Σοβαρο προβλημα με σπαστικο γελιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851

    Σοβαρο προβλημα με σπαστικο γελιο

    ωρες ωρες με πιανει και ξεραινομαι στα γελια σε καταστασεις που δε πρεπει, και σοβαρες ακομα! ειναι λες και κολλαει μια σκηνη που μου φαινεται αστεια στο μυαλο μου και τη σκεφτομαι συνεχως εκεινη τη στιγμη και δε μπορω να σταματησω να γελαω. θα σας δωσω 3 παραδειγματα μπας καταλαβεται:

    1. ημουν απεναντι απο ενα σουβλατζιδικο, πρεπει να ειχε βρεξει. γλυστραει ενας που ερχοτανε και του φευγει η μηχανη στα πλαγια. με το που το ειδα να εξελισεται μπροστα μου και το ξανασκεφτηκα, γελασα τοσο δυνατα που με ειδε και γυρισα πισω.

    2. περιμενα στην ουρα στη τραπεζα για κατι λεφτα, ηταν εξω το μηχανημα... περασε ενας με αμαξι και πεταξε κατι λασπονερα στο παντελονι ενος ανθρωπου, ο οποιος αρχισε να τον βλασφημαει ασχημα. με το που τον ακουσα και χωρις να εχω γυρισει καν να κοιταξω το σκηνικο, ξεραθηκα στα γελια κι εφυγα γιατι εγινα ρεζιλι.

    3. κι ακομα πιο μεγαλο ρεζιλικι, στο σπιτι μεσα, οταν χαλασε ο φουρνος και φωναξαμε μαστορα. κρατουσα το καπακι ανοιχτο (ηταν σιδερενιο) κι εκεινος βιδωνε κατι μαλακιες. σε καποια φαση τον ειδα πιεστηκε, νευριασε και πεταξε μια χριστοπαναγια. με το που εγινε αυτο, ξεκαρδιστηκα τοσο που ενιωσε λες και τον κοροϊδευω μεστα μουτρα, αφησα το καπακι κι εφυγα χτυπωντας δυνατα τα ποδια μου απο τα γελια.

    φυσικα κι εδω στο ιντερνετ εχει συμβει αρκετες φορες, βλεπωντας βιντεακια καποιου να παθαινει κατι κυριως ή οταν νευριαζει. ακομα και με ζωακια, πχ μια γατα να τρωει τα μουτρα της σε τζαμαρια ή να τρομαζει κλπ. και σε ασχετες στιγμες, μπορει να περναω απ'τη τηλεοραση πχ και να σκεφτομαι αυτο που δειχνει κι εμενα να καθομαι να το παρακολουθω και να προσπαθω να το παρω σοβαρα, κι αλλα διαφορα που με κανουν να γελαω ξαφνικα, με τους αλλους να αναρωτιουνται αν ειμαι τρελος και τι επαθα. δε ξερω γιατι μου συμβαινει αυτο. και σημερα εγινε πριν λιγο, ειδα κατι και γελασα τοσο που ακουστηκα σε ολο το σπιτι (και κοιμουνται κι ολας οι υπολοιποι γμτ), χωρις να μπορω να σταματησω...

    καμια βοηθεια πως να συγκρατουμαι ? γιατι συνηθως νομιζουν οτι το κανω επιτηδες και τους κοροϊδευω. δε με ελεγχω ομως και δε το θελω, πραγματικα δε μπορω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Κενο τα ιδια παθενω ασε!Εγω κατουριεμαι κιολας στα γελια και νιωθω δοισφορια γιατι ζοριζομαι αλλαζω 50 χρωματα εκεινη την ωρα και δεν μπορω να το βγαλω απο μεσα μου ευκολα το δυνατο γελιο ξερεις.
    Χθες πεθανα στα γελια με τον γειτωνα.Εχει τρια παιδια και αυτος ο ανθρωπος ειναι πολυ υσηχος γενικα.Καποια στιγμη τον ακουω να λεει (ειχε ανοικτα παραθυρα)
    "ΘΑ ΣΑΣ ΓΑ----Ω ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ!!" βεβαια δεν μου αρεσε που το ειπε αυτο στα καιμενα τα παιδακια αλλα ελα που εγω επεσα κατω απο τα γελια!
    Και εδω πολλες φορες που γραφουν κανενα κουφο πεφτω απο την καρεκλα απο τα γελια ακομα και με αυτα που γραφω η ιδια.
    Η εχουμε τρομερη αισθηση του χιουμορ η κατι δεν παει καλα!ααχχα!χα!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48
    δεν χρειαζεστε βοηθεια,καλο κανει το γελιο!εγω βλεπω αστεια βιντεακια με φαρσες,ατυχηματα κτλ και πεφτω κατω απ τα γελια!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Χθες πεθανα στα γελια με τον γειτωνα.Εχει τρια παιδια και αυτος ο ανθρωπος ειναι πολυ υσηχος γενικα.Καποια στιγμη τον ακουω να λεει (ειχε ανοικτα παραθυρα)
    "ΘΑ ΣΑΣ ΓΑ----Ω ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ!!" βεβαια δεν μου αρεσε που το ειπε αυτο στα καιμενα τα παιδακια αλλα ελα που εγω επεσα κατω απο τα γελια!
    ναι ειδικα με τις χριστοπαναγιες κατι παιζει. ειδικα οταν το λενε με προφορα! επισης θελω να προσθεσω οτι με πιανει και ακουγωντας φταρνισματα, οταν ειναι περιεργα και δυνατα. δε ξερω αν λεγεται χαιρεκακια ή καπως αλλιως αυτο, ειναι λες και χαιρομαι με το να βλεπω τους ανθρωπους να πονανε και να δυσανασχετουν, να πιεζονται, κατι να εχουν και να παθαινουν γενικα.

    Quote Originally Posted by sousou View Post
    δεν χρειαζεστε βοηθεια,καλο κανει το γελιο!εγω βλεπω αστεια βιντεακια με φαρσες,ατυχηματα κτλ και πεφτω κατω απ τα γελια!
    μωρε δεν αντιλεγω, καλο κανει, αλλα οταν σε πιανει βλεπωντας τους αλλους να υποφερουν και να νευριαζουν τοτε δε κανει καθολου καλο, γιατι οπως εγραψα νομιζουν οτι τους κοροϊδευεις και μπλεκεις. γιαυτο το βρισκω σοβαρο προβλημα και το αναφερω εδω. ισως εχει ριζες και προερχεται απο τον σαδισμο. ή ειμαι οντως ενας καραγκιοζης, που δε παιρνει τπτ στα σοβαρα, αφου πιστευω πως ολη η ζωη ειναι μια πλακα, κι αν κατσεις και σκεφτεις το οποιοδηποτε θεμα, καταληγει δραμα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ΚΕΝΟ κι εγω το κανω αυτο σε πολλες φασεις κ παρα πολλοι το κανουνε ασχετα που δεν το λενε..ολοι εχει τυχει να βρεθουμε σε καταστασεις που βλεπουμε οτι καποιος παθαινει κατι χτυπαει,λερωνεται ακομα κ παιθαινει κτλ κ μας φαινεται αστειο κ γελαμε..δεν ειναι περιεργο αυτο ουτε πιστευω πηγαζει κακοπροαιρεται η εχει σαδιστικες ριζες..ειναι πιστευω μια αυθορμητη αντιδραση τη ςστιγμης εξαλλου ακομη κ μες στις πιο σοβαρες καταστασεις τπαρχει παντα κατι που θα το δουμε με αστεια διαθεση..
    καθως διαβαζα στο πρωτο σου post τα περιστατικα που ανεφερες μου φανηκαν αστεια κ το ενιωσα αυτο που γραφεις..εχω βρεθει σε παρομοια θεση να δω πχ ο αλλος να σκονταψει, να εχει παρει κατρακυλα τις σκαλες κ να ειναι γεματος μελανιες κ να χω σκασει στα γελια...η να περασει ενας απ το σπιτι μου μπροστα με χαλασμενο μηχανακι που το σερνε κ δεν αντεξα..η πολλες φορες στο δρομο να χει νερα κ ο αλλος να γινεται λουτσα απ τα αυτοκινητα η κ κατι γριες που σερνονται κ στο τσαφ δεν τις χτυπαει το αυτοκινητο...ειναι εκεινη τη στιγμη ετσι οπως διαδραματιζεται κατι σου προκαλει αυτη την αισθηση..πρωτα σου προκαλει αυτο κ μετα ενδεχομενως λες "κριμα τον καημενο τον ανθρωπο"

    εγω εχω σκασει στα γελια σε ακομα χειροτερη περισταση πεθανε τις προαλλες ο παππους μου κ ενω ολοι κλεγανε ηταν στενοχωρημενοι, σκεφτικοι κτλ εγω γελαγα σαν χαζο με αποτελεσμα να εισπραττω σχολια του τυπου "ρε παππους σου ητανε σα δε ντρεπεσαι λιγο που το βρισκεις ρε το αστειο?'' αλλα δεν το εκανα κακοπροαιρετα ετσι μου βγαινε το ολο σκηνικο μου προκαλουσε γελιο ειδικα τη στιγμη της ταφης που κλαιγαν ολοι κ τον φιλουσαν εσκασα στα γελια μου φανηκε αστεια η ολη διαδικασια κ το σκηνικο δεν ξερω γιατι...μηπως δεν παω καλα τελικα?? λολ
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    χαχαχαχαχαχα
    Lacrymosa είναι συνδεδεμένοι τώρα πεθανε τις προαλλες ο παππους μου κ ενω ολοι κλεγανε ηταν στενοχωρημενοι, σκεφτικοι κτλ εγω γελαγα σαν χαζο με αποτελεσμα να εισπραττω σχολια του τυπου "ρε παππους σου ητανε σα δε ντρεπεσαι λιγο που το βρισκεις ρε το αστειο?
    εχω πάθει ακριβώς το ίδιο, στην κηδεία του παππού μου είχα σκάσει στα γέλια, όσο κλαίγανε και μοιρολογούσανε οι άλλοι τόσογέλαγα εγω... γελούσα απο το σπίτι που είχαμε τον παππού, γελούσα σε όλη τη διαδρομή μεχρι να τον πάμε στο νεκροταφείο και τη στιγμή της ταφής που δυνάμωσαν τα μοιρολόγια..δυνάμωσε και το γέλιο μου τόσο που αποσυρθηκα και πήγα πίσω απο έναν άλλον τάφο ειχα πεσει κατω και νόμιζα οτι θα μου φύγει η ψυχή απο το πολύ γέλιο... τι να πω ή δεν πάμε καλά ή έχουμε τελείως black humor!!!!!
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ME&I View Post
    χαχαχαχαχαχα


    εχω πάθει ακριβώς το ίδιο, στην κηδεία του παππού μου είχα σκάσει στα γέλια, όσο κλαίγανε και μοιρολογούσανε οι άλλοι τόσογέλαγα εγω... γελούσα απο το σπίτι που είχαμε τον παππού, γελούσα σε όλη τη διαδρομή μεχρι να τον πάμε στο νεκροταφείο και τη στιγμή της ταφής που δυνάμωσαν τα μοιρολόγια..δυνάμωσε και το γέλιο μου τόσο που αποσυρθηκα και πήγα πίσω απο έναν άλλον τάφο ειχα πεσει κατω και νόμιζα οτι θα μου φύγει η ψυχή απο το πολύ γέλιο... τι να πω ή δεν πάμε καλά ή έχουμε τελείως black humor!!!!!
    χαχαχαχαχ μαλλον εχουμε black humor!!!!!!:)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Tι να πω, μονο οτι νομιζω οτι ειναι εντελως απαισια η διαδικασια των κηδειων μνημοσυνων και συναφων για τα πιο κοντινα προσωπα του θανοντος, να μοιραζεις 250 χαιρετουρες σε ατομα που τα μισα δδεν τα ξερεις και τα αλλα μισα ειχες να τα δεις εκατο χρονια νιωθοντας σαν τον πρωθυπουργο σε προεκλογικη εκστρατεια, να πρεπει να δωσεις ολοκληρο σοου, να εισαι εκει, μετα να κανεις αυτο, μετα να πας αλλου, μετα να πιεις καφε, να εισαι ετσι και οχι αλλιως, και πανω στο πενθος σου να εχεις να κανονισεις να αγοραζεις ταφους, να πληρωνεις παπαδες, γραφεια τελετων, να διαλεγεις κασες, λουλουδια, στολισμο, πιατα με κολυβα, κεκακια, καφενεια. Ουτε να πενθησει δε μπορει ενα ανθρωπος, πρεπει να βλεπει ενα σωρο κοσμο οταν θελει απλα να εχει την ησυχια του, να τρεχει να πληρωνει λογαριασμους και να χαρτζιλικωνει παπαδες για τρισαγια., γιατι ετσι πρεπει. ειναι να μη γελας σπαστικα μετα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    χαχαχαχαχ πες τα ρε συ ετσι ειναι!!! ελεος πια μ ολες αυτες τις τυπικουρες..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Γελάτε γιατί χανόμαστε...
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  11. #11
    Το γελιο είναι υγεία. Και μενα με ποιάνει καποιες φορές ένα έντονο ατελείωτο γέλιο με το που θα δω κάτι πχ μια γκάφα κάποιου, ένα αστείο κλπ.
    Μήπως είναι και ζήτημα, σε τετοιες περιπτωσεις, να ξερουμε να ελέγχουμε το γέλιο, εκεί που πρεπει να συγκρατιόμαστε, και αυτό ως άσκηση να ξερουμε να ελέγχουμε το πόσο εξωτερικεύουμε τα αισθήματα που έχουμε μεσα μας. Και άρα να έχουμε αυτοέλεγχο στα αισθήματα μας. Μήπως το να γελάμε εκεί που δεν πρέπει, να προσπαθούμε να συγκρατηθούμε και να μην τα καταφερνουμε, είναι ενδειξη χαμηλού αυτοελέγχου;
    γιάννης

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    σας ευχαριστω που με καθησυχαζεται, γιατι νομιζα πως ημουν πραγματικος καραγκιοζης που χαιρεται με τον πονο των αλλων ανθρωπων και δεν σεβεται τιποτα απολυτως!

    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μήπως είναι και ζήτημα, σε τετοιες περιπτωσεις, να ξερουμε να ελέγχουμε το γέλιο, εκεί που πρεπει να συγκρατιόμαστε, και αυτό ως άσκηση να ξερουμε να ελέγχουμε το πόσο εξωτερικεύουμε τα αισθήματα που έχουμε μεσα μας. Και άρα να έχουμε αυτοέλεγχο στα αισθήματα μας. Μήπως το να γελάμε εκεί που δεν πρέπει, να προσπαθούμε να συγκρατηθούμε και να μην τα καταφερνουμε, είναι ενδειξη χαμηλού αυτοελέγχου;
    ναι αμα ειδες στο πρωτο ποστ αυτο ρωτησα, πως να το συγκρατω λιγακι, γιατι οταν συμβαινει στα ξαφνικα τρομαζω κοσμο και με περνανε για τρελο. αυτοελεγχος δεν υπαρχει καθολου, αφου πιστευω οτι τα παντα πρεπει να γινονται αυθορμητα κι αμεσα, αλλιως δεν ειναι αληθινα! και δε βρισκω λογο να καταπιεζουμε τον εαυτο μας και να τον αναγκαζουμε να μη γελαει καθολου, αντιθετως πρεπει να ειμαστε ελευθεροι και να εκφραζομαστε παντα οπως θελουμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Βασίλης73 View Post
    Γελάτε γιατί χανόμαστε...
    Αυτο ακριβως!!!!!:)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    και δε βρισκω λογο να καταπιεζουμε τον εαυτο μας και να τον αναγκαζουμε να μη γελαει καθολου, αντιθετως πρεπει να ειμαστε ελευθεροι και να εκφραζομαστε παντα οπως θελουμε.
    συμφωνω δεν υπαρχει λογος να καταπιεζουμε τα συναισθηματα μας κ να υποκρινομαστε σχετικα με το πως νιωθουμε δειχνοντας κατι αλλο προκειμενου να μην μας "παρεξηγησουν"..αρκει βεβαια να μην το παρακανουμε ειδικα σε πολυ ασχημα περιστατικα ανθρωπων αλλα κατα τ αλλα δεν το βρισκω κακο ειναι απολυτως φυσιολογικο βλεποντας καποιο τετοιο περιστατικο πρωτα να σου ρχεται το γελιο κ μετα να νιωθεις συμπονια κ λυπηση..πιστευω ολοι πανω κατω εχουμε γελασει με γκαφες αλλονων..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    ΚΕΝΟ, δε το βρίσκω τόσο κακό το να γελάς.
    οκ μπορεί ο άλλος να νομίζει οτι γελας μαζί του κι οτι τον κοροιδευεις και να παρεξηγηθεί, αλλά αν καποιος σου ζητήσει το λόγο μπορείς απλά να πείς οτι είναι σπαστικό γέλιο και να του εξηγήσεις.

    Εγω παντως έχω το αντίθετο, απο τον Σεπτέμβρη (δλδ με το καιρό αυξάνεται) ότι και να μου πουν, όπου και να είμαι, είμαι αμίλητη, αγέλαστη (μη πω και στρατιωτάκι ακούνητο :/ ) αλλά βγαίνει απο μέσα μου. Αλλά οκ δεν είναι ανησυχητικό για΄τι υπαρχουν και στιγμές που γελάω είμαι καλά..
    Μπορεί να είναι φασεις που περναμε.. παντως είναι ευχάριστο που γελάς (έστω και σε άσχετες στιγμές) δίνεις χαρά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΕΛΙΟ..ΓΕΛΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!
    By olga_soul in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 320
    Last Post: 05-08-2011, 11:46
  2. ο πολεμος των αστρων!πλ γελιο
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2010, 13:06
  3. ΕΠΕΙΓΟΝ! ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΣΟΧΗΣ-ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
    By PanosGrs in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-10-2009, 01:09
  4. ΛΙΓΟ γέλιο ΔΕΝ βλάπτει!!!
    By secret in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 01-09-2009, 20:43
  5. Που πήγε το γέλιο;
    By must...live... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 21-03-2008, 12:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •