Φίλοι φίδια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100

    Angry Φίλοι φίδια...

    Γενικά λόγο της προβληματικής μου σχέσης με τα αδέρφια μου αυτό έχει επηρεάσει αρνητικά τις σχέσεις μου με τους φίλους μου από την προσχολική μου ηλικία...Γενικά υπήρχαν παιδιά τα οποία ας πούμε με πλησίαζαν για να κάνουμε παρέα και έτρωγαν χοντρά χ από εμένα από τον φόβο μου μην με απορίψουν αυτά...(Τα 2 αδέρφια μου από τα 5 που θυμάμαι μέχρι τα 10 δεν με παίζαν καθόλου γενικά ήμουν πολύ στην απ έξω,με απέριπταν συνέχεια,τώρα έχω καταλάβει τον λόγο που το έκαναν αυτό,τότε για αυτή την κατάσταση κατηγορούσα τον εαυτό μου χωρίς να φταίω και αυτό είχε ολέθριες συνέπιες στην ψυχολογία μου και κυρίως στην αυτοπεποιθησή μου...)
    Τον τελευταίο καιρό αφού τα έχω βρει κάπως με τον εαυτό μου,έχω κάνει αρκετές παρέες...

    Το θέμα μου είναι οτί σε μια από αυτές τις παρέες είμαι κατά κάποιον τρόπο το "θύμα" της παρέας...
    Κάποιοι από αυτούς της παρέας είναι κάπως ανασφαλής μάλλον και βγάζουν όλη την κακία τους πάνω μου χωρίς να τους έχω κάνει κάτι...Αυτή την παρέα δεν μπορώ να την αποφύγω μιας και όλοι αυτοί είναι παιδιά από το τμήμα μου στο σχολείο...Μέχρι τώρα δεν αντιδρούσα ιδιαίτερα στα πειραγμα τα τους αλλά σήμερα ξέφυγε το θέμα από την πλάκα,τους έδειξα οτί ενοχλήθηκα γιατί ξύνησα πολύ απεναντί τους να πω την αλήθεια αλλά πέρα από αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί υπερτερούν απεναντί μου σε φυσική κατάσταση...(δουλεύω πάνω σε αυτό το θέμα όμως θέλει τον χρόνο του...)Πραγματικά είμαι πολύ νευριασμένος με όλους τους...
    Απ την άλλη όμως δεν θέλω να ξεκόψω από αυτούς γιατί η αλήθεια είναι οτί όταν δεν στρέφονται εναντίων μου περνάμε πολύ γαμάτα...Αυτό που θέλω είναι κατά κάποιο τρόπο να θέσω τους κανόνες μου γιατί δεν είμαι θύμα κανενός...
    Και πριν από λίγο καιρό κάπως τα ίδια (όχι σε τόση ένταση όμως) όταν είδαν οτί δεν είμαι τόσο θύμα όσο θα ήθελαν...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    φιλε μου, απ'τη στιγμη που σε μια σχεση, ειτε φιλικη ειτε ερωτικη, νιωθεις πως εισαι το θυμα, και μαλιστα το νιωθεις σε μεγαλο βαθμο... κανεις οτι μπορεις για να ξεκοψεις! δε γινεται να καθομαστε παρεα με ενα ατομο ή και περισσοτερα που μας μειωνουν και μας αδικουν, λες και δεν υπαρχουν αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια. αμα λοιπον δε σε παιρνουν και τοσο στα σοβαρα, παρολο που προσπαθησες να τους πεις καποια πραγματα και να θεσεις τους κανονες σου, απλα ξεκολλας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    μακρια απο φιδια και τετοιου ειδους ερπετα!! δαγκωνουνε! Μπορει να νομιζεις οτι το κοντρολαρεις και να την παλευεις για αρκετο καιρο και να νομιζεις οτι δε μπορουν να σεπειραξουν εσενα πραγματικα, αλλα το ιδιο θα πιστευε κι ο κροκοδειλακιας δυστυχως

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Η αλήθεια είναι οτί αυτά τα άτομα δεν τα θέλω για κανονικούς φίλους,απλά για να περνάμε καλά όσο είμαστε στο σχολείο...συνήθως καλά περνάμε,όμως επειδή τους ξεβολέυω με την στάση μου ορισμένες φορές αντιδράνε και ξεφεύγουν κάπως από το επίπεδο της πλάκας...εκτός δηλαδή και αν υπάρχει φιλικό ξεκατινιασμα και εγώ δεν το ήξερα...Πάντως από την άλλη η φυγή δεν είναι λύση για εμένα...Πάντως δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα...απλά ο πρώην διπλανός μου,μου είχε κάνει 2 φορές κάτι για να με μειώσει,εγώ την δεύτερη φορά αντέδρασα και το σταμάτησε,σήμερα είπε μεγάλη χοντράδα,εγώ τα πήρα άγρια και ξύνησα πολύ απεναντί του και μετά από λίγο έρχετε καπάκι ένας άλλος και επειδή δεν ξέρω εγώ πως την είχε δει έρχεται και μου την λέει για ένα άλλο θέμα...

    Τέλοςπάντων γενικά τον δεύτερο θα του κατεβάσω κανά καντήλι θα τις κόψει τις μαλακίες,με τον πρώτο όμως δεν ξέρω νομίζω οτί και εκείνος τα έχει πάρει για κάποιο λόγο (που δεν ξέρω) με εμένα,ίσως να κάτσω κάποια στιγμή να μιλήσουμε γιατί σήμερα τα πήρα πολύ χοντρά και με τους δύο...Όσο για την υπόλοιπη παρέα σα κοπάδι φέρθηκε και εγώ σε άλλες περιπτώσεις τα ίδια έχω κάνει...όμως πρόσφατα κατάλαβα τι παίζει με εμένα και την αυτοεκτιμισή μου και αφού τα βρήκα με τον εαυτό μου δεν θα αφήσω κανένα να επηρεάσει αυτό το πράγμα....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε ξερω την ηλικια σου, αλλα αμα εισαι λυκειο κανε υπομονη να τελειωνεις. ολοι μας εξαλλου στα σχολικα μας χρονια καναμε παρεα με περισσοτερα ατομα απ'οτι αργοτερα, αναγκαστικα μεχρι να περασει η ωρα στα διαλειμματα κλπ. συνηθως παντως οσο ασχολεισαι με αυτους που δεν το αξιζουν και σε ενοχλουν ή σε μειωνουν, τοσο συνεχιζουν την ιδια συμπεριφορα...

  6. #6
    Quote Originally Posted by Densoulew View Post
    Η αλήθεια είναι οτί αυτά τα άτομα δεν τα θέλω για κανονικούς φίλους,απλά για να περνάμε καλά όσο είμαστε στο σχολείο...συνήθως καλά περνάμε,όμως επειδή τους ξεβολέυω με την στάση μου ορισμένες φορές αντιδράνε και ξεφεύγουν κάπως από το επίπεδο της πλάκας...εκτός δηλαδή και αν υπάρχει φιλικό ξεκατινιασμα και εγώ δεν το ήξερα...Πάντως από την άλλη η φυγή δεν είναι λύση για εμένα...Πάντως δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα...απλά ο πρώην διπλανός μου,μου είχε κάνει 2 φορές κάτι για να με μειώσει,εγώ την δεύτερη φορά αντέδρασα και το σταμάτησε,σήμερα είπε μεγάλη χοντράδα,εγώ τα πήρα άγρια και ξύνησα πολύ απεναντί του και μετά από λίγο έρχετε καπάκι ένας άλλος και επειδή δεν ξέρω εγώ πως την είχε δει έρχεται και μου την λέει για ένα άλλο θέμα...

    Τέλοςπάντων γενικά τον δεύτερο θα του κατεβάσω κανά καντήλι θα τις κόψει τις μαλακίες,με τον πρώτο όμως δεν ξέρω νομίζω οτί και εκείνος τα έχει πάρει για κάποιο λόγο (που δεν ξέρω) με εμένα,ίσως να κάτσω κάποια στιγμή να μιλήσουμε γιατί σήμερα τα πήρα πολύ χοντρά και με τους δύο...Όσο για την υπόλοιπη παρέα σα κοπάδι φέρθηκε και εγώ σε άλλες περιπτώσεις τα ίδια έχω κάνει...όμως πρόσφατα κατάλαβα τι παίζει με εμένα και την αυτοεκτιμισή μου και αφού τα βρήκα με τον εαυτό μου δεν θα αφήσω κανένα να επηρεάσει αυτό το πράγμα....
    χαίρομαι για την τελευταία σου φράση και διάβασε την πολλές φορές για να την κάνεις πράξη.
    Ξέρεις, πάντα στις παρέες υπάρχει ένα θύμα που γίνεται ο σάκος του μποξ για τις ανασφάλειες και τα κόμπλεξ των άλλων.
    Φρόντισε να μην είσαι εσύ αυτός.
    Αν σου την ξαναπεί κάποιος, πεστου την δυο φορές και χτύπα τον εκεί που πονάει. Εκεί υπάρχουν δυο τινα: ή θα πλακωθείτε ή θα το βουλώσει.
    Ακόμη και να τις φας όμως, θα πάψεις να είσαι η κότα της παρέας. Η ζωή είναι πόλεμος. Αυτές οι μικρές νίκες σε ανούσιες μάχες όπως είναι αυτή θα σε προπονήσουν και δεν θα μείνεις με την αίσθηση πως πάντα πρέπει να το ...βουλώνεις...:)

    πς: να σκέφτεσαι πάντα το εξής: οι ανοχές δημιουργούν τυρράνους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    @ΚΕΝΟ 16 είμαι... εγώ πάλι έχω παρατηρήσει οτί όταν σε κάποιους δείχνεις να ενοχλήσαι από τις συμπεριφορές τους τόσο περισότερο προσπαθούν να σε ενοχλούν...

    @Θεοφανία ευτυχώς δεν είμαι εγώ ακριβώς ο σάκος του μποξ,αλλά απ ότι φαίνετε αυτό θέλουν να με κάνουν...δεν πρόκειτε να τους αφήσω βέβαια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Densoulew, γεια :)

    Νομίζω ότι αυτό που μετράει πολύ είναι ότι δεν ντύνεσαι το ρόλο του θύματος και δε βολεύεσαι σ’ αυτόν. Δε φιμώνεις τον εαυτό σου, δείχνεις την ενόχλησή σου, εκφράζεις αυτά που νιώθεις και δε φοβάσαι την αντιπαράθεση, αλλά υπερασπίζεσαι εσένα και τα όριά σου. Ναι, αυτό μετράει πολύ.

    Είναι πολύ πιθανό αυτή την αλλαγή στη στάση σου, μιας και παλιότερα ήσουν πιο ''ανεκτικός'' να μην τη δουν και με πολύ καλό μάτι οι υπόλοιποι, μπορεί να μην είναι αποδεκτή και αρεστή σ’ αυτούς και να συνεχίσουν να σε προκαλούν με κάποιο τρόπο ή να μη σέβονται το ότι εκφράζεις ντόμπρα αυτό που αισθάνεσαι. Αφού όμως λες ότι αυτά τα άτομα δεν τα λογαριάζεις ως φίλους αλλά σου αρέσει απλά να κάνετε παρέα στο σχολείο, νομίζω ότι είναι στο χέρι σου ως που θα επιτρέπεις να σε επηρεάζει αυτή η συμπεριφορά τους μέσα σου και πότε είναι καλό για σένα να απομακρύνεσαι.

    Χαίρομαι που κοιτάς μέσα σου αλλά και τις σχέσεις σου πιο βαθιά
    και θα σου το γράψω και εδώ, εκτιμώ ότι προσπαθείς να προσεγγίζεις και να κατανοείς :)

  9. #9
    Σ αυτούς της παρέας από το τμημα, άσχετα αν περνάς και καλές στιγμές μαζί τους, το πρώτο πράγμα που χεις να κάνεις είναι να τους δώσεις με το δικό σου τρόπο να καταλάβουν ότι δεν ανέχεσαι. Μη σε κομπλάρει το ότι υστερείς απέναντι τους σε φυσική διάπλαση. Δείξε τους το με τις δικές σου δυνάμεις, όσες έχεις, με το ύφος, τα λόγια, τον τόνο της φωνής. Αν δε τους δωσεις να καταλάβουν μετά μπορεί να το παραχέσουν και να γίνεις αληθινό κορόιδο στην παρέα. Δείξε τους ότι δεν ανέχεσαι και μη καθεσαι να σκέφτεσαι την αντίδραση τους. Φέρσου αποφασιστικά και δυναμικά στο να τους δειξεις ότι δεν ανέχεσαι. Βγαλε τον πολλή δυναμισμό που διαθέτεις μέσα σου στην επιφάνεια. Να ξερεις ότι σε τετοιες περιπτώσεις άμα κανείς δειξει ότι δεν ανέχεται αρχίζουν να σεβονται και να φερονται καλύτερα διότι το εκτιμούν, καταλαβαίνουν το λάθος τους ή τουλάχιστον λυπούνται. Ή μη σε νοιάζει αν η αντίδραση τους θα ναι να σε ξεκόψουν. Τέτοια παρέα τι να την κάνεις, να γίνεσαι κορόιδο απλά για να σε σε μια παρέα.

    Χαίρομαι που παλεύεις να βελτιωθείς στη φυσική κατάσταση, αυτό δείχνει ότι δεν τα βάζεις κάτω και δεν απογοητεύεσαι.

    Και μην κάνεις το λάθος να συγκρίνεις άτομα μεταξύ τους και να απορρίπτεις, δηλαδή αυτός μου θυμίζει τον αδερφο μου που μου συμπεριφερεται με τον χ τρόπο άρα το ίδιο θα μου κάνει κι αυτος. Δεν είναι έτσι τα πράγματα, πολλές φορές πέφτουμε έξω. Όι άνθρωποι διαφέρουν πολύ μεταξύ τους σαν χαρακτήρες και δεν μπορείς να προδικάσεις κανέναν αν δεν τον γνωρίσεις πρώτα καλά. Δίνε ευκαιρία στον εαυτό σου σε νέες σχέσεις. ΜΗ στερείς τον εαυτό σου από φιλίες που μπορεί να δημιουργηθούν μέσα από την προσέγγιση επειδή καποιοι άλλοι σου συμπεριφέρθηκαν απαίσια.

    Και να σε ζωντανός και δυναμικός στις παρέες. Ο φόβος θα σε κάνει στην αρχή απόμακρο και επιφυλακτικό με τάσεις αποφυγής των άλλων και στο τέλος κλειστό χαρακτήρα και μοναχικό, γι αυτό βάζε τα δυνατά σου να τον ξεπερνάς και να τον διώχνεις.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Έχω καιρό να γράψω στο θέμα,το μόνο που έκανα είναι να θωρακιστώ ψυχολογικά απεναντί τους και να τους το δείξω...
    Δεν φοβήθηκα να υψώσω σε μερικές περιστάσεις την φωνή μου και να παίξω και μπουνιές (στο σοβαρό,όχι για πλάκα) και από εκεί και πέρα η συμπεριφορά τους βελτιώθηκε αρκετά...

    @ioannis2 τάσεις φυγής είχα μέχρι τώρα σε ορισμένες λίγες περιπτώσεις...κλειστό χαρακτήρα δεν μπορεί να με χαρακτηρήσει κανείς,έχω αρκετές παρέες (3 παρέες εντός σχολείου και άλλες 6 εκτός σχολείου)

Similar Threads

  1. Δήθεν Φίλοι...
    By Manos_19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 24-08-2011, 20:44
  2. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 15:38
  3. Φίλοι...
    By Tinks24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 22-10-2008, 15:59
  4. 2 φίλοι και μία κοπέλα
    By Ατυχος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 10-06-2008, 15:52
  5. Φίλοι
    By someone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 03-04-2008, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •