμένοι και δυστυχισμένοι.

  3. #3
    Είσαι απέναντι σε ένα δίλημμα: ή κάνεις αυτό που θες και θα σε κάνει ευτυχισμένο, ή υποκύπτεις στο εντελώς παράλογο και εγωιστικό σκεπτικό της μητέρας σου που θα σου καταστρέψει τη ζωή.
    Η απόφαση είναι δική σου.
    Έχω πολλές τραυματικές εμπειρίες από τη δική μου μαμά στο κομμάτι των σπουδών με τον τρόπο που το χειρίστηκε και σε νιώθω.
    Μην κάνεις πίσω. Για το μόνο που πρέπει να σιγουρευτείς μέσα σου είναι αν είσαι 100% σίγουρος πως θες να ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα.
    Τα άλλα θα τα βρεις στην πορεία και πολύ σύντομα η μητέρα σου θα αποδεχτεί την κατάσταση...:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    εχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα για την ηλικία σου...ξερεις τι είναιι αυτο που θέλεις με τι θέλεις να ασχληθείς... ήξερα άτομα απο τη σχολή μου που ήθελαν κάτι άλλο και περάσανε στη σχολή που αποφάσισαν οι γονείς τους με αποτέλεσμα οι περισσότεροι αυτη τη στιχγμή να είναι σε μια δουλεία που δεν τους εκφράζει και δεν τους κάνει χαρούμενους είναι και λιγοτερο παραγωγικοι και μαζί όλα τα ψυχολογικά που ακολουθούν... επισης ξέρω πολλούς μαζί και εγω που στα 26 τους 27 τους και πιο μεγάλοι δίνουν κατατακτήριες ξανακάθονται στα θρανία για να σπουδάσουν αυτο που ήθελαν κάποτε! θελω να πω οτι αργά η γρήγορα τα ονειρά σου θα επιστρέψουν.... για μενα κανε την επανασταση σου και δηλωσε αυτο που θέλει η ψυχή σου...εχεις μια ευκαιρία να ζήσεις μόνος σπουδάζοντας αυτο που σου κάνει κεφι και απο την άλλη να ακολουθήσεις τις επιθυμείες της μαμάς...καθησε μια μέρα μόνος βαλτα κάτω και βγαλε την αποφασή σου... εφοσον υπαρχουν και τα λεφτα ακομα καλυτερα. για μενα κανε αυτο που θέλεις...καλως ή κακως ο εαυτός μας όταν δεν τον ακούμε βρήσκει ο άτιμος τρόπους και μας εκδικείται και μετα λέμε οτι φταίνε οι άλλοι.. η μητερα σου θα το ξεπεράσει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    133
    Σε παρομοια κατασταση εχω βρεθει και γω, ηθελα να σπουδασω πληροφορικη αλλα οι γονεις μου το απαξιουσαν λεγοντας οτι δεν θα εχω μελλον με τετοιες σπουδες και τελικα κατεληξα να σπουδαζω ο,τι γουσταρουν αυτοι,κατι που θα μου δωσει στο μελλον καλα φραγκα.Το ολο εκπαιδευτικο και κοινωνικοοικονομικό συστημα μπαζει,καταληγουν οι ανθρωποι να κανουν δουλειες που πραγματικα δεν γουσταρουν.Τελοςπαντων,απο τη στιγμη που οικονομικα εισαι εξαρτημενος απο την οικογενεια σου,δεν μπορεις να μιλας τοτε για ανεξαρτοποιηση,ανεξαρτητο� � θα εισαι οταν θα βγαζεις τα δικα σου λεφτα,ανεξαρτητος δεν λεγεται ο 18χρονος που ζει μακρια απο τους γονεις του ενω τον ταίζουν.Εγω θα σε συμβουλευα να καταληξεις σε εναν συμβιβασμο με τον εαυτο σου,δηλαδη να κανεις προς το παρον αυτο που θα σου εξασφαλισει καλο μελλον και μετεπειτα οταν θα βρεις την ησυχια σου (οικονομικη ανεξαρτησια) κανε και αυτο που γουσταρεις...
    Last edited by PurplePuppet(male); 06-05-2011 at 23:51.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by PurplePuppet(male) View Post
    Σε παρομοια κατασταση εχω βρεθει και γω, ηθελα να σπουδασω πληροφορικη αλλα οι γονεις μου το απαξιουσαν λεγοντας οτι δεν θα εχω μελλον με τετοιες σπουδες και τελικα κατεληξα να σπουδαζω ο,τι γουσταρουν αυτοι,κατι που θα μου δωσει στο μελλον καλα φραγκα.Το ολο εκπαιδευτικο και κοινωνικοοικονομικό συστημα μπαζει,καταληγουν οι ανθρωποι να κανουν δουλειες που πραγματικα δεν γουσταρουν.Τελοςπαντων,απο τη στιγμη που οικονομικα εισαι εξαρτημενος απο την οικογενεια σου,δεν μπορεις να μιλας τοτε για ανεξαρτοποιηση, ανεξαρτητος θα εισαι οταν θα βγαζεις τα δικα σου λεφτα, ανεξαρτητος δεν λεγεται ο 18χρονος που ζει μακρια απο τους γονεις του ενω τον ταίζουν. Εγω θα σε συμβουλευα να καταληξεις σε εναν συμβιβασμο με τον εαυτο σου,δηλαδη να κανεις προς το παρον αυτο που θα σου εξασφαλισει καλο μελλον και μετεπειτα οταν θα βρεις την ησυχια σου (οικονομικη ανεξαρτησια) κανε και αυτο που γουσταρεις...
    Να το ολοκληρο το μυνημα σου !! :) Διαφωνω λιγακι μ αυτα που λες !! Το να ακολουθησεις κατι που εσενα ως ατομο δεν σε εκφραζει στην καλυτερη περιπτωση κ στην χειροτερη σου προκαλει απεχθεια μονο κ μονο επειδη το θελουν οι δικοι σου η επειδη εχει αμεση αποκατασταση ειναι μαλακια σκετη !! Θα σαι μετα ενας αποτυχημενος, θα αγανακτησεις κ θα τα παρατησεις γιατι θα διαπιστωσεις οτι αυτο που ακολουθησες δεν σε εξεφραζε ποτε !! Το καλο ειναι να ξεσπαθωνεις νωρις, να ξεκαθαριζεις μεσα σου κ στους αλλους τα "θελω" σου κ να ακολουθεις ο,τι θα σε κανει πιο ευτυχισμενο κ πληρη !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    133
    @lacrymosa:Καταρχας πώς ξεθαψες το μηνυμα μου??!!!Τοση ωρα προσπαθουσα να το επεξεργαστω για να το εμφανισω ολοκληρο αλλα απετυχα :(

    Συμφωνω εν μερει αλλα οπως τονισα και πριν,το συστημα μπαζει,πολλοι κανουν ασχετες με τα ενδιαφεροντα τους εργασίες απλα και μονο για τα φραγκα,για να επιβιωσουν.Αυτο κανω και γω προς το παρον αλλα ελπιζω οτι στο μελλον οταν με το καλο αποκατασταθω οικονομικα θα μπορω να ασχοληθω με τα ενδιαφεροντα μου (πληροφορικη κ.α.).

Similar Threads

  1. γονεις και προβληματα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2011, 16:45
  2. προβληματα με γονεις
    By d_o in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 13-02-2011, 18:05
  3. οι γονεισ σασ ξεχνανε?
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 10-08-2009, 11:17
  4. Γονεις!!!!!
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2008, 15:13
  5. Γονείς
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2008, 22:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •